Mergi la conţinut

Cluburi Moto


motosadik

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Salutare Prieteni.

Ma numesc Andrei si traiesc la Ungaria.Am organizat un forum de motociclete. http://www.rsvforum.com . Exista si pe limba engleza.Pe limba maghiara a fost organizat in 2008.Avem foarte multe memrii. Scuze daca nu scriu corect :) Daca aveti chef vizitati site-ul si construim impreuna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...

Si eu sunt curios ce implica apartenenta la un club moto. Cu ce ajuti si cu ce ajuta? Ori este doar pentru a te aduna, povestii, calarii si baute? Daca e asa, nu ma intereseaza!

Nu e usor sa descrii ce implica apartenenta la un club. In primul rand trebuie ignorate partile materiale. Nu pentru castig material intri intru-un club.

Evident ca si partea materiala este importanta dar eu cred ca in cluburile moto sunt doua feluri de oameni: Cei care sunt interesati de partea materiala si membrii care duc mai departe traditia aceasta si sunt interesati mai mult de partea spirituala.

Cand esti acceptat in randurile unui club moto ti se deschide in fata o noua lume. Unii o interpreteaza direct material dar este mai mult de atat.

In primul rand iti faci noi prieteni, cunosti oameni noi si chiar daca nu ii cunosti te vor accepta fiindca faci parte din lumea lor.

Cand faci parte dintr-un club ai o mare responsabilitate. Nu numai ca reprezinti clubul tau dar reprezinti pe oricine poarta o vesta cu desene pe spate.

Eu cred ca nu conteaza daca esti MC, RC ori alta forma de organizare responsabilitatea exista in orice purtator de vesta.

Sistemul de organizare nu difera prea mult de la un club la altul dar conteaza mult cine e la conducere. Conteaza daca sefii conduc cu sufletul ori urmaresc anumite interese financiare ori de orgoliu.

E complicat de explicat cum e cu interesele financiare pentru club, pentru membri ori pentru sefi dar nu e greu de inteles ce implicatii are fiecare aspect. Daca banii sunt gestionati corect sansele ca clubul sa aiba o conduita decenta sunt foarte mari.

Partea de infractionaliitate vazuta in unele cluburi moto este simplu de explicat. Nici un club moto nu poate sa isi faca de cap fara acceptul institutiilor din zona. In nici o tara nu poti sa fii un infractor de succes fara sprijinul alesilor locali. Deci conteaza mult mediul in care se dezvolta un club moto.

Asa ca orice club va veni in tara asta va trebui intai sa treaca de mafia locala. Daca nu va trece de acest obstacol va fi un club ca oricare altul de la noi din tara.

Acum depinde cat de mari sunt interesele si cat de importanta este piata. Acest lucru va determina valoare investitiilor facute in conducerea locului.

Revenind la intrebarea initiala putem trage concluzia ca pentru a adera la un club moto exista multe motive. Practic fiecare isi poate alege clubul in functie de cum simte ori de interese. Desigur mai exista problema acceptarii si de catre club.

Evident ca toate cluburile de la noi sunt copiate dupa cele americane si eu nu vad nimic rau in asta. Ani de zile am visat la concertele rock de la petrecerile cluburilor americane pe care le vedeam pe caste video. Ani de zile ne-a fost interzis de catre comunisti sa ne strangem in grupuri.

Asa ca dupa lovitira de stat din '89 am fost liberi sa facem ce vrem asa ca unii au facut cluburi de motociclisti fiindca asta isi doreau.

De ce m-am bagat eu intr-un club? Fiindca imi placea ideea de a fi alturi de cei cu aceeasi pasiune. Imi place lumea asta si imi place sa o descopar. In lumea cluburilor exista intrigi, exista actiune deci exsita viata si apreciez asta tinand cont ca majoritatea oamenilor din tara asta vegetaza si traiesc prin lumea televizorului.

Ce am primit ca bonus? Am primit liniste. Cand am vesta pe mine putini oameni au treaba cu mine gratie programarii facute de filmele americane in crierele oamenilor.

In rest fiecare face pentru clubul lui cam cat il duce capul in functie de cat cere si clubul de la el. Simbioza dintre club si membrii este greu de tinut in echilibru si duce in general la scindari atunci cand echilibrul devine relativ.

