Mergi la conţinut

De la "VETERANII,ADUNAREA" la Clubul Motoveteranilor


Valeriu Alexa

Recommended Posts

Domnul meu Ivan_Pedala eu nu mă bag in discuțiile voastre. Singurul lucru pe care am vrut să-l subliniez este că dați cu pietre in propriul club la modul asta. De ajuns in situația asta... Nu cred. Am alte lucruri mai bune de făcut decât să mă cert. Ideea este simpla: purtați cate discuții vreți dar sincer cred că în privat este cel mai bine (intre membrii) nu este bine și nici frumos sa se spele rufele in public. Nu suntem singurii care stau pe acest forum si încet dar sigur prestanta clubului se duce dracu la modul asta și nimeni nu-și dorește asta.  Sunt sigur că s-a muncit pentru clubul asta, sunt sigur că s-au făcut eforturi destul de mari. Nu pot sa cred că a ieșit ca o ciuperca după ploaie și tocmai din acest motiv am vrut sa atrag atenția asupra acestei probleme.

Imaginea clubului și a membrilor săi are și va avea de suferit daca se mai continuă cu discuții de genul în spațiul public. O imagine obținută cu greu. Bănuiesc că fiecare și-a adus aportul. 

Dar asta era doar părerea mea.

Toată stima și respectul!

P.S.: îmi pare rău să văd cum imaginea unui club este distrusa de proprii membrii.

Daca am ofensat pe cineva imi cer scuze. Imi asum și sustin până la ultimul punct și ultima virgula ce am scris până acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 27 minute Slik Radu a scris:

P.S.: îmi pare rău să văd cum imaginea unui club este distrusa de proprii membrii.

 

Asa cum bine se vede din toate postarile anterioare, exista un singur (unu) membru care se straduieste din rasputeri sa distruga imaginea si existenta acestui club! Toti ceilalti sunt manelisti, oportunisti,vor sa impresioneze si se cred egalii marelui zeu al motociclismului. Pacat, ce scriai mai sus Nicon ? Nu mai cred !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca acest club are de suferit, nu are in urma discutiilor purtate aici, pe forumul dedicat si deschis in acest sens...ci pentru ca niste cineva s-au bagat ca musca-n lapte, au nesocotit regulile si inscrisurile acestui club, au nesocotit munca unora si s-au proclamat peste noapte conducatorii clubului, fiindca asa scrie in niste hartii facute de ei, fara acordul acelora care au pus osu' la formarea clubului, la adunarea de membri, la conceperea unui regulament sau cod, la infiintarea de drept a acestui club! Si, daca tot au facut raul ce-au facut, ar putea lasa tonul jos, ar accepta conditiile minimale impuse de codul votat de majoritatea membrilor si ar incerca o conciliere...fara sa impuna ei conditiile! Ei sunt noi veniti in casa noastra si nu cred ca au acest drept, cu toate ca au avut initiativa de-a fura sigla si numele clubului, de-a le inregistra oficial, dar fara sa respecte dorinta majoritatii covarsitoare a celor din acest club. Asadar, cine da cu pietre in club?! Eu, care lupt pentru respectarea unui cod convenit de toti, care cer normalitate sau cei care vor sa-l transforme dupa chipul si asemanarea lor?! Nu-i convine cuiva ca scriu aici, simplu...poate abandona acest site...ce-i asa greu de priceput?! Cumparati-va alt domeniu, schimbati numele clubului, sigla, regulamentul (da, ala preluat de la Oltenia Biker's) si puteti sa cooptati membri si din schitul de maicute! Pana atunci, o sa-mi spun aici parerile si-mi voi expune mereu dorinta de a ne lasa asa cum am fost inainte de oengizarea asta cu de-a sila! 

Lui Simi n-o sa-i raspund, fiindca simt ca n-am cui! S-a trezit motociclist la varsta pensionarii si vorbeste despre pasiunea altora de-o viata! Vezi ca mai sunt si altii care va trag de coltu' manecii, dar voi nu simtiti! Asfalt uscat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 2 ore bluerider53 a scris:

...inca o dovada de fixism, incapatanare si blocare a oricarui dialog sau conciliere. Am pierdut destul timp aici ....

 

Dar eu cu voi, cu tine, cu Vali si alti cativa?! Ori timpul meu nu conteaza?! Ori voi sunteti extrem de prosti si nu pricepeti odata romaneste ca acest club nu-i emanatia voastra, deci nu va apartine, ori incercati sa-i respectati regulile pe care le-ati preluat odata cu sigla, numele si cativa membri, reguli care vad ca nu va prea convin si vreti sa le schimbati incat sa va fie favorabile unora dintre voi, rasariti in club precum ciupercile! Repet, discutam si ajungem la conciliere doar cand veti respecta Codul Motoveteranilor, regulamentul de capatai al motociclistilor care au creat acest club, care au initiat aceasta miscare moto!:acute:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 3 ore ivan_pedala a scris:

Daca acest club are de suferit, nu are in urma discutiilor purtate aici, pe forumul dedicat si deschis in acest sens...ci pentru ca niste cineva s-au bagat ca musca-n lapte, au nesocotit regulile si inscrisurile acestui club, au nesocotit munca unora si s-au proclamat peste noapte conducatorii clubului, fiindca asa scrie in niste hartii facute de ei, fara acordul acelora care au pus osu' la formarea clubului, la adunarea de membri, la conceperea unui regulament sau cod, la infiintarea de drept a acestui club! Si, daca tot au facut raul ce-au facut, ar putea lasa tonul jos, ar accepta conditiile minimale impuse de codul votat de majoritatea membrilor si ar incerca o conciliere...fara sa impuna ei conditiile! Ei sunt noi veniti in casa noastra si nu cred ca au acest drept, cu toate ca au avut initiativa de-a fura sigla si numele clubului, de-a le inregistra oficial, dar fara sa respecte dorinta majoritatii covarsitoare a celor din acest club. Asadar, cine da cu pietre in club?! Eu, care lupt pentru respectarea unui cod convenit de toti, care cer normalitate sau cei care vor sa-l transforme dupa chipul si asemanarea lor?! Nu-i convine cuiva ca scriu aici, simplu...poate abandona acest site...ce-i asa greu de priceput?! Cumparati-va alt domeniu, schimbati numele clubului, sigla, regulamentul (da, ala preluat de la Oltenia Biker's) si puteti sa cooptati membri si din schitul de maicute! Pana atunci, o sa-mi spun aici parerile si-mi voi expune mereu dorinta de a ne lasa asa cum am fost inainte de oengizarea asta cu de-a sila! 

Lui Simi n-o sa-i raspund, fiindca simt ca n-am cui! S-a trezit motociclist la varsta pensionarii si vorbeste despre pasiunea altora de-o viata! Vezi ca mai sunt si altii care va trag de coltu' manecii, dar voi nu simtiti! Asfalt uscat!

Fara sa mai folosesc litere bolduite trebuie sa-i dau dreptate lui Ivan si celor care sustin ca inregistrarea juridica a clubului a fost nepotrivita.In anul 2013 cand am fost acceptat in acest club exista acel Cod al Motoveteranilor ,exista sigla, exista si lista cu multi membri.Exista si sediul clubului:in inimile noastre.De atunci pana astazi multi membri au renuntat in scris sau verbal la calitatea de membru al clubului.Astazi avem adresa de e-mail,avem site,avem domeniu inregistrat.ro,avem un club inregistrat juridic  dar nu este clubul nostru al membrilor plini sau simpatizanti, este clubul initiatorilor.Acum ce trebuie sa facem pentru rezolvarea nemultumirilor membrilor care au format acest club inaintea venirii noastre?

   Cea mai simpla actiune ar fi sa-l ascultam pe Ivan si sa schimbam denumirea, sa postam pe alt forum si sa ne vedem de treaba noastra.Credeti ca aceasta masura ar fi benefica pentru club?

   Se propune suspendarea ONG-ului pana la conciliere(daca se va produce).Poate fi si asta o solutie.

   Conditia propusa de multi membri initiatori este respectarea in totalitate a Codului Motoveteranilor.Este dreptul lor sa conditioneze diferentierea membrilor.Problema este ca daca unii sunt membri adevarati si altii sunt membri" aciuati" nu putem continua impreuna in acest club.Va invit sa discutam si sa gasim solutia potrivita chiar daca niciodata nu vom putea fi egali cu Ivan Pedala si ceilanti sustinatori a ideii de separare in membri adevarati si membri aciuati.

 Poate fi un subiect de discutie la Corabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca se poate?! :friends:Asta asteapta si altii, nu te gandi ca-s singurul care vrea o minima conciliere! Si, nu...nu vreau ca sa par mare zeu, asa cum spune Simi, niciunul nu suntem zei, nemuritori...dar nu poti pune semnul egal intre unul care are permis categoria A si circula de peste 20 ani si unul care si-a luat permisul acum doi, cinci...zece ani...ori n-are categoria A si se vor membri in club cu drept de vot, ca si ceilalti! Doar asta am incercat si incerc sa va spun, ca acest club este al motoveteranilor si pe langa ei pot fi simpatizanti, membri onorifici, neveste, amante...etc...dar acestia din urma sunt fara acel drept de vot egal cu al alora care-s membri! Asta este chestia aia care face diferenta, in rest...putem fi egali, ca in comunism...fiindca multi au apucat perioada aceea si stiu cum era!

Hai...ca se poate!:good:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei,

m-am bag si eu, iertata fie intervenția mea.

Nu credeți trebuie sa avem momentul 0 (zero)???Sa ne așezăm la masa, sa stam strâmb  si sa judecam drept??

La intrunirea de la Corabia nu se pot lua decizii vis a vis de soarta, sau direcția pe care o va urma acest frumos  club.

