Mergi la conţinut

Am ales Sena 20S si Sena SHM5. Tu ce sistem de comunicatie folosesti?


Noni

Recommended Posts

Avem o varietate mare din care sa ne alegem sistemul de comunicatie moto atat pentru pasager cat si pentru, noi, 'pilotii'.

Sena si Cardo sunt cei doi producatori de top in momentul de fata.

 

Am folosit multa vreme pana acum sistemul Schuberth SRC care de altfel este produs de Cardo dar integrat intr-un colier special pentru castile Schubert C3 si C3 PRO. Am fost multumit. Bateria tinea toata ziua, vorbeam la telefon, ascultam muzica, tot la ce te astepti.

 

sena_20S_07.jpgDe anul acesta mi-am luat un Sena 20S, pentru cateva motive:

- Puteam sa ma conectez la orice sistem Cardo, prin Universal Pairing - numai bine, puteam folosi vechiul sistem Schuberth SRC cu Sena 20s.

- Puteam sa impart muzica cu alte dispozitive Sena ( cu tatal meu in principal, cand mergem in calatoriile noastre cu motorul )

- Distanta la care teoretic ar fi trebuit sa mearga Sena 20S, 2km, fiind mult mai mare decat Schuberth SRC-ul care poate pana la 350m sau SRC pro-ul pana la 750 de metri.

- Se poate da jos unitatea si incarca separat, fara sa fiu nevoit sa caut o pozitie comoda pentru casca pe unde se afla si priza

- Se poate incarca unitatea si in timpul mersului, functiile de comunicare, muzica, radio, etc.. nefiind intrerupte.

 

Un deal foarte bun!
 

Bateria tine la fel de mult, o zi intreaga de dimineata pana seara de muzica, vorbit de la telefon, intercom... poate chiar si a doua zi cateva ore bune.

 

Inainte sa imi iau Sena 20S m-am gandit ca poate va fi zgomotos pe drum, fiind in exteriorul castii, sau poate ii voi simti la un moment dat prezenta si ma va deranja, comparativ cu sistemul integrat de la Schuberth. Ei bine, nu am simtit absolut deloc niciun discomfort legat de Sena 20S, chiar daca se afla in exteriorul castii.

 

Am gasit sistemul foarte misto si fiind motivat de functia de "Music Sharing" cu pasagerul, am decis sa mai achizitionez un sistem tot de la Sena, SENA SMH5

senasmh5.jpg

Este mai mic, mai ieftin si cu cateva minusuri fata de Sena 20S, insa chiar nu conteaza, functioneaza ireprosabil si pentru pasager isi face treaba de minunte.

 

Minusurile acestuia fata de Sena 20S:

- Vine cu un singur microfon, cel din poza, care insa este varianta ideala pentru o casca Flip-up.

- Foloseste bluetooth 3.0 in loc de 4.1 ceea ce inseamna ca are un consum de baterie mai mare (dar, sistemul tot o zi tine, de dimineata pana seara, poate simtitor o idee mai putin decat sena 20s)

- Nu are radio FM - o functie pe care nu am folosit-o niciodata, personal - iar cu pasager, cu atat mai putin

- Se poate conecta doar cu 4 sisteme, nu cu 8 ca Sena20S. Dar, realist vorbind, nu e nevoie.

- Distanta de intercom teoretic scade de la 2km la 700m. Aici, sincer, nici Sena 20S nu duce 2km, poate doar in coonditii ideale, foarte rar de intampinat. Am comunicat absolut fara probleme si cu Schuberth-ul care avea o raza de 350 de metri. E mai mult decat suficient. In plus de asta, fiind sistemul pentru pasager, chiar nu conteaza distanta, pasagerul fiind chiar pe locul din spate, calitatea sunetului va fi foarte buna oricum.

 

 

Asadar, pentru un sistem de comunicatie in 2, recomand produsele de la Sena oricand. Preturile de mai jos sunt actuale astazi, ele pot suferi modificari. (Daca linkurile nu functioneaza, produsele se afla in continuare pe pro-bike market insa cu alt link)

- Sena SMH5 - fara radio - 548 Lei 647 Lei

- Sena SMH5 - cu radio - 697 Lei 823 Lei

- Sena SMH5 Dual Pack - fara radio - 1044 Lei 1232 Lei

- Sena SMH5 Dual Pack - cu radio - 1298 Lei 1532 Lei

- Sena 10S - 964 Lei 1138 Lei

- Sena 10S Dual Pack 1772 Lei 2091 Lei

- Sena 20S Single Pack - 1162 Lei 1372 Lei

- Sena 20S Dual Pack - 2097 Lei 2475 Lei

- Sena 20S EVO Single pack - 1268 Lei 1416 Lei

- Sena 20S EVO Dual Pack - 2234 Lei 2549 Lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A se vedea si BT next si BTX  de la Midland, comunicare intre mai multe dispozitive (4-6) dar doar "unu' la unu'" iar cele "conference", toate deodata. Preturile sunt, parca, mai rezonabile. Am avut trei generatii de Midland BT (primul sa storcit in urma unui accident, mi-a sarit de pe casca si a fost "rezolvat" de masinile care au trecut peste el, al doilea mi-a fost furat, cu tot cu casca si acum cel actual. Am fost multumit de toate, la ora respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat de la Midland doar niste statii radio la un moment dat tot pentru a comunica intre noi pe motor si nu mi-a placut ca s-au stricat conectorii de la statie catre difuzoarele din casti. Erau ok, dar nu grozave, nici nu le-as recomanda.

 

ce ai folosit tu e altceva, mai nou, probabil cu bluetooth...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat de la Midland doar niste statii radio la un moment dat tot pentru a comunica intre noi pe motor si nu mi-a placut ca s-au stricat conectorii de la statie catre difuzoarele din casti. Erau ok, dar nu grozave, nici nu le-as recomanda.
 
ce ai folosit tu e altceva, mai nou, probabil cu bluetooth...

Am doua statii G9 de la Midland. Le foloseam la enduro in padure. Nu ne-am indepartat la kilometrii dar mereu am avut conectare de calitate.
Pe căștile de strada folosesc N-com B3(are bike to bike 500m,radio si intercom) si B1(doar intercom chiar si peste 50m). Bateria tine o zi la B3 si o zi si jumatate la B1. Te intelegi cu celalat in functie de zgomotul vantului. Cea mai buna auditie este cu dopuri de urechi. Muzica se aude perfect cu dopuri in urechi.

Trimis de pe SM-G935F prin aplicatia PRO-BIKE Forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 01.09.2017 at 14:54 Noni a scris:

 

Eu am 10S si sunt foarte multumit de el. Ca o recomandare te sfatuiesc cand il incarci sa il lasi prins de casca si sa nu il scoti mereu pentru ca in timp o sa slabeasca clema aia de prindere si exista sansa la vreun drum sa te trezesti fara el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti asculta si muzica si vorbi si cu pasagerul, insa de fiecare data va trebui sa apesi pe jog dial pentru a schimba intre cele doua surse. Sena 20S micsoreaza volumul muzicii ascultate cat timp vorbeste pasagerul, apoi readuce volumul la normal cand inceteaza convorbirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut!

 

Ca sa poti conecta Sena SMH5 la alte sisteme de comunicatie, trebuie sa folosesti modul de Universal Pairing. Astfel, Sena si celalalt sistem de comunicatie vor functiona prin bluetooth.

 

din jog dial, in meniu, ar trebui sa ai universal pairing

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...