Mergi la conţinut
  • 0

reteta vopsea


jardel23

Întrebare

Recommended Posts

  • 0

Nu e asa usor cum pare,am specificat tocmai Glasurit si Standox pt ca am oameni care lucreza cu asa ceva,si in paleta de culori,evantai de culori nu gasesti culoarea asta,japonezii astia sunt dati dracu,albastrul asta noaptea are reflexii violete.Tocmai d-aia intrebam daca stie careva reteta la fix,uitasem sa specific ca vopseaua tre sa fie pe apa nu clasica cu diluanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Nu e asa usor cum pare,am specificat tocmai Glasurit si Standox pt ca am oameni care lucreza cu asa ceva,si in paleta de culori,evantai de culori nu gasesti culoarea asta,japonezii astia sunt dati dracu,albastrul asta noaptea are reflexii violete.Tocmai d-aia intrebam daca stie careva reteta la fix,uitasem sa specific ca vopseaua tre sa fie pe apa nu clasica cu diluanti.

<{POST_SNAPBACK}>

Adevarat, cam tot ce este vopsit de japonezi, coreeni si alti din astia, nu se pupa de loc cu reteta. Ba ai sa ai surpriza sa faci rost de reteta si cand o prepari sa se potriveasca din parti. Nu-ti ramane decat sa faci cu trecere cum spunea @mib2service sau sa gasesti un service serios de Yamaha.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

stati calmi baietzii.. ka asa am patit si eu.. m-am dus cu niste carene rosii sa mi le retuseze si se uitau la vopseaua aia ca matza la motan.. si-au luat toate standardele si tot si nimic.. ca pe urma sa-mi zika.. ne pare rau da` nu am mai vazut asa culoare.. pt. ka rosul ala.. parea un soi de rosu perlat.. .. deci mi-au zis eventual sa intrebe la producatorul motorului.. si in iasi pe la noi nu e un singur dealer de vopsele sunt o groaza.. si toti au avut aceeasi reactie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
se poate rezolva, insa pe sikkens. cred ca am reteta si pot sa fac rost si de vopsea!  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Trebuie musai sa ne satisfaci curiozitatea. Eu lucrez intr-un service si am mari probleme cu vopselele de Hyundai, am chemat mai toti furnizorii de vopsele si in final mai bine le vopsesc cu trafeletu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Trebuie musai sa ne satisfaci curiozitatea. Eu lucrez intr-un service si am mari probleme cu vopselele de Hyundai, am chemat mai toti furnizorii de vopsele si in final mai bine le vopsesc cu trafeletu.

<{POST_SNAPBACK}>

daca lucrezi intr un service de reprezentanta ar trebui sa ai un sistem de vopsit ...oricare. si ar trebui sa ti iasa si vopselele...cu oarecare experienta. cu trafaletu nu stiu daca e bine . da mi codu de vocsea si iti dau reteta insa daca ai alt sistem in afara de sikkens nu te ajuta la nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
daca lucrezi intr un service de reprezentanta ar trebui sa ai un sistem de vopsit ...oricare. si ar trebui sa ti iasa si vopselele...cu oarecare experienta. cu trafaletu nu stiu daca e bine  . da mi codu de vocsea si iti dau reteta insa daca ai alt sistem in afara de sikkens nu te ajuta la nimic

<{POST_SNAPBACK}>

da si eu lucrez intr-un service iar cu faza cu iesitul vopselelor nu sunt de acord deloc cu tine fiecare sistem de vopsire are neajunsurile lui de ex la standox e problema cu albele

si cu codurile la Ford daca te pune naiba sa vopsesti cant in cant o piesa de ford dupa codul de culoare esti victima, sigur o refaci!Sa nu-mi spui ca sikkens e perfect ca nu cred eu asa ceva!Mai am o curiozitate tu vopsesti sau vinzi marca asta de vopsele?Pt ca daca vopsesti tre sa stii ca 80 la suta din iesitul culorii tine de mana omului cara o aplica pe masina ,ca se poate inchide si deschide nuanta din felul cum aplici vopseaua!Bafta multa si eu inca astept reteta de la R1 :read:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

nu vand vopsea, lucrez in service. cu faza cu iesitul sunt de acord, nu ies toate. dar din experienta, cel care prepara vopselele stie frate care iese si care nu iese si le tinteaza, adica le mai adauga ce stie omul respectiv, si conteaza f mult experienta si faptul ca lucreaza cu acelasi sistem de vopsit de mai mult timp. da mi codul si iti dau reteta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
nu vand vopsea, lucrez in service. cu faza cu iesitul sunt de acord, nu ies toate. dar din experienta, cel care prepara vopselele stie frate care iese si care nu iese si le tinteaza, adica le mai adauga ce stie omul respectiv, si conteaza f mult experienta si faptul ca lucreaza cu acelasi sistem de vopsit de mai mult timp. da mi codul si iti dau reteta!