Pentru conciliere, va propun sa lucram la un plan pentru ordinea de zi, pe care sa o discutam si sa o votam la întrunirea anuală din 2019. Mai bine sa alegem locatia si perioada întrunirii. Imi doresc o participare cat mai mare a membrilor deplini dar si a simpatizanților vechi si noi. Sta doar in puterea noastra sa luam cele mai bune decizii.

 

Pana atunci, va salut cu mare drag pe toti fara excepție.

Întrunirea de la Corabia, este doar o iesire "fecioreasca", sau ca sa-l citez pe Toni, inca un spritz tovărășesc.

seara buna tuturor si lăsați ranchiuna.

p.s.  Pot sa renunt la spritz si sa beau doar Cola  cu prietenii dragi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 6 minute ivan_pedala a scris:

Vezi ca se poate?! :friends:Asta asteapta si altii, nu te gandi ca-s singurul care vrea o minima conciliere! Si, nu...nu vreau ca sa par mare zeu, asa cum spune Simi, niciunul nu suntem zei, nemuritori...dar nu poti pune semnul egal intre unul care are permis categoria A si circula de peste 20 ani si unul care si-a luat permisul acum doi, cinci...zece ani...ori n-are categoria A si se vor membri in club cu drept de vot, ca si ceilalti! Doar asta am incercat si incerc sa va spun, ca acest club este al motoveteranilor si pe langa ei pot fi simpatizanti, membri onorifici, neveste, amante...etc...dar acestia din urma sunt fara acel drept de vot egal cu al alora care-s membri! Asta este chestia aia care face diferenta, in rest...putem fi egali, ca in comunism...fiindca multi au apucat perioada aceea si stiu cum era!

Hai...ca se poate!:good:

Sigur ca se poate..Trebuie sa gasim impreuna metoda prin care marea majorilate a membrilor sa simta ca apartin acestui club.Fiecare in pozitia permisa de vechime si experienta.Sigur ca nu toti suntem egali.Cei vechi si activi in club trebuie sa fie motorul dezvoltarii si continuitatii, pentru a lasa mostenire un club respectabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aoleu!.... da' cat se poate scrie pe aici!

   Mai, la voi s-a facut vreme rea , cu frig si ploaie? In zona mea inca e vreme de calarit motoare nu de tocit taste.

Cred ca e ultima data cand am rabdare cu atatea povesti de tastatura, le agreez pe alea cu motorul alaturi de mine. 

Dupa tot ce se scrie prin zona asta.... ma departez tot mai mult de ceea ce a devenit Clubul Motoveteranilor. Vad ca ma repet, nu vin cu nimic nou ( de vreo 3 ani mi-am propus sa ma "cer afara", apoi am zis ca raman doar simpatizant.... iar acum, cum de motor nu ma pot lasa, si nici de prieteniile care s-au legat la intrunirile de club ( la care am reusit sa particip )... ce as putea  face?

   Prieteniile trebuie intretinute  si asta nu prin taste si contre.... ci prin intalniri cu motoare si voie buna. Asa ca... ne vom mai vedea,  sigur cu cei care sunt pe acelasi calapod cu mine,.... ceilalti ? Mai bine ii las pe "drumul lor"!

........ Corabia e la 350 km departare de mine... cam departe pentru aceasta perioada a anului ( si mai departe de felul meu si ce se intampla pe aici)

               Promit sa nu mai scriu atat, sau poate deloc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 49 minute dantudor100 a scris:

...

Asa ca... ne vom mai vedea,  sigur cu cei care sunt pe acelasi calapod cu mine,.... ceilalti ? Mai bine ii las pe "drumul lor"!

...

               Promit sa nu mai scriu atat, sau poate deloc!

 

Dane, ma bucur ca inca motociclesti si ca ti-ai facut timp si-ai scris aici...parerea ta si a  celor ca tine conteaza mult ("da, care sunt pe acelasi calapod cu tine...")...conteaza nu atat pentru mine si cei ca noi, ci pentru "ceilalti", care ar trebui sa-si aleaga drumul lor, diferit de-al nostru (fiindca asa au ales!)...ori daca doresc sa mearge cu noi, pe acelasi drum, sa respecte putinele reguli ale noastre, nu invers! Promite-mi ca o sa mai scrii, fiindca de auzit, de vazut si povestit, stii prea bine...nu ne lipseste din program!:drinks:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încep sa vorbesc in dodii . 

Va mai aduceti aminte de Sherezada (de pe acest forum)  ? . 

Credem noi ca suntem tari si mari ( precum califul Rashid ... sa fiu corectat ) . 

 

Si totusi , precum vorba din poveste : in ce vreti sa ne batem ?  ,  In săbii , sau , in trânta dreapta ? . 

 

P.S. 

Multumiri lu, ala micu ............

