Mergi la conţinut

Intrunirea anuala 2018


Toni

Recommended Posts

OK Toni, daca vrei sa dam cartile pe fata eu nu am o problema . 

Te-ai intrebat de ce oare din grupul de peste 150 de motoare prezente la Sacelu in 2011 am mai ramas ,,vreo 50 de oameni" ?

Te-ai intrebat de ce oare din 5 sau 6 intalniri cate au fost tot in 2011 noi am ramas cu una, si daca insist eu sunt maxim doua pe an ?

Te-ai intrebat de ce oare avem intalniri ,,private" pe bisericute care lasa impresia de mare favor celui invitat ?

Te-ai intrebat de ce oare cand ne more cate unul nu suntem in stare sa facem o donatie la vedere si trebuie sa planeze suspiciuni asupra celui care inmaneaza plicul familiei ?

Te-ai intrebat de ce oare mereu trebuie sa puna cineva bani pentru noi , in diferite ocazii , si sa-i recupereze cand ne vede ?

Te-ai intrebat de ce oare dintre cei ,,vreo 50 de oameni" mai vin la intalniri doar cei din Bucuresti , Oltenia si razlet doi din Bacau, unul de la Gaiesti si unul din Brasov ?

Te-ai intrebat de ce oare atunci cand ne dorim un tricou sau orice altceva cu insemnele clubului nu avem de unde sa le luam ?

In alta ordine de idei, nu vad cu ce deranjeaza intrarea in legalitate a Asociatiei, dar daca ai un pic de timp o sa te rog sa-mi explici si mie.

Si apropo, eu nu retin cand s-a votat anul trecut . Stiu ca a fost doar o discutie aprinsa care a ramas in coada de peste .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa fac pe mediatorul intre cele doua tabere.

Pro:

1.In cadru organizat poate nu ne mai imputinam.S-a vazut ca in cadrul dezorganizat nu am reusit,s-au facut bisericute iar cei care s-au simtit exclusi au plecat.Dar nu e sigur nimic,s-ar putea ca cei care nu pot sa lase de la ei sa saboteze intalnirile organizate de aceasta Asociatie.

2. E bine ca exista un cont unde sa se dea avansul pt cazari si o echipa de membrii fondatori care de acum inainte se va ocupa de organizarea intalnirilor clubului.

 

Si cam atat, eu alte avantaje nu vad.Imi pare rau ca cei care au facut Asociatia nu stiau la ce se baga.Pentru atata lucru sa te bagi la facut angajari (contabil),sa strangi cotizatii pe care sa le treci in acte,sa completezi declaratii pentru impozite si ITM nu se merita.Si daca gresesti sa mai platesti si amenzi e deja prea mult.

 

Contra:

1. Toni a muncit cel mai mult pentru a face Codul si Lista Motoveteranilor,iar daca cei care au fondat Asociatia nu l-au informat pe el in primul rand si nu l-au cooptat printre membrii fondatori mi se pare o mare nedreptate si il vad indreptatit sa se supere.Noroc ca acest lucru se poate repara.

2. Daca era oportun sau nu de a se infiinta legal aceasta Asociatie au fost tot timpul discutii pro si contra.Principalele argumente contra au fost plata cotizatiei,suspiciuni legate de cheltuirea banilor ,necesitatea de a avea personal angajat,birocratie multa privind depuneri de declaratii fiscale dar si sintagma "Fara sefi".Asadar majoritatea a hotarat ca nu e oportuna infiintarea Asociatiei pe principiul ca "de ce sa te legi la cap daca nu te doare"

3. Pentru a nu exista discutile de acum ar fi trebuit ca intr-o adunare generala a Clubului sa se voteze oportunitatea infiintarii acestei asociatii,iar daca trecea la vot tot prin vot sa se stabileasca care vor fi membrii fondatori.

4. Faptul ca au construit un sait fara sa se consulte cu restul privind continutul.Astfel el contine neconcordante cu realitatea. 

 

Pana la urma suntem un grup care ne cunoastem si poate ne face placere sa ne distram impreuna.Puteam sa o facem linistiti in continuare ca niste amici care planuiesc excursii fara ca sa se inregistreze la ANAF pentru asta. 

Eu personal nu sufar niciun sentiment legat de noua situatie.Eu vin la orice intalnire se organizeaza indiferent daca e organizata de Asociatie sau de Clubul Motoveteranilor sau de orice grupare motociclistica si asta pentru ca imi place sa ma plimb cu motorul si sa intalnesc vechi prieteni. Nu o sa las disputele astea de culise sa-mi strice placerea.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 1 oră Dan P. Varadero a scris:

Eu vin la orice intalnire se organizeaza indiferent daca e organizata de Asociatie sau de Clubul Motoveteranilor sau de orice grupare motociclistica si asta pentru ca imi place sa ma plimb cu motorul si sa intalnesc vechi prieteni. Nu o sa las disputele astea de culise sa-mi strice placerea.

............. exact chestiile astea imi erau reprosate cu cativa ani in urma, + faptul ca nu imi plac insemnele de orice fel de club, asociatie. 

