Mergi la conţinut

De la "VETERANII,ADUNAREA" la Clubul Motoveteranilor


Valeriu Alexa

Recommended Posts

Deschid acest topic pentru informarea membrilor motoveterani ,pentru cei care mai sunt in grup,activi sau mai putin activi,pentru cei care au parasit grupul din diverse motive dar care au ramas cu sufletul aproape de grupul animat de ideea Veteranii Adunarea in 2009.

   Asa cum ati aflat am dat o forma juridica acestui grup.La sedinta de la Calimanesti 2018 ,membri prezenti, au aprobat acesta forma de organizare si au ales un Comitet Executiv (Silvia Iordache,Octav Lica ,Valeriu Alexa)pentru un an de zile ,pana la urmatoarea sedinta.

   Este adevarat ca aceasta actiune a fost lipsita de transparenta ,nu a fost dezbatuta pe forum dar am avut sustinerea verbala a multor membri din Bucuresti .Va asigur ca intentiile noastre sunt oneste si nu urmarim decat binele acestui grup.

   Principiile de functionare a clubului raman aceleasi ca in 2009.Fara reguli,fara sefi,fara cotizatii,fara impuneri de a purta patch-uri sau participare obligatorie la intruniri.Membri fondatori si Comitetul Executiv sunt simpli membri cu obligatia de a desfasura activitati in scopul bunei functionari a Clubului.

   Atasez copii dupa actele de infiintare .

  

DOCUMENTE.rar

STATUT.rar

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati membrii care au completat si depus adeziuni are in prezent asociatia?

Nu am vazut in statut sa scrie ceva de sigla.Asta inseamna ca asociatia nu are sigla iar cei care poarta sigla veche fac parte din Clubul Motoveteranilor cel vechi si nu din noua asociatie.

Ca o asociatie sa aiba o sigla proprie trebuie sa o inregistreze legal.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 6 minute Dan P. a scris:

Cati membrii care au completat si depus adeziuni are in prezent asociatia?

Nu am vazut in statut sa scrie ceva de sigla.Asta inseamna ca asociatia nu are sigla iar cei care poarta sigla veche fac parte din Clubul Motoveteranilor cel vechi si nu din noua asociatie.

Ca o asociatie sa aiba o sigla proprie trebuie sa o inregistreze legal.

 

 

Nu cred ca trebuie sa gandim despre doua cluburi cel nou /cel vechi.Nu doreste nimeni divizarea clubului.Cine vrea face cerere de aderare cine nu.nu face.Calitatea de membru nu poate fi conditionata de aceasta formalitate.Referitor la sigla :conform Codului Motovetaranilor sigla apartine Clubului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Cum poate cineva sa devina acum membru in Clubul Motoveteranilor?

Dupa statutul vechi facut de Toni : Un nou membru e propus in adunarea generala de un membru existent si votat de ceilalti membri.

Dupa statutul asociatiei: sa depuna cerere de aderare.

 

Deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 22 ore Dan P. a scris:

Cati membrii care au completat si depus adeziuni are in prezent asociatia?

Nu am vazut in statut sa scrie ceva de sigla.Asta inseamna ca asociatia nu are sigla iar cei care poarta sigla veche fac parte din Clubul Motoveteranilor cel vechi si nu din noua asociatie.

Ca o asociatie sa aiba o sigla proprie trebuie sa o inregistreze legal.

 

 

acum 22 ore Dan P. a scris:
acum 3 minute Dan P. a scris:

Intrebare: Cum poate cineva sa devina acum membru in Clubul Motoveteranilor?

Dupa statutul vechi facut de Toni : Un nou membru e propus in adunarea generala de un membru existent si votat de ceilalti membri.

Dupa statutul asociatiei: sa depuna cerere de aderare.

 

Deci?

 

 

La intrunirea M.A.N. de la Lepsa am socializat excelent atat cu " membri Clubul Motoveteranilor  " cat si cu " membri Asociatia Clubul Motoveteranilor " . Sincer sa fiu nu am putut sa-mi dau seama care sunt aia si care sunt ăilalții ( ca sa vorbesc in limbajul lui Ivan Pedala) . Am avut discutii la ceas de noapte cu Valeriu Alexa ,  Ivan si altii (de care nu-mi mai amintesc acum ca  nici nu au rezistat pana tarziu la doua si jumatate in noapte)  . Am constatat ca suntem cu totii oameni de omenie , buni motocilisti care au rezistat timpului si avem de facut inca multe lucruri frumoase  . 

