Mergi la conţinut
  • 0
Lang

Se merita sa dai de motor la 16 ani?

Întrebare

Mai am doua saptamani si fac 16 ani ,m-am gandit ca ar fi bine sa dau de A1.Dar totusi nu sunt sigur daca merita ,din cate am inteles e cam 1500 de lei scoala (asta nu ar fi o problema ),tot din auzite am inteles ca pretul echipamentului e aproape cat ai da pe motor .Credeti ca ar fi bine sa dau totusi ?Sunt destul de matur pentru varsta mea si stiu ca pot avea grija de mine in trafic ,cat si sa evit eventualele accidente .Fac cate 20 de chestionare pe zi .Daca sunteti de acord ,eu m-am gandit la o yamaha yzf  pentru inceput .Ce parere aveti si as dori si niste sfaturi daca se poate !Iar daca nu sunteti de acord ,sa veniti cu argumete bune nu cu argumente de genu :"O sa mori !" ,"Inca esti mic " si chestii din acestea .Veniti cu argumete coerente si bazate pe exemple sau contexte care chiar starnesc interesul ,nu cu tot felul de vorbe spuse anapoda !

Mulțumesc!

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

4 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

Daca aveam 16 ani vroiam sa dau de carnet (am dat la 18 ani eu ca altele erau legile). 

Acum parca nu as da de carnet la 16. 

Echipamentul e scump la prima vedere. O casca buna e scumpa si restul imbracamintii la fel. 

Eu am inceput cu echipament cumparat la mana a doua, cu echipament improvizat din haine de ski .. nu as mai face asta inca o data. 

O casca buna merita. (eu as zice in jur de 200-250e) 

manusi (pe la reduceri gasesti incepand cu 50) dar as zice 100

cizme 250 (am inceput cu bocanci si alte prostii, nu as da mai putin pe o pereche de cizme) 

costum as zice un 300-350 . 

echipamentul meu de baza as zice ca m-a costat cam 900e (cautand cu mare grija reducerile). In timp garderoba va creste.

Se poate si mai ieftin, sigur ca se poate. 

Bun, daci scoala, echipament si moto. La moto tre sa pui niste intretinere, mecanic, benzina, asigurari etc. 

Intrebarea e , parintii tai sunt gata sa plateasca toate astea? 

Iar rahaturile astea cu pot sa am grija de mine, sunt matur pentru varsta mea, io nu o sa fac niciodata sex fara prezervativ si in mod sigur o sa stau departe de droguri sunt rahaturi pe care toti l-am gandit despre noi insine la 16 ani si de care dupa 20 de ani radem pe infundate. Nu esti si nu poti sa fii matur si la 26 o sa razi de ce gandeai la 16 la fel cum la 36 o sa razi de ce gandeai la 26 etc. 

Link la postare
  • 0

Adevarat ,m-am interesat si de echipament si intradevar te ajunge la 1000de euro sau chiar mai mult .Si sa iti raspund la intrebare  ,da ei sunt de acord numai ca nu cred ca o sa mai dau din simplul fapt ca e prea departe scoala ,adk e la 200 de km ,asa ca o sa ma las .Poate dupa ce o sa dau de B poate o sa dau si de A2 ,acum sa vad ce imi rezerva viitorul. Mersi pentru raspuns !

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.