Doar timp liber si benzina in rezervor ! Si apoi placerea de a folosi motorul, intalnirea si povestile. Doar atat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 19 ore Prafpilaf a scris:

Draga Toni, dragi prieteni :
Eu, Orlando Gujan, sunt unul dintre cei care se simt onorati sa se afle printre membrii fondatori ai acestei asociatii, asociatie care a luat fiinta dupa nenumarate discutii pro si contra. 
O informare , fara surle si trambite , a fost facuta chiar si in interiorul acestui topic urmand ca la intalnirea de la Calimanesti sa fie dezbatuta in amanunt aceasta initiativa si asta nu din cauza lipsei de transparenta ci din cauza volumului mare de informatii ce urmeaza a fi dezbatute fata in fata si a dorintei de a ne spala rufele in familie. 
Dar, acum daca tot ai adus vorba …
In ceea ce priveste aspectele pe care nu le intelegi… sa le luam pe rand:
- ,,lipsa de transparenta (“mers pe burta”) asupra inregistrarii oficiale”…

Intotdeauna s-a discutat despre infiintarea Asociatiei cu argumente pro si contra , chiar la ultima intalnire de la Calimanesti ceva mai vehement decat in alti ani. 
- ,,membrii fondatori si Consiliul Director”…  Membrii fondatori probabil ca o sa se prezinte fiecare, insa nu vad de ce este important acest amanunt, cred ca mai important este statutul Asociatiei si ce urmareste acesta, statut care poate fi gasit pe pagina de internet a Asociatiei. Asa cum stie oricine care a facut sau face parte dintr-o Asociatie, membrii Consiliului Director sunt alesi dintre membri Asociatiei si desemnati prin vot, ceea ce se va intampla si in acest caz.
- ,,avand in vedere ca nu toti membrii Clubului …. “ Asa este, intr-o comunitate nu toti au aceleasi pareri , gusturi si pana la urma este normal sa fie asa. Nu obliga nimeni pe nimeni sa intre in Asociatie, fiecare cum simte. Cei care nu vor sa faca parte din Asociatie sunt baieti mari, liberi sa se organizeze sub ce denumire vor , avand chiar si varianta de rezerva de a participa impreuna cu noi, astia cu acte, la intrunirile organizate prin Asociatie .


Daca vrei pot oferii cateva explicatii publice si transparente ca sa scape lumea de sentimentul neplacut ( ,,noaptea ca hotii” ) sau poate este mai bine sa mentionez ca scopul Asociatiei este de eradicare a lipsei de transparenta in toate demersurile .
Acum cine doreste poate sa dea cu pietre. Promit sa  #REZIST .

 

Despre transformarea Clubului in ONG, s-a mai discutat in 2012, Catalin ( Spirit of Motion ), facuse si rezervare de nume la OSIm, doar ca in urma discutiilor s-a ajuns la concluzia ca mai bine nu se face.

Credeti ca acest ONG va reusi sa stranga oamenii in jurul lui ?

Gresit.

Pentru a aduna motoveteranii, asa cum erau odata, trebuie date telefoane, facuta socializare , etc.

Iar voi nici macar la intalnirea saptamanala din Bucuresti , nu veniti.

 

Iar Toni a spus ceva foarte clar, puteati sa faceti acest ONG, doar ca nu punandu-i fix acelasi nume .

 

 

Dar cum se spune, parerea mea.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago Dan Rosca a scris:

Iar voi nici macar la intalnirea saptamanala din Bucuresti , nu veniti.

 

Se mai tine? Unde? Nu am primit nici-un telefon.

Cam greu pentru cei din provincie sa vina saptamanal la intalnirile din Bucuresti .Nici pentru cei din Bucuresti nu e usor ca au fost impartiti in doua tabere. Cei care sunt cu Marian Popescu si cei care sunt cu Bogdan Harea.De fapt Bogdan s-a distantat de cei cere considera el ca sunt de partea lui Marian.Cel putin astea erau datele problemei la fasolea de la Nasu' de anul trecut.Daca s-a schimbat ceva nu stiu ca nu m-a sunat nimeni.Pe voi v-a sunat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 5 ore Dan P. Varadero a scris:

 

Se mai tine? Unde? Nu am primit nici-un telefon.

Cam greu pentru cei din provincie sa vina saptamanal la intalnirile din Bucuresti .Nici pentru cei din Bucuresti nu e usor ca au fost impartiti in doua tabere. Cei care sunt cu Marian Popescu si cei care sunt cu Bogdan Harea.De fapt Bogdan s-a distantat de cei cere considera el ca sunt de partea lui Marian.Cel putin astea erau datele problemei la fasolea de la Nasu' de anul trecut.Daca s-a schimbat ceva nu stiu ca nu m-a sunat nimeni.Pe voi v-a sunat cineva?

Se tine.

Exact asta ar trebui sa fie rolul celor care vor sa refaca acest grup, ce faceam eu pana acum 2 ani, cand joia sunam pe toata lumea sa le aduc aminte de intalnire.

Cei din provincie nu au venit niciodata joia, decat daca erau intamplator prin Bucuresti.

Nu exista 2 tabere.

Care tabere? Exista doar un maxim dezinteres.

 

acum 21 ore Prafpilaf a scris:

OK Toni, daca vrei sa dam cartile pe fata eu nu am o problema . 

Te-ai intrebat de ce oare din grupul de peste 150 de motoare prezente la Sacelu in 2011 am mai ramas ,,vreo 50 de oameni" ?

Te-ai intrebat de ce oare din 5 sau 6 intalniri cate au fost tot in 2011 noi am ramas cu una, si daca insist eu sunt maxim doua pe an ?