Enduristul , de altfel un baiat de pus pe rana , pune cateva intrebari  foarte pertinente . Chestia aia cu o noua  sigla cred ca a căzut . De fapt era o simpla propunere . Din discuțiile avute nu am constatat la nimeni dorința unei schimbări.

...la fel si cu intrebarea " Cum poate cineva sa devina acum membru in Clubul Motoveteranilor?"

 

 

Am concluzionat ca este de foarte mare importanta comunicarea si o transparenta mai buna a activitatii asociatiei .

 

P.S.

Ganduri ale unui simplu observator care nu este membru al clubului .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 17.07.2018 at 10:49 Dan P. a scris:

Intrebare: Cum poate cineva sa devina acum membru in Clubul Motoveteranilor?

Dupa statutul vechi facut de Toni : Un nou membru e propus in adunarea generala de un membru existent si votat de ceilalti membri.

Dupa statutul asociatiei: sa depuna cerere de aderare.

 

Deci?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 2018-7-17 at 10:56 nicon a scris:

La intrunirea M.A.N. de la Lepsa am socializat excelent atat cu " membri Clubul Motoveteranilor  " cat si cu " membri Asociatia Clubul Motoveteranilor " . Sincer sa fiu nu am putut sa-mi dau seama care sunt aia si care sunt ăilalții ( ca sa vorbesc in limbajul lui Ivan Pedala) . Am avut discutii la ceas de noapte cu Valeriu Alexa ,  Ivan si altii (de care nu-mi mai amintesc acum ca  nici nu au rezistat pana tarziu la doua si jumatate in noapte)  . Am constatat ca suntem cu totii oameni de omenie , buni motocilisti care au rezistat timpului si avem de facut inca multe lucruri frumoase  . 

Enduristul , de altfel un baiat de pus pe rana , pune cateva intrebari  foarte pertinente . Chestia aia cu o noua  sigla cred ca a căzut . De fapt era o simpla propunere . Din discuțiile avute nu am constatat la nimeni dorința unei schimbări.

...la fel si cu intrebarea " Cum poate cineva sa devina acum membru in Clubul Motoveteranilor?"

 

 

Am concluzionat ca este de foarte mare importanta comunicarea si o transparenta mai buna a activitatii asociatiei .

 

P.S.

Ganduri ale unui simplu observator care nu este membru al clubului .

Ma bucur sa constat ca motoveterani care au fost printre initiatorii acestei miscari,dar ,din diverse motive,nu mai sunt membri activi,au ramas cu sufletul aproape de Clubul Motoveteranilor.Faptul ca intervin,dau sfaturi, isi spun parerile lor,demonstreaza ca le pasa de prezentul si viitorul acestui club.Eu ii consider tot colegii nostri si imi  doresc sa revina alaturi de noi pentru ca nu si-au pierdut calitatea de motoveteran chiar daca au parasit acest club de prieteni(sper) .

 

acum 3 ore Dan P. a scris:

 

Nu pot da acest raspuns fara consultarea mai multor colegi.Parerea mea este sa nu schimbam modalitatea de a devedi membru al Clubului Motoveteranilor,sa consideram in continuare Codul Motoveteranilor un Regulament de Ordine Interioara.Aceste hotarari le vom propune la sfasitul lunii septembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

na ca ma omora curiozitatea si am citit putin din cod. ala, care s-a uitat.  cica 20 de ani vechime si mai vorbim! acu vreti adeziune? cand va veni pedala sa va ceara adeziunea voi reveni si eu ! ma gandesc ca la sfarsitul lui septembrie sa vin sa va intreb santeti motoveterani? recomandati de cine? asa m-a intreb si eu ca fost membru fondator!. stiti cati membri a-ti pierdut? cam atat deocamdata! dar mai am multe intrebari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 46 minute doru1900 a scris:

na ca ma omora curiozitatea si am citit putin din cod. ala, care s-a uitat.  cica 20 de ani vechime si mai vorbim! acu vreti adeziune? cand va veni pedala sa va ceara adeziunea voi reveni si eu ! ma gandesc ca la sfarsitul lui septembrie sa vin sa va intreb santeti motoveterani? recomandati de cine? asa m-a intreb si eu ca fost membru fondator!. stiti cati membri a-ti pierdut? cam atat deocamdata! dar mai am multe intrebari!