  • Membri
  •  1
  • 2 postări
  • Locatie:Bucuresti
  • Posesor(oare) de:Honda CBR600F

Buna ziua, domnilor și doamnelor. Eu sunt nou venit în acest club, poate nu este locul meu sa comentez dar am doua întrebari:

1. Imaginea clubului nu trebuie protejata și promovata cu orice preț de către membrii săi?

2. Aceste discuții nu țin de organizarea internă a clubului?

Sunt vizibile și nu aduc nimic bun la modul asta.

Cred că trebuie să mă prezint: Numele meu este Radu, am 31 ani, am permis categoria A de 5 ani aproape 6, dețin o Honda CBR600F din 1994, 200.000km cumpărată la 33.000km.  Am mai deținut și alte motorete. Chiar și comuniste. Nu-mi pierd nopțile prin intersecții la cafea după ce am dat o tura de cartier pt că am mers 2km și am obosit. Nu fac "liniuțe" după cum am mai fost întrebat.

Membru fondator al unui RC din Bucuresti și fost membru al comitetului executiv. M-am retras în momentul în care majoritatea a decis că vor să avanseze la MC și stim cu toții că un MC necesita implicare 100%. Eu ca și restul doresc să-mi fac un rost în viața: o familie, un job stabil cu venituri sigure și constante, nu sa dorm prin clubhouse, dar nici sa încurc. Majoritatea a decis trecerea la MC, am ajutat cat am putut de mult pentru realizarea acestui lucru după care m-am retras. 

Nu vreau să-mi fie luat in nume de rău comentul. Daca se dorește să tac, am sa tac. 

Drumurile noastre s-au mai intersectat pe la diverse evenimente, va port cel mai mare RESPECT.

Am fost prezent la o parte din întrunirile  voastre înainte să fac parte din club, eram unul dintre cei aciuati.

Cand a venit propunerea sa fac parte din acest club, normal că am spus "DA". A fost o onoare pentru mine sa fac parte din acest club.

Pe viitor îmi doresc să onoreze toate întrunirile clubului și să cunosc cat mai multi din membrii săi. O familie frumoasă și numeroasă! Nu am avut placerea de a cunoaște toți membrii. Și nici nu cred că voi putea.

Au fost 2 ani mai grei și am ajuns pe unde am putut.

Am mai onorat diverse evenimente pe la alte cluburi dar nu am purtat însemnele clubului. Nu fac nimic de capul meu.

Numai gânduri bune și respect! 

Asfalt uscat cat mai merge!

...................

 

Vreau sa te cunosc   Slik Radu. Le spuneam eu mai de demult ăstora bătrâni ca trăim alte vremuri . 

Din păcate nu mai este ceea ce a fost ... acum cateva zeci de ani si ... sute si poate chiar  mii de ani . Totusi ma bucur sa vad ca spiritul acela care ne anima pe toți , poate fi inteles si de tineretul rebel ,  emancipat  si .... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 58 minute nicon a scris:

 

Vreau sa te cunosc   Slik Radu. Le spuneam eu mai de demult ăstora bătrâni ca trăim alte vremuri . 

Din păcate nu mai este ceea ce a fost ... acum cateva zeci de ani si ... sute si poate chiar  mii de ani . Totusi ma bucur sa vad ca spiritul acela care ne anima pe toți , poate fi inteles si de tineretul rebel ,  emancipat  si .... 

Domnul meu Nicon, am avut placerea si onoarea de a face cunoștință cu Dumneavoastra.

Eu sunt pustiul tacut și retras cu cbr600F negru.

De regulă vorbesc doar când se vorbește cu mine. Și aici nu a fost un apropo. Îmi știu locul.

După cum am mai scris și mai sus, nu mă bag in discuțiile domniilor voastre. Nu cunosc toate datele problemei și nici nu-mi permit sa comentez.

Va port cel mai mare respect și vă admir. 

Să-mi fie cu iertare aroganta și îndrăzneala de care am dat dovadă, dar trebuie văzut interesul clubului înainte de orice altceva. 

Aceasta a fost doar părerea mea.

Cu stima și respect,

Radu

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc de un cantecel de pe timpuri :

 

 

 

... si pentru ca - ncepuse vara ,

m-am dus la gârlă sa ma scald 

si-am aruncat rochita-n iarba .

  Dar Nicusor dintr-un tufis , privea la mine cum fac baia ...

 

 

Ia priviti si va relaxati ....

Relaxare de noiembrie.mp4

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ma numar printre cei care s a bucurat de la primele intalniri de fiecare moment petrecut in compania 

domniilor voastre , mai vechi sau mai noi , care inca mai participa sau care au abandonat , consider ca imi 

pot exprima parerea personala cu privire la starea de facto.

 

Cred ca este o mare dilema aici.

Toata lumea vorbeste de  " Club moto " cand face referire la Clubul Motoveteranilor . 

Dar cum cei mai multi stim , CLUB este o entitate ce presupune reguli mai mult sau mai putin stricte .

Reguli scrise si nescrise , dar acceptate direct sau tacit.