Te-ai intrebat de ce oare avem intalniri ,,private" pe bisericute care lasa impresia de mare favor celui invitat ?

Te-ai intrebat de ce oare cand ne more cate unul nu suntem in stare sa facem o donatie la vedere si trebuie sa planeze suspiciuni asupra celui care inmaneaza plicul familiei ?

Te-ai intrebat de ce oare mereu trebuie sa puna cineva bani pentru noi , in diferite ocazii , si sa-i recupereze cand ne vede ?

Te-ai intrebat de ce oare dintre cei ,,vreo 50 de oameni" mai vin la intalniri doar cei din Bucuresti , Oltenia si razlet doi din Bacau, unul de la Gaiesti si unul din Brasov ?

Te-ai intrebat de ce oare atunci cand ne dorim un tricou sau orice altceva cu insemnele clubului nu avem de unde sa le luam ?

In alta ordine de idei, nu vad cu ce deranjeaza intrarea in legalitate a Asociatiei, dar daca ai un pic de timp o sa te rog sa-mi explici si mie.

Si apropo, eu nu retin cand s-a votat anul trecut . Stiu ca a fost doar o discutie aprinsa care a ramas in coada de peste .

 

 

Orlando, nu cred ca acest ONG o sa rezolve ceva.

Si tu si vali Alexa si Simi, sunteti din Bucuresti, in fine tu doar in cursul saptamanii.

Voi nici joia nu veniti la deja clasica intalnire, ce sa mai spun de alte telefoane?

In cadru neorganizat cum eram, s-au facut destule donatii, s-au strans destui bani atunci cand a fost cazul ( Fane), cine a vrut tricouri sau embleme si-a facut.

Iar banii pentru avansul la diverse intalniri s-au strans tot timpul.

Si nu e vorba de intrarea in legalitate, acest grup nu a fost ilegal.

Asa cum am mai spus, ar fi trebuit o alta denumire , nu fix aceeasi denumire.

Discutii nu au fost doar anul trecut, au fost din 2012 incoace.

 

Si vorba unui amic de-al nostru, ma opresc aici.

 

Over and out.(Foxbat)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu regret constat ca sunt "colegi "de la care asteptam sa plateasca avans si sa solicite rezervarea la Calimanesti,dar vad ca sunt preocupati si nemultumiti de faptul ca am dat o forma juridica acestui club.

Trebuie sa va reamintesc ca la intrunirea de anul trecut v-am informat ca am rezervat domeniul www.clubulmotoveteranilor.ro si am platit gazduirea, putand apoi sa fac adresa de e-mail  office@clubulmotoveteranilor.ro.

Tot atunci v-am instiintat ca am cerut verificarea in instanta a disponibilitatii denumirii"clubul motoveteranilor" si dorinta mea ,daca nu se hotareste altfel, de a merge mai departe cu inregistrarea juridica a clubului.In acest sens am primit in particular mesaje de sustinere de la multi membri.

Dupa o saptamana am fost in Grecia impreuna cu Toni si Dan Rosca unde nu s-a discutat despre intentia mea,dar nici nu mi s-a spus ca ei nu sunt de acord.

Atunci era la inceputul lunii iunie.In toata perioada ,pana la finalizarea din decembrie,ne-am intalnit de mai multe ori la intalnirile de joi ,toti stiau ca lucrurile merg mai departe dar nimeni nu a avut opozitie in acest sens.

La intrunirea de la Bran s-a discutat cu grupul din Craiova si Dragasani ;toti au fost de acord si au dorit ,cu interes,continuarea demersului initiat de mine.

O sustinere puternica am avut-o in Adrian Radu(Bujie) care a discutat cu mai multi membri motoveterani activi sau fosti membri.

Membri fondatori au acceptat implicarea pentru ca era nevoie de minim trei membri pentru indeplinirea conditiilor legale.Toti,inclusiv eu,ne vom retrage din administrarea acestei Asociatii,daca se va vota acest lucru la Calimanesti.

Dupa infiintarea Clubului am primit cereri de adeziune de la cei din Craiova si o persoana din Bucuresti.Mai multi membri si-au declarat intentia de a adera la noua forma a clubului.

  Pana in acest moment am platit eu toate cheltuielile, care nu sunt neglijabile.Nu s-a discutat de cotizatie,nu s-a discutat de sponsorizari.

Am avut acesta initiativa din dorinta de a face ceva pentru aceasta comunitate unde am fost primit acum 6 ani cu multa prietenie si caldura.Doream sa donez cei 20% din profit ,care erau deductibili,doream sa obtin un spatiu central,in Bucuresti.unde sa ne intalnim,sa ne povestim ,sa ne reparam motoare ,sa obtinem si alte sponsorizari care sa ne dea posibilitatea sa mai oferim putin ajutor celor in nevoie.Mai multe...Pentru intalniri anualale nu era necesara acesta forma juridica,generatoare de disensiuni, suspiciuni ,animozitati ,frustrari...

  Pentru cei interesati de membri fondatori, statut ,scopul clubului si ce ne propunem sa facem impreuna ,va rog sa accesati

 

                                     www.clubulmotoveteranilor.ro -o viata pe doua roti

  P.S.  Pana pe 1 aprilie trebuie platit avansul si apoi trimisa lista la Calimanesti.Avem multe de discutat si hotarat.

