Mergi la conţinut

[EICMA 2019] Noutățile de la standul BMW


Recommended Posts

Înainte de EICMA încercam  ghicim care vor fi cele 4 noi modele pe care cei de la BMW le vor prezentaȘi noi, la fel  alții, am fost “pe fentă” prvind motorizare pentru noile motociclete de clasa medie. I-am tot tras cu F 850 R, F850XR, însă de fapt era vorba de motorizări de “900cc”.

Sigurul lucru pe care l-am nimerit a fost noul S1000XR, dar și aici au fost surprize.  refer la faptul  deși are un motor nou, derivat din motorul de pe S1000RR, acesta nu vine cu tehnologia ShiftCam. Noul motor dezvoltă 165cp , are un cuplu maxim de 114Nm și este mai ușor cu 5Kg decât deja vechea generație. Per total întreagă motocicletă este mai ușoară cu două kilograme, acum vând 226Kg. Printre modificările vizibile ochiului liber, pe lângă masca frontală, bordul TFT de 6’6″ cu funcții de conectivitate, îți sare imediat în ochi. gmit0896.jpg?resize=900%2C600

Ziceam  am greșit-o cu motorul de clasa medie…noul motor de 900cc în doi cilindri paraleli este de fapt o evoluție a motorului de pe F850GS, ce a crescut de la 853cc la 895cc. Noua motorizare dezvoltă 105cp@8,750rpm și un cuplu maxim de 91Nm 6,500rpm. Acest motor îl găsim împachetat în două varianteuna sport-touring cu influențe adventure pe F900XR, și a două naked de stradă pe F900R.  Ambele motociclete vin cu două moduri de mers standard(Road și Rain), ABS, Traction Control și un ecran TFT cu funcții de conectivitate. Există posibilitatea de a adaugă suspensii semi-active, cornering ABS, keyless ignition, quickshifter și “engine trag torque control”.

Deși ne așteptăm  vedem varianta finală de producție pentru R18, am primit în schimb un nou concept năucitor. Numit R18 /2, este o nouă încarnare pentru boxerul gigant de 1800cc, de data aceasta îmbrăcând o mantie superbă roșu-grena metalizatăTematică designului  face trimitere la anii ’60, dar într-un mod modern, sau cel puțin această a fost declarație celor de la BMW. De fapt acest concept are menirea de a arăta potențialul de personalizare și cât de mult se poate customiza viitorul R18, plecând de la mașinăria elegantă și impunătoarea, prezentată la Concorso d’Eleganza Villa d’Este în urmă cu câteva luni.

R18 concept
R18 concept

Un alt concept care mi-a atras atenția la standul BMW, deși nu a mai fost prezentat anterior însă acum l-am văzut pentru prima oară, a fost BMW Vision DC Roadster, o interpretare electrică,ce ne arată cum ar putea arată motocicletele în viitorul nu foarte îndepărtat. In rest, pe langa aceste noutati, au fost prezente toate modelele BMW deja cunoscute.gmit0912.jpg?resize=900%2C600

BMW_bannere_072019_890x180px.gif?resize=

Continue Reading

Articol preluat de pe motoroute.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...