Mergi la conţinut

De la "VETERANII,ADUNAREA" la Clubul Motoveteranilor


Valeriu Alexa

Recommended Posts

acum 11 ore Valeriu Alexa a scris:

...Cred ca propunerea lui de a incredinta Conducerea Executiva a Clubului lui Ivan, este cea mai buna modalitate de redresare a asociatiei noastre,de reconciliere si continuare a indemnului "MOTOVETERANII ADUNAREA".Constat ca Ivan doreste sa se implice in conducerea clubului doar cu niste conditii referitoare la Codul Motoveteranilor.Deci avem un Statut al clubului si un Cod al motoveteranilor.Trebuie sa tinem cont de faptul ca noi nu suntem MC.

Prima regula in clubul nostru este ca nu avem reguli /nu avem sefi.Cred ca trebuie sa gasim metoda pentru colegii care au parasit clubul .din diverse motive,sa-si doreasca sa revina si pentru noii colegi sa se simta intre prieteni si membri in acest club...

 

 

Uite, vezi tu Vali cum dati singuri raspuns si-mi dati dreptate la majoritatea problemelor si intrebarilor pe care le-am pus si le-am sesizat?! Nu vrem sefi...nu vrem reguli...

Corect!

Iar eu cand am zis ca pun osu' la reintregirea clubului, nu am spus c-o voi face in calitate de conducator al clubului, ori de persoana aflata in Conducerea Executiva...ci o voi face din postura de simplu membru, asa cum ar trebui s-o faca fiecare dintre cei care simt ca fac parte din acest club si pot contribui cumva la reintregirea lui si la continuarea activitatilor cu majoritate de membri, nu doar in calitate de chibiti sau de aruncatori cu pietre-n balta, ori de participanti sporadici la cate-un chiolhan! Prin activitatea mea sper (fiindca nu pot garanta!) sa readuc majoritatea membrilor inapoi, plus altii care stiu despre acest club si-l evita...din motive clare!

Mai cred si-s convins ca orice membru, cat de rebel ar fi, accepta ca si reguli minimale de comportament, acele simple reguli cuprinse-n codul nostru si asta nu inseamna ca "avem regului" stricte, greu de respectat...

:group:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrand in domeniu (Organizare) fac o singura observatie...Codul Motoveteranilor se poate transforma in Regulamentul de Organizare si Functionare (ROF) al asociatiei...iar actual exista Regulamentul Intern (RI), fost Regulament de Ordine Interoara (ROI) dar care este altceva si poate fi intocmit si el...

 

Bravo Pedaluta, te pup...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe 29.10.2018 at 20:21 Toni a scris:

Exact cu asta trebuie inceput,

- Codul Clubului Motoveteranilor trebuie preluat, revizuit unde este cazul si transformat in Regulament de Ordine Interioara a asociatiei care trebuie respectat cu sfintenie de catre toti membrii; La Regulamentul de Ordine Interioara trebuie facuta referire si in actele constitutive ale asociatiei; deci si punctul asta trebuie aprobat in adunarea membrilor fondatori si mentionat in procesu verbal de sedinta ( procesul verbal va fi cerut de catre notar sau avocat si fara el nu se va putea face nimic);

- lista membrilor trebuie de asemenea actualizata si restransa doar la oamenii care de-a lungul timpului au demonstrat devotament Clubului Motoveteranilor si au respectat si s-au conformat Codului Clubului Motoveteranilor:

- trebuie de asemenea gandite si realizate insemne ale clubului distinctive pentru membrii simpatizanti, altele decat cele ale membrilor deplini;

Daca se fac pasii astia eu sunt convins ca restul lucrurilor vor veni de la sine si lumea va avea o mult mai mare deschidere si respect fata de Clubul Motoveteranilor.

 

Hai ca se poate.

Perfect de accord. Lucru pe care l-am propus la Calimanesti. Dar....

 

acum 14 ore ivan_pedala a scris:

 

Iar eu cand am zis ca pun osu' la reintregirea clubului, nu am spus c-o voi face in calitate de conducator al clubului, ori de persoana aflata in Conducerea Executiva...ci o voi face din postura de simplu membru, asa cum ar trebui s-o faca fiecare dintre cei care simt ca fac parte din acest club si pot contribui cumva la reintregirea lui si la continuarea activitatilor cu majoritate de membri, nu doar in calitate de chibiti sau de aruncatori cu pietre-n balta,

 Prin activitatea mea sper (fiindca nu pot garanta!) sa readuc majoritatea membrilor inapoi, plus altii care stiu despre acest club si-l evita...din motive clare!

Mai cred si-s convins ca orice membru, cat de rebel ar fi, accepta ca si reguli minimale de comportament, acele simple reguli cuprinse-n codul nostru si asta nu inseamna ca "avem regului" stricte, greu de respectat...

:group:

Adevarat Ivane!,

Din pmdv acesta este respect si nu cel cersit.

Asa cum marea majoritate stiti, RESPECTUL se castinga si/sau se acorda. Iar, ca sa fi respectat, trebuie sa respecti pe ce din jurul tau.

 

acum 13 ore Kosmo S MC a scris:

 

Da ne Doamne Mintea cea de pe urma !

