Mergi la conţinut
Autentifica-te  
29nic

chopper CHOPPERISTII

Recommended Posts

Exista diferite pareri despre noi,dar eu personal vad chopperul ca pe un costum serios de firma,comparativ cu vitezistele care seamana cu un costum sport,ce-i drept adesea tot de firma.Poate un pic rebel, chopper-ul e totusi nobil prin formele cu linii dulci si lopetile de crom care iti fura ochiul,prin glasul lui puternic,grav.Voi ce parere aveti?Nu e momentul sa umblam la imagine? :beer:

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
Exista diferite pareri despre noi,dar eu personal vad chopperul ca pe un costum serios de firma,comparativ cu vitezistele care seamana cu un costum sport,ce-i drept adesea tot de firma.Poate un pic rebel, chopper-ul e totusi nobil prin formele cu linii dulci si lopetile de crom care iti fura ochiul,prin glasul lui puternic,grav.Voi ce parere aveti?Nu e momentul sa umblam la imagine? :beer:

<{POST_SNAPBACK}>

Vezi cum e, depinde de user. Daca omu de pe motor se respecta, aspectul general e de clasa. Daca nu, nu.

Daca iei in schimb doar chopperul (fara om pe el), de cele mai multe ori este fara dubiu mai frumos decat o vitezista, ce sa mai vorbim fata de un enduro. Cate un naked mai reusit poate sa mai concureze.

Eu vreau sa-mi iau si un enduro in vara, pentru libertatea de miscare implicata. Dar imi tin si Eliminatorul, din motive estetice.

Link la postare

cromul nu de frumusetea. nu este choperul cea mai frumoasa motoreta din lume. sunet grav ? pai africa twin are acelasi sunet (tot 2v) sa nu mai vorbim de lc8, iar daca vrei sa faci turul lumii , si sa il faci cu adevarat nu cu un chopper il faci.

mai pe romaneste vorbind, daca mergi la captul lumii, daca vrei sa treci orice iti iese in cale (autostrada,sosea, desert, camp, drumuri neasfaltate de orice fel) mereu iei un enduro touring. nu zic ca chopperele nu sunt frumoase. si mie imi plac.. dar cand zici cea mai frumoasa , fie zici simplu "ca asa vreau eu" pentru ca alfel chopperul cade in favoarea endurotouringului de mare capacitate. parerea mea care este

Link la postare
cromul nu de frumusetea. nu este choperul cea mai frumoasa motoreta din lume. sunet grav ? pai africa twin are acelasi sunet (tot 2v) sa nu mai vorbim de lc8, iar daca vrei sa faci turul lumii , si sa il faci cu adevarat nu cu un chopper il faci.

mai pe romaneste vorbind, daca mergi la captul lumii, daca vrei sa treci orice iti iese in cale (autostrada,sosea, desert, camp, drumuri neasfaltate de orice fel) mereu iei un enduro touring. nu zic ca chopperele nu sunt frumoase. si mie imi plac.. dar cand zici cea mai frumoasa , fie zici simplu "ca asa vreau eu" pentru ca alfel chopperul cade in favoarea endurotouringului de mare capacitate. parerea mea care este

<{POST_SNAPBACK}>

Pai, eu ce-am zis? Am vorbit pur de estetica, nu de partea practica. Chopperul e cea mai ne-practica motocicleta, pentru ca e facut doar sa fie frumos. (sau cool, sau mishto, cum vrea fiecare)

Link la postare

<{POST_SNAPBACK}>

Sincer nu stiu despre ce pareri vorbesti, nu am auzit un nume rau despre chopperisti. Chiar daca cel care o calareste are un aspect rebel, de cele mai multe ori este atent studiat. Oricum daca dupa o vitezista te uiti cand trece ca o naluca, dupa un chopper se uita toata lumea si inspira aerul unui mare boier.

Link la postare

Interesant e ca eu nu am zis cea mai frumoasa,am zis doar,, totusi nobila'' si de ce nu frumoasa.Cat despre turul lumii ,desert,camp,drum neasfaltat...eu imi iau salopetele cand repar o masina,nu incerc asta in haine nepotrivite.Si da toate motoarele sunt frumoase.

