Mergi la conţinut
Valeriu Alexa

De la "VETERANII,ADUNAREA" la Clubul Motoveteranilor

Recommended Posts

Cat timp va mai "înțepați" voi, noi mergem mâine la Căciulata sa vorbim cu cazarea si toate cele necesare întrunirii ( sala de ședințe, restaurantul pentru masa festivă comuna, intrări multiple la piscina etc)

Sper ca mâine seara sa avem ceva bine stabilit.

Dar apropo, despre cate camere sa vorbim??  

Sa facem vorbire doar pentru cele rezervate, sau sa insistam pentru pentru cele cincizeci despre care am tot discutat.

Direcția clubului se va decide numai in sedinta întrunirii anuale, deci aștept sa va înscrieți si sa participam in numar cat mai mare. Comentariile si discuțiile pro sau contra sunt de prisos pana atunci.

"Parerea mea"

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Silviu, te rog sa retii pentru cativa amici care au confirmat prezenta (nu au cont aici) inca cinci camere duble. Multumesc!:air_kiss:

Link la postare
acum 17 ore ivan_pedala a scris:

Am obosit sa-ti tot raspund...pentru ca in fond nu esti decat un "bagacios mic" caruia nu trebuie sa-i mai dau atentie, fiindca nu meriti, cred ca mi-am depasit limitele in a incerca sa te fac sa pricepi ca nu tu trebuie sa pui intrebari aici, nu tu trebuia sa faci acest oengeu' nedorit, motociclismul legat de acest club nu promoveaza un sport moto (si daca asta va doriti, infiintati-va club si puneti-va pe cine vreti capetenie), iar cei care trebuie si pot sa-si spuna aici cuvantul, sa puna intrebari, sa ne ceara socoteala...ne intorc spatele vazand pe mana cui a incaput clubul si modul cum se incearca acapararea lui (de la sigla, nume, etc...fara respecatrea codului votat candva de majoritatea membrilor clubului, dupa o dezbatere indelungata)! Restul sunt basme! 

Stima!:drinks:

Am inteles,trec în banca mea.Totusi încă nu stiu ce calitate au bagaciosii mici sau mari în acest club,pardon grup de "prieteni".Noi suntem doar participanți aplaudaci la petrecerile mai marilor boieri calareti de mobre?Dacă nu putem vota ,avea păreri sau intrebari ce cautam alături de voi,doar sa spunem glumițe sau sa cântăm fals ,sa nu fiti câțiva nostalgici adunați la o pensiune?Puteati prezenta aceste condiții acum 6 ani cand am aderat la acest grup.Dar am uitat ca nu merit atenție...

Link la postare
Pe 11.03.2019 at 19:15 ivan_pedala a scris:

Sper ca anul asta clubul sa revina la vechea oranduire si cei care au plecat sa revina cu drag inapoi...si mai sper sa nu se mai trezeasca binefacatori anonimi care sa-si aroge conducerea unui club care nu are nevoie de conducatori!

Hai cu intrunireaaaaa!:gora:

Vad ca insiști sa susții aceeași minciuna și dezinformare. O faci cu reavointa clar, pentru ca știi bine ca cei care au plecat, au făcut-o mult înainte de apariția ong-ului. Dacă ții la adevăr, încearcă sa afli totuși de ce au plecat câțiva din vechii membrii, fără sa cauti tzapi ispășitori pe aiurea. Tot n-am înțeles, pe lângă datul cu pietre, dacă încerci sa te implici cu ceva constructiv în organizarea acestei intalniri? De acord cu "fără șefi" dar n-am văzut un program, o ordine de zi propusa, reactualizarea listei membrilor(se pare ca nu mai e!) sau care va fi regulamentul de participare la ședința. Cineva va trebui să-și asume aceste sarcini! 