 

AMIN Cosmine!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  Pentru ca s-au facut niste propuneri legate de activitatea clubului doresc sa fac cateva precizari:

  1.Forma juridica a Clubului poate fi anulata doar in instanta, in urma Hotararii Adunarii Generale .Costurile pot mai mari de 3000 lei.Sfatuiesc pe cei care asteapta sa treca anul pentru a-si manifesta nemultumirile sa se obisnuiasca cu ideea ca acest blamat ONG nu se va desfiinta.

  2.Grupul acesta de initiativa, considerat de unii penibili oportunisti, nestiitori in ale scrisului, cititului ,organizarii si alte epitete ,nu sunt si nu isi doresc sa fie conducatorii clubului.

  3.Se tot aduce in discutie Codul Motoveteranilor.Respect pentru cei care l-au gandit dar seamana cu un regulament de MC.Putem pune in discutie sa il transformam in Regulament de Ordine Interioara daca va fi reanalizat si modificat.Daca un membru care adera la acest club trebuie sa aiba 20 ani vechime, sa aiba motocicleta si sa fi mers multi km ,de la momentul aderarii sa astepte validarea un an, atunci putem numi Clubul Motoveteranilor un club exclusivist in care au acces doar  motociclisti supremi, semizeii calareti in trecut de BMW,Simson ,MZ,CZ(eu abia in 1992 am reusit sa cumpar un IJ Planeta 5 ).

  4.Se reproseaza ca in acest sezon nu s-au facut decat intruniri pentru chefuri.Scopul orcarui club de acest gen, chiar daca este club de drumetii ,biciclisti,ambarcatiuni sau alfel de pasiuni este de a se intalni si a petrece un timp impreuna.Daca numaram intrunirile din acest sezon Calimanesti,Tassos, Ticleni,Shabla ,Olanesti,Corabia si le raportam la intervalul mai- noiembrie ne-am intalnit o data pe luna.Ce este rau in asta?Dar ca membri clubului au participat la evenimente organizate de alte cluburi(Seawolves ,MAN,Chopper Academy,Free Bikers ,Seniori Riders 55) nu inseamna ca am avut activitate?Ce alte minuni poate face un club care nu are bani?Ce evenimente sa organizam?Astept propuneri.

  5.Cu ocazia intalnirii de la Corabia putem sa facem o discutie,fara caracter de Adunare Generala,in care cine doreste sa -si exprime gandurile propunerile,nemultumirile sa fie ascultat de toti membri participanti.

  6.Referitor la noii membri care s-au inscris in Club eu ii consider colegii mei chiar daca sunt mai tineri si fara multi ani de permis A.Faptul ca insemnele clubului sunt purtate de ei ,prietenele sau sotiile lor nu pot aduce un prejudiciu Clubului.Propunerea unora de a adauga un semn distinctiv pe vestele lor poate fi luata in discutie dar fara a-i face sa se simta marginalizati sau inferiori.

  Sper in continuare ca sunt membru intr-un club de motociclisti priteni ,fara reguli ,fara sefi ,club in care toti sa fim egali si sa ne reintilnim cu placere de cate ori putem (sau mai putem).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 2 ore Valeriu Alexa a scris:

...

  1.Forma juridica a Clubului poate fi anulata doar in instanta, in urma Hotararii Adunarii Generale. Costurile pot FI mai mari de 3000 lei. Sfatuiesc pe cei care asteapta sa treca anul pentru a-si manifesta nemultumirile, sa se obisnuiasca cu ideea ca acest blamat ONG nu se va desfiinta.

  2.Grupul acesta de initiativa, considerat de unii penibili oportunisti, nestiitori nestiutori in ale scrisului, cititului, organizarii si alte epitete, nu sunt si nu isi doresc sa fie conducatorii clubului.

  3.Se tot aduce in discutie Codul Motoveteranilor. Respect pentru cei care l-au gandit dar seamana cu un regulament de MC. Putem pune in discutie sa il transformam in Regulament de Ordine Interioara daca va fi reanalizat si modificat. Daca un membru care adera la acest club trebuie sa aiba 20 ani vechime, sa aiba motocicleta si sa fi mers multi km, de la momentul aderarii sa astepte validarea un an, atunci putem numi Clubul Motoveteranilor un club exclusivist in care au acces doar  motociclisti supremi, semizeii calareti in trecut de BMW, Simson, MZ, CZ (eu abia in 1992 am reusit sa cumpar un IJ Planeta 5).

  4.Se reproseaza ca in acest sezon nu s-au facut decat intruniri pentru chefuri. Scopul orcarui oricarui club de acest gen, chiar daca este club de drumetii, biciclisti, ambarcatiuni sau alfel altfel de pasiuni este de a se intalni si a petrece un timp impreuna. Daca numaram intrunirile din acest sezon Calimanesti,Tassos Thassos, Ticleni, Shabla, Olanesti, Corabia si le raportam la intervalul mai - noiembrie, ne-am intalnit o data pe luna. Ce este rau in asta? Dar ca membrii clubului au participat la evenimente organizate de alte cluburi (Seawolves, MAN, Chopper Academy, Free Bikers, Seniori Riders 55) nu inseamna ca am avut activitate? Ce alte minuni poate face un club care nu are bani? Ce evenimente sa organizam? Astept propuneri.

  5.Cu ocazia intalnirii de la Corabia putem sa facem o discutie, fara caracter de Adunare Generala, in care cine doreste sa-si exprime gandurile propunerile, nemultumirile sa fie ascultat de toti membrii participanti.

