Mergi la conţinut

Triumph Tiger 800 XCX vs. BMW F800GS. Test comparativ


Recommended Posts

Am pus noul Triumph Tiger 800 XCX față în față cu BMW F800GS ca să vedem care este cel mai bun adventure-touring de clasă medie. După sute de km pe asfalt și în off-road am ales un câștigător. Pe care-l puteți afla din filmul de mai sus. 

Ambele au roată de 21 inch pe față, ambele au șasiu similar și ambele au aceeași greutate și protecție la vânt. Dar există și o mare diferență unde, de fapt, e cheia acestei confruntări. Motorul. Triumph-ul vine cu trei cilindri în linie, în timp ce F800GS este dotat cu clasicul bicilindru. Acesta, precum și câteva detalii ce țin de geometrie – ampatament, unghiul furcii, poziție, fac diferențele dintre cele două motociclete.

Noi le-am luat la plimbare și am vizitat unele dintre cele mai frumoase cătune din România. Peste deal de culoarul șerpuit Rucăr-Bran (o șosea de vis dacă nu e aglomerată), asfaltul se termină și începe pietrișul. Drumurile urcă până la peste 1.000 de metri și te duc la piciorul Pietrei Craiului.

Dar să ne întoarcem la motoare. Tigerul a fost echipat cu anvelope Continental TKC 80 – anvelope renumite pentru calitățile enduro, iar F800GS cu Michelin Anakee II – 80% de stradă. Dar chiar și așa, ne-am dat seama de calitățile acestor două motociclete.

Triumph Tiger XCX a fost luat de la Motoboom, în timp ce BMW F800GS face parte din flota de teste BMW Motorrad România.

Urmărește și KAWASAKI VERSYS 1000 TEST RIDE , un alt film care nouă ne place foarte mult.

Așadar, să vedem cine-i mai bun.

Clipul poate fi urmărit și pe canalul de YouTube DriveMag Riders.  Te invităm să te abonezi. Canalul este recent-lansat, dar în fiecare săptămână venim cu astfel de producții. Fiind adresat și celor din afara României, vorbele sunt în limba engleză.

Articol preluat de pe site-ul pemotoare.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...