Dar Clubul Motoveteranilor nu este CLUB ci o Asociere de AMICI si PRIETENI pasionati de motoare ,

de persoane mai in varsta cu precadere , cu pasiune pentru mersul pe 2 roti.Iar in jurul unui nucleu si a

efortului depus de catre IVAN PEDALA s au organizat cateva intruniri , ocazie la care au participat din ce in ce mai multi.

Toate pana la un moment dat , acum cativa ani , cand din cauza unor disensiuni intre unii membrii si a unor 

contre din acest GRUP au inceput sa dispara incet incet membrii.

Faza cu Tresele s a nascut din dorinta de a diferentia unii membrii de alti membri. Si nimeni nu s a opus.

Ulterior s a abandonat. Devenise perimata.

Apoi au inceput sa apara Emblemele si Patch urile.

Sa ne cunoasca lumea motociclistica. Sa stie ca existam.S a nascut idea de a ne evidentia ca un CLUB , 

dar NIMENI nu a dorit sa fie un CLUB. FARA REGULI s a spus si chiar atunci cand s a incercat sa se puna 

bazele unui CLUB s a votat impotriva. Asa a si ramas - NO CLUB.

Iar in zilele noastre s a nascut un ONG care a preluat denumirea de CLUBUL MOTOVETERANILOR din dorinta de a 

securiza aceasta denumire si de a putea da o forma de LEGALITATE in eventualitatea unor discutii la nivel de autoritati.

Au aparut acuzatii , s a aruncat cu vorbe grele , etc. 

OAMENI BUNI ... cred ca e o MARE DILEMA !

Ori aceast GRUP devine constient de sine si Clubul Motociclistilor devine CLUB - cu reguli si tot tacamul 

Ori acest GRUP ramane la stadiul de ADUNARE tacita si benevola a unor pasionati de  motociclism , mai varstnici sau mai tineri fara 

nici un fel de discriminare sau diferentiere,

Alegerea va apartine DOMNILOR.

 

 

Cu respect si consideratiune !

Eternul simpatizant .

 

PS. Astept comentariile voastre .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 22 ore dantudor100 a scris:

Dupa tot ce se scrie prin zona asta.... ma departez tot mai mult de ceea ce a devenit Clubul Motoveteranilor. Vad ca ma repet, nu vin cu nimic nou ( de vreo 3 ani mi-am propus sa ma "cer afara", apoi am zis ca raman doar simpatizant.... iar acum, cum de motor nu ma pot lasa, si nici de prieteniile care s-au legat la intrunirile de club ( la care am reusit sa particip )... ce as putea  face?

   Prieteniile trebuie intretinute  si asta nu prin taste si contre.... ci prin intalniri cu motoare si voie buna. Asa ca... ne vom mai vedea,  sigur cu cei care sunt pe acelasi calapod cu mine,.... ceilalti ? Mai bine ii las pe "drumul lor"!

........ Corabia e la 350 km departare de mine... cam departe pentru aceasta perioada a anului ( si mai departe de felul meu si ce se intampla pe aici)

               Promit sa nu mai scriu atat, sau poate deloc!

 

Daca tot ai intrat, ar fi util sa ne spui si care e parerea ta legata de cele discutate pana acum, ce anume te deranjeaza. Cine ar fi cei pe acelasi calapod cu tine si cine "ceilalti" ? Unii ar interpreta ca esti partizanul lui Ivan (si agreezi jignirile si desconsiderarea multor altor colegi moto), altii ar spune ca nu! Nu ar strica niste precizari. De mers cu motoarele inca e ok, dar dupa ora 11.00, se mai incalzeste nitel.

 

acum 9 ore Kosmo S MC a scris:

OAMENI BUNI ... cred ca e o MARE DILEMA !

Ori aceast GRUP devine constient de sine si Clubul Motociclistilor devine CLUB - cu reguli si tot tacamul 

Ori acest GRUP ramane la stadiul de ADUNARE tacita si benevola a unor pasionati de  motociclism , mai varstnici sau mai tineri fara 

nici un fel de discriminare sau diferentiere,

 

Te salut cu respect Cosmin.Foarte corecta analiza.Nu crezi ca in aceasta dilema mai intra o categorie ?:

 "GRUP  la stadiul de ADUNARE tacita si benevola a unor pasionati de  motociclism , mai varstnici sau mai tineri cu reguli stricte ,discriminare si diferentiere pe diverse criterii arbitrare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca fiecare are propria varianta de "adevar" distorsionat sau cu mici omisiuni, in functie de interes.

 

1.  Art. 5 din O.G. 26/2000 privind asociatiile si fundatiile spune:

"Art. 5. - 

(1) Asociația dobândește personalitate juridică prin înscrierea în Registrul asociațiilor și fundațiilor aflat la grefa judecătoriei în a cărei circumscripție teritorială își are sediul.Modificări (1), Derogări (1), Jurisprudență (4), Reviste (1), Doctrină (2)

(2) În temeiul dreptului constituțional la asociere, persoanele fizice se pot asocia fără a constitui o persoană juridică atunci când realizarea scopului propus permite aceasta."