  6.Referitor la noii membri care s-au inscris in Club, eu ii consider colegii mei chiar daca sunt mai tineri si fara multi ani de permis A. Faptul ca insemnele clubului sunt purtate de ei, prietenele sau sotiile lor nu pot aduce un prejudiciu Clubului. Propunerea unora de a adauga un semn distinctiv pe vestele lor poate fi luata in discutie dar fara a-i face sa se simta marginalizati sau inferiori.

  Sper in continuare ca sunt membru intr-un club de motociclisti priteni prieteni, fara reguli, fara sefi, club in care toti sa fim egali si sa ne reintilnim cu placere de cate ori putem (sau mai putem).

 

Vali...cu parere de rau observ ca esti deschis la schimbari, dara fara sa se modifice ceva! Adica, asa cum ati facut voi, este perfect, e scump sa se modifice sau sa se radieze si de...necomentat! Ce rost mai are sa dezbatem si sa batem iarasi apa in piua, daca voi aveti activitati multe (nu conteaza ca participantii la toate evenimentele, adunati, nu intrunesc nici macar numarul de participanti de la un singur eveniment anterior oengizarii)...sau ce mai conteaza ca se doresc schimbari in regulamentul si codul organizatiei, ca se cere un minim necesar pentru a fi membru "plin" in acest club...etc...etc...?! Da-i inainte, dar las-o asa!

Probabil ca la intrunirea de acum mi se vor canta manele sau cantece de puscarie, ori "pinguinul" combinat cu "meneaito"...iar cui nu-i convine...valea!

In acest caz, cu parere de rau, nu voi mai participa la vreun eveniment organizat de voi (da, repet, tu Vali Alexa si cativa de-ai tai nu stiti sa scrieti...tu ai demonstrat asta chiar cu un post mai sus, si faptul ca scrii boldit nu ma impresioneaza, ai gusturi mediocre in privinta muzicii si a felului in care am observat ca monopolizezi de fiecare data microfonul si statia incintei, incerci sa imprimi clubului o tenta de mediocritate, care nu ma caracterizeaza)...deci, mergeti in acest ritm si veti ramane in cativa ani jumatate! Nu ca acum ati fi foarte multi! 

Si, daca nu vreti regului (vad ca nici pe alea elementare, gramaticale nu le acceptati), ce rost are sa venim, sa vorbim, sa discutam, fiindca voi oricum aveti activitate....?! La intrunirile voastre nu a fost o sedinta cu o ordine de zi, nu s-a scris un cuvant despre ce s-a discutat pe acest forum, adicatelea...doar s-a chefuit! Pai...doar pentru chef, multumesc, nu vin, atat eu cat si altii, preferam sa nu ne mai amestecam in problemele voastre...foarte importante!

Imi pare rau ca m-am inselat asupra deschiderii voastre si am acceptat propunerea lui Toni...neconditionat! Dar acum, dupa expunerea celor 6 (sase) puncte ale lui Vali, ma limitez la a va ura "distractie placuta, fara mine!"...

 

P.S. Vezi Vali ca ti-am mai corectat din prostii, am mai pus un spatiu, o virgula...ca sa vezi si eventual cand vei mai scrie s-o faci corect! Asta aici, fiindca pe pagina voastra de feizbuciuc, poti sa te scalzi in mocirla, nu te voi corecta...las-o asa, sa mai rada si altii! :laugh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali vezi ca amesteci evenimentele! MAN nu este club,amesteci mc cu alte forme de organizare.a...si laChopper Academynu am vazut nici un membru al clubului motoveteranilor.   si cineva m-a intrebat relativ recent daca clubul motoveteranilor vrea sa poarte titulatura de mc.am spus nu.am gresit? eu zic ce zic dar cei initiati stiu ce zic! altfel toate sant petreceri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali,

Credeam ca suntem pe drumul cel bun al înțelegerii, reconcilierii, unirii...

Tu spui pe de o parte ca nu vrei niciun fel de reguli dar tocmai tu ai înregimentat regulamentar clubul in registrul asociațiilor și fundațiilor prin intermediul judecătoriei... Eu nu mai inteleg cand vorbesti serios și cand nu. Am început să am impresia ca nici tu însuți nu ai habar de ceea ce vrei.

Eu nu am o problema legata de gramatica dar te intreb: iti dai seama cat de aberant va fi (sau chiar este deja) sa te numești Motoveteran și sa ai doar 18 ani și permis obținut cu o lună în urma???

Bineinteles ca ar trebui să fie un club exclusivist la care lumea sa ravneasca sa faca parte din el si la care trebuie mai intai sa treci prin incercarile vietii inainte sa poti deveni membru, altfel va fi o mare balacareala din care la un moment dat te vei trezi cu surprize foarte neplăcute pentru tine in primul rând. 

Imi pare rau sa iti spun dar greșești profund și divizarea e inevitabilă. Nici eu nu vreau sa fac parte dintr-un club de VETERANI in varsta de 18 ani sau poate chiar mai puțin. Am postat mai sus definitia cuvantului veteran, nu poti sa compromiti numele asta si sa il calci in picioare. Regulile din Codul Motoveteranilor au fost adoptate numai dupa ce au fost agreate de majoritatea membrilor. Dacă acele reguli minimale și absolut de bun simț tu vrei acum sa le desconsideri, înseamnă că desconsideri absolut tot ce a fost construit până la momentul apariției asociației....

