Mergi la conţinut
Stefan E.

motociclisti Bine v-am găsit! Recomandări A1

Recommended Posts

Bună seara și bine v-am găsit pe forum!

Am vârsta de 14 ani și sunt pasionat de moto (în general). Pasiunea și dorința am luat-o de la mai mulți bloggeri/vloggeri de pe internet, care m-au inspirat.

Mai am doi ani până pot da de mult așteptatul examen - A1.

Ce recomandări de motociclete de 125cc îmi puteți da?

Și a doua întrebare, ce ar trebui să includă echipamentul la aceasta categorie (și care ar fi bugetul recomandat de voi)?

Mulțumesc!

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

vezi tu, asta cu motocicletele si echipamenul e EXACT ca la rockriderul tau. 

echipamentul : cat dai atata face

Echipament de protectie "nu stie carte" si nu stie daca ai cazut de pe o motocicleta ieftina sau una scumpa etc; Deci alege echipament cat mai bun. Si costa. 

Protectia o sa o ai si la echipamente mai ieftine DAR extra comoditate, performantza etc incepe sa coste.  Un exemplu personal : cizme cu protectii moto decente iei si la 50e. Cizme cu protectii moto calduroase iarna, racoroase vara, impermeabile si comode la drum lung, iei cu 350e. 

casa : la reduceri vei gasi o casca de 70e care iti ofera protectie. Daca vrei o casca similara, dar la care sa nu se abureasca vizorul, sa fie mai bine izolata fonic, eventual sa fie pregatita pentru un sistem audio , atunci pregateste 500e.

motocicleta : 

paralela cu bicicleta ta de la profil : vrei bicicleta, iei un rockrider si iti faci treaba. Cu timpul insa vei cauta mai mult. Cu timpul si cu banii pe care ii ai.

Vei dori o suspensie mai ok, niste schimbari de viteza mai ok , o greutate mai mica si nu in ultimul rand poate te vei uita la marca. Si pretul a explodat. 

sfatul meu : lasa internetu ca nu acolo e viatza reala. vezi cati bani iti vor da parintii . Eu am ales sa astept si sa imi iau motocicleta mai tarziu din banii mei si bine am facut. Daca patesc ceva , nu vreau sa se simta paritnii vinovati ca ei mi au cumparat jucaria. 

Daca m as putea intoarce in timp, cu mintea de acum, as investi mai mult in bicicleta si in ture lungi cu bicicleta decat in motocicleta. Dar asta e o opinie STRICT personala. 

Link la postare

Deja am strâns o parte de bani pentru cască măcar.
Mă gândesc că, in 3 ani de zile sigur o să strâng pentru tot echipamentul, plus o mică parte pentru motor.
Legat de model, tu ce 125 ai recomanda?

Trimis de pe al meu SM-A705FN folosind Tapatalk

Link la postare

nu am condus in viata mea un 125. Deci nu stiu ce sa iti spun. La fel cum nu am condus nici scuter. 

Cele mai mici motociclete pe care am mers au fost un virago 250 (bai ce calma si linistita) si un honda cb 250. Ambele mai batrane decat tine :)) ca era prin anii 2000. 

MINT, am condus totusi un minsk de 125 dar sunt sigur ca nu la asta te gandesti tu :)) 

DECI nu am experienta pe nici un motor mic. Singurele motociclete personale sunt cele de la profil. 

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.