Link la postare

Simi dragule, cand organizam io, faceam io programul, imi asumam toate cele...dar cum implicarea mea de-acum se rezuma la a participa ca oricare membru vechi al clubului, nu pot impune ceva organizatorilor. Si n-am mai dat deloc cu pietre, fiindca am vazut ca o fac in zadar, cei veniti peste noapte in club "fac legea" si isi aroga fara drept ce nu ar trebui sa fie al lor, neavand conditiile de bun simt indeplinite pentru a fi membri plini...ci doar simpatizanti (cu una sau doua exceptii). Ca atare, o sa ma multumesc ca sa ma intalnesc cu prietenii vechi, sa-mi fac prieteni noi, sa ma plimb si sa ma simt bine acolo unde se vor tine intrunirile clubului. Poate ca nici sedinta n-o voi onora, fiindca vad ca acei cativa care ati format oengeu' insistati sa fiti luati in calcul, precum pesedeii... N-o sa va mai deranjez si o sa-i rog si pe aceia care vor veni la chemarea si indemnul meu sa nu dea curs provocarilor. Poate peste ani, cineva se va trezi si-i va pune la zid pe cei care cu intentii bune sau nu, au faramitat a doua oara acest club frumos, prin nerespecarea clara a codului. Iar aceia care au plecat anterior oengizarii au avut fiecare problemele lor, cu sau fara tangenta privind clubul...unii poate vor reveni, altii poate vor astepta vremuri mai bune, sau nu se vor mai intoarce niciodata in randurile noastre. Nu putem judeca pe nimeni despre hotararile pe care le iau individual. Asa ca hai cu 31 Mai...chiar mi-e dor de unii!:group:

Link la postare

Ivane, mai linisteste-te. Lumea mai evolueaza. Vreau sa tii si tu pasul. In majoritatea tarilor exista cluburi de moto sub diferite forme de organizare. Sunt si cluburi cu ,,mosi,, pe motocicleta, organizati, fara obligatii, ma refer aici la cotizatii, fara legi mai inchizatoare ca in unele MC-uri.  Stiu ca ai alergie la asa ceva dar ori te acolodezi ori nu te mai contraria aci. Vino la sedinta, asterne-ti dorintele pe foaie, expune-le si punem la vot, nu te contrazice aci cu toata lumea ca nu te alegi cu nimic. Apoi respecta dorintele majoritatii. Eu sunt pentru o forma de organizare gen ONG. Fara cotizatii cum s-a discutat odata, fara legi interioare care sa ne constranga ca motociclist, doar legi de bun simt, statutul e suficient. Sa ma motivez in cateva cuvinte avantajul: Vom avea un patch legal, patentat, recunoscut si respectat. Ne vom putea afilia cu alte cluburi de gen din lume, vom putea obtine donatii si utiliza banii in scopuri caritabile, etc. Daca cineva a preluat aceasta initiativa cu greseli de inceputuri sau nu e facut impostor sau profitor. Nu e ok asa. Se vor alege doar membrii de club care vor face parte din comitetul de infiintare. Persoane care doresc asta. Asa doar cu un patch pe spate si fara nicio organizare suntem ca si cum n-am fi.

Link la postare
acum 54 minute ivan_pedala a scris:

Simi dragule, cand organizam io, faceam io programul, imi asumam toate cele...dar cum implicarea mea de-acum se rezuma la a participa ca oricare membru vechi al clubului, nu pot impune ceva organizatorilor. Si n-am mai dat deloc cu pietre, fiindca am vazut ca o fac in zadar, cei veniti peste noapte in club "fac legea" si isi aroga fara drept ce nu ar trebui sa fie al lor, neavand conditiile de bun simt indeplinite pentru a fi membri plini...ci doar simpatizanti (cu una sau doua exceptii). Ca atare, o sa ma multumesc ca sa ma intalnesc cu prietenii vechi, sa-mi fac prieteni noi, sa ma plimb si sa ma simt bine acolo unde se vor tine intrunirile clubului. Poate ca nici sedinta n-o voi onora, fiindca vad ca acei cativa care ati format oengeu' insistati sa fiti luati in calcul, precum pesedeii... N-o sa va mai deranjez si o sa-i rog si pe aceia care vor veni la chemarea si indemnul meu sa nu dea curs provocarilor. Poate peste ani, cineva se va trezi si-i va pune la zid pe cei care cu intentii bune sau nu, au faramitat a doua oara acest club frumos, prin nerespecarea clara a codului. Iar aceia care au plecat anterior oengizarii au avut fiecare problemele lor, cu sau fara tangenta privind clubul...unii poate vor reveni, altii poate vor astepta vremuri mai bune, sau nu se vor mai intoarce niciodata in randurile noastre. Nu putem judeca pe nimeni despre hotararile pe care le iau individual. Asa ca hai cu 31 Mai...chiar mi-e dor de unii!:group:

Eu sper sa participi la sedinta împreună cu ceilalți apropiați ai tăi,pentru a stabili împreună viitorul clubului.Daca așteptați vremuri mai bune(Pentru cine sa fie bune?),este posibil să rămâneți cu așteptarea toată viața...

acum 4 minute kato_arad a scris:

Ivane, mai linisteste-te. Lumea mai evolueaza. Vreau sa tii si tu pasul. In majoritatea tarilor exista cluburi de moto sub diferite forme de organizare. Sunt si cluburi cu ,,mosi,, pe motocicleta, organizati, fara obligatii, ma refer aici la cotizatii, fara legi mai inchizatoare ca in unele MC-uri.  Stiu ca ai alergie la asa ceva dar ori te acolodezi ori nu te mai contraria aci. Vino la sedinta, asterne-ti dorintele pe foaie, expune-le si punem la vot, nu te contrazice aci cu toata lumea ca nu te alegi cu nimic. Apoi respecta dorintele majoritatii. Eu sunt pentru o forma de organizare gen ONG. Fara cotizatii cum s-a discutat odata, fara legi interioare care sa ne constranga ca motociclist, doar legi de bun simt, statutul e suficient. Sa ma motivez in cateva cuvinte avantajul: Vom avea un patch legal, patentat, recunoscut si respectat. Ne vom putea afilia cu alte cluburi de gen din lume, vom putea obtine donatii si utiliza banii in scopuri caritabile, etc. Daca cineva a preluat aceasta initiativa cu greseli de inceputuri sau nu e facut impostor sau profitor. Nu e ok asa. Se vor alege doar membrii de club care vor face parte din comitetul de infiintare. Persoane care doresc asta. Asa doar cu un patch pe spate si fara nicio organizare suntem ca si cum n-am fi.

Multumesc Kato.Ai expus în câteva rânduri ce incerc eu sa exprim in ultimul an.Eu imi doresc sa te implici în dezvoltarea acestei dorințe colective.Ai tot sprijinul din partea mea..

Link la postare
acum 6 minute Valeriu Alexa a scris:

....Daca așteptați vremuri mai bune(Pentru cine sa fie bune?),este posibil să rămâneți cu așteptarea toată viața...

Da, ai dreptate...aci este ca mersu' la vot...mergi sau nu, urmatorii patru ani tot injuri! Asa ca prefer sa nu mai vin, ca sa-i pot injura pe aia care au votat...ca n-au facut-o bine!:laugh:

Si cum m-am plimbat toata viata cu motocicleta si ea n-a stiut daca-s membru sau nu in vreun club, asa o voi face-o si de-aci incolo... Sper sa nu ma intrebe vreodata si sa ma puna in dilema!:pardon:

Link la postare

Sper ca este o decizie luată la supărare.Am decis să suspend activitatea Ong-ului pentru a te putea implica in reorganizarea clubului(in urma sfaturilor unor prieteni comuni),daca unii spun o părere, au o gândire diferită,..tu te retragi..Spui ca vrei sa te întâlnești doar cu unii prieteni dragi.Care este problema daca sunt pe acolo si altii...Este vorba aici de ideea de "motoveterani adunarea 2009.".Nu trebuie sa fii prieten cu toți...Parerea mea este ca nici o intrunire de motoveterani nu este" firesca"fără participarea lui Ivan Pedala.,Te rog sa te mai gândesti.

Eu te consider tot prietenul meu si sint convins că daca voi avea vreodata nevoie de ajutorul tau ,il voi avea.

Link la postare
1 hour ago ivan_pedala a scris:

Da, ai dreptate...aci este ca mersu' la vot...mergi sau nu, urmatorii patru ani tot injuri! Asa ca prefer sa nu mai vin, ca sa-i pot injura pe aia care au votat...ca n-au facut-o bine!:laugh:

Si cum m-am plimbat toata viata cu motocicleta si ea n-a stiut daca-s membru sau nu in vreun club, asa o voi face-o si de-aci incolo... Sper sa nu ma intrebe vreodata si sa ma puna in dilema!:pardon:

Oltene, te punem sef, da vino la vot. Eu te votez cu draga inima. Nu mai fii atata de intransigent ce naiba. Cauta si tu o cale de reconciliere. Tu nu intelegi ca nimeni nu te obliga la nimic, chiar si daca vom fi club. Nici macar sa porti vesta nu o sa oblige nimeni. facem o aripa de-a renegatilor :)). N-ai nicio obligatie, doar una, de bun simt: sa nu defaimezi clubul si membrii. daca nu-ti place fa alta aripa, nimeni nu te tine legat. Loc de salut si de baut o bere la aceiasi masa se gaseste. intodeauna. Nu mai fii rigid si nu mai trai in trecut. Pe aici la noi se zice: nu mai fii batut in cap :). Hai cu noi ca esti sarea si piperul, spirit tanar si rebel, oricum nu te mai linisteste nimeni, pune problemele la sedinta si le vom discuta.