Chiar imi pare rau dar e foarte greșit drumul pe care vrei sa mergi și e total lipsit de respect față de oameni și fapte care au fost la baza acestei idei frumoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc lui Ivan pentru corectari.Regret ca renunta sa participe la evenimentul de la Corabia.Toate cele exprimate in postarea anterioara sunt doar parerile mele si ale unor membri.Daca majoritatea motoveteranilor vor hotara altfel eu ma supun si voi fi de acord cu deciziile lor.Daca se doreste un club exclusivist va trebui sa renunte mai multi la calitatea de membru.Divizarea inevitabila prognozata de Toni nu trebuie sa se intample niciodata.Va reamintesc ca eu am inregistrat juridic acest club dorind binele clubului ,nu distrugerea lui.Acum sunt undeva la mijloc.Unii nu vor reguli pentru ani vechime,reguli pentru neveste de a purta pach-uri,nu vor diferentiere intre mebri.Alti doresc sa fie cum a fost la inceput.Eu nu pot fi cel care poate decide viitorul acestui club.Voi decideti,trebuie sa vedem cum sa procedam(sau sa procedati) pentru normalitatea si viitorul acestui club.

 

  PS.Nu am vrut sa impresionez pe nimeni folosind literele boduite.Le vad mai bine pe monitor.

        Aceasta postare este ultima pe acest forum .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago Valeriu Alexa a scris:

Multumesc lui Ivan pentru corectari. Regret ca renunta sa participe la evenimentul de la Corabia. Toate cele exprimate in postarea anterioara sunt doar parerile mele si ale unor membri. Daca majoritatea motoveteranilor vor hotara altfel eu ma supun si voi fi de acord cu deciziile lor. Daca se doreste un club exclusivist va trebui sa renunte mai multi la calitatea de membru. Divizarea inevitabila prognozata de Toni nu trebuie sa se intample niciodata. Va reamintesc ca eu am inregistrat juridic acest club dorind binele clubului, nu distrugerea lui. Acum sunt undeva la mijloc. Unii nu vor reguli pentru ani vechime, reguli pentru neveste de a purta pach-uri, nu vor diferentiere intre mebri  membri. Alti Altii doresc sa fie cum a fost la inceput. Eu nu pot fi cel care poate decide viitorul acestui club. Voi decideti, trebuie sa vedem cum sa procedam (sau sa procedati) pentru normalitatea si viitorul acestui club.

 

  PS.Nu am vrut sa impresionez pe nimeni folosind literele boduite. Le vad mai bine pe monitor.

        Aceasta postare este ultima pe acest forum.

 

Doamne-ajuta!:swoon2:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali,

Cine sunt acei "unii" și acei "altii" la care faci tu referire?

Au ei drept de vot? Au ei drept de a hotărâ ce se întâmplă în interiorul clubului? Au ei calitatea de membru?

Sau cumva acei "unii" sunt formați din nevestele care poarta patch-uri și cei aciuati pe lângă club? Si daca da, de cand e posibil ca persoane care nu se regăsesc pe lista veche a membrilor, sa poata avea un cuvânt hotărâtor în treburile interne ale clubului? Dacă e asa, atunci poate sa vina si Ivan cu toți minerii din Valea Jiului sa voteze la Clubul Motoveteranilor... ce vei face? Vei tine cont de parerea lor?

Despre ce și mai ales cine, vorbim noi aici?

Clubul Motoveteranilor format din cine, din puști, din neveste care poarta patch-uri și câțiva aciuați? Ei sunt cei care vrei tu sa hotărască soarta clubului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 29.10.2018 at 20:22 nicon a scris:

 

 

 

Zarurile au fost aruncate .

 

 

... sincer sa fiu , la inceput nu v-am iubit  dar acum ... va iubesc ca la-nceput               

                                marele si inegalabilul Vasile Tomazian  . 

Intransigenta si verticalitatea enduristului ma face inca odată  , in plus sa-l consider unul din cei mai apropiați prieteni motocicliști .

 

 

Titlul de motoveteran este compromis cu mult timp in urma de unii si de altii . 

Stau si ma gandesc ce a avut in minte cel care a propus aceasta denumire . 

Veteranii au fost aceia care au luptat si au scăpat cu viata   .

Faptul ca aceasta grupare funcționează inca , este un lucru foarte important  .

Sfatul meu este sa îmbrăcați o alta haina ( vesta ) si sa schimbati  denumirea  clubului   . Tot timpul am fost conciliant si am sustinut ( in particular ) ideea de pastrare in acest grup a tuturor membrilor . Acum m-am cam dezumflat si imi dau seama ca traiesc alte timpuri .

 

 

 

PS 

Sper ca toate aceste postări nu vor fi șterse de vre-un binevoitor sau vre-un răuvoitor . Altfel iese cu supărare

Multumesc .

 

 

 

 

 

... si totusi sunt semne bune . 

Precum vorba aceea "multi vad , putini pricep " , putini au inteles vorbele mele de mai sus .

Motoveteranii sunt impartiti in mai multe tabere sau pur si simplu nu se mai stie nimic de unii .

