Mergi la conţinut
Bogdan Harea

Scuter electric homemade

Recommended Posts

A fost dragoste la prima vedere. O poza pe FB mi-a dat idea urmatorului proiect !   Sper sa fie gata in 6-7 luni, iar la primavera sa ies la plimbare si cumparaturi  prin cartier.  Datele tehnice propuse: Greutate 45-50 kg, Lungime 1600, Distanta intre axe 1100,  Inaltime sa 750, Roti balonate pe 8 tzoli, Cadrul din teava de 27 mm de otel, cutia bateriilor si aripile din aluminiu de 2 mm, Motor  1000 W directdrive , Frana pe disc bicicleta, cric central,  Lumini de bicicleta, Sa pt o persoana si Ralf calare pe baterii, intre picioare. Cutii de bagaje din lemn, una in fata si una in spate (?). Autonomie min 30 km, dar poate cu bateriile potrivite sa ajung la 50. Sarcina utila 120 kg, Viteza maxima 35 km/h Prima si singura piesa existenta, roata spate, cumparata pt atas, dar nefolosita, iar la accesorii hamul lui Ralf pe care-l folosesc deja la atas. Orice idei sau sugestii sunt bine venite legate de motor, baterii, incarcator, controller, frane, etc.

safe_image.png

Fotografie0348.jpg

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Un biciclist ar putea sa-mi confirme teoria: Pe strada e mai greu de mers cu cauciucuri cramponate decat cu slicuri.Dai mai greu la pedale .Probabil ca la scuter s-ar consuma mai repede bateriile cu astfel de gume .Cred ca sunt si foarte grele si tu ai tot interesul sa iti iasa cat mai usor scuterasul ca sa creasca autonomia.Trebuie luata in calcul si greutatea pasagerului.

E o teorie, poate bat câmpii.

In rest, spor la treaba!Arata misto si cred ca o sa-ti iasa.

Link la postare

Am alergat o gramada dupa aceste cauciucuri si sunt cu crampoanele cele mai mici si dese din categorie. O raritate ! Sunt surprinzator de usoare,  rotile si cauciucurile. Am ales roti max de balonate pt design si pt ca nu am suspensii. Singura "amortizare" se obtine din reglarea presiunii in pneuri. Sper ! Roata 1,35 kg, iar cauciucul 3,15 kg. Acum strang piese. Am gasit ceva surse si saut solutii de comanda si plata. Dupa ce le adun pe toate, incep constructia.

Roata si cauciucul clar erau slabe pt atas. M-am lamurit imediat dupa ce le-am primit, dar pt scuter cred ca este suficienta chinezaria.

Link la postare

Asta nu pot face fara sa distrug o roata. Am convingerea ca rezista la cca 85 kg sarcina maxima/roata si max 35 km/h, la vale.Practic orice roata de bicicleta,cat de cat, rezista. Astea fiind din tabla, fara spite si cu cauciucurile balonate, cu atat mai mult.  Performantele "vehiculului"  sunt mai mult decat modeste dupa standardele moto, dar o fac pt placere.

Link la postare

Azi sunt prin Danemarca, undeva aproape de Copenhaga si in parcare am vazut o motocicleta. Bineinteles ca m-am apropiat sa vad despre ce motor e vorba si surpriza: Zero SR, motocicleta electrica cu motor de 11 KW.

Dupa ce i-am facut cateva poze si m-am indepartat de ea, a aparut si proprietarul. M-am intors ca sa il chestionez in legatura cu motorul.

Mi-a zis ca a cumparat-o de noua dar nu a vrut sa imi spuna cat a dat pe ea. Fabricata in California. Autonomie in oras 250 km, pe autostrada 150 km si depinde foarte mult de cat de tare te infingi in acceleratie. Se incarca de la orice priza obisnuita. Bateria are garantie pentru 300.000 km. Ca sa parcurga 100 km, curentul consumat il costa 5 DKK adica 3 lei. Manere incalzite, seaua incalzita. Viteza maxima 160 km/h, acceleratie de la 0 - 100 km/h 3,3 secunde.

Am cautat pe internet si am vazut ca pretul pentru modelul SR e in jur de 18.600 eur iar pentru modelul de baza pretul pleaca de pe la 12.700 eur.

Pentru oras e perfecta dar pretul e mare si nu stiu daca acopera economia facuta cu benzina, uleiul si filtrele.

A fost foarte ciudat cand a plecat de pe loc sa nu aud niciun zgomot. Vedeti ca am atasat si un filmulet cu plecarea.

In Danemarca, majoritatea parcarilor de pe autostrada au prize de incarcare pentru autovehiculele electrice. Am vazut foarte multe masini electrice aici.

20170212_122654.jpg

20170212_122648.jpg

20170212_122708.jpg

20170212_122725.jpg

20170212_122735.jpg

20170212_122756.jpg

20170212_124329.jpg

20170212_124344.mp4

Link la postare

Salutare,

zilele trecute la un semafor am pozat acesta ciudatenie electrica retro, Meijs care dupa raspunsul lui google am aflat ca este fabricata in olanda iar pretul in jur de 5700 euro.20170509_145939.thumb.jpg.27bd49cbb9b0e1b63c92b566d6ac4e21.jpg

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.