<{POST_SNAPBACK}>

pai reteta mai sus mentionata 5jj8-010 B,eu am cautat-o la standox si nu apare codu asta nicaieri!Sa nu-mi spui ca ala de prepara vopsele are HDD in cap si tine pe el cele 50000 de nuante de culori si stie care iese si care nu,pai sunt retete ca nu te intalnesti cu ele in o viata de om,am incercat si eu sa nuantez culorile si nu lucrez de ieri cu vopseaua asta si am ajuns la concluzia ca mai bine vopsesti cu trecere decat sa-ti bati capul o jumate de zi si poate sa nu rezolvi nimic si sa-ti faci si o gaura in buget cu vopseaua risipita!Acuma logic fiecare are stilul lui de munca si daca tie iti ies perfect culorile din stand bravo tie!Si daca te rog te mai ui-ti la o reteta sa-mi spui componentele?Honda R507P(A) firepepper red p. met.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

cred ca deja suntem off topic da ma duc acum sa ti caut retetele! sunt curios la ce o sa ti ajute. :banana:

R-507 P este formata din:

Q922M

Q140

Q279

Q190

Q975S

Q271

Q726

Q065

vopseaua asta s a fabricat intre 2000-2003

cantitatile sunt confidentiale! :P

ptr celalalt cod de vopsea nu am frate nimic, codul de vopsea ptr YAM este sau din 3 litere+1 cifra sau din 4- litere, insa am cartelele de motociclete, care nu prea sunt prin bucurestiul asta :banana:

100 gr de vopsea cu tot ce trebuie diluant, lac, intaritor+cani+capace+spatule&STIINTA=500.000 lei vechi. :beach:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
cred ca deja suntem off topic da ma duc acum sa ti caut retetele! sunt curios la ce o sa ti ajute. :banana:

R-507 P este formata din:

Q922M

Q140

Q279

Q190

Q975S

Q271

Q726

Q065

vopseaua asta s a fabricat intre 2000-2003

cantitatile sunt confidentiale! :P

ptr celalalt cod de vopsea nu am frate nimic, codul de vopsea ptr YAM este sau din 3 litere+1 cifra sau din 4- litere, insa am cartelele de motociclete, care nu prea sunt prin bucurestiul asta  :banana:

100 gr de vopsea cu tot ce trebuie diluant, lac, intaritor+cani+capace+spatule&STIINTA=500.000 lei vechi. :beach:

<{POST_SNAPBACK}>

ok mersi frumos dar puteai pune fiecare ce culoare e,ca asta ma gandesc ca nu e confidential!Si legat de treaba cu nuantatul nu cred ca poate cineva nunata codu asta de mai sus si spun si de ce pt ca tu nu ai specificat ca asta e o vopsea care se aplica cu fond si fondul ala conteaza foarte mult,pe langa reteta care ai dat-o tu mai sus (si-ti multumesc pt efort) in prima faza se da 2 maini de fond apoi 2 de vopsea apoi lacul,spune si mie cum nuantezi asa ceva cand difera vopseaua lichida cu aia aplicata pe sufrafata,cred ca orice experienta ar avea omul de la mixer nu ar fi capabil sa nuanteze asa ceva.Eu ti-am cerut reteta ca sa vad care e diferenta intre ce ai tu si standox.De ex la mixerul meu nu am paletar pt motociclete de nici un fel dar coduri sunt.In fine cred ca ai dreptate si am zburdat off topic cam mult :D in concluzie omul cu YAM sa meraga la tine pt a procura vopseaua!bafta la toti :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
ok mersi frumos dar puteai pune fiecare ce culoare e,ca asta ma gandesc ca nu e confidential!Si legat de treaba cu nuantatul nu cred ca poate cineva nunata codu asta de mai sus si spun si de ce pt ca tu nu ai specificat ca asta e o vopsea care se aplica cu fond si fondul ala conteaza foarte mult,pe langa reteta care ai dat-o tu mai sus (si-ti multumesc pt efort) in prima faza se da 2 maini de fond apoi 2 de vopsea apoi lacul,spune si mie cum nuantezi asa ceva cand difera vopseaua lichida cu aia aplicata pe sufrafata,cred ca orice experienta ar avea omul de la mixer nu ar fi capabil sa nuanteze asa ceva.Eu ti-am cerut reteta ca sa vad care e diferenta intre ce ai tu si standox.De ex la mixerul meu nu am paletar pt motociclete de nici un fel dar coduri sunt.In fine cred ca ai dreptate si am zburdat off topic cam mult :D in concluzie omul cu YAM sa meraga la tine pt a procura vopseaua!bafta la toti :beer:

<{POST_SNAPBACK}>

Prietene nu te supara, da esti varza! =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Prietene nu te supara, da esti varza!  =))

<{POST_SNAPBACK}>

De ce spui ca sunt varza?Daca faci o afirmatia argumenteaza ce ti se pare tie incorect din ce am scris?In fine eu nu cautam cearta si nici nu vreau sa ofensez pe nimeni dar parerea mea sincera e ca tu nu ai pus mana in viata ta pe un pistol de vopsit si vorbesti din auzite!iar acum spui ca sunt varza pt ca ti-am vorbit de fonduri si tu probabil habar nu ai cu ce se mananca alea de te face sa te distrezi asa de bine :jump: Oricum nici nu are rost sa ajungem noi la dispute aiurea in tranvai pt ca eu oricum stiu ce vorbesc si nu din ce mi-au spus altii!Si pt placerea si satisfactia ta sunt varza daca vrei si daca asta te multumeste pe tine dar eu zic sa mai pui putin mana pe cartile alea ce ti le-a dat producatorul de vopsea poate vezi si tu ce e aia o vopsea care trebuie aplicata cu fond sau ce trebuie sa aplici inainte sa dai o perla pe o masina :rtfm:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am si eu o curiozitate, exista o discutie intre motociclisti care sa nu se termine cu paruiala? Nu sunt vopsitor, dar lucrez in service de 22 de ani si pot sa va spun ca vopsitoria cere un pic de arta, poate si de aici orgoliile fiecaruia. Fiecare vopsitor are secretele lui asa ca datii-va mana si lasati cearta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Interesant ce discutie am aprins,in fine nu asta vroiam,treaba e ca oamenii mei care vopsesc cu Standox au gasit o nuanta cat de cat apropiata de la care sa plece sa o gadile in reteta,dar tot nu iese ce trebuie,specific ca ei vopsesc numai cu Standohyd,adica vopsea pe apa,care majoritatea se aplica cu pierdere si alte chichite,albastrul asta din anumite unghiuri sau noaptea are reflexii violete,japoneza treaba. In momentul asta am o bucata de carena intacta cu vopsea originala trimisa la Standox Romania,sa o analizeze cu spetrometrul electronic,care nici ala nu detecteaza decat max 80% din reteta vopselei,si se pare ca vor incerca o reteta de vopsea clasica pe diluanti,ca tot astea sunt mai adevarate. Mersi de interesul acordat,eu speram ca scap mai usor daca vreunul din voi stia la fix reteta si chiar o si facea publica aici,doar de aia am cerut ajutorul bikerilor adevarati,care ar fi trebuit sa ma ajute fara sa ceara banii pt reteta.

:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
In momentul asta am o bucata de carena intacta cu vopsea originala trimisa la Standox Romania,sa o analizeze cu spetrometrul electronic

:beer:

<{POST_SNAPBACK}>

Dar de ce nu spui si cum ai pus jos motorul, intrucat am observat ca esti in cautare de carena fata & stuff :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Am avut si cateva piese de cumparat ,ai dreptate,cazatura am luat-o din cauza unui idiot care ma acrosat in roata spate, dupa ce depasise o masina din spatele meu ,la revenirea pe banda noastra de mers sa suit pe mine,cica nu m-a vazut, nu e de ras. :beer:

<{POST_SNAPBACK}>

Imi pare rau pentru tine, dar atunci de ce mai cauti sa cumperi carena fata, nu faci motorul pe asigurarea aluia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...