Prima ruptura a avut loc in luna mai 2013 cand s-a infiintat grupul Senior Riders 55 formațiune a batranilor motociclisti ; 55 de ani varsta si obligativitatea ca la data inscrierii sa fi fost motociclisti activi  adica ( vorba lui Emil Constantinescu ) sa poata ridica cracul peste motocicleta . 

Apoi usor , usor au inceput sa plece tot mai multi membri de la motoveterani , unii poate  au obosit , altii din diverse  motive . 

In momentul in care s-a format acel oengeu ( vorba lui Ivan ) cu intentia de a da un statut juridic acestui club si cu posibilitatea de a aduce bani din afara prin dirijarea impozitelor pe profit de la persoanele fizice sau juridice au inceput hârâielile . Unele pe buna dreptate , altele subiective . 

Personal am avut discutii particulare cu multi din oficialii noii asociatii  sau cu cei mai vocali din tabera nemultumitilor , fiind prezent la mai toate intrunirile organizate . Cu toate ca am o stima deosebita pentru Valeriu Alexa trebuie sa recunosc ca , poate datorita inocentei si a bunului sau simt , a avut multe scapari in ceea ce inseamna coordonarea . Ma gandesc spre exemplu  la ultima intrunire de la Olanesti unde ar fi trebuit sa se faca cel putin  o discutie cu o dare de seama a activitatii clubului . S-a vazut lipsa de experienta a colegiului director lucru care a dat apa la moara celor care nu au participat la eveniment , voit sau nevoit . 

 

... si totusi sunt semne bune . 

Prevad ca pana la urma lucrurile se vor indrepta datorita trezirii in anii si altii a instinctului de motociclist veteran . 

Cred ca ar trebui format un fel de stabor in care sa fie inclusi alaturi de consiliul director cei cu un cuvant mai greu de spus , cu o scoala a vietii facute la zi ( Kato, Ivan, Harea , Doru 1900, Dan Rosca , Ducu , Toni , Emil Mihalache si multi altii ale caror nume nu-mi vin acam in minte sau de care nu stiu eu ) . 

Fiind un individ cu simt progresist si vazand implicarea din ce in ce mai mult a multor tineri , optez pentru dezvoltarea acestui club si pe baza lor .  Ei devin din ce in ce mai activi fata de noi cei trecuti de o anumita varsta si la fel cum in scoli , in inspectoratele scolare exista reprezentanții elevilor alaturi de profesori , trebuie gandit si acest aspect . .

 

De la mine , numai bine . 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor,

Stim foarte bine cu totii ca parerile exprimate si discutiile purtate in fata monitoarelor si pe tablete sau telefoane sunt complet STERILE, adica fara niciun fel de rezultat...

Adevaratele masuri si hotarari se iau in urma discutiilor "face to face" si pe cat posibil "touch less" adica fara stucheli, palme, pumni, capete in gura, etc.:D 

Deci, intalnirea de la Corabia (unii ii zic ultima din acest an, da' cine stie) poate fi un prilej de "concordie nationala motoveteranista"...asta cu conditia ca toti sa "dea orgoliile la spate" si sa participe...

Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 12 ore Valeriu Alexa a scris:

 ... Unii nu vor reguli pentru ani vechime,reguli pentru neveste de a purta pach-uri,nu vor diferentiere intre mebri.Alti doresc sa fie cum a fost la inceput...

 

Sunt printre ultimii veniti in Clubul Motoveteranilor, am si voi avea muuult timp statutul de SIMPATIZANT.  Asta nu m-a impiedicat sa ma implic in diversele actiuni ale Clubului, sa ma bucur de plimbari si intalniri moto alaturi de motoveteranii "cu drepturi depline". Nu m-am simtit NICIODATA marginalizata doar pentru simplu fapt ca nu am suficienta vechime in sa; ba chiar am fost incurajata sa merg cat mai mult si sa ma bucur de frumusetea si libertatea mersului pe 2 roti. Nu am semnat nici o cerere de adeziune, dar, simplu fapt ca am fost primita si acceptata in acea prima sedinta, face cat un contract legalizat la notar! Si, mi se pare de bun simt sa respect regulile existente deja si acceptate de cei din Club cu mult inainte de venirea mea.

 

Am scris cele de mai sus pentru ca vreau sa ma lamuriti un lucru: PENTRU CE VA CERTATI??? Cu sau fara pach pe spate nu ne putem plimba impreuna? Cu sau fara statutul de MOTOVETERAN nu putem sta de vorba sau la un pahar??? E atat de greu sa ne intelegem si sa ne acceptam asa cum suntem, cu bune si rele, cu manele si scris agramat :pizza:, cu 2 clase sau scoala cu caru' :shok:, bucuresteni, olteni, moldoveni ... Avem un singur lucru in comun, care ar trebui sa ne ajunga, ba chiar sa ne uneasca: SUNTEM MOTOCICLISTI!!!

 

acum 12 ore Valeriu Alexa a scris:

...Eu nu pot fi cel care poate decide viitorul acestui club.Voi decideti,trebuie sa vedem cum sa procedam(sau sa procedati) pentru normalitatea si viitorul acestui club.

 

  PS.Nu am vrut sa impresionez pe nimeni folosind literele boduite.Le vad mai bine pe monitor.

        Aceasta postare este ultima pe acest forum .

 

Ba, eu chiar cred ca ar trebui sa te implici in continuare; asa cum ai avut initiativa ONG-ului, tot asa trebuie sa participi la toate activitatile Clubului!

