Mergi la conţinut

Arhivat

Acest topic este acum arhivat şi este închis viitoarelor răspunsuri.

vader

expirat Furnizori seriosi de piese

Recommended Posts

Urmaresc de ceva vreme forumul asta, chiar am avut ceva tentative ( nereusite toate) de a cumpara.

Ce e ciudat e ca , scuzati, cerere exista, dupa felul in care reactioneaza lumea la un anunt de genul "piese japoneze" sau "piese moto" , in schimb, reactia asa numitilor vinzatori e ori absenta ori fara legatura ori de genul " nu aduc asa ceva".

La magazinele de piese moto daca te duci, ori dai de niste toate care habar n-au despre ce le vorbesti, sau te privesc timp, preferind sa-ti raspunda " ne pare rau asa ceva nu aducem" decit sa se intereseze despre ce-i vorba si sa incerce sa-ti ia banii ( dar , ma rog, asta-i mai degraba vina celor care le pun acolo, furindu-si singuri caciula) sau o sa gasesti doar citeva rahaturi din plastic cromat, "universale", de parca ai fi f'un copil la intrare la zoo si ei niste comercianti ambulanti de vor sa-ti vinda pistoale din plastic.

Presupun ca in multimea asta de "amatori" , se pierd oameni care vor intr-adevar sa propuna servicii de calitate etc etc problema este ca astia trebuies depistati si anuntati. Cred c'ar fi utila un fel de condica de sugestii si reclamatii unde sa putem sa ne informam unii pe altii despre locul in care iti poti comanda o piesa, un cauciuc, o baterie etc...

Atentie mare la tot felul de pacalici, cu sau fara magazin, care fac mare tambalau in perioada asta in legatura cu tot felul de promotii si reduceri.

Un singur exemplu: am primit un mail de la magazinul motor unu, care ma informa ca in luna februarie au niste reduceri fe-no-me-nale de 50% la casti si ca AGV X-Vent e redusa de la f'o 26 bulioane la 16 (parca, nu mai stiu exact ca l-am sters). Cum io caut o casca buna, mi-am zis moaaa poate e ocazia mult visata.

Inainte sa ma reped am folosit totusi google sa ma interesez si ce-am constatat, ca acea casca ar fi undeva intre 300 si 450 euro pe la magazinele din Evropa... adica, in cel mai scump caz, vre-o 16 milioane de lei vechi.

In Romania e la mare moda "reducerea dupa scumpire" asa ca, ochii mari si mainile pe buzunare sa nu fuga banii unde nu trebuie.

Cine cunoaste oameni seriosi sau firme care si-au propus chiar sa faca afaceri de lunga durata in ramura asta moto... sa nu ezite, precis nu sunt doar eu interesat.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vader

Ideea ta este foarte buna.

Nu incerc sa-mi fac reclama dar as dori sa adaug cateva idei care consider ca poate o sa va ajute sa faceti o idee cu ce se confrunta o firma care aduce piese sau accesori pt. motociclete.

Foarte multi oameni isi cumpara motociclete mai noi sau mai vechi aduse din strainatate sau din tara , mai ieftine sau mai scumpe ,dar nu se gandesc ca intretinerea costa si costa foarte mult.

Noi am constatat ca majoritatea clientilor se intereseaza cut cat ar putea sa cumpere o piesa (vb. de piese originale) si isi dau seama ca nu isi pot permite. De exemplu un electromotor de VFR 750 din 1992 costa in jur de 700Eur.

Daca un client este interesat de o piesa, noi la randul nostru trebuie sa cerem o oferta de la furnizorii nostrii. Aceasta informatie costa bani si timp, nu neaparat pt noi ca firma de reprezentanta ci pt furnizorii nostri care lucreaca cu zeci de firme din toata Europa.

In plus sunt anumite costuri de transport de vamuire daca se lucreaza legal.

Sunt indivizi care isi fac reclama ca aduc piese noi, (ilegal) poate la un pret mai bun ,dar si astea pot sa aiba costuri suplimentare pt client. (nu se ofera garantie, nu este potrivit).

Ce pot eu sa va spun incercati sa va feriti de acesti indivizi si chiar sa va orientati catre firme serioase care ofera serviciile potrivite pt banii pe care le iau.

Si chiar as dori si eu un feed back de la clientii nostri pt a inbunatatii serviciile furnizate de noi.

Cu stima

Bcz-Motors

Link la postare

V-am mai scris,serios,pe 12 plec,pot aduce aproape orice piesa daca imi spune-ti cam cu o saptamana inainte de data anuntata a plecarii.Eu am garantie la piesele pe care le iau deci pot sa v-o ofer si voua.Bineinteles exista un adaos care include drumul si castigul meu.Nu va fi niciodata dublu fata de pretul de magazin de afara.

In schimb daca va indrepta-ti catre un magazin din romania,piesa va veni cel mai repede intr-o luna si sigur ve-ti plati mai mult.(vama,tva etc)

Asta e!

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.