Link la postare

Și eu țin la Ivan, dar dacă ar accepta, s-ar situa într-un conflict de interese și ar trebui și să accepte să "motocicleasca" în ce detesta el mai mult - ong-ul! 

Și pe urma ce facem cu Bujie, președintele motoveteranilor din Europa de Est? Sa nu greșim cumva! 😄

Link la postare

In ordine de idei:

- nu-mi doresc si nu vreau sa fiu sef la un club in care statutul spune ca este fara sefi!

- vesta o port (este de la tine Kato, asa ca este amintire si tin la ea!), dar nu voi pune niciodata pe spate capacul ala mare (mare si urat, care il poarta si cei de la gradinita moto ca sa epateze!) cu emblema clubului...mi-ajunge emblema aia micuta si frumoasa, pusa la loc de cinste, in dreptul inimii, primita de la raposatul Stefan;

- ok, am inteles ca se vrea schimbare (doar de catre unii), dar faptul ca schimbarea s-a facut pe sub masa, pe la spate...oricum, dar nu transparent, si nu de oamenii care trebuia si meritau poate sa faca asta, aveau dreptul si nu incalcau codul...asta ma deranjeaza si imi pune semne de intrebare privind viitorul clubului;

- nu voi fi niciodata in conflict de interese cu nimeni si nimic, fiindca Oltenia Bikers Tg-Jiu nu este nici ONG, nici SRL...e o filiala zonala a clubului de la Craiova si n-o sa ma vedeti pe mine incastrat in organizatii care sa dea socoteala cuiva...si mai ales unora care nu respecta reguli simple si de bun simt;

- tot respectul pentru Bujie (poate singurul care isi avea locul in noua forma a clubului), dar totusi...cine a mai inventat-o si pe asta (parca sunteti copii de gradinita!!!) cu presedintele motoveteranilor din Europa de Est, unde s-a tinut sedinta aia internationala cu membrii din toate cluburile Europei de Est si cine l-a propus si votat, asta ca sa nu mai intreb de legalitatea folosirii numelui international de Europa de Est, care dupa cum stiu, nu cuprinde doar Estul Bucurestiului?!

Ca atare, cand veti renunta la prostiile astea inventate de unii ca sa-si acopere faptele facute fara cap (copilarii de oameni mari care nu au altceva mai bun de facut), cand veti renunta la sefi, oranduiri feudale de orice fel, reguli in afara codului, la numirea de membri fara a tine cont de regulile simple din codul nostru...etc...etc...abia atunci o sa se reintregeasca acest club. Si nu, nu-s singurul care spune asta, dar sunt singurul care o scrie si are curaj sa sustina cele scrise!

Asfalt uscat!:drinks:

Link la postare

@ivan

Cred ca ai luat prea in serios niste vorbe menite sa mai destinda putin topicul,gluma cu Europa de est era preluata de la Bujie si el si-o asuma cu relaxare.Mai si glumim !

Salut propunerile lui Silviu si mi se pare ca totul incepe sa aibe sens.

Link la postare

Cat timp doriti ca soarta clubului si-a membrilor sai sa fie votata si de simpatizanti (ca-s fii, neveste, fiice, nepoti...etc.) acest club nu va functiona asa cum s-a dorit cand a fost infiintat (dar de unde sa stiti asta, cand majoritatea au urcat pe parcurs si nu-i intereseaza decat sa mai mearga o statie, ca poate...poate!). Parerea mea!

Si asta este unul dintre motivele pentru care voi face un pas inapoi de la sedinta!:angry:

Glumele voastre sau ale lui Bujie vad ca prind contur si conform regulilor Regatelor Unite (alea cu sabia pe umeri, de a numi cavaleri sau alte soiuri si minuni de gradinita) deja dau roade!

