Mergi la conţinut
  • 0
mekanix

service Virago 535 - sfaturi intretinere

Întrebare

Salutare!

Sunt nou in domeniu si am nevoie de sfatul bătrânilor :)

Dintotdeauna am avut o slabiciune pentru Virago si am gasit acum un 535. Din cate inteleg e ceva de recondiționat la el insa cele mai importante sunt:

- probleme la aprindere, una din bujii nu da scanteie deloc? Daca nu ma insel e de prin 90 deci e pe delcou (cred). Ati avut experiente de genul? 

- e posibil sa trebuiasca schimbat cardanul - cat mai costa si de unde?

La ce altceva trebuie sa ma uit cu atentie inainte de a decide sa o iau sau nu.

Multumesc si astept cu interes :)

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

1 răspuns la această întrebare

Recommended Posts

• 0

nu am avut virago, deci nu iti pot raspune. 

legat de experienta mea cu alte motoare din anii 90 : daca nu iti da scanteie pe o bujie, poate fi bujia, fisa, bobina de inductie (nu stiu daca are doua sau una). Dar daca e modulul de aprintere te va costa sa schimbi. 

legat de schimbul cardanului, nici aici nu te pot ajuta, DAR 

daca pui intrebarea inseamna ca nu stii cum se face si de unde iei piesa. Risti sa stai dupa un "importator" de la dezmembrari, sau sa cumperi nou si sa platesti un mecanic. O sa te costa mai mult decat daca iei o motoreta in stare de functionare. 

Parerea mea e ca reparatul merita DOAR daca stii ce faci, de unde iei piesele si exact cat te costa. 

Sa iti dau un exeplu : la africa twin din 90 pe care am avut o , membranele carburatorului m-ar fi costat in jur de 150e. sau faci carpeli. La o moto in varsta, daca nu stii la ce sa te uiti, lucruri care ti se par banale s-ar putea sa te rupa la cost. Sunt foarte ok motoretele cu multi ani, mai ales daca sunt in mintile lor, DAR daca vrei sa o restaurezi si nu te pricepi, vei pierde mult timp si multi bani. 

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.