Mergi la conţinut
  • 0

Tobe


Fan

Întrebare

Salut! De curînd am achiziționat o motocicleta Daelim Daystar de 125, 9kw si vreau un sfat deoarece sunt nou in motociclete și anume: motorul merge foarte frumos dar sunetul este ca de aspirator și aș vrea să se audă mai înfundat. Ce ma sfatuiti pot să fac ceva în privința asta? Dacă se poate să mă ajutați cu o idee. Mulțumesc!

 

Trimis de pe SM-J530F prin aplicatia PRO-BIKE Forum

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

  • 0

sincer nu prea vad ce poti sa faci. 

ideea de baza, daca vrei sa se auda "altfel" e sa schimbi toba. Dar are rost ? 

Eu te sfatuiesc sa mergi cu ea asa cum e , mai ales daca merge bine. Baga banii in echipament si benzina. 

Sunetul nu este , dupa mine, atat de important, si sa cumperi o toba Ok, pentru un motor atat de ieftin este putin exagerat. 

Daca totusi vrei sa ii schimbi sunetul cu orice pret , fara sa cunosc modelul, incearca doua chestii : vezi daca sitele se pot scoate din tobe (raman tobele goale), si va suna mai tare, dar nu mai frumos. 

sau fa o proba si mergi cu el fara toba. Daca iti place cum suna, ii pui o teava in loc de toba. 

 

PS: cu motocicleta mea nu as face nimic din ce am spus mai sus. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
sincer nu prea vad ce poti sa faci. 
ideea de baza, daca vrei sa se auda "altfel" e sa schimbi toba. Dar are rost ? 
Eu te sfatuiesc sa mergi cu ea asa cum e , mai ales daca merge bine. Baga banii in echipament si benzina. 
Sunetul nu este , dupa mine, atat de important, si sa cumperi o toba Ok, pentru un motor atat de ieftin este putin exagerat. 
Daca totusi vrei sa ii schimbi sunetul cu orice pret , fara sa cunosc modelul, incearca doua chestii : vezi daca sitele se pot scoate din tobe (raman tobele goale), si va suna mai tare, dar nu mai frumos. 
sau fa o proba si mergi cu el fara toba. Daca iti place cum suna, ii pui o teava in loc de toba. 
 
PS: cu motocicleta mea nu as face nimic din ce am spus mai sus. 
 
Mulțumesc mult și sunt de acord cu tine să o las așa cum a construit o fabricantul

Trimis de pe SM-J530F prin aplicatia PRO-BIKE Forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...