Mergi la conţinut

De la "VETERANII,ADUNAREA" la Clubul Motoveteranilor


Valeriu Alexa

Recommended Posts

Mai, voi nu mai obositi cu orgoliile si postari aiurea pe aici? Cand va maturizati si lasati impunsaturie? Eu obosesc doar citindu-va apucaturile. Imi vine sa nu mai intru pe forumul asta. Ba schimbam embleme, ba scormonim trecutul, ba ne dam lectii de gramatica. Opriti-va domnilor! Postari la subiect as vrea sa vad. Nu s-a postat nimic de pe urma ultimei sedinte ca sa afle toti ce s-a hotarat acolo. Eu nu stiu inca cati membrii oficiali are clubul, cine sunt pastorii alesi, ce se v-a face in viitor, cum ne protejam de falsii motoveterani, etc. Ivane, nu mai rascoli trecutul. Daca ai ceva de spus vreu sa fie ceva constructiv. Nu ajungem niciunde asa. Va salut :)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate Kato...am obosit sa tot intreb acelasi lucru ca si tine, sa imi pun mereu intrebari la care nimeni nu are raspuns, sa ma lupt cu morile de vant...

Scrieti ce vreti, cum vreti, faceti ce doriti...suntem liberi si avem dreptul sa ne alegem ce citim, ce prieteni ne facem, cu cine ne petrecem timpul liber...

Am scris aici tot ce am considerat util noua, care sa ramana scris undeva...ca pe viitor sa stim ce avem de facut si sa nu repetam greseli...dar vad ca scrisul nu-i pentru toata lumea, scrisul si carnea de porc... :(

Si...aveti dreptate, sunteti multi...foarte multi, iar ca sa construim ceva ar trebui ca aceia multi sa-si doreasca si sa poata face asta, nu doar sa gangureasca ambiguu!:geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 17 ore ivan_pedala a scris:

Unde scrie ca in data aceea la sedinta clubului va fi fost dezbatuta trecerea clubului sub o alta forma juridica, alta decat cea acceptata de majoritate si votata cu mult timp in urma? Unde este scrisa acea ordine de zi, unde s-a specificat ceva referitor la programul acelei intruniri, oficial? Niciunde, iti spun io...fiindca daca era scris undeva, eram prezent! 

Pe 22.03.2018 at 10:18 Dan P. a scris:

E bine ca discutam aspectele astea acum,pentru ca la sedinta vom putea trage anumite concluzii. Din punctul meu de vedere e simpla treaba. Ne intalnim la sedinta si votam daca ramane sau se radiaza asociatia.Daca majoritatea decide ca ramane atunci avem avantajul ca lucrurile sunt gata facute.Daca in schimb se voteaza radierea inseamna ca cei care au avut initiativa au aruncat niste bani pe fereastra.Si asta va fi un exemplu pentru cei care vor sa mai faca pe viitor ceva de capul lor.

 

acum 18 ore ivan_pedala a scris:

s-a trecut la saltat manuta, ca la pesede!

 

Trebuia sa veniti la vot.

Faci si tu ca aia care se plang acum ca e pesede la putere dar la vot nu s-au dus din diverse motive iar acu vor anticipate.

Aia care au saltat manuta sunt totusi membrii ai clubului care au facut efortul sa vina la sedinta si nu au stat in fata televizorului.Votul lor trebuie respectat si nu trebuie sa fie jigniti pentru asta.

 

acum 18 ore ivan_pedala a scris:

Sunt carcotas...da, fiindca am ramas singurul care scrie aici si incearca sa reabiliteze ce s-a distrus...

 

 Eu zic ca dimpotriva ,valurile pe care le-ai iscat pe aici vor face ca multora din cei care au mai ramas sa li se faca sila si sa plece. Si asta spre bucuria celor care au plecat deja.Pentru ca asa e romanu' ,mai bine ca un club sa se desfiinteze daca nu face si el parte din el.

 

Parerea mea e sa opriti comentarile copilaresti afisate in public. Vorbiti in privat,rufele se spala in familie.Fiecare puneti orgoliul personal inaintea intereselor clubului si nu e bine.

Eu unul ma opresc aici si nu va mai dau apa la moara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 32 minute Dan P. a scris:

...

Trebuia sa veniti la vot.

Faci si tu ca aia care se plang acum ca e pesede la putere dar la vot nu s-au dus din diverse motive iar acu vor anticipate.

Aia care au saltat manuta sunt totusi membrii ai clubului care au facut efortul sa vina la sedinta si nu au stat in fata televizorului.Votul lor trebuie respectat si nu trebuie sa fie jigniti pentru asta.

Eu zic ca dimpotriva ,valurile pe care le-ai iscat pe aici vor face ca multora din cei care au mai ramas sa li se faca sila si sa plece. Si asta spre bucuria celor care au plecat deja.Pentru ca asa e romanu' ,mai bine ca un club sa se desfiinteze daca nu face si el parte din el.

Parerea mea e sa opriti comentarile copilaresti afisate in public. Vorbiti in privat,rufele se spala in familie.Fiecare puneti orgoliul personal inaintea intereselor clubului si nu e bine.

Eu unul ma opresc aici si nu va mai dau apa la moara.

Sa venim la care vot, repet, unde s-a scris un randulet despre faptul ca urmeaza sa fie votat un amendament care sa schimbe directia clubului, o ordine de zi a sedintei ce urma sa se tina? Faptul ca veneam si votam impotriva imi aducea, ca si acum, dezaprobarea celor cativa care ati votat "pentru"...fara a tine cont ca lucrul asta fusese deja batut in cuie candva, dar fara a putea schimba eu ceva! Cei care au votat, majoritatea, habar n-au nici in prezent despre codul scris aici si despre istoria clubului, in care au mai existat astfel de intentii de transformare. Asa ca acum, aici, vorbim ca sa justificam prostia unora de-a scinda (iar) acest club.

Si daca am produs sila, faceti-ma voi, votantii si votatii, ca sa regret cele scrise aici, faceti in asa fel incat sa-mi infirmati convingerile si afirmatiile scrise! Io consider ca inca fac parte din acest club, chiar daca nu voi face cerere de inscriere intr-o organizatie proaspat infiintata! Si nu, n-am orgolii personale privind clubul, nu spal rufe si voi comenta pana ce se vor limpezi apele, chiar daca aici sunt in minoritate si va deranjez pe majoritatea care va scremeti sa ingaimati justificari "a la Veorica"! Este un forum si daca voi, cei vechi, nu incercati sa intelegeti greselile facute si sa le remediem, atat cat se mai pot remedia, poate vor intelege cei care acum sunt tineri si vor prelua stafeta...asa zdrentuita cum este in acest moment!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez in mod special ultimele postari ale lui Kato si Enduristul pe care le consider si foarte constructive .

