Mergi la conţinut

Test Piaggio MP3 Yourban. Maxi-scuter cu permis auto


Recommended Posts

MP3-Yourban-YouTube-Thumbnail.jpg

Piaggio MP3 Yourban (model 2018) este cel mai mic, cel mai agil, cel mai zvelt maxi-scuter din seria scuterelor cu trei roți Piaggio. Iar partea cea mai bună e că se poate conduce și cu permis auto. Iată de ce. 

Conform legii, este un triciclu, iar pentru a conduce un astfel de vehicul ai nevoie de permis categoria B și 21 de ani împliniți.

Codul Rutier 2018 – OUG 195/2002, actualizata 2018

321.triciclu cu motor – autovehicul cu trei roti dispuse simetric, a carui viteza maxima prin constructie depaseste 45 km/h, care este echipat cu un motor avand o cilindree de peste 50 cm3, in cazul unui motor cu ardere interna, sau cu un motor electric cu putere nominala continua ce depaseste 4 kW;

Art 24, litera g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15 kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti.

L-am testat timp de o săptămână în București și împrejurimi și-am primit o mulțime de întrebări: cum se conduce, spre deosebire de un scuter normal? cum frânează? și, evident, clasica “cat bagă?”. În acest test am răspuns la toate, inclusiv la ultima dintre ele.

Puteți urmări filmul în materialul de mai jos sau direct pe canalul nostru de YouTube, unde vă invităm să vă abonați pentru filme similare.

Un lucru pe care-am uitat să-l menționez în film este comportamentul motorului în trafic. Deși raportul putere/kg nu este unul favorabil sportivității, motorul este vioi și trage bine. Astfel, nu doar că ești primul care ajunge la semafor, ești și primul care pleacă atunci când apare culoarea verde.

Cât costă: 6.890 euro cu TVA. Îl găsești The Bike Hub – noul importator Piaggio în România. 

Sursa

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...