Mergi la conţinut

Arhivat

Acest topic este acum arhivat şi este închis viitoarelor răspunsuri.

szatan_18

expirat putin ajutor.....pt un incepator

Recommended Posts

Am nevoie de cateva informatii de la fratii mei motociclisti mai mari....

sunt student in Iasi....si am o jawa 250 din 1961(cu actele "pe vine") si un Ij 4 (fara acte) ...unde pot gasi in zona Iasiului un atelier?.......sau niste persoane care ma pot ajuta sa aduc o comunista la viatza? ....cu bani mai putinitei...bugetul de student nu imi permite mai mult...

Jawa are cam tot ce se poate pe ea...insa cam toate piesele sunt ruginite ... si as vrea sa fac ceva frumos din ea....

pun cateva poze sa va facetzi o idee....despre ce vb ...momentan nu am poze cu a mea...dar sa va dau o idee cam ce as vrea sa fac...transformare....

prima poza....cum arata a mea...(adica ceva de genul :blum: )....si celelalte...cam cum as vrea sa o fac....

Scuze pt admini .....stiu ca nu aici trebuia sa dau anuntul....da....poate ma iertatzi....dau o bere :beer:

post-2254-1139562371_thumb.jpg

post-2254-1139562373_thumb.jpg

post-2254-1139562563_thumb.jpg

post-2254-1139562565_thumb.jpg

post-2254-1139562371_thumb.jpg

post-2254-1139562373_thumb.jpg

post-2254-1139562563_thumb.jpg

post-2254-1139562565_thumb.jpg

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
Am nevoie de cateva informatii de la fratii mei motociclisti mai mari....

sunt student in Iasi....si am o jawa 250 din 1961(cu actele "pe vine") si un Ij 4 (fara acte) ...unde pot gasi in zona Iasiului un atelier?.......sau  niste persoane care ma pot ajuta sa aduc o comunista la viatza? ....cu bani mai putinitei...bugetul de student nu imi permite mai mult...

Jawa are cam tot ce se poate pe ea...insa cam toate piesele sunt ruginite ... si as vrea sa fac ceva frumos din ea....

pun cateva poze sa va facetzi o idee....despre ce vb ...momentan nu am poze cu a mea...dar sa va dau o idee cam ce as vrea sa fac...transformare....

prima poza....cum arata a mea...(adica ceva de genul :blum: )....si celelalte...cam cum as vrea sa o fac....

Scuze pt admini .....stiu ca nu aici trebuia sa dau anuntul....da....poate ma iertatzi....dau o bere  :beer:

<{POST_SNAPBACK}>

Link la postare
Desi Jawa a fost o motocicleta buna , la ora actuala instalatia electrica pe 6 volti , cu dinam , o face practic imposibil de utilizat . Chiar daca , prin absurd , vei gasi ambielaj , cilindru , piston si segmenti OK , aprinderea si incarcarea vor ramane nerezolvate : dinamul este greu de intretinut , nu gasesti carbuni , nu gasesti RELEU REGULATOR si nici aprindere electronica , pe 6 volti . Asa ca , daca te hotarasti sa-ti faci Jawa , trebuie sa ai ca prim obiectiv inlocuirea dinamului cu un alternator pe 12 volti , ca cel de jupiter sau cu un magnetou , ca cel de pe Minsk sau Voshod . Desi eu personal nu am facut o asemenea modificare (am facut altele , la alte fiare- de ex. magnetou de Mobra pe Mz 125) sunt convins ca este posibil . Pe de alta parte , cu IJ-ul este mult mai simplu , pentru ca GASESTI PIESE PE TOATE DRUMURILE ! Eu am doua J4 , de care sunt multumit si la care , ori de cate ori am avut nevoie de ceva , am gasit . BAFTA !

<{POST_SNAPBACK}>

Link la postare
Desi Jawa a fost o motocicleta buna , la ora actuala instalatia electrica pe 6 volti , cu dinam , o face practic imposibil de utilizat . Chiar daca , prin absurd , vei gasi ambielaj , cilindru , piston si segmenti OK , aprinderea si incarcarea vor ramane nerezolvate : dinamul este greu de intretinut , nu gasesti carbuni , nu gasesti RELEU REGULATOR si nici aprindere electronica , pe 6 volti . Asa ca , daca te hotarasti sa-ti faci Jawa , trebuie sa ai ca prim obiectiv inlocuirea dinamului cu un alternator pe 12 volti , ca cel de jupiter sau cu un magnetou , ca cel de pe Minsk sau Voshod . Desi eu personal nu am facut o asemenea modificare (am facut altele , la alte fiare- de ex. magnetou de Mobra pe Mz 125) sunt convins ca este posibil . Pe de alta parte , cu IJ-ul este mult mai simplu , pentru ca GASESTI PIESE PE TOATE DRUMURILE ! Eu am doua J4 , de care sunt multumit si la care , ori de cate ori am avut nevoie de ceva , am gasit . BAFTA !

<{POST_SNAPBACK}>

Link la postare
Lutule.......eu zic ca ne cunoastem destul de bine frate.....avand in vedere ca am fost colegi de generala.....Sunt Vlad....ms pt sfaturi....tu esti in Bucuresti acum?

bai...sincer sa fiu piese am cu duiumul....am desfacut recent motorul......si e in stare destul de buna....segmentii sunt in regula(ma mir.... :D )....cu aprinderea ai dreptate...cu dinamul se rezolva .... apropo ....lasa un id de messenger.....vb acolo...

SALVE!

<{POST_SNAPBACK}>

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.