Ivan este suparat si poate are dreptate , dar exagereaza in persistenta opiniilor sale care sigur nu fac bine in acest moment . Pozitia oltenilor in mare parte reprezentata prin Emil Mihalache m-a facut sa inteleg si altceva . Oamenii doresc progresul si inteleg foarte bine ca traim alte timpuri fata de acum cativa ani cand sa format grupul motoveteranilor si nu-i deranjeza trecerea de la o forma de organizare civila la una juridica .

Este de remarcat si Enduristul care da dovada de multa intelepciune ,chiar daca nici el nu a fost inclus in staff  .

Imi vine in gand cuvintele seniorului Gigi Constantin  " just este cum a spus tovarasul de la raion , dar parca mai just este cum zice tovarasul de la regiune "

 

Ca sa fiu si mai aproape de subiect , eu va propun sa organizati de pe acum (si nu in iarna ) o noua intrunire mult mai bine pusa la punct studiind cu atentie vechiul si noul statut cautand sa se tina cont de toate obiectiile . Sprijinul fara prejudecati a lui Toni si a celorlati implicati , ar fi de cea mai  mare importanta .Din discutiile avute cu unii si altii , am remarcat faptul ca se doreste promovarea mai tinerilor motoveterani care vor fi pe mai departe continuatorii acestei miscari . Nu vedeti ca noi devenim tot mai plictisiti , tot mai conservatoristi si exclusivisti? .

 

Am o saptamana de relaxare cu nepotul Kenzo (doar noi doi si cele cu cracii goi) .Va salut cu drag de pe litoralul romanesc care spre surprinderea mea este cu totul altul , cu plaje ingrijite si preturi ce sunt sub șmecheria litoralului bulgaresc , cu masa si casa la liber , unde vrei si cand vrei , cum le sta bine motociclistilor    .

 

DSCN1308.JPG

DSCN1335.JPG

FHD0024.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 56 minute nicon a scris:

Apreciez in mod special ultimele postari ale lui Kato si Enduristul pe care le consider si foarte constructive .

Ivan este suparat si poate are dreptate , dar exagereaza in persistenta opiniilor sale care sigur nu fac bine in acest moment . Pozitia oltenilor in mare parte reprezentata prin Emil Mihalache m-a facut sa inteleg si altceva . Oamenii doresc progresul si inteleg foarte bine ca traim alte timpuri fata de acum cativa ani cand sa format grupul motoveteranilor si nu-i deranjeza trecerea de la o forma de organizare civila la una juridica ...

 

 

Nu persist, insist...fiindca se va intampla ca in viitor sa apara iarasi personaje gen Nicon, care sa scindeze din nou clubul (sa nu uitam Nicoane ca ai fost primul care ai produs o ruptura in club, atunci cand ai impartit deja motoveteranii in cei ramasi aici si SR-isti...iar acum vad ca "te doare" de soarta clubului, adica soarta celor ramasi dupa ruptura produsa...ori asta nu se pune?!)...

Mihalache habar n-are in ce s-a bagat, ce a votat, ce scrie in codul nostru si sa nu uitam, este singur...nu reprezinta oltenii, el fiind din Mehedinti...dar tu nu ai de unde sa stii detalii...fiindca detaliile fac diferenta! Balaceala placuta...si lasa-ne!:drinks:

Iar pentru aceia care au vrut o schimbare, ceva nou...trebuiau ca sa puna osu' la munca, sa-si faca de la zero club, cu sigla, cu nume, cu site, etc...totul nou...nu sa acapareze in doi timpi si trei miscari o organizatie cladita in ani! Nu m-as fi opus deloc, chiar daca plecau din vechiul club toti cei vechi! Asta inseamna schimbare benefica, nu ce s-a facut de-o mana de oameni veniti in club dupa ce au fost puse bazele, dupa ce s-au batut in cuie regulament si sigla...multi veniti doar de un sezon...sau doua, fara vechime moto sau fara categoria A in permis...si-acum vor sa faca legea aici!:bad:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez in mod special ultimele postari ale lui Kato si Enduristul pe care le consider si foarte constructive .

Ivan este suparat si poate are dreptate , dar exagereaza in persistenta opiniilor sale care sigur nu fac bine in acest moment . Pozitia oltenilor in mare parte reprezentata prin Emil Mihalache m-a facut sa inteleg si altceva . Oamenii doresc progresul si inteleg foarte bine ca traim alte timpuri fata de acum cativa ani cand sa format grupul motoveteranilor fara sa-i deranjeze trecerea de la o forma de organizare civila la una juridica .

Este de remarcat si Enduristul care da dovada de multa intelepciune ( chiar daca nici el nu a fost inclus in staff ) .

Imi vine in gand cuvintele seniorului Gigi Constantin  " just este cum a spus tovarasul de la raion , dar parca mai just este cum zice tovarasul de la regiune "

 

Ca sa fiu si mai aproape de subiect , eu va propun sa organizati de pe acum (si nu in iarna ) o noua intrunire mult mai bine pusa la punct studiind cu atentie vechiul si noul statut cautand sa se tina cont de toate obiectiile . Sprijinul fara prejudecati a lui Toni si a celorlati implicati , ar fi de cea mai  mare importanta .Din discutiile avute cu unii si altii , am remarcat faptul ca se doreste promovarea mai tinerilor motoveterani care vor fi mci departe continuatorii acestei miscari . Nu vedeti ca noi devenim tot mai plictisiti , tot mai conservatoristi si exclusivisti ?

 

Am o saptamana de relaxare la mare cu nepotul Kenzo (doar noi doi si cele cu cracii goi) si va salut cu drag de pe litoralul romanesc care spre surprinderea mea este cu totul altul , cu plaje ingrijite si preturi ce sunt sub șmecheria litoralului bulgaresc ( binenteles la liber cu masa si casa ,  unde vrei , ce vrei si cand vrei  ) .

..................................................................................

Cata rautate .Cata inversunare . Oare se merita ?

 

Nu ma mai tot lua  Ivane peste  picior cu invectivul Nicoane . Eu sunt doar nicon care inseamna nicolae.constantin.10 .

Imi esti atat de drag  pentru ca ma leaga o multime de amintiri  incat nici nu iau in considerare subtilul atac la persoana referitor la spargerea clubului motoveteranilor . Pentru cei care nu  stiu cum a aparut si ce inseamna  Senior Riders 55 este o ocazie sa fac cateva precizari :

  • infiintat in data de 18052013 la Curtea de Arges
  • legea de capatai : regula bunui simt .
  • conditiile de inscriere : varsta de minimum 55 de ani si la data inscrierii sa fi fost motociclist activ( desigur cu cerere de aderare scrisa si recomandare  de la  unui din membri)  . Si voi asociatii clubului motoveteranilor ,  ar trebui sa ganditi in acest fel conditia de inscriere : o varsta standard , sa fie motociclist activ la acea data fara conditia vechimii permisului moto . Aia cu nobletea data de vechime  o dezbatem noi in fiecare an la Curtea de Arges  in ziua de Florii .
  • la aceasta data clubul are un numar de șaptisprezece membri numai "unul si unul" de care si cu care imi este drag sa povestesc si sa ma intalnesc .