           Sper in prezenta cat mai mare.Daca majoritatea membrilor vor hotara vom putea radia in instanta aceasta asociatie.Voi decideti(sau poate vor decide cei doi)

 

                                            Cu stima,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 12 ore Dan P. Varadero a scris:

Eu personal nu sufar niciun sentiment legat de noua situatie.Eu vin la orice intalnire se organizeaza indiferent daca e organizata de Asociatie sau de Clubul Motoveteranilor sau de orice grupare motociclistica si asta pentru ca imi place sa ma plimb cu motorul si sa intalnesc vechi prieteni.

 

acum 7 ore Dan Rosca a scris:

Iar Toni a spus ceva foarte clar, puteati sa faceti acest ONG, doar ca nu punandu-i fix acelasi nume .

 

acum 1 oră Dan Rosca a scris:

Asa cum am mai spus, ar fi trebuit o alta denumire , nu fix aceeasi denumire.

 

Daca ne lovim in denumire, nu e chiar atat de grav.Putem modifica totul cu "Asociatia motoveteranilor" ! E diferit, nu-i asa ? De fapt tocmai asta s-a dorit atunci cand a fost stabilt numele : sa existe continuitate, nu sa se scindeze totul in grupuri pe diverse interese sau simpatii. Vali a explicat clar motivele ce au stat la originea demersului sau si cred ca doar majoritatea poate sa decida daca este un lucru bun sau rau pentru motoveterani. Unde ? la intalnirea anuala de la Calimanesti ! 

Poate reusim sa eliberam acest topic pentru scopul initial : o camera , doua zile, Simion Asandei, 200 lei avans in eter spre contul afisat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe lucruri inexplicabile in viata.

Faptul ca la fix orele 12 sau , ora zero cum i se mai spune ,  sa ma trezesc din somn  si sa vad ceasul de perete cu toate cele trei limbi  aliniate exact pe aceasi cifra  ma duce cu gandul la Einstein care de-abia la trei ani a inceput sa vorbeasca ca mai apoi sa devina o revelatie a inteleigentei umane ( in niciun caz nu poate fi vrba si de mine).

Clinc , telefonul cu un semnal scurt , si cand ma uit ce sa vad , lumea moto-veterana dezbatea un subiect sensibil  .

Raspunsurile date de Orlando si Valeriu Alexa sunt mai mult decat edificatoare pentru a putea intelege orice roman de buna credinta ce s-a vrut sa însemne Asociatia Clubul Motoveteranilor . Multi credeau si poate mai cred ca " nefericiții " inițiatori au de câștigat ceva din punct de vedere material din aceasta afacere . Pentru mine care funcționez inca din anul 1992 intr-o forma de activitate intreprinzatoare  , ca mai apoi din anul 2000 sa devina cu  personalitate juridica , stiu ce vorbesc . 

Felicitari si mii de multumiri prietenilor initiatori ai acestei asociatii moto cu personalitate juridica si sa deie Dumnezeu sa duceti cu bine ceea ce a-ti inceput . Nu trebuie se puneti la suflet unele replici mai tăioase pentru ca in cea mai mare parte sunt constructive si au rolul de a pune cat mai bine la punct unele aspecte care v-au scapăt .

Cunosc destul de bine personagiile acestui grup moto inca din 2009 cand s-a sedimentat pe acerst forum la inițiativa lui Bogdan Harea si a catorva motocicliști inimosi (din pacate cativa s-au retras intre timp) . Am fost si eu membru , am participat la multe actiuni iar mai apoi , ajungand la o varsta mai inaintata , impreuna cu inca alti unsprezece am infiintat Grupul Seniorilor  Motocicliști de peste 55 de ani  , grup care niciodata nu a avut intentii ostile fata de domniile voastre cum vice-versa se intampla . Din contra , întotdeauna am avut o colaborare buna , multi moto-veterani au participat tot timpul  la actiunile noastre .

 

Inca odată transmit inițiatorilor asociației , toata stima si considerațiunea mea .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK Toni, daca vrei sa dam cartile pe fata eu nu am o problema . - Confirmarea faptului ca pana acum cartile au fost ascunse pe sub masa. E ok, niciodata nu e prea tarziu.

Te-ai intrebat de ce oare din grupul de peste 150 de motoare prezente la Sacelu in 2011 am mai ramas ,,vreo 50 de oameni" ? - Nici intr-un caz din cauza ca asociatia nu a fost inregistrata.

Te-ai intrebat de ce oare din 5 sau 6 intalniri cate au fost tot in 2011 noi am ramas cu una, si daca insist eu sunt maxim doua pe an ? - Alea 5 - 6 de care zici nu au fost intruniri nationale ci doar una restul au fost bonus pentru cine a putut sa participe si oricum nu stiam ca trebuie sa batem recorduri la numar de intruniri. De ce doar 5 - 6 si nu 12 sau 52 sau 365?