  Nu cred ca adeziunea este problema clubului.Eu am propus sa nu se faca cereri de adeziune.La Calimanesti 2018 s-a votat acceptul functionarii clubului sub forma juridica pentru un an.S-a ales un Comitet Executiv(Silvia Iordache,Octav Lica ,Valeriu Alexa)

  Nu noi am pierdut membri,Clubul a pierdut membri.Asta s-a intamplat inainte de a se infiinta aceasta forma juridica contestata acum de cei care nu mai sunt membri activi.Daca organizeaza cineva intrunirea din septembrie sper sa participi si sa ne sfatuiesti cum ar trebui sa procedam pentru continuarea ideii VETERANI,ADUNAREA.Invitatia este valabila pentru toti  cei care au parasit aceasta grupare,care au ramas apropiati de cei care inca mai incearca sa mentina in functiune aceasta grupare,cu ,sau fara, STATUT JURIDIC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 17 ore Valeriu Alexa a scris:

Parerea mea este sa nu schimbam modalitatea de a devedi membru al Clubului Motoveteranilor,sa consideram in continuare Codul Motoveteranilor un Regulament de Ordine Interioara.Aceste hotarari le vom propune la sfasitul lunii septembrie.

 

Si eu sunt de aceeasi parere. Nu poate sa aiba cineva calitatea de Motoveteran fara minim 20 de ani vechimea permisului categoria A. Persoana care intruneste aceasta conditie trebuie sa fie propusa in adunarea generala de catre un membru si in urma votului sa se stabileasca daca e sau nu primita.

Tin sa reamintesc aceasta procedura pentru ca sunt persoane care poarta ilegal vesta cu insemnele clubului desi nu sunt membri.Cei care fac asta nu fac altceva decat sa duca in derizoriu insemnatatea calitatii de motoveteran.Nu poti sa fii motoveteran daca nu ai permis categoria A de cel putin 20 de ani.

Asta se intampla pentru ca oricine poate copia  emblema si sa se duca cu ea la brodat sau pentru ca cineva confectioneaza embleme si le vinde oricui doar din dorinta de a castiga un ban.

Cred ca ar trebui gandit un sistem cu legitimatii inseriate (trecute in catastif) semnate si stampilate de cel putin doua persoane din comitetul executiv.Astfel contracaram impostura.

Ar trebui confectionata o stampila cu o amprenta greu de falsificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 10 ore Dan P. a scris:

 

Si eu sunt de aceeasi parere. Nu poate sa aiba cineva calitatea de Motoveteran fara minim 20 de ani vechimea permisului categoria A. Persoana care intruneste aceasta conditie trebuie sa fie propusa in adunarea generala de catre un membru si in urma votului sa se stabileasca daca e sau nu primita.

Tin sa reamintesc aceasta procedura pentru ca sunt persoane care poarta ilegal vesta cu insemnele clubului desi nu sunt membri.Cei care fac asta nu fac altceva decat sa duca in derizoriu insemnatatea calitatii de motoveteran.Nu poti sa fii motoveteran daca nu ai permis categoria A de cel putin 20 de ani.

Asta se intampla pentru ca oricine poate copia  emblema si sa se duca cu ea la brodat sau pentru ca cineva confectioneaza embleme si le vinde oricui doar din dorinta de a castiga un ban.

Cred ca ar trebui gandit un sistem cu legitimatii inseriate (trecute in catastif) semnate si stampilate de cel putin doua persoane din comitetul executiv.Astfel contracaram impostura.

Ar trebui confectionata o stampila cu o amprenta greu de falsificat.

     Ce pot sa spun daca persoane care au facut cerere sa fie membri poarta insemnele, pe care le-au cumparat, 'ilegal',cineva confectioneaza embleme ,le vinde pentru a castiga un ban:deci cei care poarta emblema clubului sunt impostori daca nu au 20 ani vechime.Parca si membri simpatizanti purtau patch-uri.

  Mai bine va spun o poveste.

  A fost odata un intelept care calarise prin lume numai cai pursange germani si era cunoscut pe meleagurile dambovitene.Acesta avu o idee si suna goarna sa adune pe toti cei care calarisera mai multi ani caluti din vest ,din rasarit si autohtoni.Asa ca se adunara multi, se asezara pe o pajiste la marginea unui sat,facura un foc mare din lemnele aduse de fiecare ,dupa putinta.Apoi isi asezara corturile;imediat in jurul focului cei cu corturile rosii,dupa ei in randul doi cei cu corturile albastre,apoi corturile verzi.Cred ca erau si corturi albe dar ele au primit aprobare sa stea mai in spate.Ce viata ,ce frumos;cantau in cor cantece patriotice,intre doua cantari mai povesteau despre biduvii lor,mai isi aratau urmele ranilor dobindite in luptele pentru suprematie.Totul era minunat numai ca ,la putin timp,cei din corturile rosii nu mai erau multumiti de tonul cantecelor,nu mai veneau ceilalti sa le recunoasca tresele.Asa ca au strans corturile si au plecat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continuare dupa pauza de publicitate:

 Vazand ca s-au eliberat randurile din fata ,de langa foc, unde poti simti emotiile liderului de care trebuie sa asculte toata suflarea dupa pajiste, cei din corturile albastre se mutara langa foc.Ce bucurie ,ce fericire!!!Focul deveni si mai intens, era alimentat din lemne aduse de cei care mai veneau pe pajiste cu corturi albastre ,verzi si albe.In aceeasi perioada in sat incepura sa apara case noi ,unele construite cu MC,altele cu RC.Aparu si Harap Alb care facu cea mai mare casa din sat.Ce credeti ca gandira unii dupa pajiste?Se mutara in sat ,la casa cu incalzire centrala ,canalizare ,saltele Dormeo.Uitara de focul aprins de ei.

  Dupa un timp,incepura locatarii corturilor albastre sa se certe intre ei .Din diverse motive.Din pacate focul incepea sa se stinga .Nu mai punea nimeni lemne pe foc ,doar vreascuri.

  Atunci s-au gandit cei din corturile albe ,corturi care se ingalbenisera in cei sase -sapte ani de cand erau pe pajiste, sa faca pe banii lor un gard si sa puna si numar la poarta.Ce dezastru ,ce impostura,ce hotie!!!Focul aprins de noi pe pajistea noastra!!!Fara regulile impuse de noi.Sa darame gardul sa sterga numarul,sa fim din nou ce am fost.!!!

 Le spuneau cei ce facura gardul:Poata e deschisa, focul inca mai arde,nu trebuie sa se schimbe nimic in pajiste.Doar ca pajistea este acum a noastra,cu aprobarea primarului.

  Pe poarta deschisa ,cuprinsi de amintiri si de dorul vremurilor trecute,atrasi de focul care inca arde,revin si cei care au plecat in sat.Cauta urmele corturilor lor rosii/albastre si cand ajung langa foc ii cuprind emotiile generate de prostata si se usureaza cu picaturi pentru ca le place cum sfaraie jarul si nu vor sa creada ca lemnul pus de ei atunci este cenusa de mult...

Am incalecat pe Honda...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 13 ore Valeriu Alexa a scris:

deci cei care poarta emblema clubului sunt impostori daca nu au 20 ani vechime.Parca si membri simpatizanti purtau patch-uri.

 

Daca esti simpatizant HA , SR ,SW sau OB etc.  ti se da dreptul sa le porti insemnele?

E adevarat ca nu scrie in Cod nimic despre cine are sau nu dreptul de a purta insemne.Scrie doar ca cei care au fost exclusi din randul membrilor nu mai au voie sa le poarte. Logica ma poarta spre ideea ca daca nu esti membru nu poti purta insemne.

Cel mai bine ar fi sa impartim sigla in doua.Partea de sus  cu numele Clubul Motoveteranilor si partea de jos cu mosul si cu Romania.Simpatizantii sa poata purta doar textul "Clubul Motoveteranilor" 

In continuare nu stim care mai sunt membrii Clubului. Nu mai exista lista membrilor actualizata.Deci oricine acum poate sa sustina ca e membru si sa intreprinda actiuni in numele nostru fara sa-i poata fi verificata aceasta calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 7/19/2018 at 10:11 Dan P. a scris:

 

 

Ar trebui confectionata o stampila cu o amprenta greu de falsificat.

Cea mai buna treaba dupa mine ar fi o insigna care nu se poate fi falsificata si data doar membrilor clubului, La chestii din astea nu ma pricep dar eu cred ca insigna ar fi ok. Cine iese sa piarda dreptul de a purta insigna sau de ce nu sa o predea clubului. Sa se faca si o lista a membrilor caci la Calimanesti au fost membrii care dupa cate imi amintesc au spus la revedere clubului. In final cati am ramas? Propuneti o tema pentru insigna :)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 4 ore cristichivu74 a scris:

Ce club mai frate.Unde sunteti voi afiliati ?Ce sunteti voi MC,RC,MF ?Cine va recunoaste forma de organizare (club moto) in lumea moto ?

Au mai fost niste baieti care sau jucat dea clubul si se stie finalul.:boxing:

P.S.