Link la postare

Cat timp doriti ca soarta clubului si-a membrilor sai sa fie votata si de simpatizanti (ca-s fii, neveste, fiice, nepoti...etc.) acest club nu va functiona asa cum s-a dorit cand a fost infiintat (dar de unde sa stiti asta, cand majoritatea au urcat pe parcurs si nu-i intereseaza decat sa mai mearga o statie, ca poate...poate!). Parerea mea!

Si asta este unul dintre motivele pentru care voi face un pas inapoi de la sedinta!:angry:

Glumele voastre sau ale lui Bujie vad ca prind contur si conform regulilor Regatelor Unite (alea cu sabia pe umeri, de a numi cavaleri sau alte soiuri si minuni de gradinita) deja dau roade!

Eu cred ca gresesti, si asta din mai multe motive:

1. Prezenta in sala a simpatizantilor, participarea lor la discutii nu ar trebui sa deranjeze. Conform Statutului, noi, "simpaticii", nu avem drept de vot, dar putem veni cu idei noi, care pot fi puse in practica, sau ... NU! In fond, asta e si ideea ... sa invatam de la cei cu experienta! Iar cand spun SIMPATIZANTI, ma refer la cei cu permis de A dar cu vechime mai mica de 20 ani si care, in timp poate vor deveni membri plini; in nici un caz la neveste/amante/copii pasageri sau insotitori. Din pacate, la ultimele sedinte au participat si astfel de ... persoane, unele chiar s-ai implicat in discutii, dar, nu cred ca era de datoria mea sa atrag atentia asupra acestui lucru.. tot un Motoveteran ar fi indicat sa explice fara suparare aceste reguli.

2. Iar cu neprezentatu" la sedinta nu faci decat sa inrautatesti situatia; cei prezenti, cu sau fara rea credinta, vor putea lua IAR deciziii gresite in privinta Clubului, urmate IAR de un alt an de certuri pe forum sau pe unde ne mai intalnim... Cel mai bine ar fi ca ABSOLUT TOTI cei care au ceva de spus si sunt implicati in activitatea CMV sa vina la sedinta si sa vorbeasca deschis, dupa care, prin votul membrilor sa se stabileasca ce/unde si daca se pot face modificari! Asa se pot rezolva multe din problemele actuale iar CLUBUL sa redevina ceea ce a fost acum cativa ani cand v-am cunoscut!

... A! Iar glumele au fost intotdeauna punctul forte al motoveteranilor! =)) Nu e stipulat in Regulament dar, cred ca nimeni nu se supara pentru glumele mai mult sau mai putin reusite sau pentru comportamentul uneori mai ... vulcanic al unora!!! Toate fac parte din "farmecul personal" al nostru!

Asa incat, ar fi bine sa iti mani bidiviul (chestia aia cu maimute pe ea, aia de scrie ...bmw, parca?) la Intrunire, si mai ales la sedinta dintre  ... balaceli!

Eu, din postura de secretara (aproximativ ne-consumatoare de alcool), si asta daca ma mai vreti, ma ofer sa tin scorul la injuraturi si alte interventii "prietenesti" ... poate asa vom avea si noi la sfarsitul sedintei o lista a participantilor si un rezumat decent a ceea ce s-a discutat! Cum de altfel s-a procedat pana in 2016!

Link la postare

Adica...da, ai batut in cuie ce-am zis si io...adica drept de vot au membrii plini...nu si simpatizantii, sau noi intratii in club si nevalidati! 

Reciteste ce-am scris si bine ca m-ai citat ca sa nu spui ca am modificat ulterior!:clap:

In rest...daca n-o sa vin, inseamna ca mi s-a luat de club si de organizarea lui, ori mi-am rupt intre timp vreju'!

Pana aunci am timp sa aleg varianta buna! Si...decat sa vin si sa ma injur cu simpatizantii deveniti patroni de club, prefer sa beau o apa sau un suc impreuna cu prietenii care-mi impartasesc ideile!