Te-ai intrebat de ce oare avem intalniri ,,private" pe bisericute care lasa impresia de mare favor celui invitat ? - In principiu fiecare membru al unui club, in afara clubului are propria viata privata, propriile idei, preferinte etc si e liber sa faca orice doreste, inclusiv sa se intalneasca la un moment dat cu cine are chef. Daca tu te plimbi sau te intalnesti cu prietenii tai care intamplator pot fi sau nu si membri in club, eu nu am nici o frustrare si nici nu te judec ca ai avea ceva cu mine deoarece nu m-ai chemat si pe mine. Fiecare e liber sa faca ce vrea cu timpul si cu viata lui. In caz particular, deoarece suntem imprastiati pe o raza foarte mare si fiecare, inainte de calitatea de membru intr-un club, are multe alte probleme cotidiene ce tin chiar de supravietuire, nu avem cum sa ne intalnim de prea multe ori chiar daca am vrea. Asta nu inseamna ca cei care pot sa participe la mai multe intruniri formeaza "bisericute". Imi pare rau dar asta e doar o frustrare.

Te-ai intrebat de ce oare cand ne more cate unul nu suntem in stare sa facem o donatie la vedere si trebuie sa planeze suspiciuni asupra celui care inmaneaza plicul familiei ? - Asta e o inventie si nu stiu unde ai vazut tu asa ceva. Eu stiu ca ne-am mobilizat foarte bine cand a fost cazul.

Te-ai intrebat de ce oare mereu trebuie sa puna cineva bani pentru noi , in diferite ocazii , si sa-i recupereze cand ne vede ? - Irelevant. Din cauza ca nu toata lumea e obisnuita sa lucreze cu o banca si din cauza distantelor mari, prietenii s-au ajutat intotdeauna. Crezi ca daca ai deschis un cont bancar, nu vor mai fi cazuri in care unii sa puna bani pentru altii si sa ii recupereze cand se intalnesc? Asta nu a fost niciodata o problema si chiar nu inteleg de ce inventezi false probleme.

Te-ai intrebat de ce oare dintre cei ,,vreo 50 de oameni" mai vin la intalniri doar cei din Bucuresti , Oltenia si razlet doi din Bacau, unul de la Gaiesti si unul din Brasov ? - Galatiul l-ai omis intentionat sau suntem categorie neglijabila? Oricum asta nu se intampla din cauza ca asociatia nu era inregistrata oficial.

Te-ai intrebat de ce oare atunci cand ne dorim un tricou sau orice altceva cu insemnele clubului nu avem de unde sa le luam ? - Pana acum nu a fost cazul. Numai cine nu a vrut nu si-a facut tricou sau vesta etc. cu insemnele clubului. Acum te intreb eu: daca eu nu voi semna o adeziune la Asociatia Clubul Motoveteranilor, voi putea lua de la voi un astfel de obiect pe care sa il port?

In alta ordine de idei, nu vad cu ce deranjeaza intrarea in legalitate a Asociatiei, dar daca ai un pic de timp o sa te rog sa-mi explici si mie. - Cat timp ai fost (sau mai esti inca) membru al Clubului Motoveteranilor ai comis tu vreo ilegalitate in numele clubului??? De ce induci iar false teorii? Ce anume a fost ilegal si de acum inainte va fi legal?

Si apropo, eu nu retin cand s-a votat anul trecut . Stiu ca a fost doar o discutie aprinsa care a ramas in coada de peste .

 

Vad ca se inventeaza tot felul de false probleme dar nu vedeti reala si adevarata problema: in momentul cand s-a nascut Clubul Motoveteranilor, toti dar absolut toti cei care au aderat la acea frumoasa idee, au hotarat ca asociatia nu va avea niciun fel de sefi, nu va avea un sistem birocratic, nu vor fi cereri si adeziuni scrise, nu vor fi cotizatii si multe alte principii simple si de foarte mult bun simt ... si la un moment dat, cineva s-a gandit sa calce in picioare toate aceste principii si fara sa aibe acordul CLAR al majoritatii membrilor, sa deturneze numele clubului si sa si-l insuseasca pentru propriul vis sau propriile interese sau cine stie pentru ce... ramane de vazut.

Chestia asta e o CRASA LIPSA DE RESPECT fata de ceilalti. Asta e adevarata problema: RESPECTUL, de fapt lipsa lui.

Nu as fi comentat absolut nimic si nimeni nu ar fi avut ce reprosa daca v-ati fi facut o asociatie  cu orice alta denumire. Cu o asociatie cu un obiect de activitate identic dar cu o alta denumire ati fi putut face absolut tot ceea ce v-ati propus sa faceti si cu asta si nu ar fi avut nimeni ce sa comenteze. 

 

Orlando, Te-ai intrebat cum se cheama fapta de a lua ceva de la cineva fara acordul acelui cineva?

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,Sa dam cartile pe fata" nu este comfirmarea faptului ca pana acum au fost ascunse, asa cum i-ti place tie sa crezi. A fost pur si simplu dorinta de a nu ne ,,balacarii" in acest loc, de a nu da posibilitatea comunitatii moto sa rada de ce s-a intamplat si se intampla.

- La prima intrebare consider ca nu ai raspuns.

- Cat priveste cea de a doua intrebare ai un pic de dreptate, nu spune nimeni ca trebuie sa batem recordul de intalniri, insa noi am ajuns la o singura intalnire anuala si aia in acelasi loc, cu costuri mult prea mari pentru unii. A...  si am uitat... mai exista intalnirea ,,privata" care indiferent cine a tinut-o si unde a fost intre noi cei din club. Surpriza, nu este nimeni din afara, nici un prieten, nici o ruda a celui care organizeaza. Ba mai mult, la una dintre intalniri eu nu am putut ajunge si am cedat locul meu unui coleg din Clubul nostru si ce sa vezi, am fost criticat de organizator.