Deci "gruparea" Clubul Motoveteranilor a fost perfect legal infiintata conform cu art. 5 alin. 2 din OG 26/2000

 

2. La momentul nasterii clubului nu a fost nici o clipa discutia "fara reguli" ci doar "fara sefi"

 

3.Textul Codului Clubului Motoveteranilor a fost discutat si votat articol cu articol, propozitie cu propozitie timp de aproape 2 ani si este rezultatul vointei  majoritatii membrilor de la momentul respectiv si toata lumea a agreeat printre altele:

" Cap. 12.Membrii Clubului Motoveteranilor au următoarele obligaţii:
a) să respecte Codul, regulamentele de ordine interioară şi hotărârile Adunării Membrilor
Clubului Motoveteranilor;

b ) să nu întreprindă acţiuni în defavoarea Clubului Motoveteranilor şi/sau a membrilor acestuia;
c) să nu aducă atingere imaginii Clubului Motoveteranilor;
d) să anunțe Adunarea Membrilor din proprie inițiativă, pe baza onorabilității personale, atunci
când ulterior validării ca membru, intervine postura de conflict de interese sau devine incompatibil
cu statutul de membru al Clubului Motoveteranilor prin neîndeplinirea condițiilor prevăzute în
prezentul document sau prin aderarea la o altă organizație similară."

 

3. Adevaratul motiv al discordiei provine din faptul ca nici unul din cei care au infiintat asociatia (o.n.g.) nu indeplineste conditia esentiala de vechime pentru a fi membru cu drepturi depline:

Valeriu Alexa = permis categora A din 2013

Asandei Simion = 2010

Orlando Gujan = 2010

Plesa Virgil = 2009

Toti patru avand statut de membri simpatizanti in Clubul Motoveteranilor, cu siguranta lucrul asta ii nemultumeste dar acum ar trebui sa isi asume aspectul asta pentru ca a fost numai si numai decizia lor de a-si cheltui banii proprii pentru infiintarea tocmai a acestui o.n.g.

 

4. Problema izvoraste din faptul ca cei enumerati mai sus, dupa ce au fost primiti cu bratele deschise in randul clubului, nu se stie din ce motive, au decis sa forteze infiintarea o.n.g.-ului nerespectand astfel capitolul 12 lit. a) a Codului deoarece nu au respectat votul negativ al Adunarii Membrilor Clubului referitor la infiintarea o.n.g.-ului, preluand fortat (ca sa nu folosesc alta exprimare pe care am mai folosit-o) denumire, simboluri, insemne, istoric...practic tot.

Acum... despre ce vorbim noi aici? Ce reconciliere??? Ce necesitate ca sa lase ambele parti cate putin de la fiecare???

Adica daca cineva iti "ia fortat" banii din buzunar, daca il prinzi, te duci la reconciliere cu el si negociezi sa iti dea inapoi numai jumatate din suma, nu??? Si cealalta jumatate o lasi tu de la tine asa, de dragul reconcilierii. Interesant punct de vedere..... (Rog a se trata aceasta fraza doar ca o exemplificare, fara nici o insinuare ca cineva ar fi bagat mana in buzunarul altcuiva in cazul discutat de noi.)

Reconcilierea are o singura si simpla rezolvare: o.n.g.-ul trebuie sa preia oficial textul Codului sub forma de Regulament care trebuie respectat intocmai si sub sanctiunile prevazute in textul respectiv. Concilierea din partea Clubului Motoveteranilor provenind din singurul avantaj pe care il ofera acest o.n.g si anume faptul ca denumirea este protejata mai bine in felul acesta.

Deoarece membrii fondatori ai o.n.g.-ului nu indeplinesc conditiile sa aibe statut de membri cu drepturi depline dar totusi pentru a reusi sa continuam in pace, prietenie si armonie, ar trebui sa se dea putin deoparte din functiile de conducere ale ong-ului (asa cum au si afirmat in nenumarate randuri ca vor sa faca) si sa se limiteze la statutul de membru simpatizant asa cum au fost ei primiti in randul Clubului, respectand bineinteles obligatiile si drepturile prevazute in Cod, bineinteles pana in momentul cand vor indeplini conditiile de a deveni membri deplini. Sau in varianta in care vor ramane in functii, atunci sa faca bine si sa ne respecte pe noi toti si chiar pe ei insisi, respectand vointa scrisa negru pe alb a Motoveteranilor.

 

5. Usoarele ironii la adresa sediului Clubului (in inimile noastre) raman doar niste ironii nesarate.  Adresa de e-mail, site-ul, domeniul .ro si altele cu care se lauda ong-ul, sa nu scapam din vedere ca toate au fost insusite fortat si chiar si asa degeaba au fost creeate daca nu sunt absolut deloc utile si mai ales vizibile.

