Mergi la conţinut
Autentifica-te  
pemotoare.ro

articole Lima. Go South Ep 10

Recommended Posts

“Lima? Nu vă duceți. E un trafic sufocant. Cea mai proastă idee. Ne-am trezit la 4.00 dimineața doar ca să putem ieși din oraș. Ne-a luat cinci ore. N-ai ce să vezi. E doar un oraș. E o pierdere de vreme. N-are rost!”. Așa ne-au spus. Dar noi ne-am dus.

Lima este orașul fondat de Francisco Pizzaro, conquistadorul care i-a îngenuncheat cu măiestrie și viclenie pe Incași. Pizzaro l-a numit Ciudat de los Reyos – Orașul Regilor. Lima este orașul cu 9 milioane de locuitori, al treilea ca mărime din America Latină. Lima este orașul în care m-am simțit așa de bine încât m-aș întoarce și-acum. Sau oricând. Păcat că zborul durează vreo 24 de ore, sau mai bine.

Lima, cu al său Barranco, cartier boem, cartier al artiștilor și cafenelelor, cartier unde suspini de plăcere pe Ponte del Suspiros. Unde plajele sunt pline de surferi. Unde-ți vine să te oprești la fiecare cafenea. Unde vezi cel mai frumos apus și te-ntrebi de ce n-ai descoperit locul ăsta până acum.

Lima-Barranco-corner-661x600.jpg

Barranco, cartierul boem al Limei

Lima, cu bogatul Miraflores și cu fermecătorul său Malecon. Unde Parque del Amour ce pare desprins din Gaudi, cu o statuie erotică în mijloc și cu citate despre amor în spaniolă și quechua. Cu farul în jurul căruia se învârt parapentele, cu hotelurile sale de lux și cu locurile cosmopolite.

Lima-Miraflores-Far-800x600.jpg

Miraflores

Lima, cu al său centru istoric, unde se înalță Plaza des Armas, frumoasă și cochetă, cu clădiri galbene ce au balcoane din lemn. Centru istoric unde există muzeul gastronomiei, unde duminica au loc târguri culinare și unde găsești un fel de agora pentru artiștii locali care vor să performeze în fața trecătorilor – loc unde poți auzi orice, de la muzică la monologuri.

Lima-Plaza-des-Armas-600x600.jpg

Plaza de Armas

Lima, pe jumătate în ceața care se ridică de peste ocean, pe jumătate însorită. Cu 24 de grade în parcurile din Miraflores și cu 28 la periferia din est. Lima din catedrala lui Llosa.

Asta e Lima pe care-o s-o țin eu minte. Nu Lima cu trafic sufocant.

O plimbare prin Mirafloresul din Lima îți dă o stare de bine. O seară la un bar din Barranco te face să pierzi numărul acelor pisco sour perfect făcute. Căci “niciunde nu se face pisco sour ca-n Lima. Nu se pune daca-ai băut la Valparaiso. Sau chiar la Arequipa” – asta o să-ți spună orice peruan (am înțeles că se zice peruvian, eu voi spune peruan, căci așa-și spun ei, în spaniolă). Și-o să-ți mai spună că nici ceviche ca-n Lima n-o să mai mănânci niciunde. Și nici lomo saltado – care e o vită cu orez și cartofi, de obicei. Asta o să-ți spună orice peruan, chiar și băiatul de la frizerie ce seamănă cu un personaj din Narcos. “Comer” – adică a mânca. Cel mai de preț lucru pentru cei din Lima. Am nimerit la fix.

Lima-Barranco-Sunset-800x600.jpg

Sursa

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.