Un alt factor ce ma tine legat de lumea asta este libertatea. In lumea cluburilor esti liber sa iti alegi viata asa cum o doresti. fara ingradiri sociale, fara sabloane, fara statut social obligatoriu. Esti liber sa traiesti cum vrei si sa te poti simti egal cu detinatorul de ultim model de motor chiar daca tu ai un ij batran si banal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Pai , daca intri intr-un club ca sa ai o vesta care te apara sau fiindca crezi ca acolo scapi de ingradiri , sau fiindca ai un motor ieftin si vrei sa te tragi de sireturi cu barosanii care au scumpeturi...nu's ce sa zic.

Personal am infiintat un club fiindca eram o mina de prieteni foarte buni , implicati in clubul ala. Adica , inti am fost prieteni si dupa aia a venit si ideea de club. Nu l-am infiintat eu singur , ne-am bagat toti.

Intr-un club tre' sa ai timp si chef. De sedinte , intilniri , chestii , socoteli. Nu-i chiar asa simplu. E frumos , dar nu simplu. Si trebuie sa te simti aproape de toti membrii clubului , sau macar sa te straduiesti , desi poate nu-i stii de foarte mult timp. E frumos , cum ziceam , dar nu-i usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare fain cum fiecare intelege libertatea altfel.

daca vreau sa fiu liber, tot ce trebuie e sa platesc o cotizatie, si bingo! O sa primesc o copie a unui patch MC inmanat de un fost ochelarist proaspat scapat de acnee contra unei sume. Lunar o sa platesc pentru a avea niste "frati" sa ride with si nimic nu ma v-a opri sa fiu liber ca pasarea cerului ... in afara de orice constrangere pe care as fi avuto inainte de a plati. Sunt un biker... sau nu?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' pina la urma hai sa ne lamurim de ce vrea lumea s-o arda cu unii pe care nu-i stie foarte bine. Ca ce , ca e cool sa ai o emblema pe spate ? Ca vor s-o arda social ? Ca daca sint singuri , le sta berea in git ? Agati mai usor in brigada ? Nu ma pot lamuri , care e treaba cu clubul ? Ok , ca te stii cu baietii de ani buni , foarte bine , poate te bagi in clubul lor , DACA TE INVITA. Da' asa , sa te bagi cu japca in seama ?

Era unu' pe motociclism.ro care zicea ca a avut tovarasi pe care i-a abandonat cind s-a facut cioparist , acum o arde cu aia care au asa un vehicol. Deci , forma extrema de clubism.

Personal , gindesc ca daca esti singurel , ok , daca esti in club , ok , deci , totul e ok. Daca ma duc la un festival , sigur am cu cine bea , chiar singur sa fiu. Eventual , pun un tricou pe care scrie "LilDebul" , sa vezi ce de "tovarasi" imi gasesc.biggrin.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' pina la urma hai sa ne lamurim de ce vrea lumea s-o arda cu unii pe care nu-i stie foarte bine. Ca ce , ca e cool sa ai o emblema pe spate ? Ca vor s-o arda social ? Ca daca sint singuri , le sta berea in git ? Agati mai usor in brigada ? Nu ma pot lamuri , care e treaba cu clubul ? Ok , ca te stii cu baietii de ani buni , foarte bine , poate te bagi in clubul lor , DACA TE INVITA. Da' asa , sa te bagi cu japca in seama ?

Era unu' pe motociclism.ro care zicea ca a avut tovarasi pe care i-a abandonat cind s-a facut cioparist , acum o arde cu aia care au asa un vehicol. Deci , forma extrema de clubism.

Personal , gindesc ca daca esti singurel , ok , daca esti in club , ok , deci , totul e ok. Daca ma duc la un festival , sigur am cu cine bea , chiar singur sa fiu. Eventual , pun un tricou pe care scrie "LilDebul" , sa vezi ce de "tovarasi" imi gasesc.biggrin.gif

Sa-mi zici cand si unde mergi in asa "vestimentatie" , ca trebuie sa bem ceva si sa ne vedem la fata! :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am inceput eu cu motociclismul nici nu aveam habar ce sunt cluburile moto. Auzisem de Hells Angels de prin filme si cam atat.

Am fost pe la vre-o 2 intalniri moto in Romania si am vazut pe unii care erau imbracati cam la fel, adica aveau insemnele unor cluburi pe ei. M-au impresionat atat de tare ca nici nu am retinut ce scria pe spatele lor.