Probabil ca mai ai vie in memorie scena cu un coleg din Club care, fara invitatie , a venit sa caute cazare in zona si a fost facut cu ou si otet de fata cu toata lumea. Daca astea nu sunt bisericute inseamna ca ai dreptate, sunt eu frustrat.

- La cea de a 4 a intrebare : legat chiar de inmormantarea lui Fane (Dumnezeu sa-l odihneasca) am fost martorul unui spirit de gluma sumbru. Unul dintre colegi se intreba daca au ajuns toti banii stransi la familie. 

- La partea cu stransul banilor... partial ai dreptate. Nu toti vor reusi sa plateasca prin banca, dar de ce sa nu-i scapam de un stres pe cei care pot face lucrul asta. Ca sa nu mai spun ca daca exista un cont poti varsa bani in el indiferent de perioada anului (atunci cand iti permiti).

- Nici la a -6-a intrebare nu ai raspuns. 

- Asa este, cand ne dorim un tricou sau altceva cu insemnele Clubului putem sa ne rezolvam fiecare pe limba lui. Problema apare cand cei care le produc nu accepta un numar mai mic de X bucati. Ca sa nu mai spun ca alea facute in Bucuresti au usoare diferente fata de alea de la Craiova. Nu trebuie sa completezi o adeziune pentru a purta insemnele Clubului .

- Termenul de ,,intrare in legalitate" este generic, nu trebuie luat mot a mot. Preferam sa nu raspunzi la aceasta intrebare cu alta intrebare deoarece chiar ma intereseaza ce este in neregula ca a fost infiintata aceasta Asociatie .

Constat ca in incheiere iar ai dreptate: Clubul pana acum nu a avut niciun sef (stau si ma intreb ... dar mai bine tac) . 

Dupa cum suna o zicala veche Facerea de bine .....

Si daca tot am fost acuzati de ; - crasa lipsa de respect, furt, lipsa de bun simt si interese meschine, o sa propun in sedinta de la Calimanesti schimbarea denumirii sau radierea Asociatiei, dar ce facem daca majoritatea are aceleasi interese ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca discutam aspectele astea acum,pentru ca la sedinta vom putea trage anumite concluzii. Din punctul meu de vedere e simpla treaba. Ne intalnim la sedinta si votam daca ramane sau se radiaza asociatia.Daca majoritatea decide ca ramane atunci avem avantajul ca lucrurile sunt gata facute.Daca in schimb se voteaza radierea inseamna ca cei care au avut initiativa au aruncat niste bani pe fereastra.Si asta va fi un exemplu pentru cei care vor sa mai faca pe viitor ceva de capul lor.

 

Legat de divizarea in doua tabere a celor din Bucuresti va pot povesti ce am patit eu pe pielea mea. Imediat ce ne-am intors de la Bran domnul Bogdan Harea m-a scos din lista de prieteni de pe Facebook.Nu am inteles de ce pana nu am vazut filmuletele in care ne distram eu si cu Cici alaturi de Marian. Ce nu am inteles e ca si altii au fost acolo si totusi pe ei i-a pastrat.Si acum sunt confuz si nu inteleg cu ce l-am deranjat.E adevarat ca eu si Cici tinem foarte mult la Marian dar asta nu e un motiv sa fim tratati asa.

 

Si apropos de tratament si de Bran.Inainte de pleca spre Bran am intrebat pe forum cine pleaca din Bucuresti spre locatie si nu am primit raspuns. Apoi am aflat ca s-a discutat la telefon despre o plecare in grup dar pe mine desi imi aratam disponibilitatea nu m-a sunat nimeni.Desi nu m-a afectat emotional recunosc ca m-am simtit marginalizat. Cam asa se intampla cu cei care pleaca din  club.La un moment dat,se simt dati la o parte.Chiar si lipsa discutiilor de pe forum privind organizarea diverselor plimbari lasa impresia ca totul se face ascuns.Eu sunt prea puternic sa ma doboare rahaturile astea si nu clachez,nu plec din club pentru atata lucru dar sunt altii mai slabi care o vor face.

 

Asta vrem? Asta e clubul pe care ni l-am dorit? Ca sa pastrezi oameni in club trebuie sa le dai atentie tuturor.Lipsa unei ierarhii mi se pare o gresala.Trebuie sa existe un grup care sa fie identificat ca si conducere pentru ca acei oameni din conducere sa aiba responsabilitatea de a-i face pe toti sa se simta bineveniti.Ce daca x sau y dintre membrii te ignora atata timp cand Conducerea iti da atentie si te face sa ramai?Daca nu exista un lider si un staff locul lor e luat de bisericute.Iar cine nu face parte din ele o sa plece.Avem fiecare stresurile noastre in viata de zi cu zi.Cand ne suim pe motor vrem sa ne simtim bine.Daca si atunci intampinam tot felul de rahaturi de tensiuni si discutii in contradictoriu ce mai poate sa ne atraga la acest club? Pentru ce sa mai facem parte din el? Pentru o intalnire pe an? Intalnire cu cine ? Bisericuta 1 cu bisericuta 2 ? Exista o gramada de excursii pe forumuri si oricine, oricand poate sa se duca sa motocicleasca acolo si sa se simta bine.Si atunci ce ar trebui sa ne atraga aici? Va spun eu.Ar trebui ca relatiile intre noi sa fie ca in familie.Sa ne bucuram de intalnirea organizata de Club ca de masa de Craciun in sanul familiei. Suntem diferiti de ceilalti pentru ca toti suntem trecuti de prima tinerete,niste mosnegi basinosi care au in comun o pasiune veche.De ce nu am putea sa lasam fiecare de la noi si sa fim ca o mare familie? De ce s-a racit totul? Uitati-va cate pagini umpleam pe forumuri inainte.Acum cativa discuta in particular la telefon iar pe aici bate vantul.