Cat priveste glumele, vezi tu...gluma s-a adeverit si este realitate! Deci?!:(

Link la postare

Nu știu ce ai vrut sa zici cu gluma ce s-a adeverit 🙄 dar sunt din ce în ce mai uimit de felul cum pui problema. Vrem sa progresam dar nu vrem sa schimbam reguli vechi chiar dacă s-au dovedit ca nu duc la nimic bun. În ce forma de organizare a societății (exceptând dictatura) crezi ca mai pot fi marginalizați și desconsiderati niște oameni, doar pentru ca alții au obținut un atestat (nu contează natura lui) cu câțiva ani înaintea lor. Cum poate cineva sa se considere superior altuia doar în baza vechimii plasticului de A!? În ce zona a lumii libere ai văzut o astfel de discriminare? Cum ajuta asta, progresul și continuitatea grupării? Dacă o regula de acum 10 ani nu a adus nimic bun pana acum, poate e timpul sa fie schimbata. Și nu vorbesc în contextul ong-ului (tot îl pomenești deși e ca și inexistent!) ci despre codul vechi, regulamentul, statutul sau ce o fi el, la care pot fi propuse și aprobate modificări, în condiții democratice. Vrei democrație dar ți-ar plăcea un club exclusivist, eventual cu câteva simpatizante sexi în jur, asa pentru decor 😄. Acesta ar fi un subiect de discutat la adunare, privitor la direcția grupării : un club exclusivist cu reguli stricte (fără simpatizanți și alte categ.), un club deschis dar cu un regulament de bun simț sau o grupare tip ong. Eu personal sunt pentru varianta 2 evident, dar n-am nici o problema cu nici o alta forma decisa de majoritate și am convingerea ca vom rămâne cu toții prieteni și ne vom revedea cu placere la orice eveniment moto. 

Link la postare

Simplu Simi, simplu...asta este tema, baza, sintagma, motivul clubului...MOTOVETERANI, adica unii care au plasticul inaintea ta si-a altora, care se incadreaza in regulile facute de ei strict pentru acest club! Dupa gandirea voastra, vad ca promovati ideea de a deveni membri cu drepturi depline si pe cei nascuti saptamana trecuta, adica vreti sa modificati codul si regulile ca sa va fie voua propice...ceva in genul clasic, pesedist! Da, e greu ca sa va fac pe voi, treziti mai tarziu, cei implicati in ultima vreme in miscare si care nu indepliniti conditiile minimale din cod, sa pricepeti si sa acceptati adevarul. Va las, am acceptat ideea de ONG, am inteles aceasta schimbare (cu toate ca inca nu i-a vazut nimeni utilitatea intr-un an), dar am obosit sa ma tot cert cu grupa pregatitoare si ca atare, faceti-va regulile in continuare dupa cum aveti datele de pe plastic, dupa cum va promovati amicii si dupa cum va taie mintea...mai da-l dracu' de cod! Dar sa nu uitati...codul ala n-a fost votat de voi si nici nu-mi amintesc sa fi contribuit vreunul din astia vocali de-acum la constituirea de sine a clubului sau a codului! Sa ma cautati cand va veti trezi!

CLUBUL MOTOVETERANILOR este compus din motociclisti cu vechime de peste 20 ani in categoria A si restu'! Iar voi, cei care vreti sa convingeti lumea ca e ca voi intrati la "si restu'..."!

V-am pupat pe portofel!:air_kiss:

Link la postare

Prezenta tuturor membrilor (confirmati) indiferent de vechime cred ca este benefica pentru club.

In ce priveste votul, simpatizantilor, va fi hotarat de catre membrii plini si tot prin vot democratic.

Si ca sa fiu bine inteles.

Ordinea de zi precum si frazele de mai sus, sunt doar idei de propuneri

care imi apartin in exclusivitate.

Nu sunt impuse si pot fi modificate in orice moment de catre membrii plini.

Sunt doar "parerea mea"

Link la postare

Dar sa nu uitati...codul ala n-a fost votat de voi si nici nu-mi amintesc sa fi contribuit vreunul din astia vocali de-acum la constituirea de sine a clubului sau a codului! 

Ba io cred ca am contribuit,si chiar in mare masura.Si ce am rezolvat? Regulile acestui club (virtual) au fost mai mereu incalcate. Prima oara cand m-am retras a fost din cauza nerespectarii reguluilor cand cineva ,nu dau nume , a facut el,prin puterile lui, membru onorific pe altcineva care trecuse cu motorul prin Romania . Un altul fara sa consulte pe nimeni se apucase sa dea diplome.Altul si-a pus bulina pe spate pt ca i-a spus cineva ,nu dau nume , ca are acceptul lui.Cand l-am luat la intrebari mi-a zis ca daca am o problema sa-l intreb pe X ca el i-a dat voie in calitate de sef. Asa ca...mi-e mai bine simpatizant. Dar simpatizant la ce?

acum 20 ore kato_arad a scris:

Eu sunt pentru o forma de organizare gen ONG. Fara cotizatii cum s-a discutat odata, fara legi interioare care sa ne constranga ca motociclist, doar legi de bun simt, statutul e suficient. Sa ma motivez in cateva cuvinte avantajul: Vom avea un patch legal, patentat, recunoscut si respectat. Ne vom putea afilia cu alte cluburi de gen din lume, vom putea obtine donatii si utiliza banii in scopuri caritabile, etc.

