Mergi la conţinut
Valeriu Alexa

De la "VETERANII,ADUNAREA" la Clubul Motoveteranilor

Recommended Posts

acum 1 minut cristichivu74 a scris:

E

Eu doar am transmis un mesaj.

O sa aflați care.

Cat mister...

Sa inteleg ca daca purtam bulina aia pe spate te duci si ne dai in gat la cine stie ce autoritate in materie de reglementare a purtarii bulinelor iar aia vin la noi si.... ce fac ? 

1. ne fura vestele - Art 228 cod penal -de la 6 luni la 3 ani sau amenda penala.

2. ne iau la palme- Art 193 cod penal- de la 3 luni la 2 ani sau amenda penala ,iar daca apar leziuni sau este afectata sanatatea, de la 6 luni la 5 ani sau amenda penala.

3. ne bat bine- art. 194 cod penal -de la 2 la 7 ani

La cele de mai sus se adauga un spor de o treime din pedeapsa cea mai mare in cazul in care se combina punctul 1 cu 2 sau 3.

Atentie insa ,fiind un grup de oameni in varsta cu diverse afectiuni, e posibil ca in urma scandalului cineva sa dea coltu'

In cazul asta pedepsele de la punctul doi se incadreaza la

4.Art. 195 -lovituri cauzatoare de moarte -de la 6 la 12 ani (indiferent daca a luat doar o palma si a facut infarct de frica)

Asadar cu ce ne ameninti tu aici?Mai ales ca te consideram prieten. Si cine crezi tu ca s-ar complica sa ia la bataie niste mosi pt o bulina?

Nu vorbesc pt mine ca toata lumea stie ca nu am purtat niciodata bulina aia si nu pentru ca nu aveam voie ci pentru ca e urata.

Dar ca principiu.

Eu consider ca atata vreme cat nu e interzis de lege sa te imbraci intrun fel anume poti sa faci ce vrei. Restul e cancan si prea multe filme de gen.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
acum 19 minute Dan @ Popescu a scris:

Cat mister...

Sa inteleg ca daca purtam bulina aia pe spate te duci si ne dai in gat la cine stie ce autoritate in materie de reglementare a purtarii bulinelor iar aia vin la noi si.... ce fac ? 

1. ne fura vestele - Art 228 cod penal -de la 6 luni la 3 ani sau amenda penala.

2. ne iau la palme- Art 193 cod penal- de la 3 luni la 2 ani sau amenda penala ,iar daca apar leziuni sau este afectata sanatatea, de la 6 luni la 5 ani sau amenda penala.

3. ne bat bine- art. 194 cod penal -de la 2 la 7 ani

La cele de mai sus se adauga un spor de o treime din pedeapsa cea mai mare in cazul in care se combina punctul 1 cu 2 sau 3.

Atentie insa ,fiind un grup de oameni in varsta cu diverse afectiuni, e posibil ca in urma scandalului cineva sa dea coltu'

In cazul asta pedepsele de la punctul doi se incadreaza la

4.Art. 195 -lovituri cauzatoare de moarte -de la 6 la 12 ani (indiferent daca a luat doar o palma si a facut infarct de frica)

Asadar cu ce ne ameninti tu aici?Mai ales ca te consideram prieten. Si cine crezi tu ca s-ar complica sa ia la bataie niste mosi pt o bulina?

Nu vorbesc pt mine ca toata lumea stie ca nu am purtat niciodata bulina aia si nu pentru ca nu aveam voie ci pentru ca e urata.

Dar ca principiu.

Eu consider ca atata vreme cat nu e interzis de lege sa te imbraci intrun fel anume poti sa faci ce vrei. Restul e cancan si prea multe filme de gen.

Dacă o vezi ca amenintare ma dezamăgești crunt.Multi din voi îmi sunteți prieteni și nu mi-aș permite sa va ameninț.

Dupa cum am spus și mai sus.

Nimeni nu are nimic cu nimeni.

Sunt doar reguli ce trebuiesc respectate in lumea moto.

Nu am făcut altceva decât sa transmit un mesaj.

Restul își asuma fiecare decizia.

Sa ne vedem cu bine.

Din punctul meu de vedere discutia pe acest subiect este închisă !

Link la postare

Si eu care suport doar tricouri, sepci cu marci moto sau reclame legate de moto !

