Mergi la conţinut
  • 0
Robert Catalin

service Ajutor ! Despre sunet 50 cc (inlocuire toba)

Întrebare

Salutare.

Este primul meu topic si imi cer scuze dinainte daca nu am pus intrebarea unde trebuie.

Vin la voi cu o nelamurire, poate gasesc ajutor pe la persoane mai experimentate decat mine.

Mi am achizitionat prima mea motocicleta, o Yamaha Tzr 50 din 2007 cu kit de 80.

Ce as putea face ca sa i ingros putin sunetul, sa se auda mai sport, sa nu mai sune a "drujba"?

Ce s ar intampla daca i as pune o toba pentru motoare cu capacitate mai mare, de exemplu o replica Akrapovic (Asta i singura care mi vine in minte), 

ar suna urat? 

Astept raspunsurile voastre, va multumesc anticipat.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

2 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

Daca vrei sa sune mai gros, sfatul meu e sa ii pui motor de 1000. 

cum asta nu e o optiune, eu as zice sa o lasi asa. 

De ce : motorul in doi timpi nu are valve. Modul e functionare este foarte diferit de cel al motorului in 4 timpi. Uita te pe net la o animatie si vei intelege cum iti merge pistonul. Daca tu schimbi toba, cu o toba care nu e pentru motorul tau, vei modifica (inevitabil) presiune in galeria de evacuare. Modificand asta, vei modifica si felul in care se face admisia. 

Da, poti face motorul sa sune diferit dar nu va functiona in parametrii optimi. 

Ps : citisem acum multa vreme un articol, FOARTE interesant. Acceasi motocicleta (era un 1200gs) cu 4 sau 5 tobe diferite. Ce era interesant , cu oricare dintre tobele aftermarket (fara o remapare a injectinei) motocicleta de fapt pierdea cativa cai (dar avea un sunet mai "misto") 

lasa toba cum e. Face ca o drujba pentru ca are motor de drujba. 

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.