Nu s-a dorit niciodata  furaciune de membri din Clubul Motoveteranilor  si in afara de profesorul Constantin nici-unii dintre noi nu am dorit si nu ne dorim ( inca ) o aderare la clubul vostru ca fiind o falanga a acestuia .

 

Emil Mihalache este unul din liderii motoveteranilor (poate cel mai activ ), din toata Oltenia inclusiv Mehedinți-ul . Daca el vrea eu am sa-i deschid o relatie  foarte buna si cu Argeșul unde cunosc o multime de motociclisti buni care indeplinesc conditiile de aderare . 

 

Am incercat sa descâlcesc cateva lucruri încâlcite si ași fi foarte recunoscator daca se va folosi un limbaj civilizat .Aici este un forum public unde toata lumea are dreptul sa-si spuna opiniile indiferent daca este sau nu membru motoveteran . Sincer m-a jignit acel indemn cu lasa-ne (sau cam asa ceva ...)

 

Cu tot respectul si dragostea pentru aproapele , dragii mei nu mai puneti si voi chiar toate la suflet pentru ca fac rau sanatatii tuturor  . Vedeti si domniile voastre ce efecte negative are poluarea asupra omenirii .

 

... si precum Sherezada dupa ce a spus ce avea de spus califului , facandu-se ziua , ma opresc si eu si va imbratisez cu drag .

 

................................

 

P.S.

... de fapt voi sunteti asociati ai Clubului Motoveteranilor , calitate cu mult mai buna decat aceea de membru . Aici puteti contribui financiar prin simplul acel 2% sau si mai mult . Puteti initia actiuni si puteti cere socoteala la actiunile inteprinse . Si pe mine m-a luat prin surprindere infiintarea acestei asociatii sau numai fundatii , cu evidentiere pe profit sau nonprofit  ... nu stiu si asteptam detalii  .

Cand Valeriu Alexa a avut curajul sa se apuce de asa ceva , a mizat pe faptul ca aici pot veni din diverse directii bani , bani care la randul lor pot fi pentru distractii , actiuni umanitare , constientizare sau chiar buni si la necazuri .

 

Acum cu mai bine de zece ani in urma am fost presedinte la comitetul da  parinti al Grupului Scolar Auto timp de mai multi ani . Printre altele tineam evidenta contabila a banilor de la contributia parintilor . Faceam incasari , ii bagam la banca si scoteam atunci cand trebuiau facute diverse plati pentru scoala . Registru de casa si ... totul transparent cu facturi la care se atasau  hoatararile , deciziile  comitetului si conducerii scolii. Nu stiu daca s-au spus si de-astea pana acum , doar fobii de genul...  " noi nu ne vindem tara "

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu voi mai incerca sa-ti explic nici tie si nici altora, nimic! O sa va las in pace, dar asta nu inseamna ca aveti cumva dreptate! Asta inseamna ca am obosit si-am inteles ca degeaba tot incerc sa explic...voi ori nu stiti sa cititi, ori nu vreti sa raspundeti unor intrebari simple, de bun simt...pe care toti ar trebui sa vi le puneti! 

Cat il priveste pe Mihalache, a fost adus de mine, (...nu-mi amintesc exact cand), acum doi sau trei ani in club, el si Dan Fotescu, iar activitatea lor este una demna de invidiat in acesti doi sau trei ani, fiindca s-a cunoscut progresul clubului de cand au intrat doi si in aceeasi perioada au iesit peste 80 din club! Normal, nu-i vina lor! Si...da...atat cat il va tine punga sa faca pomeni cu o ciorba si-un sifon, va fi agreat de cei "asistati social"...!  Merita, ca in comunism, sa-l recomanzi si sa racoleze membri din zonele in care nu-i cunoscut, poti incerca si Satu Mare, Covasna, Botosani...! Sau...ma mir cum de nu i-ai cooptat tu pe aceia din zonele tale limitrofe, fiindca asa mi s-ar fi parut corect...ori nici pe tine nu te recunoaste nimeni drept formator de opinie, exceptie facand comitetul de parinti?! Ma indoiesc insa ca aceia care fac deja parte din cluburi vechi, ONG-uri, vor renunta in favoarea noului club, incert in ce priveste activitatea lui, viitorul, conducerea...si multe altele! 

Succesuri va doresc! Si voi sta cu ochiul pe voi, fiindca nu voi renunta asa usor la ceva in care am investit si la care tin! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar pare nespus de rau sa constat ca nu mai esti alaturi de club . S-ar simti bine de tot lipsa ta asa cum se simte lipsa lui Harea si acelorlalti care au obosit si au cedat ....................................

 

 

Ma asteptam la o mai buna comunicare


 

.........................................

 

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

 

Pe 25.10.2018 at 13:53 ivan_pedala a scris:

 Pacat ca pentru chefurile astea a fost sacrificat un club, 

 

Nu s-a stricat nimic inca. Asociatia are termen pana la intalnirea anuala de anul viitor sa dovedeasca ca merita sa existe. Se va trage linie si se va vota. Vor fi voturi pro si contra.Depinde cine va strange mai multe voturi. Daca cei contra asociatiei vor pierde vor avea doua optiuni, sa accepte si sa se inscrie in asociatie sau sa-si faca propriul club.Cui ii pasa cu adevarat de soarta clubului asta va veni macar la sedinta sa voteze.E ca la parlamentare.

Daca iesea toata lumea la vot, nu mai guverna #uie Psd.Asa e si aici.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 4 ore Dan P. a scris:

...Nu s-a stricat nimic inca. Asociatia are termen pana la intalnirea anuala de anul viitor sa dovedeasca ca merita sa existe. Se va trage linie si se va vota. Vor fi voturi pro si contra.Depinde cine va strange mai multe voturi. Daca cei contra asociatiei vor pierde vor avea doua optiuni, sa accepte si sa se inscrie in asociatie sau sa-si faca propriul club.Cui ii pasa cu adevarat de soarta clubului asta va veni macar la sedinta sa voteze.E ca la parlamentare.

Daca iesea toata lumea la vot, nu mai guverna #uie Psd.Asa e si aici.

 

 

Cred ca tot ce s-a putut strica, deja s-a facut! Din grupul mare de prieteni am ajuns cateva grupuri si grupulete cu pareri diferite, conceptii si idei diferite...ce sa mai vorbim, s-a distrus un club! Culmea, era singurul de acest gen din tara si nu avea nevoie de concurenta, adica de un alt sau alte cluburi cu acelasi profil, acelasi obiect de activitate si membri de-aceeasi tagma! Un club ca asta, puternic, care-i cuprindea pe toti cei trecuti de-o anumita varsta si nu numai, putea misca muntii! Acum, prin acest minuscul si individualist oengeu' nu va face decat sa puna in deradere emblema purtata de membrii clubului si cu timpul sa se reduca la un grup care nu-si va mai merita numele. 