 

editare ulterioara:

ca sa nu mai mentionez si faptul ca cei care au infiintat ong-ul sunt acum si in postura de conflict de interese prevazuta in cap.12 lit. d) din Codul Clubului Motoveteranilor si a se vedea in cap. 3 care sunt consecintele...
 

p.s. referitor la eliminarea conditiei de vechime:  cum nu poti sa te numesti Veteran de razboi fara sa fi fost la razboi, tot asa nu poti fi Motoveteran fara ca macar sa ai permis de conducere, iar vechimea de 20 ani e una chiar foarte rezonabila avand in vedere greutatea cuvantului veteran;

...ar mai fi si exemplul celor care au hartii de certificat de revolutionar dar ei au vazut revolutia doar la televizor sau nu erau inca nascuti.... refuz sa cred ca vreunul din prietenii nostri motociclisti ar vrea sa se complaca intro situatie asemanatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 29.10.2018 at 20:22 nicon a scris:

 

 

 

Zarurile au fost aruncate .

 


.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Sfatul meu este sa îmbrăcați o alta haina ( vesta ) si sa schimbati  denumirea  clubului ( ma referam la asociatie )  . Tot timpul am fost conciliant si am sustinut ( in particular ) ideea de pastrare in acest grup a tuturor membrilor . Acum m-am cam dezumflat si imi dau seama ca traiesc alte timpuri .

 

 

 

PS 

Sper ca toate aceste postări nu vor fi șterse de vre-un binevoitor sau vre-un răuvoitor . Altfel iese cu supărare

Multumesc .

 

 

 

 

 

Viata merge mai departe .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 05.11.2018 at 20:01 Valeriu Alexa a scris:

Fara sa mai folosesc litere bolduite trebuie sa-i dau dreptate lui Ivan si celor care sustin ca inregistrarea juridica a clubului a fost nepotrivita.In anul 2013 cand am fost acceptat in acest club exista acel Cod al Motoveteranilor ,exista sigla, exista si lista cu multi membri.Exista si sediul clubului:in inimile noastre.De atunci pana astazi multi membri au renuntat in scris sau verbal la calitatea de membru al clubului.Astazi avem adresa de e-mail,avem site,avem domeniu inregistrat.ro,avem un club inregistrat juridic  dar nu este clubul nostru al membrilor plini sau simpatizanti, este clubul initiatorilor.Acum ce trebuie sa facem pentru rezolvarea nemultumirilor membrilor care au format acest club inaintea venirii noastre?

   Cea mai simpla actiune ar fi sa-l ascultam pe Ivan si sa schimbam denumirea, sa postam pe alt forum si sa ne vedem de treaba noastra.Credeti ca aceasta masura ar fi benefica pentru club?

   Se propune suspendarea ONG-ului pana la conciliere(daca se va produce).Poate fi si asta o solutie.

   Conditia propusa de multi membri initiatori este respectarea in totalitate a Codului Motoveteranilor.Este dreptul lor sa conditioneze diferentierea membrilor.Problema este ca daca unii sunt membri adevarati si altii sunt membri" aciuati" nu putem continua impreuna in acest club.Va invit sa discutam si sa gasim solutia potrivita chiar daca niciodata nu vom putea fi egali cu Ivan Pedala si ceilanti sustinatori a ideii de separare in membri adevarati si membri aciuati.

 Poate fi un subiect de discutie la Corabia.

 

Ceea ce a concluzionat Vali Alexa, mi se pare de bun simt.

Sunt sigur ca respectarea celor doua concluzii, va duce la un dialog constructiv.

1.Suspendarea ONG-ului

2.Respectarea Codului Clubului Motoveteranilor.Nu sunt membrii adevarati si membrii aciuiati, sunt membrii si membrii simpatizanti, atat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toni,

frumoasa si pertinenta prezentare desi unele aspecte pot fi privite si nuantat.Eu nu am nici o problema sa fiu doar simpatizant intr-o grupare, atata timp cat ma simt respectat (asa cum ii respect si eu pe ceilalti membrii). Nu-mi place sa fiu tratat cu aroganta si discriminare doar pe criteriul vechimii cat.A., si cred ca nu sunt singurul care gandeste asa. Nu ma intereseaza sa uzurp calitatile nimanui si nici vreo functie de conducere (sunt satul de asa ceva !).Am vrut doar sa sprijin o initiativa ce mi s-a parut benefica pentru club la momentul acela. Rezistenta "garzii vechi" la schimbari imi intareste convingerea ca nu se va reusi mentinerea unitatii clubului si se va ajunge la scindare. Probabil, conducerea oenge-ului va decide schimbarea denumirii si continuarea activitatii separat. Ar fi regretabil, sper sa nu se ajunga acolo si mai degraba sa se realizeze varianta la care se gandeste Dan Rosca.Ma gandesc si la intrebarea lui Dan P.: ce sa va intampla cu Clubul motoveteranilor, daca nucleul blamat al bucurestenilor, se va desprinde intr-o grupare separata cu alta denumire ? Cum spunea Nicon, viata merge inainte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 9 ore bluerider53 a scris:

...ce anume te deranjeaza. Cine ar fi cei pe acelasi calapod cu tine si cine "ceilalti" ? Unii ar interpreta ca esti partizanul lui Ivan (si agreezi jignirile si desconsiderarea multor altor colegi moto)...

