Mergi la conţinut
  • 0

Pierderea controlului.


Andrei Silvasanu

Întrebare

Sigur vi s-a intimplat si voua ca din anumite motive motoreta sa inceapa sa danseze de nebuna din toate incheieturile aidoma unui cal salbatic la rodeo.Mie mi s-a intimplat de doua ori.Prima oara pe un drum de tara cind am vrut sa ies de pe un sleau (sant facut de roti) si cu toate ca era uscat pamantul,aveam insa ceva viteza si din senin a inceput sa topaie de parca dadusera toti dracii in ea! Am ajuns pe aratura si ca prin minune nu am cazut.Nu stiu cum am reusit sa o opresc...A doua oara coboram pe un drum accidentat si ma tot uitam in spate dupa un prieten care nu-l mai vedeam si eram ingrijorat.Secunda aceea de neatentie a fost de ajuns ca sa lovesc cu roata un dambulet si iar a inceput circul!

De data asta am sarit si i-am dat drumul sa se duca linistita unde vrea...

Din pataniile astea doua am tras o concluzie : daca incepe sa faca asa 90% sanse sa cazi! Daca ai peste 60 km/h pa.

Acum am doua intrebari: 1.Cum se numeste fenomenul?

2.Ce poti face sa o redresezi?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters For This Question

Recommended Posts

  • 0
Eu mai patzesc si invers.....ma inclin prea tare asa ca supravirez => tre sa trag din gaz sa ma ridice, poate si din cauza ca, eu in curbe unde asfaltu-i curat de obicei ma ridic din gaz ;)

pai cam asta e si ideea RA007 ... sa te ridici din acc ... pana si la "cutiute'' te invata ca la iesirea din viraj tre sa apesi acc ... ai un control mai bun al tractiunii ..... nu mai ai impresia ca pierzi spatele.

on topic: sunt voblaje unde nici mama smecherilor si puilor de "reisari" nu mai iese ... dupa mine tre sa ai si un dram de nortoc sa scapi fara tranta dintr-un voblaj puternic ... nu am avut "norocul" sa am un voblaj puternic ... sper sa nu il am niciodata ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

am tatino si eu odata ....ma certasem cu ai mei intr-o seara tare si am plecat cu motoru (rasnita de 125) de akasa aveam vreo 80km/h si am intrat intr-o curbe de 45 de grede si de odata vad farurile unei mesini si pun brusc frana de spate ...de odata incepe sa faca de cur ca nebuna si duca iam dat drumu a inceput sa face fata ca toti draci atuncea mia stat iniva vreo 3 sec si mauitam in nr masini ''Doamne ajuta akolo intru '' si ca prin minune mam trezit si am tres tare tare de cornu stang :Jumpy: (curba fiind spre dreapta ) si am accelerat la maxim ....dodata sa redresat si am trecut mm pe langa curu masini .... :thumbup: scapand inchinanduma cu limba in gura :biggrin: mia tot volblaj sau cum ii zice mi sa intamplat ??????

p.s incepator de o luna aveam permisu si ce alte variante mai erau in momentu ala ......

asfalt uscat si multi cai putere

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...