Si eu sunt de aceeasi parere.

Deocamdata clubul se afla in situatia unui SRL care nu e SRL. Ca tanti Floarea care vinde macrameuri si isi face reclama pe web ca e firma dar de fapt ea nu si-a depus actele  la Registrul Comertului si la Anaf, Nu a facut nici macar rezervare de denumire "Tata Floarea SRL" dar in schimb are stampila (bulina de pe spate) si stampileaza chitante false. Apoi vine Anaful (clubul dominant) si zice: -Mai tanti Floarea ,vad ca ai stampilat chitante dar matale nu ai voie sa ai stampila ca nu esti SRL. Daca mai stampilezi iti fac si iti dreg.

Asa ca, cu tot respectul Ivane,si cu toata prietenia iti spun ca gresesti. Daca vreti Club ,asta trebuie sa aiba personalitate juridica ca altfel sunt doar vorbe .

Link la postare

Dane, ca de obicei, iti dau dreptate in cazurile aratate de tine...fiindca simt ca ai! Daca nu aveai, veneam cu argumente contra! :drinks:

Dar cum celor care au facut ONG-ul le-a placut numele clubului si l-au preluat ad-literam, cum le-a placut sigla si au luat-o integral (chiar cu acel capac imens pe spate, urat cu spume!), cum le-a placut pagina FB si au luat-o, cam tot asa ar fi trebuit sa le placa si sa accepte ca sa ia de bun codul nostru, conceput si aprobat de unii pe care ei nu au apucat sa-i cunoasca fiindca ne-au parasit definitiv si-acum li se intineaza memoria si faptele...si ce-i cel mai important, sa respecte acel cod! Dar cum ii incurca vreo cateva puncte din cod, vor sa-l modifice prin votul majoritar (logic, ca-s mai multi pe zi ce trece!) al simpatizantilor deveniti peste noapte membri si chiar sefi de club (da, la un club fara sefi!). La fel cum ii incurca acest site in care scrie si citeste cine doreste, iar moderatorul nu le canta in struna, precum Guta sau Minune!:clapping:

Un prieten motociclist din Canada (roman) m-a sunat acum o jumatate de ora (este motociclist si am fost impreuna pana la sfarsitul anilor '90, deci nu-i rupt definitiv de realitate) si m-a intrebat daca si in motociclism, in Romania, a ajuns sa conduca pesedeul?! M-a lasat masca, omul citeste aici si cred ca a realizat singur ilaritatea si comicul vadit al situatiei in care o mana de motociclisti au schimbat mersul intr-un club in care nu prea aveau dreptul sa se implice, iar acum incearca sa schimbe regulamentul dupa care functiona clubul (codul) si sa si-l faca propice pentru ei, pentru a lua decizii si a conduce in stil neaos pesedist! Bun, era nevoie de personalitate juridica...dar cred ca erau destui membri cu drepturi depline care puteau pune bazele noii oranduiri, nu acum sa ajung sa votez soarta clubului alaturi de minori, fiindca ei sunt majoritari si asa vrea muschii lor! Chiar...dar voi nu mai puteati astepta ca sa treaca anii si sa intrati pe usa din fata in club?! De ce fortati nota?! Nu va convin regulile, schimbati numele ONG-ului si sigla si apoi scaldati-va in stilul caracteristic cum va doriti...promit sa nu deranjez! Altfel, mi-e greu sa va promit c-o sa va las sa va faceti de cap! 

Multumiti sortii ca nu-s la pensie ca sa am timpul necesar, ca v-as pune pe drumuri si v-as tavali prin procese de nu v-ati vedea vindecul! Credeti ca daca ati luat un nume, o sigla si v-ati asigurat totul la OSIM (prin minciuna si fals), sunteti jupani?! Nu am timp si chef...ca v-as invata sa respectati ce va cer de aproape un an!

