Mergi la conţinut

Liga mestesugarilor rromi din romania


bikeshop

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

LIGA MESTESUGARILOR DIN ROMANIA este intradevar cea mai mare tzeapa pe care o puteti avea daca va decideti sa efectuati lucrari de constructie de orice fel cu acestia, costurile dvs. finale variind intre DUBLU si pana la de 4 ori mai mult decat daca ati fi contactat o firma de constructii cu toate actele in regula si ati fi platit un pret mediu spre mare/metru patrat. De exemplu, daca cu o firma de constructii autorizata ati fi platit pentru un acoperis pana la 175 lei/mp (cu materialele incluse), la aceasta liga daca contractati doar manopera (adica doar mana de lucru), nu si materiale, pretul final va ajunge la 250 lei/metru patrat sau il poate depasi!!!!
Problema mare nu este sa va feriti de ei ci sa identificati ca de fapt este vorba despre aceasta LIGA. Asta deoarece este posibil sa va dati seama ca urmeaza sa lucrati cu meseriasii acestei Ligi cand este prea tarziu. Adica dupa ce deja s-au apucat de constructia dvs.
Va descriu in continuare modul de operare al acestei LIGI pentru a fi in cunostinta de cauza atunci cand cautati servicii sau mana de lucru:
1. Aceasta Liga a Mestesugarilor din Romania, are anunturi pe olx.ro, anunturi postate de un anume Pop Marian (bineinteles ca este posibil sa isi schimbe ulterior utilizatorul, daca demascarea devine evidenta pentru mai multe persoane), iar numerele de telefon utilizate, cel putin in prezent sunt: 0731.243.035 si 0746.626.558. Anuntul pe olx este ca al unei firme serioase care executa acoperisuri si mansarde pentru Slobozia, Resita si Calarasi.
2. Acest Pop, daca il contactati va promite marea cu sarea, ca face totul repede si bine si cum vrea clientul (adica are meseriasi care sa faca ce si cum doreste clientul). In prima faza, iti solicita poze ca sa vada locatia si detalii despre cum si ce doreste clientul sa obtina. Apoi imediat iti ofera niste preturi de agatat (adica preturi mici ca sa prinda fraierii) si iti spune sa te decizi repede ca sa poata sa se si apuce oamenii de lucrare, eventual a doua zi.
3. Dupa ce te agata ca potential client, in care iti mai si flutura pe la nas ca meseriasii lor nu au nevoie sa le asiguri nimic (ei au cazare in toata tara, in locatiile lor, nu le oferi nici mancare si nici bautura) si termina repede ce au de facut, tu FRAIERUL, crezi ca in sfarsit se pot intampla si lucruri bune in Romania, si accepti sa vina meseriasii sa te rezolve. De mentionat aici ca toate discutiile au loc telefonic, cu o voce tanara si cu accent ardelenesc.
4. Dupa ce in final esti multumit ca ai scapat si ai gasit in sfarsit o firma serioasa, in seara anterioara sosirii echipei te suna dl. Pop si te anunta ca de fapt nu pot sa ajunga meseriasii cand au zis ca vin pentru ca la lucrarea anterioara de unde vin ei (pentru ca sunt foarte ocupati) clientul a fost asa de multumit incat le-a cerut sa mai faca si alta lucrare mai mica, dar sa stai linistit, sa nu cauti alta firma sa vina sa iti rezolve treaba, pentru ca vin ei in maxim 3 zile si rezolva. Intre timp iti solicita sa le trimiti o poza a buletinului sa iti completeze un contract.
5. Cand auzi de contract, ca un om normal la cap, soliciti sa vezi si tu continutul contractului pe care urmeaza sa-l semnezi ca si platitor, parte in contract. La aceasta solicitare, primesti raspunsul ca nu se poate, deoarece el este confidential. Insisti sa il primesti pentru ca tu esti cel care urmeaza sa-l semnezi si insista ca ti-l arata cand vine echipa la fata locului sa lucreze.
6. In acest moment, insisti sa fii fraier si accepti ca o sa vezi contractul la fata locului. Intr-un final iti apare la usa o echipa de rromi care iti explica ca de fapt ce vrei tu ei iti pot face dar ca nu e bine si ca mai bine iti ofera ei o solutie mai usoara si care implica mai putine costuri. Acesta este un alt moment cand devii si mai fraier si ii crezi pe cuvant! Motiv pentru care oamenii se apuca de treaba si constati a treia oara (ca un fraier) ca de fapt ei nu prea au scule cu care sa lucreze. Intr-un final, peste ceva timp iti arata si contractul, un exemplar printat pe care apare LIGA MESTESUGARILOR DIN ROMANIA (din str. Romulus). ACESTA ESTE MOMENTUL LA CARE AFLATI DE FAPT CU CINE URMEAZA SA LUCRATI.
7. Daca la acest moment nu ati avut suficiente banuieli sa renuntati la serviciile lor, atunci urmeaza sa va faca o lucrare la care va iau un avans pe loc de aproximativ 25% din suma totala pe care urmeaza sa o platiti (avans pe care vi-l va cere in cash pe loc fara sa va spuna in vreun fel cat urmeaza sa coste toata lucrarea)!!!
8. La final, devizul de plata este scris cu pixul pe o coala alba si contine o evaluare de diverse operatiuni pe care se presupune ca le-ar fi facut si care umfla pretul de multe ori si care nu este parte din contract!!! iar in contract figureaza doar ca ati platit avansuri, nicidecum ca ati fi platit intreaga lucrare. De altfel, tot contractul nu este altceva decat o gluma proasta si nu are nicio valoare juridica.
9. La final, cand vedeti suma totala de plata aveti optiunea sa va acceptati prostia, sa ii platiti si sa ii dati afara pe usa sau sa nu aveti acei bani sa le platiti si sa inceapa scandalul care se poate lasa cu politie si alte lucruri pe care le-ati auzit deja mai sus.
CONCLUZIE: Oricum ar fi daca sunteti oameni de buna-credinta NU APELATI LA SERVICIILE ACESTEI LIGI pentru ca pagubele sunt mai mari decat va puteti imagina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate numai acum am citit despre ei.Lucreaza pentru mine acum dar nu este o alegera buna cu siguranta.