Si...la ce vot sa vina lumea, cand de la ivirea mirobolantei idei de asociatie familiala nu s-a mai postat de catre nimeni ordinea de zi, programul intrunirilor sau macar rezultatele ulterioare discutiilor din camera obscura?! La intrunirile dinainte se postau inclusiv preturile la bauturile racoritoare si tigari, inghetata ori costul berii, in urma negocierilor! Cine sa mai vina la vot, cei care deja s-au declarat dezamagiti si au incetat sa va mai onoreze cu prezenta? Sa asteptati voi asta! Pacat ca mai pierd timpul sa postez aici, sa-mi fac in continuare dusmani, prin afisarea crudului adevar! Dar...aici voi posta mereu fiindca aici este locul de joaca al nostru, al celor care ne-am castigat numele de motoveterani, nu al celor care au pus curu' peste noapte pe un club si l-au gestionat dupa bunul plac si ureche muzicala de afoni (sau al celor care poarta insemnele clubului fara a avea macar tangente cu miscarea moto)! Daca nu va convin replicile mele, dispareti cu nume cu tot si jucati-va pe feizbuciuc, ori cumparati-va un domeniu al vostru unde sa va jucati de-a sefii de club! Aici va voi tampona cat timp voi putea sa apas tastele! Si...mai deschideti si voi un topic, fiindca am inteles ca aveti intrunire la Corabia...ca mi se par insuficiente doar doua topicuri deschise! Sunteti penibili!=))

Nu stiti sa scrieti, nu stiti sa organizati, nu stiti sa gestionati..., dar va umflati in pene precum curcanii!:bad:

 

L.E. Bine ca ati gasit butonul "REPORT" si ati rugat pe cine trebuie sa stearga al doilea topic...acum poate va rugati ca sa va modifice titlul, sa vi-l scrie corect...:yahoo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am ascuns eu dublura topicului. Se mai întâmplă. Asta nu e o problemă așa gravă. 

Cat despre termenul pe care il are conducerea clubului de a demonstra că e mai bine cu formula înregistrată oficial a clubului....ei bine a trecut aproape jumătate de an deci jumătate din termen și din păcate, in afara de câteva întâlniri (șprițuri) tovarasesti, nu s-a întâmplat nimic. Dar ... cine stie...poate de acum încolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 37 minute Toni a scris:

...

Cat despre termenul pe care il are conducerea clubului de a demonstra că e mai bine cu formula înregistrată oficial a clubului....ei bine a trecut aproape jumătate de an deci jumătate din termen și din păcate, in afara de câteva întâlniri (șprițuri) tovarasesti, nu s-a întâmplat nimic. Dar ... cine stie...poate de acum încolo...

 

Ah, bravos...si bine-ai revenit Toni! Multumesc pentru confirmarea celor afirmate de mine!:thumbup1:

 

acum 37 minute Toni a scris:

Hai ca am ascuns eu dublura topicului. Se mai întâmplă. Asta nu e o problemă așa gravă...

 

Scuze Toni, i-am supraestimat...am crezut ca a fost intiativa celor care au comis-o...!=))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 25.10.2018 at 18:46 Valeriu Alexa a scris:

 

 

 

Pe 25.10.2018 at 18:46 ivan_pedala a scris:

 Aici va voi tampona cat timp voi putea sa apas tastele!

 

Ca si concluzie inteleg ca orice anunt de intalnire pe PRO -BIKE va intampina ostilitate din partea ta.Asta inseamna ca aici ,nu vom mai putea discuta in liniste nimic.

Din cauza acestei dispute mai ramasesem doar cativa care scriam pe forumul asta.De astazi inainte nici eu nu o voi mai face ,ba mai mult, nici nu voi mai deschide saitul. Vreau sa am o viata linistita,fara sa-mi incarc mintea cu certuri si dispute.Nu mai am rabdarea din tinerete . Ma voi informa despre evenimentele viitoare de pe Motociclism.ro . V-am pupat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 6 ore Dan P. a scris:

Ca si concluzie inteleg ca orice anunt de intalnire pe PRO -BIKE va intampina ostilitate din partea ta.Asta inseamna ca aici ,nu vom mai putea discuta in liniste nimic.

Din cauza acestei dispute mai ramasesem doar cativa care scriam pe forumul asta.De astazi inainte nici eu nu o voi mai face ,ba mai mult, nici nu voi mai deschide saitul. Vreau sa am o viata linistita,fara sa-mi incarc mintea cu certuri si dispute.Nu mai am rabdarea din tinerete . Ma voi informa despre evenimentele viitoare de pe Motociclism.ro .

 

       Si eu am crezut ca audienta este mai mare "dincolo" dar nu e! E chiar mai rau si situatia generala a clubului s-a degradat mai de mult , dar nu vrem sa vedem asta si cautam tapi ispasitori pe aiurea.

Sincer, ezit si eu sa mai postez pe aici.Mai tot mereu cei ce scriu sunt gresit intelesi, li se atribuie interese ascunse sau partizanate. Dar, pentru corectitudinea faptelor si o obiectiva privire retrospectiva, indraznesc cateva idei.

       Am avut onoarea (expresie uzitata intr-un anumit mediu) de a fi acceptat (de fapt tolerat!) in acest club acum 9 ani cred(ca simpatizant incepator desigur, chiar daca eram "tanar" pensionar cu aproape1000K km rulati pe 4 roti) si m-am simtit bine primit de la inceput.Am crezut ca am gasit ( ca si Dan Enduristu prin 2007) un grup de oameni sociabili cu aceeasi pasiune si cu fumuri doar la esapamente. Chiar ideea  de a fi "fara sefi, fara impuneri" venea ca o eliberare pentru mine dupa o cariera la Aparare, in care (ajuns pana la pozitia maxima intr-o u.m.) am exersat in 30 de ani relatia sef-subordonat din plin , in ambele directii. Fara sefi, fara ierarhii....frumos ! dar am observat ca totusi, unii dintre membrii vechi se comportau ca atare, ba mai mult, cativa din jurul lor actionau ca niste subordonati veritabili. Am inceput sa-i vad si pe cei superiori chiar aroganti, pentru care majoritatea era o masa neimportanta "de saraci !" ce nu se prea potrivea cu ei, regii soselelor. Si nu am mai fost asa incantat de ce se intampla in club, probabil si altii au gandit la fel. Dar , ca o compensare (se inchide o usa, se deschid altele !) am gasit aici si oameni deosebiti alaturi de care m-am simtit si ma simt inca, intre prieteni. Am descoperit si in exteriorul motoveteranilor grupuri mici de prieteni alaturi de care si in prezent ma bucur de calatorii si prezente agreabile.Nu ne agatam cu disperare de un club, se poate si fara, dar ne pasa cel putin mie, ca de un prieten ce ti-a intins o mana in trecut. Nu doresc sa acuz sau sa judec pe nimeni, nu-mi permit, este doar punctul meu de vedere privind evolutia acestui club, iar ce scriu acum este si ca un raspuns la postarile lui Ivan, cu care ,din pacate sunt de acord, dar pana la un punct.

