Mergi la conţinut

urgent un raspuns


marian1848

Recommended Posts

omule ca sa o aduci in tara trebuie in primul rand sa o cumperi de acolo...sa faci radierea...certificat euro 1 daca vrei(nu stiu exact de unde se ia dar proprietarul nul are).....vi cu ea platesti vama si dupaia o inmatriculezi...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu care e motorul dar sincer nu stiu cum sunt preturile la ea.....dar nu pare a fi mult 650 euro..........la astia 650 mai pui vreo 200 euri vama(sau depinde din ce an e),50 euro euro 1,inca ceva pt contractul la notar si stiu eu ce maruntisuri mai trebuie........tu zi la om ca vrei sa o aduci in tara si poate stie el mai bine ce trebuie sa faci..........bafta in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

937 ? .........lol.............stai ma linistit ca daca motorul e din 95 vama ii 178 euro(asta daca ai euro 1) :)) si daca nu ai euro 1 vama ii 512 euro...si daca motorul e din 98 tot atata costa vama....numai daca e din 2000 sau mai nou ii mai scump :)...asha ca tu poti scoate motorul sub 1000 euro....adus si inmatriculat in tara...numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult. inca o intrebare. daca o cumpar acum si am toate actele in regula o pot inmatricula in tara sau sunt probleme cu vechimea sau altceva. adica pot avea vreodata numere noi de Romania? Cum este mai bine, sa o inmatriculez pe numele meu sau sa o iau neinmatriculata de aici din Elvetia.

Editat de marian1848
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule draga....cum sa nu o poti inmatricula in romania......daca platesti vama si toate cele in cateva saptamani ai numerele....fara nici o problema...vechimea nu conteaza ca nu e ca la masini cu Euro 3 si bla bla(la motoare certificatul Euro 1 nu are nici o legatura cu gradul de poluare ci se leaga de provenienta)....deci stai linistit ca daca o aduci in tara si platesti tot ce tii se cere o sa ai numere in cateva saptamani...iar alea rosii ti le da dupa vreo 2 zile daca vrei sa ti le iei

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule nu stiu pe cine sa mai cred. doar ce am vorbit cu cineva din Romania pe care l-am pus sa se intereseze la politie si doar ce am primit raspunsul. Cei de la politie spun ca este un vehicol care se supune la aceleasi reguli ca o masina adica euro3 vechime nu mai mare de 8 ani etc. Si eu stiam tot ca tine dar acum deja am dubii. In afara de asta am vorbit si direct din Elvetia cu un politai de la noi din Romania si la fel a spus. Acum nu stiu ce sa mai cred. Sti pe cineva care a inscris de curand un motor mai vechi cu sau fara spaga? Daca este asa inseamna ca astia au inebunit de tot sau sunt niste cretini.

Crede-ma ca informatia pleaca din gura unui politai. Din cauza asta m-a pus pe ganduri de ma face sa nu o mai cumpar.

Editat de marian1848
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marian draga tu faci cum vrei.....dar......iti spun sigur ca este cum zic eu....cunosc o gramada care siau inmatriculat recent fara spaga...caci daca faci toate cum trebuie nu ai de ce sa ai probleme...uita`te daca vrei si la vanzari si vezi cati am adus motoare vechi si leam inmatriculat acuma de o luna maxim.

iar la faza cu euro 3 chear ca nu are nici o legatura si mai ales vechimea....DELOC......iar daca te iei dupa politisti nu ajungi departe fara suparare ca majoritatea is mai prosti decat prevede legea si habar nu au...au auzit si ei cum e la masini si cred ca si la motociclete e la fel...dar in schimb nu e deloc asha....vorbeste daca ai pe cineva la RAR ca ei trebuie sa stie cel mai bine

bafta si tu fa cum vrei....

p.s. ROG pe cei care stiu sa isi spuna si ei parerea ca sa il ajutam pe om...mersi

Editat de RaceR
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru informatie, sper sa mai gasesc motorul. Daca nu la vandut pana acum o sa-l iau cu toate riscurile, dar politistii tot niste idioti raman pentru mine. Sau o sa renunt si o sa incerc sa cumpar una din Romania. Poate gasesc pe cineva care aduce un motor. Pentru mine care nu am mai facut asta e prea complicat cu actele si cu alergatul pe la vami sau reprezentante de motoare. Si in plus nici nu prea am timp sa caut. Din cauza asta cautam sa o iau pe asta, pentru ca propietarul era aproape de mine si nu trebuia sa alerg prin Elvetia sa caut vreun motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu placere frate.....si te inteleg cu adusul ca cam in aceeasi situatie sunt si eu :(......e cam mult de umblat si bla bla...iesi mai ieftin dar poate ca nu merita.....daca gasesti aicea motor sigur ii mai scump dar daca ai bani poti sa iti iei linistit...