Mint si schimba datele si inmultesc m2 de ma ametesc ,si daca azi au calculat 100 m2 maine sigur vor fi peste 200 m2.

Eu inca astept materialele care vad ca nu apar ,astept sa vad un van sau o dubita sau ceva cu care sa transporte materialele ....deocamdata inexistent. Voi reveni cu restul povestii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 02.10.2018 at 9:34 Csilla a scris:

Din pacate numai acum am citit despre ei.Lucreaza pentru mine acum dar nu este o alegera buna cu siguranta.

Mint si schimba datele si inmultesc m2 de ma ametesc ,si daca azi au calculat 100 m2 maine sigur vor fi peste 200 m2.

Eu inca astept materialele care vad ca nu apar ,astept sa vad un van sau o dubita sau ceva cu care sa transporte materialele ....deocamdata inexistent. Voi reveni cu restul povestii.

 

Buna ziua . am inteles bine ? 

Este vorba de Asociatia liga mestesugarilor CIF 17180194?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Ati inteles bine...nu aveti cum sa-i confundati pentru ca sunt unici. Daca nu au adus deja materialele, dati-i afara din curte si chemati o firma. Cu factura cu tot si cu materialele firmei veti iesi mai ieftin decat cu acesti nenorociti...plus ca aveti mai putine sanse sa va ploua prin acoperis, cum mi s-a intamplat mie la 2 zile dupa ce au terminat lucrarea!!!! Sa nu va imaginati ca veti primi vreo garantie sau altceva la lucrarea efectuata. Deci fugiti cat mai repede de ei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate mi au terminat lucrarea .. dupa care s a iscat un mare scandal . si i am scos pe poarta afara .. platind doar suma care mi a fost  comunicata la inceput fara nimic in plus   .

Pe 08.10.2018 at 14:16 Ion Prostoveanul a scris:

Da. Ati inteles bine...nu aveti cum sa-i confundati pentru ca sunt unici. Daca nu au adus deja materialele, dati-i afara din curte si chemati o firma. Cu factura cu tot si cu materialele firmei veti iesi mai ieftin decat cu acesti nenorociti...plus ca aveti mai putine sanse sa va ploua prin acoperis, cum mi s-a intamplat mie la 2 zile dupa ce au terminat lucrarea!!!! Sa nu va imaginati ca veti primi vreo garantie sau altceva la lucrarea efectuata. Deci fugiti cat mai repede de ei!

din pacate mi au terminat lucrarea .. dupa care s a iscat un mare scandal . si i am scos pe poarta afara .. platind doar suma care mi a fost  comunicata la inceput fara nimic in plus   .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Săracii oameni ??! Ca vor sa își câștige existența CINSTIT?!! 