Intreb pentru un prieten :thumbup:

Suntem un club CPM

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi tovarasi si prieteni, de cand am pus umarul, simbolic, la infiintarea Clubului am tooot citit asa printre randurile postate de voi si am tras cateva concluzii:

E bine ca s-a infiintat dar... nu prea ; vrem sa ne intalnim dar nu cu toti ; vrem sa facem parte din acelasi Club dar cu insemne diferite : sa vina si simpatizantii la intalniri dar sa stea cu noi la alt hotel ; nu vrem sefi dar plangem dupa puterea de decizie ; vrem schimbare dar sa nu se schimbe nimic ; vrem sa faca careva insemne dar sa le primim gratis ; vrem sa facem parte dintr-un Club organizat dar suntem prea mandrii sa completam o cerere pentru a se pastra o evidenta ; vrem sa cooptam membrii noi dar cu vechime minima 20 de ani (apropo cine traieste cu impresia ca un tanar in ale motociclismului care face parte dintr-un Club oarecare, dupa 20 de ani de relatii si prietenii in acel Club, pleaca de acolo si vine repede la Motoveterani ???)

In ritmul asta nu prea vad linia de plutire asa ca doresc sa le cer scuze tuturor celor cu care am avut discutii in contradictoriu ( Toni si Ivan ) sau fata de cei care am fost arogant ( Ady Bujie ) si tuturor celor care s-au simtit lezati intr-un fel sau altul. Tot pe aceasta cale tin sa le multumesc celor care m-au acceptat asa cum sunt. Usa mea ramane deschisa pentru fiecare dintre voi indiferent de opinia legata de Club si sper sa ne revedem cu drag la intalnirile private. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca nici pe tine, Orlando, nu te-a imbiat nimeni si nimic sa citesti cu atentie acel "cod al motoveteranilor"...asa ca o fac din nou eu! Acolo se gaseau raspunsuri la toate intrebarile pe care ti le-ai pus in numele altora, acolo gaseai ce te framanta pe tine si pe alti cativa, la fel de buni cititori ca si tine! N-o sa ma leg de gramatica si faptul ca intre voi, cei alesi (de cine, nu stiu!), nu s-a gasit niciunul care sa stapaneasca bine limba materna, gramatica, sau macar sa stie sa interpreteze cateva randuri bine scrise si acceptate de majoritate, dar o sa va invit mereu sa invatati! Nu voi accepta sa fiu condus de semidocti, chiar daca ei sunt motociclisti! Stiu ca este la moda, stiu ca se poarta la nivel inalt (vezi Veorica Dancila), dar prefer sa ma reprezint singur in acest caz, sau, mai bine sa nu fiu reprezentat de nimeni! Accept scuzele oricui si voi reveni cu drag in club doar cand va disparea acel comitet ales ilegal, iar hotararile luate si scrise aici vor deveni lege si pentru nestiutorii de carte (nici nu am plecat vreodata, doar voi ati avut grija sa trageti o linie intre membri, linie care a impartit lumea in doua tabere...sau chiar trei!), asa ca mingea este la voi...inca! Si nu vreau, nu am cerut nimanui ca sa mi se faca un bine cu de-a sila...ori cu forta! Renuntati oficial la oranduriea aleasa de voi, renuntati la acel comitet conducator ales de simpatizanti si nonmembri (noaptea...!) si apoi mai discutam!:group:

Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 1 oră ivan_pedala a scris:

Inteleg ca nici pe tine, Orlando, nu te-a imbiat nimeni si nimic sa citesti cu atentie acel "cod al motoveteranilor"...asa ca o fac din nou eu! Acolo se gaseau raspunsuri la toate intrebarile pe care ti le-ai pus in numele altora, acolo gaseai ce te framanta pe tine si pe alti cativa, la fel de buni cititori ca si tine! N-o sa ma leg de gramatica si faptul ca intre voi, cei alesi (de cine, nu stiu!), nu s-a gasit niciunul care sa stapaneasca bine limba materna, gramatica, sau macar sa stie sa interpreteze cateva randuri bine scrise si acceptate de majoritate, dar o sa va invit mereu sa invatati! Nu voi accepta sa fiu condus de semidocti, chiar daca ei sunt motociclisti! Stiu ca este la moda, stiu ca se poarta la nivel inalt (vezi Veorica Dancila), dar prefer sa ma reprezint singur in acest caz, sau, mai bine sa nu fiu reprezentat de nimeni! Accept scuzele oricui si voi reveni cu drag in club doar cand va disparea acel comitet ales ilegal, iar hotararile luate si scrise aici vor deveni lege si pentru nestiutorii de carte (nici nu am plecat vreodata, doar voi ati avut grija sa trageti o linie intre membri, linie care a impartit lumea in doua tabere...sau chiar trei!), asa ca mingea este la voi...inca! Si nu vreau, nu am cerut nimanui ca sa mi se faca un bine cu de-a sila...ori cu forta! Renuntati oficial la oranduriea aleasa de voi, renuntati la acel comitet conducator ales de simpatizanti si nonmembri (noaptea...!) si apoi mai discutam!:group:

Respect!