Si, cum distanta ne impiedica sa vorbim fata in fata, tot forumul ramane calea principala de a ne intalni (virtual) si de a vorbi cu ceilalti membri.

Pana la urmatoarea Intrunire din mai 2019 ai statutul de "Presedinte al CMV", statut care te obliga cel putin moral sa nu intorci spatele Clubului la primele greutati aparute!

Astfel incat, eu, ca si membru simpatizant/ secretara neoficiala/ maimuta (ultimul statut valabil doar pentru una bucata motoveteran oltean incapatanat:boxing:iti sugerez sa faci urmatoarele lucruri:

- inarmeaza-te cu o pereche de ochelari pe masura dioptriei tale (stiu eu un motoveteran in Bucuresti care te poate ajuta), ca sa nu mai fie nevoie sa scrii bolduit, si reciteste textul inainte de postare (nici nu stii cate greseli facem la scris in viteza!)

-  asculta sfatul fiecarui Motoveteran, din "garda veche", care mai poate si vrea sa se implice in activitatea Clubului

- inarmeaza-te cu multa rabdare, mult tact si explica TUTUROR celor incrisi recent sau care doresc sa se inscrie, ce presupune statutul de Motoveteran si, mai ales faptul ca, indiferent de ce scrie pe pach, a castigat un grup de prieteni adevarati si nu doar  "gradatii "fara rost

Cum ultimele 2 le poti face la intalnirea de la Corabia, problema e aproape rezolvata! Doar sa nu luati prea multa bautura la voi!

 

Va doresc in primul rand ganduri bune si apoi distractie placuta! Si, imi pare rau ca nu pot fi alaturi de voi!

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 01/11/2018 at 12:20 Valeriu Alexa a scris:

Pentru cei care nu mai au loc la Sucidava avem rezervate inca 12 camere la hotel Pericle.Vom avea o masina la dispozitie pentru transportul persoanelor.

  Daca va mai creste apa pe Dunare gazdele ne ofera si o mica plimbare cu o barca.Vom avea si o trupa de muzicanti.

  Pentru ca s-au facut niste propuneri legate de activitatea clubului doresc sa fac cateva precizari:

 

  1.Forma juridica a Clubului poate fi anulata doar in instanta, in urma Hotararii Adunarii Generale .Costurile pot mai mari de 3000 lei.Sfatuiesc pe cei care asteapta sa treca anul pentru a-si manifesta nemultumirile sa se obisnuiasca cu ideea ca acest blamat ONG nu se va desfiinta.

 

  2.Grupul acesta de initiativa, considerat de unii penibili oportunisti, nestiitori in ale scrisului, cititului ,organizarii si alte epitete ,nu sunt si nu isi doresc sa fie conducatorii clubului.

 

  3.Se tot aduce in discutie Codul Motoveteranilor.Respect pentru cei care l-au gandit dar seamana cu un regulament de MC.Putem pune in discutie sa il transformam in Regulament de Ordine Interioara daca va fi reanalizat si modificat.Daca un membru care adera la acest club trebuie sa aiba 20 ani vechime, sa aiba motocicleta si sa fi mers multi km ,de la momentul aderarii sa astepte validarea un an, atunci putem numi Clubul Motoveteranilor un club exclusivist in care au acces doar  motociclisti supremi, semizeii calareti in trecut de BMW,Simson ,MZ,CZ(eu abia in 1992 am reusit sa cumpar un IJ Planeta 5 ).

 

  4.Se reproseaza ca in acest sezon nu s-au facut decat intruniri pentru chefuri.Scopul orcarui club de acest gen, chiar daca este club de drumetii ,biciclisti,ambarcatiuni sau alfel de pasiuni este de a se intalni si a petrece un timp impreuna.Daca numaram intrunirile din acest sezon Calimanesti,Tassos, Ticleni,Shabla ,Olanesti,Corabia si le raportam la intervalul mai- noiembrie ne-am intalnit o data pe luna.Ce este rau in asta?Dar ca membri clubului au participat la evenimente organizate de alte cluburi(Seawolves ,MAN,Chopper Academy,Free Bikers ,Seniori Riders 55) nu inseamna ca am avut activitate?Ce alte minuni poate face un club care nu are bani?Ce evenimente sa organizam?Astept propuneri.

 

  5.Cu ocazia intalnirii de la Corabia putem sa facem o discutie,fara caracter de Adunare Generala,in care cine doreste sa -si exprime gandurile propunerile,nemultumirile sa fie ascultat de toti membri participanti.

 

  6.Referitor la noii membri care s-au inscris in Club eu ii consider colegii mei chiar daca sunt mai tineri si fara multi ani de permis A.Faptul ca insemnele clubului sunt purtate de ei ,prietenele sau sotiile lor nu pot aduce un prejudiciu Clubului.Propunerea unora de a adauga un semn distinctiv pe vestele lor poate fi luata in discutie dar fara a-i face sa se simta marginalizati sau inferiori.

 

  Sper in continuare ca sunt membru intr-un club de motociclisti priteni ,fara reguli ,fara sefi ,club in care toti sa fim egali si sa ne reintilnim cu placere de cate ori putem (sau mai putem).

 

 

Am sa imi dau si eu cu parerea despre cele discutate mai sus.

