Mergi la conţinut

E oficial: Valentino Rossi va pilota un Audi în Fanatec GT World Challenge


Motobikes

Recommended Posts

Rossi va debuta pe circuitul Imola în primul weekend din aprilie și va ajunge „acasă”, pe Misano Adriatico, în iulie. Va participa și la cursa de 24 de ore de la Spa.

rossi-audi2-1642081154.jpeg

„Mă bucur că fac parte din echipa WRT Audi pentru întregul program al seriei Fanatec GT World Challenge Europe” – cu aceste cuvinte a anunțat Valentino Rossi următoarea sa aventură în motorsport. Va fi pe patru roți, cum știam deja, cu Audi, la volanul unui R8 GT3. „Toți știu”, a adăugat pilotul din Tavullia, „că am fost dintotdeauna pasionat de automobilism și că dintotdeauna m-a atras ideea curselor pe patru roți la finalul carierei în MotoGP. Acum sunt complet liber și pot să mă dedic full-time acestui program de curse de nivel înalt, cu o abordare profesionistă. Echipa WRT Audi este exact ce căutam și de-abia aștept să încep această nouă aventură.”

O aventură în care Rossi va alerga și în Endurance Cup, și în Sprint Cup. Multiplul campion mondial va alerga de două ori pe circuite din Italia: în primul weekend din aprilie, la Imola, și în Misano, în primul weekend din iulie. În program este și o participare la Cursa de 24 de Ore de la Spa.

Sursa

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...