Mai, da' ce are toata lumea cu vestele si emblemele alea? Strigati in gura mare ca nu sunteti asa.... dar va place sa va imbracati asa. Si asta dupa ce s-a aratat pe la diverse intruniri ce nu trebuie sa faci. Daca nu va plac cei din diferite gasti/cluburi, si nu agreati felul lor.... de ce trebuie sa ii copiati ?  Original...nimic, parca am fi toti "made in china", doar copii ieftine. ( de fapt, ca banc, doar chestiile chinezesti sunt originale... pe alea nu le copiaza nimeni)

Pe echipamentul meu , chiar nu reusesc sa vad utilitatea unei veste! (... doar daca e reflectorizanta)... si sa-mi mai strice si iesirea.... o vesta!

Parca se zicea ca vrem spirit liber... si sa ma ingradeasca o vesta, la reguli de club, frica de alte gasti... ?!

Hai, ca ajungem ca in discutiile din politica si religie.... totdeauna iese cu  cearta.

Da' voi despre motoare nu stiti sa povestiti? Sau acum, la motoare moderne si scumpe va tremura cheia in mana?

Link la postare

Eu am atras atentia de multe ori pe aici, inclusiv la unele intruniri celor care au dat patch-urile la gramada, fara discernamant.  Nu asa se dau aceste patchuri. Am fost si membru, membru fondator de club. primirea acestui patch stiti bine cum se face. Am ramas uimit sa vad pe vestele unor tineri care n-au nici 25 ani patchul mare. La fel si pe vestele sotiilor unor membri care sunt doar pasagere si n-au nimic cu acest club. Propunerea mea a fost sa se faca ori o deosebire a membrilor veritabili de acestia ori schimbarea patch-urilor si atentionarea pe diferite saituri de profil moto, cu fotografii ca cine poarta patch-ul mare cu aceasta denumire nu este membru al Clubului Motoveteranilor, este doar un fals. Solutii exista. Daca se v-a schimba ceva trebuie facuta o lista cu veritabilii membri si comandate patch-uri nu mai multe decat membrii sunt.

Link la postare

Pe vremea lui Ceasca cand eram la scoala aveam matricole.Eram un fel de cireada de vaci insemnate,numerotate pentru ca in caz de ceva sa ne poata identifica militia.Asa si cu bulinele.

Dupa revolutie cand am prins curaj sa merg cu mobra neinmatriculata pe strazi stiind ca nu ma poate prinde decat vreun politist pe motor aveam sentimentul ala de libertate,sentimentul ala ravnit in comunism.Acum motociclismul nu mai este despre spirit liber ,nu mai face nimanui placere sa se suie in sa si sa plece singur la drum, doar el si gandurile lui. Acum trebuie mers in grupuri ,si cu cat mai mari cu atat mai bine. Grupurile trebuie sa aiba insemne, ca sa nu se rataceasca unii de altii.

Motociclismul a devenit un show pe care sa-l aratam celor de pe margine, avem embleme pe spate ca sa stie tot poporul ca nu suntem ai nimanui,ca facem parte din ceva .Ca avem prieteni.

Prietenia nu se mai leaga pe pasiuni comune.Toti invocam pasiunea pt motocicleta dar nu la toti e reala.Intreaba doi motociclisti care se cred prieteni daca merg la teatru impreuna,daca se plimba impreuna prin parc cu familiile lor sau daca isi fac concediile impreuna,daca se viziteaza acasa pentru orice altceva decat pasiunea pt motoare.Majoritatea vor spune ca sunt prieteni pentru pasiunea pentru a merge impreuna pe doua roti. Ceea ce e hilar .Un raspuns asemanator din partea unor automobilisti ar parea ciudat.Suntem prieteni pt ca ne place sa conducem masina.

Acum daca n-ai prieteni iti cumperi motor si iti cauti ,umil ,un grup care sa te primeasca.Apoi, in clipa cand esti acceptat si ai fost insemnat ca vacile cu fierul inrosit pe spate te transformi din baiatul umil ,timid si linistit intr-un zmeu agresiv .Acum ai spate. Nu mai conteaza ca inainte apreciai muzica clasica sau disco,acum e musai sa spui ca de fapt iti place rockul,tatuajele si bautura pentru ca asa e in filme.Incepi sa-ti modifici personalitatea ca sa te incadrezi in sablonul unanim acceptat. Filmele au creat acest sablon,aceasta reteta cu toate ingredientele necesare ca sa fi vazut drept un motociclist adevarat.Mai trist e ca multi copii incearca sa-si schimbe propriul fel de a fi pentru a se incadra in acest sablon si ca sa fie acceptati de ceilalti.