 

Ăla sau aia de la fabrica , care muncește 12 ore pe zi ca sa aibe ce sa mănânce, ăia sunt săracii care vor sa își câștige existența cinstit !!

Acei oameni , nu țiganii ăștia nesimțiți , care trăiesc pentru a fura oamenii și pentru a-și bate joc de ei. 

Așa grup de oameni ( dacă se pot numi oameni ) nu am cunoscut in viața mea până acum.  Te mint, te trag pe sfoara și pe deasupra îți zic ție ca ești cam prost pentru ca nu ai înțeles bine condițiile lor !!

Adică ai fost prostănac , nu ai înțeles prețul , ei NICIODATĂ nu au zis ce susții tu ca au zis. 

Exact așa cum explica domnul mai sus : omul cu care vorbești la telefon ,calm,cu accent ardelenesc ,îți propune un preț final și tu accepți ,ajungeți la un acord . In momentul in care se prezintă “muncitorii” lui, ei incep sa-ți arate materiale ce vor fi folosite,le numără , s.a.m.d, vezi Doamne,ce cinstiti sunt ei! 

Tu ai vorbit cu șeful despre un preț ,deci totul e clar . 

Între timp ,ei îți cer un avans. Tu ii dai. Iar la final îți va spune ca in afara avansului de 25% din suma stabilită ce deja i-ai dat, tu va trebui sa ii mai dai de 3 ori suma stabilită cu “șeful “ la telefon . AȘA FUNCȚIONEAZĂ EI,asta sa știți. Da,azi, in 2018, este posibil sa ți se întâmple asa ceva. Sa-ți vina o banda de țigani la poarta și după aia sa te facă prost in fața ta. 

Incredibil, nu?

Prosti oarecum suntem , toți care  i-am lăsat sa pună piciorul in casele noastre, neștiind cine sunt ei de fapt. De aceea avem tehnologie și forumuri o grămada , ca sa evitam asemenea neplăceri . ( scandal sau țigănie , de fapt ).

Ramane de văzut , dacă cea ce mi-au făcut la acoperiș e bine făcut sau va trebui sa mai dau o grămada de bani la o alta firma , ca sa îmi repare ce mi-au făcut ei pe acolo.

Nici măcar sa nu va treacă prin gând sa-i sunați ,

Tot ce veți obține vor fi neplăceri , țigănie in casa Dvs. și scandal. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

LIGA MESTESUGARILOR RROMI DIN ROMANIA

Feriti-va de ei ca de dracu'!

A luat mama mea o teapa cu ei de 300 milioane vechi. Au profitat de naivitatea mamei mele, care, femeie singura, si nepriceputa in ale constructiilor, s-a bucurat ca si-a gasit mesteri care sa ii faca repede acoperisul, ca ii ploua in casa. Din pacate nu am putut sa o ajut neiiind langa ea, asa ca a ramas ea sa se descurce cu ei.

Initial i-au facut un calcul de 100 mil pentru reparatia acoperisului. Nu era necesara inlocuirea structurii, a cornurilor (nu prea stiu eu ce sunt alea) etc, ci doar trebuia pusa tabla in locul caramizilor vechi si rupte. Repet, e posibil ca informatia sa fi ajuns distorsionat la mine, nefiind de meserie, mie poate un constructor sa imi spuna si ca trebuie sa bata lucrarea in cuie spiralate cu mot roz care miros a capsuri ca.... tot aia imi e.

 

Ne asteptam sa existe o variatie de 10-20% la finalizarea lucrarii. Doar ca variatia a fost triplu pretului initial!!! Mama i-a gasit pe OLX, i-a sunat si la telefon Dnul Bogdan (care pe OLX il gasiti sub numele de ANDREI (???) – i-a spus ca daaaaaa, ca face, ca drege, ca totul intra sub 100 mil. Sigur Sigur. Ca asa face el ca sa intre. Ca el face cel mai iefitni din piata, cu 50 lei MP manopera si materiale incluse. Doar ca o presa intr-un mare fel pe mama, ca el poate veni doar maine dimineata, ca nu are timp de stat, ca el ia alte lucrari etc. Mama disperata ca nu isi gaseste alti mesteri si ca ii ploua in casa, a acceptat.

 

Mesterii rromi s-au prezentat a doua zi la prima ora cu toate materialele comandate, si in 2 zile au terminat tot. Deci eficienta maxima. Doar ca nu au pus toate materialele pe casa si i-au cerut mamei mele 300 de milioane pe lucrare. Mama are probleme cu inima. I-a fost si frica de ei in casa singura cu 8 barbati nevorsi, nu vreti sa stiti prin ce a trecut ca sa faca rost de bani.