 

1.Cred ca in spiritul intelegerii si reconcilierii se poate ca, cei trei membrii fondatori ai acestui ONG, fara nici un fel de cost, pur si simplu sa suspende ONG-ul.

Pentru a incerca sa se reconstruiasca Clubul.

Si daca nu iese, cei trei, pot oricand sa reia activitatea ONG-ului, in acelasi mod.

Dar daca se vrea, se va putea, iar in felul acesta si numele este inregistrat.

 

2.Activitatea ar trebui continuata, conform Codului Clubului Motoveteranilor, cod dezbatut on-line si adoptat de majoritatea membrilor , in sedinta deschisa.

 

Este stabilita data intalnirii anuale, ultimul week-end din mai,doar ca trebuie hotarat daca week-end plin din mai, 24.05 - 26.05 sau 31.05 - 2.06

 

Stiu ca s-a stabilit sa se faca la Calimanesti, dar multa lume a spus ca s-a saturat de Calimanesti, pe de o parte, iar pe de alta parte este prea departe pentru cei din Moldova, asa ca, ma gandesc ca aici, on-line, se poate discuta si stabili o alta locatie , undeva in centrul tarii, zona Brasov sau Tg.Mures

 

Cred ca daca se va suspenda activitatea ONG-ului, l-am putea ruga pe Ivan , data fiind experienta lui organizatorica, sa se ocupe de organizarea intalnirii din 2019.

 

Iar pana la Intalnirea din 2019, avem timp sa stabilim o ordine de zi pentru sedinta anuala, in care putem , daca vrem, sa modificam Codului Clubului, sa incercam sa organizam clubul in grupuri zonale, astfel incat, sa nu se mai piarda legatura cu membrii clubului, sa discutam despre sigla, despre patch  sau putem discuta orice alta idee aveti.

 

Cum se zice " parerea mea ".

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, domnilor și doamnelor. Eu sunt nou venit în acest club, poate nu este locul meu sa comentez dar am doua întrebari:

1. Imaginea clubului nu trebuie protejata și promovata cu orice preț de către membrii săi?

2. Aceste discuții nu țin de organizarea internă a clubului?

Sunt vizibile și nu aduc nimic bun la modul asta.

Cred că trebuie să mă prezint: Numele meu este Radu, am 31 ani, am permis categoria A de 5 ani aproape 6, dețin o Honda CBR600F din 1994, 200.000km cumpărată la 33.000km.  Am mai deținut și alte motorete. Chiar și comuniste. Nu-mi pierd nopțile prin intersecții la cafea după ce am dat o tura de cartier pt că am mers 2km și am obosit. Nu fac "liniuțe" după cum am mai fost întrebat.

Membru fondator al unui RC din Bucuresti și fost membru al comitetului executiv. M-am retras în momentul în care majoritatea a decis că vor să avanseze la MC și stim cu toții că un MC necesita implicare 100%. Eu ca și restul doresc să-mi fac un rost în viața: o familie, un job stabil cu venituri sigure și constante, nu sa dorm prin clubhouse, dar nici sa încurc. Majoritatea a decis trecerea la MC, am ajutat cat am putut de mult pentru realizarea acestui lucru după care m-am retras. 

Nu vreau să-mi fie luat in nume de rău comentul. Daca se dorește să tac, am sa tac. 

Drumurile noastre s-au mai intersectat pe la diverse evenimente, va port cel mai mare RESPECT.

Am fost prezent la o parte din întrunirile  voastre înainte să fac parte din club, eram unul dintre cei aciuati.

Cand a venit propunerea sa fac parte din acest club, normal că am spus "DA". A fost o onoare pentru mine sa fac parte din acest club.

Pe viitor îmi doresc să onoreze toate întrunirile clubului și să cunosc cat mai multi din membrii săi. O familie frumoasă și numeroasă! Nu am avut placerea de a cunoaște toți membrii. Și nici nu cred că voi putea.

Au fost 2 ani mai grei și am ajuns pe unde am putut.

Am mai onorat diverse evenimente pe la alte cluburi dar nu am purtat însemnele clubului. Nu fac nimic de capul meu.

Numai gânduri bune și respect! 

Asfalt uscat cat mai merge!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe 11/2/2018 at 16:23 Dan Rosca a scris:

Cred ca in spiritul intelegerii si reconcilierii se poate ca, cei trei membrii fondatori ai acestui ONG, fara nici un fel de cost, pur si simplu sa suspende ONG-ul.

 

La ONG-uri nu exista institutia ”suspendarii” activitatii, ca la societati sau alti operatori economici.

Am citat dintr-o precizare a unui consilier juridic pe o speta asemanatoare.

Pe 11/2/2018 at 18:51 nicon a scris:

... cand va spuneam  ca sunt semne bune ...