Dupa ce am fost la Faak am See mi s-a schimbat perceptia. Si despre motociclism in general si despre ce inseamna un festival moto dar si despre organizatiile/asociatiile/cluburile moto. Fiind un festival sponsorizat de Harley, majoritatea participantilor erau Harley Owners si cei mai multi dintre acesti owneri aveau insemnele HOG pe ei. De ce spun ca mi-au schimbat perceptia? Pentru ca erau foarte multi, nu doar o gasca. Pentru ca erau de toate felurile - si din astia care vroiau sa para "duri" dar mult mai multi oameni care pareau foarte obisnuiti; si multi barbati dar si multe femei; si albi dar si cativa negri (astia veniti de prin US ca in Europa sunt mai putini). Nu se cunoasteau intre ei (ar fi si greu la cat de multi erau) dar se simteau foarte bine impreuna. Toti se comportau foarte civilizat, chiar si aia care vroiau sa para duri.

Mie mi s-a parut foarte tare chestia asta cu Owners Group. Oricum chopperistii isi inzorzoneaza motocicletele. De ce nu si-ar inzorzona si hainele? Macar alea de parada? Si nu e doar o simpla vesta de piele cu un patch pe spate. Mai sunt si insigne, mai sunt si rockere, fiecare cu semnificatia lor. I-am vazut pe unii... ziceai ca sunt maresali. La Faaker See mi-am cumparat si eu vesta de piele si prima insigna. Iar cand m-am intors acasa am cautat sa vad daca exista un owners group si pentru Yamaha. Asa m-am inscris in STAR (Star Touring And Riding). Dupa mine principalul avantaj e ca te cunosti astfel cu alti oameni care au aceeasi pasiune ca si tine (presupun ca fiecare este pasionat de motocicleta lui si nu o vede doar ca pe un mijloc de transport). Pentru ca visez mereu la calatorii lungi, pentru mine sa faci parte dintr-o organizatie internationala e un mare avantaj. Pe unde te duci o sa dai peste cineva care te va putea ajuta. Cand esti intr-o tara straina, daca nu cunosti nici limba, e mare chestie sa poti apela la cineva pentru un sfat, pentru o informatie.

Motociclistii merg in gasca de obicei dar nu pentru ca sunt gasca de infractori (gang) sau pentru ca sunt prieteni de nedespartit. Pur si simplu e mai placut sa mergi cu cativa oameni langa tine si te simti mai in siguranta.

Anul trecut a fost primul fesival STAR DAYS in Europa. Sper sa creasca de la an la an si sa ajunga chiar mai tare decat Faak am See. La festivalurile astea te duci ca sa ai pretext pentru o calatorie. Te duci pentru ca mai vin mii sau zeci de mii de motociclisti si te simti bine cand esti inconjurat de ei. In cazul meu, daca as vedea numai motociclete Star peste tot m-as simti si mai bine. Cumva e ca la fotbal - esti fan al unei echipe nu pentru ca asta iti confera vre-un avantaj ci pentru ca te simti tu bine sa iti susti echipa, sa te imbraci in culorile clubului si sa fii inconjurat de alti suporteri. "Ca la fotbal" ma gandesc mai mult la fotbalul american. Acolo se duce lumea la stadion sa vada spectacol, sa manance un hot dog, sa bea o bere si sa se simta bine. Tampeniile astea cu bataile si violentele care se intampla pe stadioanele romanesti pe mine ma lasa rece.

Pentru anul ce vine imi doresc sa reusim sa facem si noi un Chapter local STAR. Vad ca romanii nu sunt prea entuziasmati de ideea de cluburi moto dar nu e nici o problema. Pe masura ce vor afla mai multe despe ele, pe masura ce vor da de "gust" isi vor mai schimba opinia. Am facut si un site - STAR Touring Romania tocmai in ideea de a oferi cat mai multe informatii celor interesati. Deocamdata si site-ul e la inceput dar, incet, incet, sper sa il fac cat mai atragator cu putinta si fiecare care intra pe el sa gaseasca ceva interesant de citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte adevarat! Ma primiti si pe mine?