Dar...timpul nu-i trecut!:acute:Hotarati-va...mandatarii de-acum din actele clubului, care dintre voi vreti sa faceti naveta la Tg-Jiu la Tribunal cand voi iesi la pensie?!... Asta daca nu vreti sa respectati ce, cu bun simt si vorba buna, va rog de-atata amar de vreme, adica sa respectati acel cod! Asta asa, ca tot mi s-a amintit tocmai de catre voi ca suntem o tara libera si parca incep sa simt ca-mi incalcati anumite drepturi!:tease:

Link la postare

Credeam ca pot sa duc un dialog corect și civilizat și din acest motiv probabil, am continuat sa postez aici, încercând sa ajut cu ceva, mai ales ca sunt putini cei care, deși au ceva de spus, o și fac. Dialogul cu tine Ivane, chiar a fost corect și constructiv, îmi place să cred, deși avem opinii diferite. Surprinzător, mă simt chiar mai apropiat de tine după toate aceste discuții obositoare. Ce nu pot să înțeleg deloc, sunt obsesiile tale legate de ong. și de simpatizanți. Ong-ul nu mai există, am stabilit că uităm de el și tu ești singurul care îl tot pomenește. Simpatizanții care te obsedează și de care te tot "împiedici" sunt în banca lor, nu sunt implicați în nici o acțiune a clubului, deci nici în organizarea întâlnirii anuale. Propunerea de a avea și simpatizanții drept de vot, nu a venit de la noi (apropo, repeți obsedant "voi") ci de la cineva dintre ai "voștri". Observați cum apare deja dezbinarea! Ca sa închei, nu voi mai continua aici, nu vreau sa supăr pe nimeni, si ma voi distanta de orice forma de organizare a grupărilor de motocicliști. Putem sa ne întâlnim și fără cluburi, sezonul e deja început. Sa ne revedem sănătoși! 

Link la postare

Sa-nteleg Simi ca imi dai deptate...chiar daca nu in totalitate, dar imi dai! Am inteles-o pe aia cu ONG-ul...stiu ca este sub masa si sta la dospit! Problema este ca oricand (nefiind suspendata activitatea in mod legal, ci doar formal), cei care au infiintat firma, pot sa-si aroge drepturi si sa dea o alta directie clubului, in functie de ce le trece prin cap si li se pare rentabil in acel moment! Este totusi o firma, asta a necesitat si va necesita cheltuieli si nu vad pe nimeni sa faca pomeni pe lumea asta, gratuit! Daca voi incercati sa convingeti pe cineva ca va place sa cheltuiti bani cu un ONG neprofitabil, cred ca ne subestimati pe toti cei care citim! Aia cu simpatizantii si membrii noi facuti prin carciumi o veti vedea abia dupa sedintele anuale (una, maximum doua), adica atunci cand nu cred ca se va mai putea face ceva pentru reabilitarea clubului si stilul impus gen pesede isi va arata efectele. Implicarea nemembrilor in actiunile de vot ale clubului va influenta negativ orice tine de club...si sper sa nu am dreptate! Faptul ca majoritatea care se contreaza aici cu mine sunt din noul staff autoales, ar trebui sa va dea de gandit tuturor...iar exceptiile nu fac decat sa confirme o regula...;)

Hai...ca deja nu mai am chef de discutii pe aceasta tema...v-am avertizat, o sa astept ca viitorul sa imi dea sau nu dreptate!

Link la postare

Bai oameni buni! voi nu aveti bani de asigurare si benzina? Sau sunteti asa de ramoliti incat chestia aia cu motocicleta ati uitat ca se face pe sosea, nu pe net? Macar purtati echipament... la tastatura?

Hai ca e soare, se incalzeste,  pe motor nu trebuie reguli ( in afara celor de circulatie- daca esti pe drum public)...de club. De fapt care club? Din ce citesc, pare ca fiecare vede ce vrea, peste regulile cu care vrem sa incepem totul ( alea putine care ne pot tine impreuna )

.... ca gluma:

incercand unui prieten sa ii impun parerea mea am avut urmatoarea discuite:

El: parerea ta nu ma intereseaza!

eu: de ce?

el: e ca gaura cu.r.ului!

eu ??!! 

el: FIECARE ARE CATE UNA!

....Ivane, eu am ajuns la concluzia ca pe unii trebuie sa ii lasi pe calea lor!.... si o sa fac ce zice a XI-a porunca : VEZI DE TREABA TA! |( a se citi .... a mea..ca doar de mine pot raspunde)

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.