     Cred ca prin 2014, 2015 au aparut primele semne de slabire si dezbinare, scazand numarul participantilor la adunarile anuale dar si anuntarea  retragerii unor membrii cu vechime si "greutate". Au mai fost discutii despre o eventuala forma juridica a clubului dar au fost pasate si abandonate. Clubul a mers mai departe asa bine-rau, fara a fi influentat de vreun oengeu'. La urmatoarele adunari anuale, participarea a fost tot mai slaba (poate distanta mare la Campulung ! :pardon:) iar in 2017 la Calimanesti s-a mai produs o ruptura- un grup de motoveterani a decis unilateral sa se separe si sa se joace separat de majoritate ( Pedala stie de ce, poate de atunci era nemultumit de evolutia clubului - si nu aparuse inca oengeul !). Cei ce au tinut evidenta prezentelor la aceste intalniri 2016-2017 stiu ca a fost dezamagitoare. Acum ma intreb, sa fie oare tot "oengeu" de vina pentru ce s-a intamplat in club  incepand cu 2015 ? De atunci cred, clubul puternic ce putea misca muntii (citat din prietenul Ivan) a intrat usor in declin. M-am uitat pe postarile vechi cu paginile de lansare a intalnirilor anuale si am vazut cum a scazut audienta pe forum: 2014-36 pag.,2015-16 pag.,2016-13 pag., 2017-7 pag., 2018(sub oengeu)-7 pag.

Pe 10/25/2018 at 19:46 ivan_pedala a scris:

Cred ca tot ce s-a putut strica, deja s-a facut! Din grupul mare de prieteni am ajuns cateva grupuri si grupulete cu pareri diferite, conceptii si idei diferite...ce sa mai vorbim, s-a distrus un club! Culmea, era singurul de acest gen din tara si nu avea nevoie de concurenta, adica de un alt sau alte cluburi cu acelasi profil, acelasi obiect de activitate si membri de-aceeasi tagma! Un club ca asta, puternic, care-i cuprindea pe toti cei trecuti de-o anumita varsta si nu numai, putea misca muntii!

        Sunt de acord cu tine si cred ca si o "tamponare" e buna atunci cand e nevoie si apar derapaje, ma delimitez insa atunci cand sustii implicarea asociatiei juridice in distrugerea clubului. Ce putea sa mai strice acest demers ?

Initiativa din ian.2018 de a da clubului o forma juridica a fost in viziunea unor "naivi", o incercare de a limita pagubele, destramarea (vizibila cu 3-4 ani in urma) si de a reda acestei grupari forta si renumele de alta data.Din pacate aceste bune intentii au fost interpretate si atribuite unor presupuse "betii de putere", aspect complet ridicol. Postura de sef nu este deloc atractiva pentru cei ce stiu ce responsabilitati presupune.Cred ca nimeni din grupul de initiativa nu doreste cu orice pret sa conduca acest club( sunt destui altii mai merituosi) dar toti ne dorim ca cineva responsabil sa se implice serios si sa aseze lucrurile pe o directie buna. Are deja terenul pregatit ! Poate Toni, poate Ivan sau Dan Popescu, (pe altii nu-i prea vad pe aici - aceeasi poveste : privim, comentam la un spritz dar nu ne bagam doamne fereste sa comentam ceva). Pana la urma tot Adunarea generala poate decide.

Inchei aici, mi-au obosit ochii de atata scris, nu uitati , au fost doar parerea si gandurile unui "simpatizant".

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 7 ore Dan P. a scris:

...

Ca si concluzie inteleg ca orice anunt de intalnire pe PRO -BIKE va intampina ostilitate din partea ta.Asta inseamna ca aici ,nu vom mai putea discuta in liniste nimic.

...

 

Eram sigur ca acest cuvant (tampona) va crea dispute...si chiar te-am sunat fiindca intuiam o eventuala neintelegere de pe urma celor scrise de mine, dar n-ai binevoit sa-mi raspunzi...si nici ulterior nu m-ai sunat! Probabil nu mai ai minute cu mine, ori te-ai plictisit de vehementa mea. Sa fii sanatos! Mai pe scurt, fiindca vad ca unii au obosit (asta in caz ca nu s-au nascut asa), acest oengeu (refuzat vehement la Sighisoara...dar care vehementa a fost data uitarii de cei care au venit peste noapte si s-au gandit ca pot transforma clubul, fiindca le permitea legea!) a necesitat niste sefi (foarte prost alesi, deci din start s-a pierdut din credibilitatea noii forme alese). Ori noi n-aveam nevoie de sefi...clar, asta a fost si cred ca va ramane o idee de baza in acest club! Daca se dorea un nucleu, doua, noua...de initiativa, se putea opta si in felul asta se evita formula magica aleasa acum, care se vede de la o posta ca este o formula gresita. Astfel cred ca am raspuns multor intrebari, chiar unele puse de Simi sau chiar de catre Dan. Prezenta la intruniri a scazut din lipsa de transparenta cu care ne obisnuisem inainte, de locul ales si probabil inaccesibil multora atat ca distanta, cat si cheltuieli aferente. Programul intrunirilor a devenit aleatoriu, adica o mica sedinta fara o ordine de zi prestabilita, un fel de discutii libere la care cei mai vocali sau bine parfumati aveau succes la audienta...urmata de o cina prin vecini, fiecare cum se descurca, ad-hoc, fara ceva stabil, organizat si previzibil. Daca gresesc, corectati-ma va rog! Pai...in urma unor astfel de intruniri (la care comerciantii carora le-am calcat pragul ne-au servit si taxat asa cum au vrut ei, neavand nimic negociat si nimic stabilit) gustul revederii a devenit pentru unii cam amar! Fiind singurul care incearca sa va deschida ochii de la un timp si va spune mereu ca gresiti, mi-am atras antipatii...dar scopul meu este sa fim iarasi impreuna, adica aia multi, plus altii care ne stiu si vor sa ne fie aproape, dar asteapta semnalul de conciliere si o revedere ca la inceputuri, daca nu mai numeroasa! Renuntati la porcaria asta de oengeu si hai sa ne straduim ca in primavara urmatoare sa facem o intrunire de poveste, in alt loc si intr-o perioada propice plimbarilor cu motocicleta, la care sa contribuim toti intr-un fel sau altul! Eu sunt dispus oricand sa incepem de la zero si sa uit perioada asta trista din istoria clubului...si ca mine pariez ca mai sunt si altii!:group:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Ivan

Voi trece peste insolenta ta (oboseala era a ochilor holbati la ineptiile pe care le sustii in continuare), dar incep sa pierd din respectul pe care ti l-am aratat pana acum.