In primul rand cand "ride" sub culorile clubului (chiar aici unde sunt ilegale exista feluri de a arata culorile)trebuie sa le aperi. Inseamna ca orice gunoi de prospect sau membru dintr-un club neprietenos o sa-tzi sara de gat. Si nu ma refer la Chopper Academy.

Lil, esti simpatic si foarte dur cand flexezi un mushchi in "Ascunshii de sub Deal", dar daca ai tura un motor cu un semn inamic public in Pantelimon ai fi altfel. E simplu sa fi dur cand nu ai inamici si greu cand ai opozanti grei.

Si pana la urma frezatilor, dece nu pot intra la sectiunea chopper? Nu ca as avea eu vre-un chopper cu softailul meu, dar... poate ma chopperizez mai tare ca mariile voastre .... bleahhhh. Adevarul ca motocicolism sau promotocicolism e vax albina exact the same. Frecati acelasi picior de lemn si o sa ajungeti la aceleasi rezultate. Niste frecatzeii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pai , daca intri intr-un club ca sa ai o vesta care te apara sau fiindca crezi ca acolo scapi de ingradiri , sau fiindca ai un motor ieftin si vrei sa te tragi de sireturi cu barosanii care au scumpeturi...nu's ce sa zic.

Personal am infiintat un club fiindca eram o mina de prieteni foarte buni , implicati in clubul ala. Adica , inti am fost prieteni si dupa aia a venit si ideea de club. Nu l-am infiintat eu singur , ne-am bagat toti.

Intr-un club tre' sa ai timp si chef. De sedinte , intilniri , chestii , socoteli. Nu-i chiar asa simplu. E frumos , dar nu simplu. Si trebuie sa te simti aproape de toti membrii clubului , sau macar sa te straduiesti , desi poate nu-i stii de foarte mult timp. E frumos , cum ziceam , dar nu-i usor.

Tu doar atat ai inteles din ce am scris eu?

Din tot ce am scris concluza ta a fost ca mie clubul imi da liniste. Aia era asa ca bonus.

Evident ca prietenia tine un club in picioare. Pe masura ce se leaga noi prietenii clubul se mareste. Uneori prieteniile se leaga si datorita clubului. Exista oameni la noi in club care nu ne cunosteau dar le-a placut ideea si au dorit sa ni se alature. Desigur ca intai am devenit prieteni cu ei si la urma au intrat in club.

dar prietenia e baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru anul ce vine imi doresc sa reusim sa facem si noi un Chapter local STAR. Vad ca romanii nu sunt prea entuziasmati de ideea de cluburi moto dar nu e nici o problema. Pe masura ce vor afla mai multe despe ele, pe masura ce vor da de "gust" isi vor mai schimba opinia. Am facut si un site - STAR Touring Romania tocmai in ideea de a oferi cat mai multe informatii celor interesati. Deocamdata si site-ul e la inceput dar, incet, incet, sper sa il fac cat mai atragator cu putinta si fiecare care intra pe el sa gaseasca ceva interesant de citit.

buna ideea cu site-ul Star Touring Romania. Din ce in ce mai multa lume descopera motociclismul la mare distanta si sper sa existe un loc unde sa se poata discuta serios subiecte conexe. Din fericire asta nu are legatura cu nici un club.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 10 months later...

Da' pina la urma hai sa ne lamurim de ce vrea lumea s-o arda cu unii pe care nu-i stie foarte bine. Ca ce , ca e cool sa ai o emblema pe spate ? Ca vor s-o arda social ? Ca daca sint singuri , le sta berea in git ? Agati mai usor in brigada ? Nu ma pot lamuri , care e treaba cu clubul ? Ok , ca te stii cu baietii de ani buni , foarte bine , poate te bagi in clubul lor , DACA TE INVITA. Da' asa , sa te bagi cu japca in seama ?

Era unu' pe motociclism.ro care zicea ca a avut tovarasi pe care i-a abandonat cind s-a facut cioparist , acum o arde cu aia care au asa un vehicol. Deci , forma extrema de clubism.

Personal , gindesc ca daca esti singurel , ok , daca esti in club , ok , deci , totul e ok. Daca ma duc la un festival , sigur am cu cine bea , chiar singur sa fiu. Eventual , pun un tricou pe care scrie "LilDebul" , sa vezi ce de "tovarasi" imi gasesc.biggrin.gif

nu iti trebuie mah tricou, te stie lumea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...