Mergi la conţinut
Autentifica-te  
rosbk

motorsport Interviu - Zoltan Zsigmond

Recommended Posts

Pentru seria noastră de interviuri am decis să abordăm și un fost pilot al RoSBK, unul de care se leagă în mare măsură istoria campionatului nostru, Zoltan Zsigmond:

Care sunt planurile tale de viitor Zoli?

Planurile mele coincid cu planurile echipei din orasul meu (Team33Cluj) , o echipa care alearga cu rezultate bune cu doi piloti la clasa SBK (Razvan si Alex) si cu un pilot la SSP(Victor).. incerc sa-i ajut cu ce pot, sunt un fel de presedinte onorific

Daca te-ai intoarce in timp ai schimba ceva?

Aproape nimic.... am petrecut in RoSBK cei mai frumosi ani din viata mea, am avut norocul sa pot alerga in cele mai bune echipe romanesti din acest campionat (Team33Cluj si Amckart Racing Team), cred ca dupa Mistode si Cazacu am cele mai multe puncte la lasa SBK, cele mai multe starturi dupa Mistode... cel mai mandru sunt insa de faptul ca in cele 9-10 ani de curse , mi-am facut f multi prieteni si extrem de putini dusmani... Ca si regrete, una singura, ca in 2012 sau 2013 la Brno pe ploaie nu am reusit sa-l depasesc pe Cazacu sau Mistode , ar fi fost prima data , dar nu am avut suficient curaj si noroc. Poate intr-o alta viata , haha

Ce parere ai de pilotii romani comparativ cu cei din Europa?

O parere f buna, in general. Pilotilor romani le lipseste traditia si cel mai important, informatiile bune technice. Am intalnit foarte multi baieti care intr-un alt mediu puteau sa ajunga departe cu putin noroc

Ce ai recomanda unui tanar pilot care vrea sa vina pentru prima data la RoSBK?

Sa ia legatura cu o echipa care are experienta in RoSBK si un minimum un an sa mearga alaturi de cei experimentati. Chiar daca e tentat sa progreseze repede, sa nu sara niciodata anumiti pasi. Ideal ar fi o scoala de pilotaj, eu as recomanda scoala Amckart.

zoli14.jpg

Cum ți se pare circuitul nostru de la Adâncata?

Este un circuit foarte frumos , ca si desen, pt mine a fost o placere sa alerg acolo... sunt inca cateva deficiente, dar oricum un mare pas facut de motorsportul romanesc... este un punct de inceput, fara de care era imposibil sa speri la progres.

De ce te-ar alege un sponsor pe tine pentru a concura în RoSBK?

Din fericire nu mai e nevoie sa alerg dupa sponsori, a fost destul de dificil pt mine, dar punctul meu forte a fost, cred ,ca am respectat fiecare partener , indiferent de suma  sau serviciul cu care ne ajuta. Asta am facut si cand am fost pilot, asta face si echipa din Cluj, pe care-l reprezint acum.

Cum te antrenezi fizic, psihic și tehnic?

Pentru ca nu mai alerg in RoSBK, am renuntat la moto, acum fac însă triatlon amator.

13002548_232812690410065_224768505772448

Vezi sursa

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.