 

Si eu cred ca sunt si nu ar trebui sa ratam nici o ocazie ivita pentru reconciliere.Doar ca reconcilierile presupun intotdeauna ca partile sa fie conciliante, sa admita ca sunt necesare compromisuri de ambele parti. Sunt sigur ca pot fi gasite elemente ale unui Cod al motoveteranilor, acceptate de majoritate.Pot fi eliminate exagerarile si aduse modificari benefice pentru un club ce merita respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://infiintarefirmabucuresti.ro/suspendarea-temporara-a-activitatii/

Orice societate comerciala (asadar si un ONG, care-i tot o societate comerciala, asta conform legilor acestei tari), poate sa-si suspende activitatea pe max. 3 (trei) ani...dupa care, poate sa-si reia activitatea timp de o luna si sa revina la suspendare pe o alta perioada (daca asa considera ca este bine aceia care o conduc). :drinks:

 

Citez: "Activitatea oricarei forme de organizare comerciala poate fi suspendata pentru maxim trei ani.
           Costurile pentru aceasta procedura sunt de maxim 300 de lei"

 

Si...tarife:

https://www.infiintarefirmaromania.ro/tarife/tarife-dizolvare-lichidare/

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 48 minute bluerider53 a scris:

Sunt sigur ca pot fi gasite elemente ale unui Cod al motoveteranilor, acceptate de majoritate.Pot fi eliminate exagerarile si aduse modificari benefice pentru un club ce merita respect.

 

Care sunt exagerarile din Codul Clubului motoveteranilor ce ar trebui eliminate?!

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 7 minute topgun a scris:

 

Care sunt exagerarile din Codul Clubului motoveteranilor ce ar trebui eliminate?!

 

 

Pot sa-ti raspund eu, Ducu? Simplu...acele termene care limiteaza accesul ca membru plin in club, adica data obtinerii categoriei A in permisul de conducere, existenta obligatorii a acestei categorii, ori dreptul de vot si de port al emblemei al celor "de pe margine"...cred ca-s cuiele lu' Pepelea, ca si-n pesedeu...asa ca se incearca faurirea unui cod (sau regulament al oengeului) care sa le fie vaforabil celor de-acum si sa excluda exact ce a stat la baza infiintarii acestui club...

Simplu!

"Noi propunem, noi votam, noi aprobam...voi, cei care ati pus bazele acestui club, n-aveti decat sa latrati la luna!"

Si, ca sa raspund mai in gluma unui nou venit (bine-ai venit, Slik Radu!)...as putea sa-mi aduc familia (nu minerii cum zicea prietenul Toni) si sigur as putea forma un grup care sa incline votul in favoarea mea, fara alte ajutoare (fiul are categoria A de 18 ani, fiica de 16 ani, ginerele de 19 ani...si vreo cativa vecini pentru care-s acuzat ca-s vinovat de nasterea lor, posesori de categorie A si motociclete...)! Dar n-o voi face! Asa ca, tu poti sta in banca ta, cumintel, aduna kilometri, vino la intruniri, dar pastreaza-ti parerile pentru mai tarziu! Habar n-ai cat de repede o sa-ti vina randul sa faci ce fac eu acum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te dai mare cu litere "boldite" :D. Nici eu nu cred ca cei fara permis "A",sotiile, copii, etc. ar trebui sa fie membri cu drepturi depline ca motoveterani.Sectiunea "simpatizanti" (sau alta denumire) din Cod poate fi preluata in continuare.Vechimea minima de 20 de ani ar putea fi exagerata si stabilita arbitrar. Definitia "veteranismului" nu precizeaza nici o cifra ! Aici ar fi loc de oarece compromis. Dar e doar parerea mea umila de simpatizant :pardon:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai...exact ce spuneam! Vedeti voi, bucatica asta de 20 ani vechime categoria A ii impiedica inclusiv pe actualii fondatori sa intre in legalitate! Chestii pur pesediste, cum v-am zis! Acum se vrea injumatatirea duratei...ori excluderea unui astfel de punct din regulament...

Pai, cand unii invarteau roata, de nevoie sau de placere, altii isi vedeau de viata lor...fara motociclete, ca aia cu motociclete erau huiduiti de vechiul regim! Cand a inceput sa dea bine la public, hop si noi pe doua roti...si vrem drepturi ca si aia care mergeau in anii '70...'80 cu gazolina, impingeau caprele sa porneasca fiindca n-aveau baterie (nu se gaseau de cumparat), sau mai stiu eu ce greutati intampinam atunci! Ei uita ca aia vechi au spirit de motociclist, traiesc motociclismul si nu l-au abordat ca pe-un moft sau trend! Motociclismul este stilul de viata al multora dintre noi, de la muzica ascultata (!), modul de a ne imbraca, de a ne comporta, de a gandi...reflecta acest stil! Eu respir motociclism, asa ca nu vreau sa fiu in aceeasi galeata cu manelistii, cu aia care si-au luat motocicleta ca sa impresioneze, cu aceia care s-au trezit ieri calare pe doua roti si se vor egali cu mine! Nu exista egalitate in viata si nici in motociclism! Ah, ca putem ajunge la un compromis...da! Am scris care este acest compromis...si nu voi mai arde gaz sa-l reamintesc!:search:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 25 minute bluerider53 a scris:

Te dai mare cu litere "boldite" :D. Nici eu nu cred ca cei fara permis "A",sotiile, copii, etc. ar trebui sa fie membri cu drepturi depline ca motoveterani.Sectiunea "simpatizanti" (sau alta denumire) din Cod poate fi preluata in continuare.Vechimea minima de 20 de ani ar putea fi exagerata si stabilita arbitrar. Definitia "veteranismului" nu precizeaza nici o cifra ! Aici ar fi loc de oarece compromis. Dar e doar parerea mea umila de simpatizant :pardon:.

 

Doar am intrebat! 

Oricum eu m-am retras de vreo 4 ani.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...