Link la postare

in motoare ar merge de curiozitate .. sa ne adunam cat mai variati si sa facem un test .. viteza, viteza medie, teren accidentatm enduro, hard enduro.. cat eo proba din fiecare segment si vedem care e mobra cea mai "medie" adica cea mai buna la taoate. si tare imi e frica de cuvantul pe care il au de spus rusoaicele:))

ce ziceti ? o punem de o incercare? fireste factorul uman e cel care e cel mai important .. dar ar fi o idee..

Link la postare
bateti campii .

:)

<{POST_SNAPBACK}>

Da, da scriem ceva, ca altfel e mare plictisul.

Link la postare

Tare bine ca s-a mai inviorat treaba si pe la noi ,pe la grupul chopperistilor.Ma fratilor,eu vorbeam si de imaginea chopperistului,pe care multi (gratie si hollywood-ului)il vad rau,slinos si cu burta enorma plina de bere.Cat despre sa ne batem in motoare...recunosc,pe chopperul meu,sa ma ierte onorata adunare,daca imi pun o nuca in fund,de la Drobeta la Craiova o scot pudra,da'credeti ca femeilor le e usor pe tocuri inalte? :beer: Sa auzim de bine si hai sa sarim sa fim oameni normali,ba al meu .....ba al meu.....

Link la postare
eu vorbeam si de imaginea chopperistului,pe care multi (gratie si hollywood-ului)il vad rau,slinos si cu burta enorma plina de bere.

<{POST_SNAPBACK}>

S-ar putea ca asa e la ei. Nu inseamna ca o imagine promovata de hollywood trebuie adoptata si la noi. Tocmai ca nu trebuie!

Aici e o discutie putin mai lunga. Dar, pe scurt, se conformeaza la diverse subculturi, cum ar fi cea a bikerilor rai si murdari, indivizi fara personalitate, care prin adeziune la subcultura suplinesc aceasta lipsa. La adolescenti este un pic scuzabil, tocmai pentru ca personalitatea este in formare. Orice moda sau ramura a culturii trebuie adoptata critic si selectiv, pe baza de "de ce?".

Spre exemplu: eu pot sa zic ca sunt rocker, dar prin asta nu inteleg ce se intelege de obicei. Adica (in adolescenta) am adoptat doar partial codul vestimentar, nu mi-am lasat parul lung, nu am umblat murdar, nu m-am imbatat si n-am dormit pe plaja la 2mai etc. Dar muzica mi-a placut si-mi mai place. Adica muzica si subcultura din jurul ei nu sunt intrinsec legate. La fel si cu chopperul si slinosul - nu e obligatoriu.

Link la postare

Eu zic ca chopperul iti da un statut aparte...umpic mai conservator...un fel de limuzina a motocicletelor (cadilac daca vreti). Cred ca e cea mai sigura motocicleta si cea mai confortabila si daca permiteti mult mai fiabila decat cele sport. Cred ca daca vrei ceva sport poti sa uiti de chopper.

Mi se pare ca imaginea lui nu trebuie schimbata.

Si inca ceva.... pe chooper poti sa :beach::beach::beach: , mai ales daca ai suport pt cutia de bere. :beer:

Link la postare

bai gaxel,din cate inteleg tu ai comunista si vrei sa te inteci cu ei ?fii serios...tu nu intelegi...tipii din Severin se cred elitisti,dau sfaturi,se cred cu nuca-n cur...nu vezi ca nu te baga in seama.....intreaba-i de cat timp au carnet si de ce si-au luat motoare...... :throb:

Link la postare

<{POST_SNAPBACK}>

Eu zic ca chopperul este o varianta mai cuminte pentru placerea de a merge pe doua roti. In plus are un anumit stil precum Rolls pe langa celelalte masini(viteziste sau de teren).Asa ca cine prefera detaliile bine lucrate ,finetea,un motor cu "voce de bariton" si cromul in principal va alege un chopper!