Ne inregimentam singuri in diverse grupuri si ne supunem unor reguli de buna voie. Ne taiem singuri craca spiritului liber de sub fund cazand intr-o lume incalcita plina de oameni care-si dau prea multa importanta,o lume plina de orgolii ,pentru ca au vazut ei in filme cum trebuie sa fie un motociclist.In mintea unora ,odata cu achizitia de motor si geaca devii un fel de zeu la care muritorii de rand fara motoare trebuie sa se inchine si sa cada in genunchi.Exista acea mandrie cand mergi in gasca de motociclisi pe strada ,toti cu aceleasi embleme si tragi cu ochiul in stanga si-n dreapta sa vezi cine ar putea sa te vada si sa se sperie de tine.In mintea ta ai impresia ca pietonii sau automobilistii care te vad se gandesc "uau, motociclisti, ce minunat, ce mi-as dori sa fiu ca ei" cand de fapt sunt injuraturi ori pentru zgomot ori de frustrare din partea soferilor.

De ce scriu toate astea? Pentru ca am ajuns la concluzia ca nu voi purta niciodata un pach.Poate sa fie cusut cu fir de aur.Vreau sa fiu liber. Si nu voi merge in grupuri mai mari de 2-3 motoare. Vreau sa ma bucur de peisaj si de satisfactia care ti-o da mersul pe doua roti.Nu vreau sa fiu atent la ce face cel din fata sau din spatele meu. Nu vreau sa incerc sa tin un anumit ritm impus de altul.Vreau sa merg incet sau repede dupa cum simt la momentul respectiv.Vreau sa opresc unde am chef sau sa nu opresc deloc. Vreau sa fiu liber.

Imi place sa ma intalnesc cu voi, sa bem un pahar impreuna ,sa cantam, sa dansam ,sa depanam amintiri impreuna pentru ca ne cunoastem de cel putin10 ani .Nu imi plac insa  frustrarile,orgoliile unora ,certurile de pe forum fara rost.Si pentru ce? Oare este atat de necesar sa facem parte din vreun club ca sa ne intalnim? La cele una sau doua intalniri pe an la care venim ,o facem din obligatie sau de placere? Daca nu am fi trecuti pe vreo lista a membrilor nu v-ar mai placea sa ne vedem? Voi nu vedeti ca singurul motiv de cearta este clubul in sine? Nu ar fi mai frumos sa dam emblemele jos sa punem lacat pe club si sa ne vedem ca niste prieteni? Cu ce ar fi diferit? 

Sunt oameni care s-au retras si nu mai vin sa se intalneasca cu ceilalti tocmai pentru ca ceilalti au ramas membri in club. Respect pentru cei care au plecat din club si totusi vin sa ne vedem. Inseamna ca pe ei nu i-a legat un pach care odata pierdut a sters orice prietenie. Inseamna ca ei sunt atasati sufleteste de anumite persoane. 

Daca maine am desfiinta clubul ,cei care s-au retras ar putea sa se reintoarca ca prieteni printre noi.Sau poate nu ,poate pana s-au retras i-a atras doar apartenenta la un club. 

Eu recunosc ca din cauza acestui club m-am certat cu multa lume , incercam sa-mi impun un anumit punct de vedere,aveam opinia mea legata de mersul clubului,aveam orgoliile si frustrarile mele. In viata reala nu sunt un certaret dar clubul m-a schimbat. De aici concluzia ca absenta clubului ar fi benefica pentru toti.Nu ar mai fi motive de cearta.

Am putea sa organizam intalniri anuale pentru noi ca prieteni.Ar veni toti cei care se simt bine impreuna cu noi.Poate si cei care s-au retras.Nu ar fi nimeni frustrat ca e doar simpatizant si nu membru.Nu ar mai fi doua categorii de oameni in acest grup.Ne-ar lega doar prietenia.Nu ar mai veni cu noi cei care o fac doar de dragul unui pach atasat pe geaca.Am ramane doar intre prieteni si nu vom mai avea motive de cearta . Stati cinci minute si reflectati. Tineti neaparat sa aveti o bulina pe spate? Va face asta mai motociclisti decat sunteti in realitate? Vreti sa va plimbati sau sa faceti impresie pietonilor si soferilor de pe strada?

Am sa fac primul pas si o sa spun ca ma retrag din club. Dar am sa vin sa ma vad cu voi indiferent ca va fi la intalnirile anuale sau pe la intrunirile de gen. Vin ca si prieten.

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.