Mergi la conţinut
Touring

motociclisti Ce motor touring imi recomandati sa.mi iau?Fiabilitate...R 1200RT ST GS FJR1300 VFR etc

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Doresc sa achizitionez un motor touring(sport touring) preferabil unul consacrat. Ce asteptari as avea de la motor:fiabilitate, cuplu in turatii mici, consum(foarte multi kilometrii). Mentionez ca il utilizez aproape exclusiv in afara orasului, dar mar interesa si putin caracterul practic pt unele dimineti catre serviciu. Foarte important: am 1.94m si 83kg si imi plac motoarele foarte inalte si mari.Imi plac foarte mult Bmw R1200RT, GS, ST   FJR1300 VFR800(IN ORDINEA PREFERINTEI). Reduc din pretentiile de design in favoarea fiabilitatii si consumului. Prefer dupa 2005,in cazul frj si vfr de la 2003(cred ca e pe injectie.. sau carburator?!)  Stilul de mers moderat. Ma intereseaza si comoditatea (spate dupa 5 600 km) Accept orice propunere (alt motor) dar cu accent pe touring. Nu suport motoarele care vor sa le impace pe toate si inghesuite. Buget 5000-5500€ (max 6000?) pt unul in mintile lui nu cine stie ce ieftineala din Italia.

Ce ma indemnati sa iau?

Rog pareri si consum de la posesori nu cititori de alte forumuri?.

Multumesc anticipat,

Touring

Editat de Touring
greseala

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

nu am mers mult cu nici una dintre motocicletele mentionate de tine. 

ceea ce iti pot spune insa, este ca fiabilitatea nu ar trebui sa fie o problema daca motorul e in mintile lui. 

Eu nu am auzit inca de om responsabil si normal la cap (adica sa forjeze motorul doar incalzit, sa schimbe ulei la timp etc) care sa fi avut probleme de fiabilitate cu un motor NOU. La orice marca, oricat de scumpa e motocicleta pot aparea probleme in garantie, dar nu de asta vorbim.

asa ca dintre motocicletele mentionate de tine, fiabilitatea nu ar fi o problema ci doar cum a fost ingrijita si folosita de proprieterul anterior. 

ture mici de tot, cu motocicleta de imprumut (de la prieteni). am facut doar pe bmw. Pot sa iti spun ca la consum sunt foarte ok, pozitie decenta , si pentru gustul meu cuplu mai mult decat suficient.

fjr1300 nu am atins.

vfr am "atins" prin faptul ca am doi colegi de birou cu asa ceva dar o tura in parcare nu se numeste mers pe ea. Fiabilitatea este ok , nu i am auzis plangandu se, la turatii mari sunt "nervoase" dar am impresia ca la consum bmw ul sta mai bine.

de fapt de ce iti scriu eu : eu am avut cam aceeasi dilema ca tine : ce motor second hand sa imi iau. am ales ca in loc de un second (vroiam un 1150GS adventure/ 1200 gs la vremea aia) sa iau un dl650 nou. pretul a fost cam acelasi si zic eu a meritat. 

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.