 

Inainte era o solidaritate.Cand pe forumul celalalt a fost luat la stanga Ivan ,la initiativa lui Angi (Nicoane) ne-am mutat aici. Atunci eram uniti.Acum avem una sau doua intalniri pe an si ne batem joc de ele. Nu sunt ipocrit, si eu mi-am batut joc in repetate randuri si merit sa se dea cu pietre dar haideti sa ne trezim putin si sa facem pace,sa discutam frumos la masa ce vrem si ce nu vrem de la Clubul asta.Suntem adulti si incepem sa dam in mintea copiilor.Cum altfel sa cataloghezi afirmatiile gen "eu nu vin daca vine si ala".

 

Oricum, un lucru bun se intampla dupa discutile astea. Incepem sa comunicam si asta e cheia spre reconciliere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cat se poate de clar: aceasta situatie neplacuta a aparut ca urmare a INDIFERENTEI: indiferenta unor membri care, desi au participat fizic la ultima sedinta, au tratat cat se poate de superficial discutiile legate de forma de organizare a Clubului; altii(olteni caposi, se stiu ei ...) au preferat balaceala ca forma de protest pentru organizarea cazarii de anul trecut; Si astfel, cei care au avut ceva de spus, au spus, si au actionat asa cum au crezut de cuviinta pentru ca NIMENI nu a luat atitudine; ca in sport "victorie prin neprezentare".

Partea buna este ca, odata identificata problema, exista mari sanse de rezolvare; tot ce avem de facut in acest moment este sa incercam sa ne intrunim cat mai multi posibil, la Calimanesti daca se poate, sa  discutam cat mai serios fiecare din probleme, iar la sfarsit, in urma votului sa stabilim ce vom face. Toti cei care ati pus umarul la formarea "Clubului motoveteranilor", ati investit timp, sentimente, bani, toti cei carora va pasa si va doriti sa continue, dar absolut TOTI ar trebui sa fiti prezenti pentru a hotara soarta Clubului!

 

PS. Si, nu ar fi rau sa deschidem o lista cu subiectele propuse dezbaterii la sedinta!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 2018-3-20 at 18:20 Valeriu Alexa a scris:
Pe 2018-3-18 at 12:33 Valeriu Alexa a scris:
Pe 2018-3-17 at 17:04 Dan Rosca a scris:
  Pe 2018-3-7 at 17:39 Valeriu Alexa a scris:

Lista cu persoanele care s-au inscris pentru Calimanesti.

 

 

1.Adrian Papacica       camera dubla         3 zile        avans 200

2.Vergil Plesa               camera single        3 zile        avans 200

3.Valeriu Alexa             camera dubla         3 zile        avans 510

     4. Radu Ionescu           camera dubla         3 zile        avans 300

     5. Nicon                         camera dubla   1zi,26.05        avans 127

     6.Constantin Turcanu  camera dubla        26.05         avans 200  

     7. Dan Rosca                       camera dubla                2 zile           
     8. Dan Rosca                       camera dubla                2 zile          
     9. Dan Rosca                       camera dubla                2 zile         
   10. Dan Rosca                       camera dubla                2 zile           avans 400

        11.Dan Fotescu                     camera dubla                2 zile       avans 340

        12.Emil Mihalache                camera single                2 zile       avans 254

        13.Gelu Lasculescu              camera dubla                3 zile        avans 300

        14. Marian Ciudin (Men)         dubla                            3 zile        avans 100 lei, platit de Toni prin transfer bancar(incasat)

            15.Dan Popescu(Enduristul)  camera dubla                3 zile        avans 200 lei 

                 16.Adrian Radu                       camera dubla               2 zile        avans 100

                  17.Gica Frana                         camera dubla               2 zile        avans 100

                  18.Daniela  Petrec                             camera single              2 zile        avans 100

                  19.Sorin Gruiesc                     camera single             2 zile        avans 200

 

 

         Nota.S-au adunat banii pt .plata facturii de avans.

1 hour ago Kosmo S MC a scris:

VAI DE CAPUL NOSTRU UNDE S A AJUNS !

OAMENI MARI DAR CU ORGOLII SI MAI MARI !

VA STIMEZ SI MI AS DORI SA NE PUTEM REVEDEA IN NUMAR CAT MAI MARE

CA ODINIAORA ... CU ZAMBET PE BUZE SI DORINTA DE SOCIALIZARE !

 

SPER SA NE REVEDEM SANATOSI !

    Si noi speram sa ne revedem daca poti veni. Te asteptam daca vei fi in tara..

acum 21 ore Toni a scris:

Acum te intreb eu: daca eu nu voi semna o adeziune la Asociatia Clubul Motoveteranilor, voi putea lua de la voi un astfel de obiect pe care sa il port?