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

acum 5 ore ivan_pedala a scris:

 voi reveni cu drag in club doar cand va disparea acel comitet ales ilegal,

 

Ca sa nu inducem lumea in eroare ,votul a fost perfect legal .Chiar daca au fost si simpatizanti in sala si au fost si ei de acord cu acel comitet ,votul este perfect legal pentru ca au ridicat manuta sus in primul rand Membrii prezenti ai Clubului Motoveteranilor. Chiar daca ar fi fost doar 3 membrii prezenti si 100 de simpatizanti votul acelor membri ar fi fost perfect legal .Daca zici ca ai citit Codul atunci ai vazut ce scrie la art. 17 si citez:

Art.17 Adunarea Membrilor este statutar întrunită indiferent de numărul membrilor prezenţi.Hotărârile se adoptă cu votul a jumătate plus unu din numarul membrilor Clubului Motoveteranilor prezenţi la adunare

Asadar decizia luata pentru un an de zile ramane valabila. La anu' se vor regla lucrurile.Asociatia isi va prezenta bilantul,va spune ce a facut bun pentru Club,cati membrii au semnat adeziuni etc. Si apoi vom vota daca ramane sau se desfiinteaza. Daca chiar iti pasa de club te rog sa participi tu si ai tai la anu' ca sa inclinati balanta votului.Din spatele tastaturii nu arati ca iti pasa.Doar ca esti carcotas.

 

acum 13 ore Prafpilaf a scris:

 vrem sa cooptam membrii noi dar cu vechime minima 20 de ani (apropo cine traieste cu impresia ca un tanar in ale motociclismului care face parte dintr-un Club oarecare, dupa 20 de ani de relatii si prietenii in acel Club, pleaca de acolo si vine repede la Motoveterani ???)

 

Nu uita ca clubul se numeste Clubul MOTOVETERANILOR

Nu te poti numi motociclist veteran daca nu ai in spate un minim de ani de condus motocicleta confirmati de vechimea permisului categoria A.

In Codul Clubului Motoveteranilor spune clar ca minimul e de 20 de ani. Cui nu-i convine si nu accepta statutul de simpatizant sa stea acasa. Daca in Asociatie se va permite inscrierea unuia care nu are 20 de ani vechime atunci pe mine sa nu contati.Nu vreau sa iau parte la o parodie de club. Raman cu cel vechi.Sau puteti schimba numele asociatiei in Clubul Motociclistilor pasionati de bere si atunci nu mai e nevoie de vechime.Trebuie doar sa ai 18 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 3 ore Dan P. a scris:

 

 

Ca sa nu inducem lumea in eroare ,votul a fost perfect legal .Chiar daca au fost si simpatizanti in sala si au fost si ei de acord cu acel comitet ,votul este perfect legal pentru ca au ridicat manuta sus in primul rand Membrii prezenti ai Clubului Motoveteranilor. Chiar daca ar fi fost doar 3 membrii membri prezenti si 100 de simpatizanti votul acelor membri ar fi fost perfect legal .Daca zici ca ai citit Codul atunci ai vazut ce scrie la art. 17 si citez:

Art.17 Adunarea Membrilor este statutar întrunită indiferent de numărul membrilor prezenţi.Hotărârile se adoptă cu votul a jumătate plus unu din numarul membrilor Clubului Motoveteranilor prezenţi la adunare

Asadar decizia luata pentru un an de zile ramane valabila. La anu' se vor regla lucrurile.Asociatia isi va prezenta bilantul,va spune ce a facut bun pentru Club,cati membrii membri au semnat adeziuni etc. Si apoi vom vota daca ramane sau se desfiinteaza. Daca chiar iti pasa de club te rog sa participi tu si ai tai la anu' ca sa inclinati balanta votului.Din spatele tastaturii nu arati ca iti pasa.Doar ca esti carcotas.

 

 

Nu uita ca clubul se numeste Clubul MOTOVETERANILOR

Nu te poti numi motociclist veteran daca nu ai in spate un minim de ani de condus motocicleta confirmati de vechimea permisului categoria A.