 

acum 17 ore ivan_pedala a scris:

acest oengeu .......l. a necesitat niste sefi (foarte prost alesi, deci din start s-a pierdut din credibilitatea noii forme alese).

 

Credeam ca esti mai informat : cand ai o initiativa de formare a unui organism cu personalitate juridica, nu alege nimeni nimic; la inceput sunt doar cei ce vor sa faca acest lucru si isi asuma efortul si cheltuielile necesare.Alegerile vin dupa !

acum 17 ore ivan_pedala a scris:

Ori noi n-aveam nevoie de sefi...clar, asta a fost si cred ca va ramane o idee de baza in acest club!

 

Si eu am crezut in asta dar... s-a dovedit a fi doar o ipocrizie uriasa. Au fost destui care, in ciuda declaratiilor, se comportau ca niste sefi si inca destui care-i incurajau din spate. Si stii ceva ? aveau dreptate ! Taylor, parintele managementului, afirma ca nici o organizatie (organizatie=grup de oameni constituit pentru realizarea unui scop..) nu poate functiona fara o conducere si fara o planificare a actiunilor. Un club fara conducere ? o utopie atragatoare.

acum 17 ore ivan_pedala a scris:

Astfel cred ca am raspuns multor intrebari,

 

Nu cred ca ai raspuns la intrebari, oricum ale mele erau retorice. Raspunsurile se desprind singure din istoricul clubului.

Oricum, din ce vad pe sectiunea asta a forumului, esti singurul caruia ii sta in gat acest 'oengeu'". Te situezi intr-o minoritate absoluta si asta spune foarte multe.

 

Pe 10/26/2018 at 14:56 Dan P. a scris:

Din cauza acestei dispute mai ramasesem doar cativa care scriam pe forumul asta.De astazi inainte nici eu nu o voi mai face ,ba mai mult, nici nu voi mai deschide saitul. Vreau sa am o viata linistita,fara sa-mi incarc mintea cu certuri si dispute.Nu mai am rabdarea din tinerete .

 

Deoarece vad ca orice dialog cu tine devine un "dialog al surzilor" , ma voi ralia vorbelor lui Dan si voi inchide canalele virtuale de comunicare cu tine.Putem discuta la telefon sau direct oricand, aici deloc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 2 ore bluerider53 a scris:

@ Ivan

Voi trece peste insolenta ta (oboseala era a ochilor holbati la ineptiile pe care le sustii in continuare), dar incep sa pierd din respectul pe care ti l-am aratat pana acum.

...

 

Treci peste tot, oricum, nu am cerut nimanui respect...asa ca daca n-ai, nu dai!

Iar cu aceia care-au descoperit motociclismul cand au iesit la pensie, e greu de discutat despre motociclism, clar!

acum 2 ore bluerider53 a scris:

@ Ivan

...Taylor, parintele managementului, afirma ca nici o organizatie (organizatie=grup de oameni constituit pentru realizarea unui scop..) nu poate functiona fara o conducere si fara o planificare a actiunilor. Un club fara conducere ? o utopie atragatoare...

 

Da, Frederick Winslow Taylor (1856 -1917) a spus asta in contextul in care era necesara o organizatie, avea un scop...nu doar cate un chefulet la cateva luni! Ori aveti voi vreun scop si nu stiu eu?! Si...l-ati atins (scopul respectiv)?

acum 2 ore bluerider53 a scris:

@ Ivan

Oricum, din ce vad pe sectiunea asta a forumului, esti singurul caruia ii sta in gat acest 'oengeu'". Te situezi intr-o minoritate absoluta si asta spune foarte multe.

 

Normal, aici sunt singurul care mai scrie (fiindca stiu sa scriu:fuck:...n-am baut cerneala!), ca-s singurul care inca de la inceputurile clubului am incercat sa fac ceva pentru ca acest club sa existe, iar ceilalti care citesc si tac, o fac fiindca nu au chef de balacareala cu niste oportunisti, cu niste necunoscuti care s-au gandit ei ce-i este bine clubului astuia, asa...peste noapte, ca hotii...si cu acordul simpatizantilor si a unei parti minuscule din totalul de membri care existau atunci in acest club, si-au pus labuta pe un club la care n-aveau nici-un merit ca exista. Am mai discutat asta...iar tu, Simi, te faci ca ninge...fiindca nu stiai ca discutiile pe care incerc sa le port cu voi aici au fost discutate si rasdiscutate inainte de Sighisoara si dupa... Nici nu aveati motiv sa infiintati acest oengeu, fiindca cei multi din club n-au fost de acord cu asta cu multi ani inainte! Sau cel putin, daca aveati un strop de respect, ii puneati alt nume, ii faceati un statut personalizat (nu preluat si gadilat ici si colo, de la clubul regional din care fac si eu parte)...si multe altele...

acum 2 ore bluerider53 a scris:

@ Ivan

Deoarece vad ca orice dialog cu tine devine un "dialog al surzilor" , ma voi ralia vorbelor lui Dan si voi inchide canalele virtuale de comunicare cu tine.Putem discuta la telefon sau direct oricand, aici deloc !

 

Ce sa discutam amandoi?! In calitate de ce sa discut cu tine despre un club la care meritul tau principal a fost sa pui o caramida la distrugerea lui?! Prefer sa discut orice cu voi oengistii dupa ce o sa va puneti cenusa-n cap, toti aceia care au avut meritul ca in ultima vreme din lista de membri a clubului afisata aici pe site sa ramana sub 20 persoane care participa la activitatile organizate de voi! Contraziceti-ma!:yu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, discutia e cam in afara subiectului (off topic) dar sperand ca nu deranjeaza pe nimeni, o pastram aici.

Eu va invit sa avem atata intelepciune pe cate fire de par alb in cap avem. Daca tot s-a facut asociatia, asa cum s-a facut, mai trasa de par, mai pe ascuns, hai sa cautam lucrurile pozitive ce ar putea rezulta din chestia asta. Cum am zis si la sedinta de la Calimanesti, deocamdata cel mai bun aspect este faptul ca nu mai poate altcineva (persoane rau intentionate, gen) sa inregistreze oficial denumirea Clubul Motoveteranilor si apoi sa ne interzica noua sa o mai folosim. La Calimanesti s-a votat un Consiliu Director (un comitet de initiativa, mai degraba) care are termen un an de zile sa faca si sa dreaga lucruri care sa demonstreze utilitatea inregistrarii oficiale a asociatiei. Din pacate a trecut jumatate din timp si nu se vede nimic... cine stie, poate nu au timp sa se ocupe sau poate au crezut ca e mai simplu decat e in realitate si nu se descurca. Nu ar trebui sa fie o problema ca cei votati sa renunte si sa se ofere alte persoane care pot dedica mai mult timp acestei cauze si care poate au mai multa experienta in a organiza lucruri si a fi lideri si poate vin si cu idei de ceea ce s-ar putea face. Din pacate eu nu ma pot implica mai mult deocamdata pentru ca sunt foarte mult timp plecat din tara in decursul unui an si nu as putea sa fac nimic temeinic dar un om cu experienta foarte bogata in leadership acumulata intro functie de lider de sindicat sunt convins ca ar sti sa miste lucrurile intro directie pozitiva. De asta eu vin cu propunerea constructiva, sa il convingem pe Ivan sa preia conducerea clubului si sa isi aleaga si cateva ajutoare de nadejde linga el si sa o ia de la zero asa cum el insusi a declarat ca e dispus sa o faca. 