Link la postare

Maa Clasic,eu nu vreau sa ma ,,inteaca''(cum ai scris tu )cu nimeni.Doar imi plac chopperele.Si ca sa sti,asa pentru tine,primul motor (o mobra) l-am avut pe la 16 ani,acum am 39 si sunt la al 6-lea motor.Dar asta e o poveste mai lunga,lasa ca ne ,,intecem'' joi la club la niste beri si te las sa ma asculti.Scuze pentru off topic. :beer:

Link la postare
bai gaxel,din cate inteleg tu ai comunista si vrei sa te inteci cu ei ?fii serios...tu nu intelegi...tipii din Severin se cred elitisti,dau sfaturi,se cred cu nuca-n cur...nu vezi ca nu te baga in seama.....intreaba-i de cat timp au carnet si de ce si-au luat motoare...... :throb:

eu nu am comentat zicand ca o comunista face legea.. am zis ca pot oferi surprize .... dupa cum ai vazut am tinut partea endurotouring ului .. de capacitate cat mai mare. si cred in continuare ca e mai frumoasa decat un chopper, mai performanta in orice domeniu ... frumusetea nu o discutam .. dar performantele rup :)

Link la postare
Maa Clasic,eu nu vreau sa ma ,,inteaca''(cum ai scris tu )cu nimeni.Doar imi plac chopperele.Si ca sa sti,asa pentru tine,primul motor (o mobra) l-am avut pe la 16 ani,acum am 39 si sunt la al 6-lea motor.Dar asta e o poveste mai lunga,lasa ca ne ,,intecem'' joi la club la niste beri si te las sa ma asculti.Scuze pentru off topic. :beer:

<{POST_SNAPBACK}>

nu vin la club ca nu vorbiti cu mine!

Link la postare

nu,k voi ma bateti!k am mai fost odata si unu mai negricios asha mi-a zis k el nu vb cu mine k sint mobrist shi n-am ce cauta acolo! :ninja:

Link la postare

mie unu` mi`au placut de mic shi or sa imi placa intotdeauna chopperele....puteti sa`i spuneti cum vreti sau puteti sa comentati ce vreti.....decat sa stau aplecat pe un vitezan sau cocotat la cucurigu pe un enduro....mai bine stau lejer pe un chopper.....viteza de croaziera....unde se poate.....shi admir shi imprejurimile....incet shi sigur.....ca tot acolo ajung....

pentru mine chopperu` chiar este o definitie a libertatii.....mai ales ca abia sambata mi`am luat shi eu.... :banana: .... pentru inceput zic ca un virago de doi jumate e destul.....

shi acuma ashtept pe cineva care o sa se ia de punctele mele cu care scriu... :P

sa fie o iarna cat mai scurta shi :punk::beer:

Link la postare

Ca sa definim imaginea chopperistului sa il dam exemplu pe Arnold Schwarzenegger in "Terminator 2" (nicidecum un obez barbos, slinos, cu stomacul marit si plin pana la refuz de bere, aflat in slujba raului, ci un crestin romano-catolic, musculos, atletic, cu buzele neinconjurate de par, tocmai bune de sarutat de femei, cu stomacul continanad lapte, bautura campionilor, asa cum dadea exemplu in "The Six Day", proteine concentrate din zer, dextroza si creatina monohidrata, luptand impotiva consumului de steroizi anabolizanti, hormon de crestere si insulina, punandusi forta in slujba binelui). Hai sa vedem si un Harley Davidson Road King Classic, caci "o imagine spune mai mult decat o mie de cuvinte" (si eu am inceput cu o Yamaha la 250, dar nu Virago, ci SR Special, pe care am achizitionat-o pe 4 august 2005, examenul pentru carnet urmand sa-l sustin pe 15 martie 2006, pe 27 martie 2006 urmand sa implinesc si eu 39 de ani):

post-4410-1138380886_thumb.jpg

post-4410-1138380888_thumb.jpg

post-4410-1138380996_thumb.jpg

post-4410-1138380998_thumb.jpg

post-4410-1138381022_thumb.jpg

post-4410-1138381023_thumb.jpg

post-4410-1138381043_thumb.jpg

post-4410-1138381044_thumb.jpg

post-4410-1138381062_thumb.jpg

post-4410-1138381269_thumb.jpg

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.