In Codul Clubului Motoveteranilor spune clar ca minimul e de 20 de ani. Cui nu-i convine si nu accepta statutul de simpatizant sa stea acasa. Daca in Asociatie se va permite inscrierea unuia care nu are 20 de ani vechime atunci pe mine sa nu contati.Nu vreau sa iau parte la o parodie de club. Raman cu cel vechi.Sau puteti schimba numele asociatiei in Clubul Motociclistilor pasionati de bere si atunci nu mai e nevoie de vechime.Trebuie doar sa ai 18 ani.

Unde scrie ca in data aceea la sedinta clubului va fi fost dezbatuta trecerea clubului sub o alta forma juridica, alta decat cea acceptata de majoritate si votata cu mult timp in urma? Unde este scrisa acea ordine de zi, unde s-a specificat ceva referitor la programul acelei intruniri, oficial? Niciunde, iti spun io...fiindca daca era scris undeva, eram prezent! Si...de ce nu s-a respectat codul la care tot fac referire, in care scrie clar forma clubului, numele, sigla si tot ce tine de organizarea lui? Doar se mai incercase candva trecerea la statut de oenge si majoritatea a spus NU! Acum, fara o ordine de zi, fara o dezbatere in prealabil care de obicei se facea aici, s-a trecut la saltat manuta, ca la pesede! Si nu, nu voi mai fi prezent atat io cat si colegii care imi impartasesc ideile, cei care au acceptat sa fie membri in acest club fara sefi, fara mici dictatori care sa impuna o anumita linie si directie, in care noi, simpli membri, sa ne simtim in plus...deoarece codul impus de noi nu s-a respectat! Si voi fi carcotas fiindca cei prezenti atunci cand s-a hotarat incalcarea codului, mai noi sau mai vechi, si-au batut joc de munca tuturor in cateva clipe...

Poveste reala: cateva zile in urma vad sigla clubului pe spatele si pe pieptul unui motociclist tinerel, si-l intreb despre cum a ajuns el s-o poarte...iar el mi-a raspuns sec: "mi-a dat voie sefu' al mare de la Bucuresti!" 

Vreti nume, vreti poze, ce vreti ca sa va mai argumentez ca prin miscarea asta de culise ati distrus un club?

Ati facut ceva bun in favoarea si pentru membrii clubului in perioada in care ati preluat cu de la voi putere fraiele clubului? Sunt carcotas...da, fiindca am ramas singurul care scrie aici si incearca sa reabiliteze ce s-a distrus...iar ceilalti care nu vor sa mai auda de club, prefera sa-si traiasca vietile fara sa se mai implice in certuri surde, fara sa-si mai complice vietile cu oranduiri, secte, cluburi...care ajung conduse de persoane total neavenite si cocotate in varf folosindu-se de lipsa de reactie sau neprezenta in anumite clipe ale celor multi si hotaratori de drept...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate tot ce se intampla este o treba romaneasca la moda! cei care au facut ceva pentru acest club nu sant buni! Incercam sa ne acoperim de diverse regulamente citite printre randuri sau nu.{necitite} Ivan are perfecta dreptate! acum ceva ani cand am vazut incotro se indreapta clubul am facut un pas inapoi au facut-o si altii.Poate undeva in viitor va voi face o sinteza cu cei care au destabilizat acest club si de ce ! insa principala obsesie a unora a fost sa fie SEF. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ivan, constat ca nu ai inteles nimic din ce am scris, dar imi asum vina, nu ai inteles din cauza erorilor mele gramaticale. Interesant este ca atunci cand am organizat cele trei sau patru intruniri, niciunul dintre voi nu mi-a atras atentia ca trebuie sa am cateva olimpiade castigate la limba si literatura romana. Cu cei cu care m-am imprietenit si am petrecut am facut-o pentru ca am rezonat, fara sa fie nevoie sa dam extemporale sau teze la romana. Poti fi OM si fara doua facultati si sase limbi straine in portofoliu. Nu toata lumea a avut norocul sa fie tinuta prin scoli si facultati de parinti. Dar ... promit sa nu va mai incurc. De acum incolo o sa ma intalnesc doar cu cei de teapa mea, cu scoala putina si inima larga.

Te deranjaza daca ne facem noi alt club pe care sa-l denumim Clubul Prostoveteranilor ???

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orlando, nu ai de ce sa iti ceri scuze fata de mine, suntem ok, nu am nimic cu tine. Discutiile in contradictoriu pot fi interesante si ar trebui sa duca la progres.

