Mergi la conţinut

Arhivat

Acest topic este acum arhivat şi este închis viitoarelor răspunsuri.

radum

expirat Cumpar ptr Honda FT500/PC07

Recommended Posts

Este vorba de o motocicleta monocilindrica, fabricata intre anii 82-83.Vreau sa refac ptr ca vine sezonul 2006.

Ar fi excelent daca ati avea fotografii ale pieselor :).Daca ma puteti ajuta, lasati si niste date de contact.

post-1794-1138194076_thumb.jpg

post-1794-1138194076_thumb.jpg

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
Este vorba de o motocicleta monocilindrica, fabricata intre anii 82-83.Vreau sa refac ptr ca vine sezonul 2006.

Ar fi excelent daca ati avea fotografii ale pieselor :).Daca ma puteti ajuta, lasati si niste date de contact.

<{POST_SNAPBACK}>

Link la postare

In primul rand caut aprinderea electronica (CDI-ul) si apoi toate componentele instalatiei electrice.Din cate am inteles de la baieti, CDI-ul nu se potriveste de la o bicilindrica la o monocilindrica.

In orice caz, spune-mi de la ce motocicleta e acea instalatie electrica...ma voi interesa sa vad daca se potriveste ceva de la una la alta.

Iti multumesc ptr ajutor. :)

Link la postare

Cine va spus voua ca nu se potriveste SDI de la motoare cu 2 pistoane la motoare intr-un sindur piston? Inainte sa vorbiti intrebati pe cineva care se pricepe... Pe mine nu ma intereseaza nici sa vad, nici sa cumpar dar va spun ca sa stiti... SDI-ul ala calculeaza momentul in care scanteia trebuie sa se produca. Asadar se poate potrivi si de la una cu 4 pistoane la una cu 2, si de la una cu 2 pistoane la una cu un singur piston.

Dar ca sa mearga bine cauta un SDI de la un motor care are cursa pistonului si turatia maxima apropiate de alea care le are motorul tau, pentru ca momentul aprinderii se calculeaza in funtie de asta. Poti sa folosesti si un SDI de la un motor in 4 pistoane, dar folosesti numai o cale si celelalte 3 raman neconectate. E de preferat sa cauti una tot de HONDA din an apropiat cu al motocicletei tale, asta ca sa nu fie nevoie de modificari.

Daca ai nevoie de mai multe informatii cauta-ma la 0723.362.986 si iti zic ce ai de facut. Fac instalatii la motoare de la 17 ani... De unde esti?

Link la postare

super motor... mi a marcat copilaria ... este din 83 modelul , s a mai fabricat si in 85 si a fost facut si in 2005 ftr...am un prieten in valcea care are un motor ca al tau bine intretinut dar nu are acte la el , dak ii faci o oferta buna il poti lua cu totul

Link la postare

@DoubleG : am vorbit cu cativa amici de-ai mei care mi-au zis aceeasi chestie : ca trebuie ca caut ' un SDI de la un motor care are cursa pistonului si turatia maxima apropiate de alea care le are motorul , pentru ca momentul aprinderii se calculeaza in functie de asta'.

Si DA, am cautat un astfel de CDI insa nu am gasit.Aaahhh..si sunt din Botosani.

@albuminside : imi poti da numarul amicului tau? Eu nu ma prea pricep la preturi, asa ca ....mi-ai putea da o sugestie :) ?

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.