Mergi la conţinut

Grecia: 30 de zile plus una!


Kosh

Recommended Posts

si eu sper sa fie curand urmatoarea 

nu de alta dar ma uit si cam inghit in sec. Nu atat de invidie (hai acolo putina e, super misto turele tale) dar de ciuda ca nu prea pot calatori. 

Abia astept sa iesim din izolare. 

 

Eu vara asta, daca apuc sa ies, o sa las motocicleta pe bara o vreme. Vreau sa fac tura cu masina (confort super pt mine) si cu echipament de camping + biciclete si kayak.  asta imi da sansa sa vad lucrurile din alta perspectiva. 

vedem ce iese, daca iese :) 

pana atunci antrenamente bicla :)) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper insa ca prin august se mai relaxeaza treaba si vom putea iesi din tara fara a fi obligati sa stam in autoizolare la intoarcere.
Voi incerca macar o tura de minim 45 de zile prin Serbia - Croatia - Muntenegru - Albania - Macedonia, in august.

Daca nu se va putea, prefer sa tin banii, sa ma strang si apoi, la anu' sa plecam cateva luni.
Mi-ar placea o tura prin Orientul Mijlociu pe ruta Turcia - Georgia - Armenia - Iran - UAE - Oman - Arabia Saudita - Iordania - Egipt - Israel - Cipru - Turcia. Dar nu pe fuga, ci macar 4 luni asa, "sa simti" din plin calatoria ;)
Asteptam si vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam la clipurile pe care le ai pus si de dragu contradictiei vreau sa nu fiu de aceeasi parere cu tine : 

zici ca cel mai important dupa chestiile de baza, cand pleci din tara, e un GPS. 

 

 Cele mai frumoase amintiri de calatorie, in general, le am pentru ca nu am avut GPS. 

Ma uit in "amintiri" si imi dau seama ca fie ca a fost masina, motocicleta, bicicleta, am descoperit locuri spectaculoase pentru ca nu am avut gps. Cand am inceput sa ma misc, aveam un palm pad de la mio. am trecut prin diverse gpsuri moto si in final am abandonat idea de a avea gps pe moto (initial fortat de stricarea gps ului) . 

Mi am dat pe urma seama ca folosindu ma de harti si de mobil reusesc sa imi antrenez creierul si sa memorez harta, sa fiu mult mai bine orientat (lucru pe care il pierdusem inainte). Dupa cativa ani fara gps chiar simt ca tot ceea ce inseamna orientare in spatiu, in orase pe care nu le cunosc, s a imbunatatit considerabil. 

Da am mobil cu mine mereu, uneori chiar doua, si la nevoie il voi folosi. Da se pierde timp si daca trebuie sa intri in orase mari, e mai simplu sa folosesti gps ul (desi nu imposibil fara) . 

Mi a fost greu in primul an fara gps, dar a trecut atat de mult incat chiar imi place, si evit sa il folosesc pe cat posibil. 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu functioneaza asta.
Eu am nevoie de acel punct "de siguranta". In Turcia a fost un chin total cu telefonul, cand plecam spre un oras nou, aveam o stare de disconfort stiind ce "aventuri" ma asteapta pana gasim hotelul.
Desi GPS-ul nu este 100% ok, tot nu as pleca fara preferand sa ma adaptez si sa-i cunosc neajunsurile astfel incat sa ma pot folosi de el cat mai bine.
Telefonul va fi cel mult o solutie suplimentara, alaturi de GPS in acele tari unde e bine sa ai o plasa de siguranta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu te inteleg, si am trecut prin stresul de a ti se stirca GPS ul la 2 noaptea, cautand disperat o adresa, si a dracului scarnavenie se aprinde si se stinge cand are ea chef. 

Am trait si momente de frustrare si chiar panica pentru ca nu stiam unde sunt. Pe urma mi am dat seama ca unde sunt nu e important. Intr o calatorie de 2000km de exemplu, voi folosi gps ul probabil de 3-4 ori daca chiar nu reusesc sa ajung unde trebuie si pierd mai mult de 2h cautand.

Ceea ce am schimbat eu cand vine vorba de calatorii : prefer cort sau dormit sub cerul liber. Nu ma mai stresez cu rezervari. (calatoresc singur in majoritatea timpului). 

Nu mai car chestii inutile (minimalist rau de tot). Nu mai mai stresez si nu mai am decat repere vagi despre unde si cand trebuie sa ajung si imi iau marja de 1-2 zile. Nu iti dai seama de cat stres am scapat. 

Pastrez mereu un back up ,  iti dau exemplu ultima mea tura : 

Telefon dublu sim cu doua abonamente de date. Telefon de rezerva in bagaje. 

Pe ambele instalat MapsMe+ google maps, downloadate toate hartile necesare sa fie disponibile si offline. 

Gps Garmin care inregistreaza tot pentru mai tarziu.  Astea in caz ca patesc ceva si tre sa sun sa ma ia salvarea/elicopteru. Plus ca garminu face live tracking si cei interesati stiu ca inca misc :)) 

 

Cand nu sunt singur suntem cu masina , si de fapt arata ca si cum ne am muta. Totusi preferam sa facem rezervari "on the spot" sau sa dormim in masina daca chiar nu se poate altfel. Nu ne mai propunem sa ajungel in punctu X ci mergem cat ne place si daca intalnim ceva special chiar pierdem timpu cascand gura. 

E o alta maniera de a vedea lucrurile si vacantele. nu va functiona pentru toata lumea dar uneori apreciez sa fiu liber si hipiot si sa aleg doar "directii". merita sa incerci macar. 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...