Mergi la conţinut
Autentifica-te  
pemotoare.ro

articole Cum a fost anul meu moto – 2018

Recommended Posts

DSC02064.jpg

Prima zi din 2018 mă găsește pe o plajă, undeva prin Chile. Fac o baie în apa înghețată a oceanului și încă mă minunez de ce-i în jurul meu: locul unde deșertul Atacama se întâlnește cu Pacificul e magic. Mă aflu de câteva zile în America de Sud, încercând să fug de 2017, cel mai greu an prin care am trecut. Următorul n-are cum să fie la fel de greu, dar nici ușor nu-mi va fi.

Eu, cel puțin, voi fi mai ușor. Niște bacterii nenorocite pe care urmează să le iau mă vor face să slăbesc 20 de kg, să fiu leșinat și apatic tot anul, iar între testele cu motociclete să includ teste medicale. Dar n-am de unde să știu asta și-i dau înainte cu ceviche (pește crud, cu un gust incredibil), pisco sour și alte delicii latino-americane. 

2018 este anul în care am făcut două călătorii mari: America de Sud și Siberia. Prima dintre ele – colorată, cu lame și păsări flamingo, cu Anzii și cu deșertul de sare – o oglindă infinită. Cea de-a doua, gri și ploioasă, cu noroaie și orașe fantomă. Două experiențe diferite, ambele frumoase în felul lor, care vor ocupa un loc de cinste în sertarul cu amintiri. 

Am muncit foarte mult și-am făcut foarte multe. Ca să le revăd pe toate, trebuie să mă uit pe Facebook sau pe YouTube. De la o vreme, rămân doar cu elementele mari, în timp ce detaliile se estompează ușor. 

Am mai pierdut un camarad, deh.. asta-i viața, dar am câștigat alții. Am avut câteva răbufniri, dar am învățat să fiu mai tolerant. Cu toate astea, dezamăgirile rămân.

2018 este anul în care DriveMag Riders, platforma moto în limba engleză, a început să iasă la lumină. N-am scăpat de imaginea unor outsideri dintr-o țară de mâna a doua, e un bagaj pe care trebuie să-l ducem în spate. Dar asta ne face să fim ca David în lupta cu Goliath. Sărim în arenă cu băieții mari și, cumva, reușim să-i batem. Dac-am avea resursele lor, ar fi floare la ureche. Dar cine spune că-n viață trebuie să fie ușor? Un motiv în plus ca să-mi crească inima când oameni din rândul vizitatorilor de la EICMA, italieni, ne-au oprit ca să ne felicite pentru canalul de YouTube și pentru lucrurile pe care le facem. 

2018 este anul în care PeMotoare a spus povești fantastice, cu tărâmuri îndepărtate și drumuri ale morții, de peste șapte mări și șapte țări. Am scris mai puțin, dar am filmat mai mult. Nu știu dacă e bine. Vai, dar ce-am filmat! “Ar trebui să vă plătească ăștia de la Ministerul Turismului, pentru cum promovați țara asta”, îmi tot spune cineva. Este anul în care PeMotoare a făcut, în continuare, jurnalism pur și onest. În care am respectat regulile. În care te-am respectat pe tine, cititor și telespectator, fără să ne transformăm în extensia de vânzări a vreunui importator. Singurul regret e că n-am reușit s-aducem toate brandurile sub obiectivul camerei, dar uneori suntem legati de mâini și de picioare. 

2018 a fost un an greu pentru mine, pe toate planurile și în toate direcțiile. Mă bucur să mă văd scăpat de el. Nu-mi e clar ce-o s-aducă 2019, dar știu că voi trage mai tare, voi scrie mai mult, voi face lucrurile mai bine. Deja am câteva planuri. Și mai sunt surprizele. Bune sau rele, ăstea fac viața mai interesantă. Până una alta, îmi pun casca și plec din nou la drum. Urmează o nouă călătorie fantastică. Sunteți gata?

Sursa

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.