 

Cred ca ai mai sus nitel raspunsul (ti l-a dat Toni, si-i multumesc!)...asadar, voi ne-ati jignit pe noi toti, da...pe toti cei care am pus osu' la cladirea acestui club...cu bune si rele! Voi ne-ati desconsiderat pentru simplul motiv ca voi nu va incadrati in conditiile clubului de-a fi membri si, din postura de simpatizanti, nu prea puteati sa puneti conditii...doar asa, cum ati procedat in final (#cahotii).

Acum, ca s-a lamurit toata lumea despre motivul incrancenarii voastre

acum 4 ore Toni a scris:

...

Valeriu Alexa = permis categora A din 2013

Asandei Simion = 2010

Orlando Gujan = 2010

Plesa Virgil = 2009

...

 

...nu-mi ramane decat sa astept limpezirea apelor si luarea unei decizii intelepte de catre aceia care au aruncat piatra-n balta! Imi cer scuze daca v-ati simtit jigniti, dar cu ocazia asta sper ca v-ati vazut adevarata valuare pe care o vanturati si-o ridicati la rang de lege in fata celor cu un bun simt situat peste medie si care au luat drept bun ce voi ati servit la ultimele intruniri ale clubului, plus aici...

Cred ca daca ati fi lasat de la inceput aerele mai jos, daca ati fi pus altfel problema, daca altii erau alesii neamului (chiar daca erau toti bucuresteni, nu cred ca deranja!)...altfel discutam acum. Si...inca nu-i tarziu sa reparati cateva greseli! In primavara clubul ar putea avea aproape toti atatia membri cati avea in vremurile bune!:friends:

acum 1 oră Dan Rosca a scris:

 

Ceea ce a concluzionat Vali Alexa, mi se pare de bun simt.

...

Corect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 26 minute ivan_pedala a scris:

Acum, ca s-a lamurit toata lumea despre motivul incrancenarii voastre

 

Se vede cu ochiul liber ca singurul "incrancenat" esti tu. "Noi" suntem relaxati si deschisi spre dialog.Poate s-a gresit, s-a exagerat, hai sa regasim drumul corect.

Si pentru ca se pare ca nu ai reusit sa citesti din prima, reiau :

acum 40 minute bluerider53 a scris:

Eu nu am nici o problema sa fiu doar simpatizant intr-o grupare, atata timp cat ma simt respectat (asa cum ii respect si eu pe ceilalti membrii). Nu-mi place sa fiu tratat cu aroganta si discriminare doar pe criteriul vechimii cat.A., si cred ca nu sunt singurul care gandeste asa. Nu ma intereseaza sa uzurp calitatile nimanui si nici vreo functie de conducere (sunt satul de asa ceva !).Am vrut doar sa sprijin o initiativa ce mi s-a parut benefica pentru club la momentul acela.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu concluziile:

 

1.Suspendarea ONG-ului

2.Respectarea Codului Clubului Motoveteranilor.

   Nu sunt membrii adevarati si membrii aciuiati, sunt membrii si membrii simpatizanti, atat.

 

Sunt sigur ca , dupa acest prim pas, se va ajunge la un consens.

 

Haideti, ca se poate.

 

Vali, Simi, Orlando si Virgil, mingea e la voi.

 

  •  

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 20 minute bluerider53 a scris:

 

Se vede cu ochiul liber ca singurul "incrancenat" esti tu. "Noi" suntem relaxati si deschisi spre dialog.Poate s-a gresit, s-a exagerat, hai sa regasim drumul corect.

...

 

Da, acum ca v-a taiat-o Toni fara drept de apel, v-ati linistit (adica...tu, ca erai cel mai vehement, mai ca-l eclipsai pe Vali!)...asta ca sa nu-ti dau sa citesti ce-am scris inca de la inceputul acestui dialog cu surzii, eu si altii ca mine! Dar...mi-e lene si lehamite, iar tu ai mintea mult prea odihnita ca sa-ti mai trimit citate si pagini intregi in care am scris ca sa priceapa si-un cretin, ca gresiti! Acum, ca v-a linistit Toni, va rog...tunurile pe mine, fiindca poate ma scoateti tap ispasitor al ideii voastre de scindare!:laugh:

Si...cum zice Dan...mingea-i la voi!;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta am remarcat si eu mai demult : cu tine este un dialog fara sfarsit al surzilor.In consecinta ma voi retrage din acest topic, sectiune, etc. Evident, ca sa ai ultimul cuvant, poti sa injuri cat vrei, dupa. :swoon2:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...