Ivan, nu te pripi sa spui ca nu te intereseaza si ca iti bagi picioarele, stai putin si analizeaza ce s-ar putea construi si dezvolta din toata treaba asta si... eu sunt convins ca unul ca tine ar putea sa impinga lucrurile inainte, depinde numai de acceptul tau.

Va rog pe toti sa va spuneti parerea in legatura cu asta si daca sunteti de acord sau nu, sa veniti cu argumente dar la modul civilizat va rog. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago Toni a scris:

...sa il convingem pe Ivan sa preia conducerea clubului si sa isi aleaga si cateva ajutoare de nadejde linga el si sa o ia de la zero asa cum el insusi a declarat ca e dispus sa o faca... 

 

Da, sunt de acord, fara sa-mi bag picioarele in munca nimanui...fiindca asta este un club care trebuie lasat mostenire, nu monopolizat de-un grup minuscul care sa-l duca in mod cert la pierzanie! Singurele conditii pe care le pun inainte de a ma inhama la aceasta actiune, sunt de-a fi revizuite punct cu punct vechile prevederi din Codul Motoveteranilor, sa fie insusite si respectate de catre toti actualii si viitorii membri ai clubului, indiferent ca sunt in conducerea clubului sau doar simpli membri ori simpatizanti. Pe scurt: nu vreau sa mai vad purtand emblema de motoveteran de catre proaspat absolventi ai scolii primare, de catre prietene si sotii ale motoveteranilor (doamne sau domnisoare care nu au categoria A in permisul de conducere, conform cerintelor codului), sau de catre alte persoane care nu au categoria A in permisul de conducere conform celor votate si scrise in topicul nr.1 din acest colt dedicat noua, indiferent de sex sau oranduire sociala, apartenenta politica sau greutate! Mai in gluma, mai in serios...vreau sa se respecte acel cod si sa existe respect pentru numele de "motoveteran". 

Daca cei aflati acum la carma oengeului sunt de acord cu cele de mai sus, le garantez tot sprijinul meu...plus al celor care inca evita discutiile face to face...din motive personale!:gora:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect. Exact cu asta trebuie inceput, cu reinstaurarea respectului. 

Acum ii rog pe oficialii asociatiei sa isi expuna punctul de vedere. Eu sper sa fie unul pozitiv si sa gaseasca solutia cooptarii lui Ivan in conducerea oficiala a asociatiei. Parerea mea este ca lucrul acesta s-ar putea face astfel: 

- pentru ca Vali Alexa a suportat toate cheltuielile de pana acum legate de infiintarea si functionarea asociatiei, sa fie in continuare presedintele asociatiei si sa suporte in continuare cheltuielile legate strict de sediu si de depunerea declaratiilor contabile la anaf; daca lucrurile vor evolua pozitiv, intrun viitor apropiat, cheltuielile astea vor putea fi suportate din veniturile realizate de asociatie dar pana atunci, Vali trebuie sa iti duci crucea...

- presedintele, adica Vali, sa convoace adunarea membrilor fondatori (o formalitate) si sa voteze si sa numeasca Consiliul Director format din Ivan si inca doi membri cu la fel de mult chef de treaba ca al lui Ivan si sa ii delege lui Ivan toate atributiile de conducere executiva a asociatiei, aspect care trebuie consfintit si intrun act aditional la statutul asociatiei sau la actul constitutiv, facut la notariat; Vali, vezi ca sedinta asta trebuie sa aiba caracter oficial deci trebuie facut (scris) procesul verbal al sedintei si pe care membrii fondatori sa il semneze; prin acelasi proces verbal trebuie stipulat si cine se imputerniceste cu redactarea si oficializarea actelor;

- Codul Clubului Motoveteranilor trebuie preluat, revizuit unde este cazul si transformat in Regulament de Ordine Interioara a asociatiei care trebuie respectat cu sfintenie de catre toti membrii; La Regulamentul de Ordine Interioara trebuie facuta referire si in actele constitutive ale asociatiei; deci si punctul asta trebuie aprobat in adunarea membrilor fondatori si mentionat in procesu verbal de sedinta ( procesul verbal va fi cerut de catre notar sau avocat si fara el nu se va putea face nimic);

- lista membrilor trebuie de asemenea actualizata si restransa doar la oamenii care de-a lungul timpului au demonstrat devotament Clubului Motoveteranilor si au respectat si s-au conformat Codului Clubului Motoveteranilor:

- trebuie de asemenea gandite si realizate insemne ale clubului distinctive pentru membrii simpatizanti, altele decat cele ale membrilor deplini;

- cei care poarta insemnele clubului fara a avea calitatea de membri, in prima faza sa fie rugati frumos sa renunte la a mai purta insemnele iar cine nu intelege, in a doua faza... sa fie actionati in instanta pe cale judecatoreasca :boxing:

 

Daca se fac pasii astia eu sunt convins ca restul lucrurilor vor veni de la sine si lumea va avea o mult mai mare deschidere si respect fata de Clubul Motoveteranilor.

 

Hai ca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 26.10.2018 at 14:56 Dan P. a scris:

.............

 

 

Ca si concluzie inteleg ca orice anunt de intalnire pe PRO -BIKE va intampina ostilitate din partea ta           (@ Ivan Pedala ) .    Asta inseamna ca aici ,nu vom mai putea discuta in liniste nimic.

Din cauza acestei dispute mai ramasesem doar cativa care scriam pe forumul asta.De astazi inainte nici eu nu o voi mai face ,ba mai mult, nici nu voi mai deschide saitul. Vreau sa am o viata linistita,fara sa-mi incarc mintea cu certuri si dispute.Nu mai am rabdarea din tinerete . Ma voi informa despre evenimentele viitoare de pe Motociclism.ro . V-am pupat.

 

acum 2 ore Toni a scris:

Oameni buni, discutia e cam in afara subiectului (off topic) dar sperand ca nu deranjeaza pe nimeni, o pastram aici.