 

Tot au umflat. La unele materiale au pus pret nu de 3 ori mai mare decat cel din magazin. Ci de 10 ori. De 10 ori. Am verificat ulterior, dua ce evident a fost prea tarziu. Oricum inainte nu puteam verifica ca habar nu am eu ce materiale trebuie puse pe un acoperis.Nu au facut pre contract, au facut ulterior un contract in care au scris cu pixul pe foaie diverse materiale si niste preturi astronomice. Unele materiale de pe foie insa nici nu se gasesc in lucrarea propriu zisa!

 

Habar nu avem ce sa facem. Daca avem sa dam in judecata pe cineva, sau daca merita. I-am sunat ulterior sa ii intrebam de materialele lipsa, s-au facut ca nu ne cunosc, ca ei nu mai stiu ce echipe au trimis pe unde si ce lucrari au facut ei in trecut. Pe contract e scris doar LIGA MESTESUGARILOR RROMI DIN ROMANIA - CIF 71780194. Niciun nume al mesterilor/ sefului de lucrari nimic. Nici nu stiu daca e valabil contractul.

 

Scriu acest review ca sa nu pateasca si altii ce am patit  noi. Tot respectul pentru rromii care vor sa munceasca cinstit, dar astia cu care am avut noi de-a face au fost niste hoti, niste manipulatori care au profitat de pe urma naivitatii si necunoasterii unei femei in varsta.

 

Las mai jos niste date de identificare poate ajuta cuiva la ceva. Pe OLX il gasiti pe Andrei (care cand raspunde la telefon iti spune ca e Bogdan) la numarul 0756365672 (0756 365 672). Care n-a dat nr de tel al sefului de lucrari sau persoanei de contact (ca nu ne-a fost clar) – Rafael – 0742565842 (0742 565 842). A mai aparut in disuctii si un Florin, dar nr lui de telefon nu il mai avem. Bogdan./ Andrei cica ar fi din Contanta

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 1 year later...
Pe 02.10.2018 at 9:34 Csilla a scris:

Din pacate numai acum am citit despre ei.Lucreaza pentru mine acum dar nu este o alegera buna cu siguranta.

Mint si schimba datele si inmultesc m2 de ma ametesc ,si daca azi au calculat 100 m2 maine sigur vor fi peste 200 m2.

Eu inca astept materialele care vad ca nu apar ,astept sa vad un van sau o dubita sau ceva cu care sa transporte materialele ....deocamdata inexistent. Voi reveni cu restul povestii.

 

 

Eu am avut aceeași experienta nefericita cu acești escroci. Am avut o lucrare la mansarda unui bloc, la un apartament cu 2 camere.

De fiecare data când ploua afara, îmi ploua și mie în casa,  așadar am decis sa apelez la o firma serioasa,  care sa-mi taie factura și sa-mi ofere o garanție. Am cautat pe olx și am găsit un anunț cu o firma care făcea reclama la Bilka. Precizez ca nu era menționat numele firmei!!!!

Am sunat, mi-a răspuns aceeași voce ardeleneasca și au fost foarte promti- a doua zi au și venit.

Convenite sa le trimit niște poze, sa le explic problema și mi-au spus ca ma costa maxim 5000 lei.

Am fost de acord și a doua zi au fost la usa mea.

Au început sa decoperteze pe lângă geamuri- unde aveam gresie pusa și sa lucreze la geamul de la sufragerie. Nici nu l-au terminat, ca mi-au spus ca ma costă 16.800 lei!!!!

Am fost șocată de preț și le-am spus ca nu se poate sa-mi ceara un preț de 3 ori mai mare decât ne-am înțeles. Lucrarea pe care trebuia sa o fac a constat în 2 jgheaburi și un pic de tabla pusa pe la colturile geamurilor și firește, glafurile, tot de tablă. 

Au lucrat execrabil....o mizerie infernală și o lucrare de proasta calitate...tablă nu a fost prinsa bine în șuruburi,  și nici ermetizqta de jgheaburi,  astfel încât se vede lemnul de pe dedesubt.

Am negociat prețul lor nesimțit pana la 10.000 lei, o suma imensa pentru o lucrare pentru care materialele nu costau mai mult de 2000 lei...

I-am tot sunat sa-si termine lucrarea....ce credeți? Nici pana în ziua de astăzi nu i-am mai văzut la fața...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...