Mergi la conţinut

Yamaha lansează noua YZF-R3


Motobikes

Recommended Posts

Yamaha a prezentat o versiune complet nouă a sportivei de cilindree mică YZF-R3, cu puțin timp înainte de Salonul Moto de la Milano.

2019_yam_yzf-r320_eu_dpbmc_act_002-62519

Noua R3 arată acum mai asemănător cu prototipul de MotoGP, YZR-M1, preluând linia de design începută acum trei ani cu R1 și continuată anul trecut cu R6.

2019_yam_yzf-r320_eu_dpbmc_sta_001-62525

Dar nu este vorba doar de un facelift, căci schimbările sunt destul de importante și pe partea tehnică. Asta, probabil, și pentru că Yamaha vrea să obțină performanțe mai bune în competițiile de Supersport 300 din întreaga lume, acestea fiind din ce în ce mai populare și dominate de concurenții de la Kawasaki în mondialul de Supersport 300 2018.

2019_yam_yzf-r320_eu_dpbmc_act_005-62521

Astfel, noua R3 este echipată cu același motor cu doi cilindri paraleli, de 321 cmc, cu patru supape pe cilindru, pistoane forjate din aluminiu și cilindri de DiASil. Ciclistica s-a schimbat și ea, în principal prin adoptarea unei furci inversate KYB cu jambe de 37 mm.

2019_yam_yzf-r320_eu_dpbmc_det_012-62516

Rezervorul are o cu totul altă formă, pentru a favoriza pilotajul sportiv și adoptarea poziției ghemuite în spatele parbrizului pe pistă, iar ghidonul se află acum mai jos, tot pentru a facilita abordarea poziției hanging-off pe pistă. Forma carenelor și a parbrizului a fost studiată în tunelul aerodinamic, rezistența aerodinamică fiind redusă cu 7%, ceea ce duce la o viteză maximă cu 8 km/h mai mare. Farurile sunt acum cu LED.

Sursa

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...