Eu va invit sa avem atata intelepciune pe cate fire de par alb in cap avem. Daca tot s-a facut asociatia, asa cum s-a facut, mai trasa de par, mai pe ascuns, hai sa cautam lucrurile pozitive ce ar putea rezulta din chestia asta. Cum am zis si la sedinta de la Calimanesti, deocamdata cel mai bun aspect este faptul ca nu mai poate altcineva (persoane rau intentionate, gen) sa inregistreze oficial denumirea Clubul Motoveteranilor si apoi sa ne interzica noua sa o mai folosim. La Calimanesti s-a votat un Consiliu Director (un comitet de initiativa, mai degraba) care are termen un an de zile sa faca si sa dreaga lucruri care sa demonstreze utilitatea inregistrarii oficiale a asociatiei. Din pacate a trecut jumatate din timp si nu se vede nimic... cine stie, poate nu au timp sa se ocupe sau poate au crezut ca e mai simplu decat e in realitate si nu se descurca. Nu ar trebui sa fie o problema ca cei votati sa renunte si sa se ofere alte persoane care pot dedica mai mult timp acestei cauze si care poate au mai multa experienta in a organiza lucruri si a fi lideri si poate vin si cu idei de ceea ce s-ar putea face. Din pacate eu nu ma pot implica mai mult deocamdata pentru ca sunt foarte mult timp plecat din tara in decursul unui an si nu as putea sa fac nimic temeinic dar un om cu experienta foarte bogata in leadership acumulata intro functie de lider de sindicat sunt convins ca ar sti sa miste lucrurile intro directie pozitiva. De asta eu vin cu propunerea constructiva, sa il convingem pe Ivan sa preia conducerea clubului si sa isi aleaga si cateva ajutoare de nadejde linga el si sa o ia de la zero asa cum el insusi a declarat ca e dispus sa o faca. 

Ivan, nu te pripi sa spui ca nu te intereseaza si ca iti bagi picioarele, stai putin si analizeaza ce s-ar putea construi si dezvolta din toata treaba asta si... eu sunt convins ca unul ca tine ar putea sa impinga lucrurile inainte, depinde numai de acceptul tau.

Va rog pe toti sa va spuneti parerea in legatura cu asta si daca sunteti de acord sau nu, sa veniti cu argumente dar la modul civilizat va rog. 

 

acum 1 oră ivan_pedala a scris:

 

Da, sunt de acord, fara sa-mi bag picioarele in munca nimanui...fiindca asta este un club care trebuie lasat mostenire, nu monopolizat de-un grup minuscul care sa-l duca in mod cert la pierzanie! Singurele conditii pe care le pun inainte de a ma inhama la aceasta actiune, sunt de-a fi revizuite punct cu punct vechile prevederi din Codul Motoveteranilor, sa fie insusite si respectate de catre toti actualii si viitorii membri ai clubului, indiferent ca sunt in conducerea clubului sau doar simpli membri ori simpatizanti. Pe scurt: nu vreau sa mai vad purtand emblema de motoveteran de catre proaspat absolventi ai scolii primare, de catre prietene si sotii ale motoveteranilor (doamne sau domnisoare care nu au categoria A in permisul de conducere, conform cerintelor codului), sau de catre alte persoane care nu au categoria A in permisul de conducere conform celor votate si scrise in topicul nr.1 din acest colt dedicat noua, indiferent de sex sau oranduire sociala, apartenenta politica sau greutate! Mai in gluma, mai in serios...vreau sa se respecte acel cod si sa existe respect pentru numele de "motoveteran". 

Daca cei aflati acum la carma oengeului sunt de acord cu cele de mai sus, le garantez tot sprijinul meu...plus al celor care inca evita discutiile face to face...din motive personale!:gora:

 

Zarurile au fost aruncate .

 

 

... sincer sa fiu , la inceput nu v-am iubit  dar acum ... va iubesc ca la-nceput               

                                marele si inegalabilul Vasile Tomazian  . 

Intransigenta si verticalitatea enduristului ma face inca odată  , in plus sa-l consider unul din cei mai apropiați prieteni motocicliști .

 

 

Titlul de motoveteran este compromis cu mult timp in urma de unii si de altii . 

Stau si ma gandesc ce a avut in minte cel care a propus aceasta denumire . 

Veteranii au fost aceia care au luptat si au scăpat cu viata   .

Faptul ca aceasta grupare funcționează inca , este un lucru foarte important  .

Sfatul meu este sa îmbrăcați o alta haina ( vesta ) si sa schimbati  denumirea  clubului   . Tot timpul am fost conciliant si am sustinut ( in particular ) ideea de pastrare in acest grup a tuturor membrilor . Acum m-am cam dezumflat si imi dau seama ca traiesc alte timpuri .

 

 

 

PS 

Sper ca toate aceste postări nu vor fi șterse de vre-un binevoitor sau vre-un răuvoitor . Altfel iese cu supărare

Multumesc .

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicon,

 

Definitie: VETERAN -i m. 1) (în Roma antică) Ostaș demobilizat, care, la eliberare, obținea anumite privilegii. 2) Ostaș bătrân, care a făcut timp îndelungat milităria, participând la lupte; vechi combatant. 3) Persoană în vârstă, care a desfășurat o lungă activitate de muncă într-o instituție sau într-un domeniu. limba latina veteranus, franceza veteran

 

Definitie: VETERAN substantiv masculin 1. (Ant.) Soldat roman liberat din armată, după un anumit număr de campanii, împroprietărit și declarat cetățean roman (în cazul când nu era mai dinainte). 2. Soldat aflat de multă vreme în armată, care a luat parte la mai multe campanii. 3. (Fig.; și feminin:) Persoană care a îmbătrânit într-o funcție sau într-o instituție. [< franceza veteran, limba latina veteranus < vetus – bătrân]. 

 

Sursa: http://dexdefinitie.com/veteran.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi am decis sa nu mai postez in acest forum,ma bucur ca nu am putut rezista curiozitatii de a citi ce ganduri astern colegii nostri.

Salutara interventia lui Toni.Am retinut ca el nu se poate implica direct in activitatea clubului din motive de job.Ma bucur ca ii pasa de activitatea prezenta si viitoare a acestui club.Cred ca propunerea lui de a incredinta Conducerea Executiva a Clubului lui Ivan, este cea mai buna modalitate de redresare a asociatiei noastre,de reconciliere si continuare a indemnului "MOTOVETERANII ADUNAREA".Constat ca Ivan doreste sa se implice in conducerea clubului doar cu niste conditii referitoare la Codul Motoveteranilor.Deci avem un Statut al clubului si un Cod al motoveteranilor.Trebuie sa tinem cont de faptul ca noi nu suntem MC.

Prima regula in clubul nostru este ca nu avem reguli /nu avem sefi.Cred ca trebuie sa gasim metoda pentru colegii care au parasit clubul .din diverse motive,sa-si doreasca sa revina si pentru noii colegi sa se simta intre prieteni si membri in acest club.

Eu urmaresc doar buna functionare a acestui club,orice actiune in beneficiul clubului este binevenita.Ne vedem la Corabia.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...