 

Linia de plutire pe care tu nu o mai vezi acum, e sub nivelul apei tocmai datorita gaurilor date in corpul barcii de catre actiunile netransparente facute in ultima vreme, la care din pacate ai participat si tu, fara sa faci o analiza temeinica initiala. Deocamdata barca ia apa si depinde de noi toti sa astupam gaurile cat mai repede astfel incat barca sa nu se scufunde de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Orlando, vad ca-i la moda sa iti aperi pielea acuzand parintii care nu te-au tinut la scoli sau facultati pentru a-ti justifica nestiinta, ignoranta si nepasarea! Nici pe mine nu m-au tinut ai mei la scoli, am muncit inca de la 16 ani ca sa pot face scoli, sa am o familie care sa nu duca lipsuri majore... in fine, vad ca prostia este la moda si prolifereaza...vezi Veorica si altii ca ea, ajunsi sa conduca! Stiam ca limba romana si gramatica nu-s obligatorii in tara mea, si chiar ma mir ca nu ati inceput sa scrieti aici programul vostru de guvernare in maghiara! Ca doar romana este facultativa! Daca citeai atent, observai ca am spus in mai multe randuri ca aproape la toate intrunirile tinute de tine si inca vreo cativa, nu s-a scris aici aproape nimic! Mie cand am facut intruniri mi s-au cerut si preturile din raft la bauturi, cafea...etc, locul si ora mesei festive, felurile de mancare servite, ora si locul de desfasurare al sedintei (atentie, sedinta...lucrul esential pentru care cred ca trebuia sa fim prezenti si citovi!)...dar voi v-ati multumit sa asigurati cazarea si de restul v-a durut la basca! Si da, o spun ca nu v-a pasat fiindca nu ati scris aici un cuvintel, nu ati rezolvat cu masa festiva nimic, urmand ca sa ne descurcam la terasa din vecinatatea complexului de la Calimanesti...ad-hoc. Nu ati scris aici programul intrunirilor, nu ati scris ordinea de zi a discutiilor care urmau sa se tina la sedinta anuala...nimic! Si te astepti sa te laud?! Glumesti! Lasatul la voia intamplarii a dus de la o intrunire la alta la o participare tot mai restransa (cei care nu s-au simtit in stare sa plateasca atat cat o fi, au preferat sa stea acasa...logic, daca n-am bani indeajuns, stau in banca mea!) si asa s-a ajuns ca intrunirea sa fie partial exclusivista, dominata de puterea de cumparare a fiecaruia...plus partea necunoscuta in care trebuia sa te avanti! Si...cei care n-au mai venit in felul asta s-au simtit marginalizati, fiindca parerea lor oricum nu conta...erau luati in ras! Cine-i vinovat de asta? Eu ca si participant? Cum puteam apara io aproape singur clubul, chiar daca as fi venit la sedinta, daca voi nu respectati codul de capatai al clubului? Credeti ca nu am altceva mai bun de facut decat sa ma razboiesc pentru ceva ce nu ar fi trebuit sa se intample? 

Nu ma deranjeaza faptul ca te aduni cu prietenii tai cu inima si punga larga, ma deranjeaza ca ati pus labuta pe un club cladit in ani, cu truda, cu stres, cu timp si suflet, pus pe tava unora care au profitat de tacerea celor multi! Ce ati realizat de cand l-ati oengizat? Ce fapte demne de respect si ce imbunatatiri ati adus voi clubului de cand l-ati preluat? Ati copiat un regulament al clubului meu zonal (!), pus si ala pe tava de un membru nou si care habar n-avea in ce se baga, asta ca sa aveti in fata justitiei un document oficial, ati luat numele clubului si sigla si le-ati impartit in stanga si-n dreapta ca ofrande celor care au zis ca voi si au ridicat labuta, cu sau fara stiinta, cu sau fara sa fie posesori de categorie A si vechime conform codului...etc...etc...!

Si vrei sa te pup Orlando pentru toate astea? Macar Alexa a recunoscut ca a gresit, si-a cerut scuze, a cerut ajutorul ca sa se mai indrepte ce se mai poate indrepta...dar restul, ceilalti, comitetul ala ales la ceas de negura mintii, ce a facut pentru a nu lasa sa cada in derizoriu o miscare formata de-a lungul a aproape zece ani? Scrieti aici, asa agramat, asa cum stiti, demonstrati ca va acuz degeaba, pe cand voi ati miscat muntii si o veti mai face si in viitor si atunci o sa ma alatur voua si-o sa va ajut! Si-o sa-mi cer si scuze daca v-am gresit, o sa-mi pun cenusa-n cap!;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...