dar oricum de inmatriculat il poti inmatricula fara probleme :)....si daca ai pe cineva care te ajuta cu transportul cred ca merita totusi sa il aduci....multa bafta si sa auzim numai de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am inca o intrebare. Acum motocicleta nu mai este inscrisa in circulatie deci nu mai are numere. Pe certificatul de inmatriculare scrie ceva de genul anulat, un fel de stampila. Deci eu daca o cumpar fara numere si o aduc in tara cu o masina am probleme cu inmatricularea sau este mai bine sa o inmatriculez cu numere provizorii de export si dupa aceea sa o aduc in tara.

Multumesc anticipat pentru raspuns. Dar am nevoie de el cat mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vere.....deci daca scrie ceva de genul anulat inseamna ca e deja scoasa din circulatie(aia cred ca e radierea) iar numere provizorii de export iti trebuie numai daca vii pe ea(dar ziceai ca o aduci cu masina)...deci tu fa contractul de vanzare cumparate si aduo in tara ca nu cred ca ar fi nici o problema...sa nu uiti de euro 1............

sincer nu cred ca ar trebuii sa intampini probleme

multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee ce draq inseamna omologare numai pe Elvetia la o motocicleta? Am incercat sa obtin certificatul EUR1, iar cei de la reprezentanta Aprilia din Zurich au raspuns ca nu se poate da acest certificat deoarece motocileta Aprilia Red Rose 125 este omologata numai pentru Elvetia si ca nu se poate circula cu ea decat in Elvetia.. sincer sa fiu eu cred ca astia sint nebuni .. oricum daca aveti vreo idee sau ati auzit de asa ceva, va rog sa imi dati si mie un raspuns cat mai urgent.(In cazul in care chiar exista asa ceva, omologare numai pentru Elvetia, asta inseamna ca nu poate fi inmatriculata in alta tzara???).Si inca ceva, nu gasesc seria motorului scrisa in certificatul de inmatriculare. Va multumesc anticipat.

Are motor tip Rotax 123, stiti ceva despre acest motor?

Asta este motocicleta :

post-45-1093128526_thumb.jpg

Editat de marian1848
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

^_^ Probabil si elvetienii au inteles ca ar fi vorba de norma de poluare "euro 1" si nu kktu ala de certificat "eur1" , care atesta pur si simplu ca e fabricata in uniunea europeana, sa nu-ti ia bulangii nostri vama.De certificatul asta nu am mai auzit sa-l ceara decat autoritatile romane.

Cat despre inmatricularea la noi...motocicletele nu sunt supuse normelor de poluare "euro" si nici nu exista o limita a anului de fabricatie.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...motocileta Aprilia Red Rose 125 este omologata numai pentru Elvetia si ca nu se poate circula cu ea decat in Elvetia..

Intradevar se produc motoare din acelasi model putin modificate pentru unele tari, asta sa se poata incadra in legislatia de acolo. Asta nu impiedica sa fie vandute si inmatriculate in Romania(despre asta cred ca vorbim).

Chestia cu certificatul EUR 1, asa e in Romania nu exista norme de poluare pentru motociclete si nici an limita de fabricatie pentru a le inmatricula. La vama e nevoie de certificatul de origine (unde a fost fabricata motocicleta), aia trebuie sa le explici ca ai nevoie. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc la toti pentru raspunsurile date, m-au ajutat f.mult pentru a lua o hotarare. Motocicleta am cumparato deja, indiferent daca am probleme in Romania cu ea, acum este a mea si trebuie sa le rezolv. Peste 3 zile cred ca vin in Romania, fara motocicleta deocamdata, dar sper ca in cel mai scurt timp sa o aduc. Asta cred ca se va intampla cam peste 2 saptamani. Trebuie sa recunosc ca nu am permis, dar dupa filmarea care o am acum in Romania sper sa fiu mai liber ca sa pot da de permis. Si poate odata ne vom intalni si ne vom cunoaste mai bine. Eu sunt din Craiova, dar deocamdata lucrez la o televiziune in Elvetia si cred ca in curand voi revenii acasa.

Multumesc inca odata.

Editat de marian1848
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...