Binenteles.Eu voi veni la Galati dupa 1 aprilie.Iti pot aduce patch-urile.Sunt brodate de Marius Achimoto.Spatele 30cm fata 10cm.Costul este de 130 lei perechea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 49 minute Valeriu Alexa a scris:

  

Binenteles.Eu voi veni la Galati dupa 1 aprilie.Iti pot aduce patch-urile.Sunt brodate de Marius Achimoto.Spatele 30cm fata 10cm.Costul este de 130 lei perechea.

Nu se mai fac cu 130 lei. Eu am platit la firma recomandata de Achim 175 lei pe patch-uri. Inflatia :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lista cu persoanele care s-au inscris pentru Calimanesti.

 

 

  1. Adrian Papacica                camera dubla               3 zile                avans 200

  2. Vergil Plesa                       camera single               3 zile                avans 200

  3. Valeriu Alexa                     camera dubla                3 zile                avans 510

  4. Radu Ionescu                    camera dubla                3 zile                avans 300

  5. Nicon                                  camera dubla               1 zi  26.05        avans 127

  6. Constantin Turcanu          camera dubla               1 zi  26.05        avans 200  

  7. Dan Rosca                         camera dubla                2 zile           
  8. Dan Rosca                         camera dubla                2 zile          
  9. Dan Rosca                         camera dubla                2 zile         
10. Dan Rosca                         camera dubla                2 zile                avans 400

11. Dan Fotescu                      camera dubla                2 zile                avans 340

12. Emil Mihalache                  camera single              2 zile                avans 254

13. Gelu Lasculescu               camera dubla               3 zile                avans 300

14. Marian Ciudin (Men)         camera dubla               3 zile                avans 100 , platit de Toni prin transfer bancar(incasat)

15. Dan Popescu(Enduristul)camera dubla                3 zile                avans 200 

16. Adrian Radu                      camera dubla               2 zile                avans 100

17. Gica Frana                         camera dubla               2 zile                avans 100

18. Daniela  Petrec                  camera single              2 zile                avans 100

19. Sorin Gruesc                     camera single              2 zile                avans 200

20. Orlando Gujan                   camera ????               ? zile                avans 300

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ,dupa ceva ani cred ca nu forma juridica sau nu a clubului trebuie sa ne afecteze deciziile!!chiar daca sintem sau nu membri ai clubului ne putem vedea si organiza intilniri!!spun asta pt faptul ca desi sint doar membru al clubului m-am ocupat de organizarea intilnirii la Calimanesti cu Harea,Trasculescu,Petrescu,iar la Sabla cu Mirela,si nimeni n-a fost siderata de organizatori!!raspunzind invitatiei!!!din puntul meu de vedere as forma organizatii regionale cu presedinti care sa-si organizeze viata clubului cum vor ei!!sa lasam si pentru intilnire loc de discutii!!!s-aveti viata!!!!Bujie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 3/22/2018 at 0:10 bluerider53 a scris:

Simion Asandei, o camera ,doua zile..

Lista cu persoanele care s-au inscris pentru Calimanesti.

 

 

  1. Adrian Papacica                camera dubla               3 zile                avans 200

  2. Vergil Plesa                       camera single               3 zile                avans 200

  3. Valeriu Alexa                     camera dubla                3 zile                avans 510

  4. Radu Ionescu                    camera dubla                3 zile                avans 300

  5. Nicon                                  camera dubla               1 zi  26.05        avans 127

  6. Constantin Turcanu          camera dubla               1 zi  26.05        avans 200  

  7. Dan Rosca                         camera dubla                2 zile           
  8. Dan Rosca                         camera dubla                2 zile          
  9. Dan Rosca                         camera dubla                2 zile         
10. Dan Rosca                         camera dubla                2 zile                avans 400

11. Dan Fotescu                      camera dubla                2 zile                avans 340

12. Emil Mihalache                  camera single              2 zile                avans 254

13. Gelu Lasculescu               camera dubla               3 zile                avans 300

14. Marian Ciudin (Men)         camera dubla               3 zile                avans 100 , platit de Toni prin transfer bancar(incasat)

15. Dan Popescu(Enduristul)camera dubla                3 zile                avans 200 

16. Adrian Radu                      camera dubla               2 zile                avans 100

17. Gica Frana                         camera dubla               2 zile                avans 100

18. Daniela  Petrec                  camera single              2 zile                avans 100

19. Sorin Gruesc                     camera single              2 zile                avans 200

20. Orlando Gujan                   camera ????               ? zile                avans 300

21. Simion Asandei                camera dubla                2 zile               avans 175 transfer in contul clubului

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 15 ore kato_arad a scris:

Nu se mai fac cu 130 lei. Eu am platit la firma recomandata de Achim 175 lei pe patch-uri. Inflatia :).

Noi le-am comandat prin Emil Mihalache care a negociat pt.30 bucati,acest pret.pentru cel putin 15 bucati pretul va fi 130lei.Patch-urile sunt la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 20 ore kato_arad a scris:

Nu se mai fac cu 130 lei. Eu am platit la firma recomandata de Achim 175 lei pe patch-uri. Inflatia :).

Noi le-am comandat prin Emil Mihalache care a negociat pt.30 bucati,acest pret.pentru cel putin 15 bucati pretul va fi 130lei.Patch-urile sunt la mine.

20180109_153828.jpg

20171215_195420 (5).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...