Mergi la conţinut
  • 0

Primul Motor naked?


bigneo

Întrebare

Salutare,

In sfirsit dupa ce tatonez cu motociclismul de citiva ani m-am hotarit sa imi iau un motor.

Am 28 ani / 1.92 / 130 kg si ideea e ca vreau ceva sport.

Conduc masina de 10 ani, dar cu motoare m-am dat doar de citeva ori.

Ce ma sfatuiti sa imi iau ?

Pentru inceput ar fi mai bine un naked ? Si doar dupa ~ 1 an unul sport ?

Am vorbit cu mai multi pina acuma si mi s-a recomandat Suzuki GS 500 (bineinteles second). Ce parere aveti ?

Referitor la carnet, cit dureaza scoala pentru cat.A ? Am inteles ca consta din 2 ore teorie si 10 practica in poligon.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

  • 0
Salutare,

In sfirsit dupa ce tatonez cu motociclismul de citiva ani m-am hotarit sa imi iau un motor.

Am 28 ani / 1.92 / 130 kg si ideea e ca vreau ceva sport.

Conduc masina de 10 ani, dar cu motoare m-am dat doar de citeva ori.

Ce ma sfatuiti sa imi iau ?

Pentru inceput ar fi mai bine un naked ? Si doar dupa ~ 1 an unul sport ?

Am vorbit cu mai multi pina acuma si mi s-a recomandat Suzuki GS 500 (bineinteles second). Ce parere aveti ?

Referitor la carnet, cit dureaza scoala pentru cat.A ? Am inteles ca consta din 2 ore teorie si 10 practica in poligon.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca la 130kg GS500 e cam la limita de jos. Emppu are GS si e foarte multumit, dar la tine motocicleta va trage la fel cum il trage pe Emppu impreuna cu un pasager. Daca vrei sa te indrepti catre viteziste probabil ca vei fi dezamagit repede. Eu am cu 20% mai putina putere la El250 si am 100kg. Motocicleta se infige bine, dar eu am luat-o de cruiser/chopper, nu pentru viteza.

Cu carnetul, daca totul merge bine, din momentul in care incepi scoala si pana pui mana pe carnet o sa treaca minim doua luni. (cel putin in Bucuresti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am modificat titlul mesajului pentru ca nu reflecta continutul.

Pe viitor incearca sa scrii titlului sugestiv, toti avem nevoie de ajutor.

Legat de carnet foloseste optiunea de cauta pentru ca s-au scris multe despre subiectul asta.

Eu consider ca Suzuki GS e o alegere buna pentru inceput, si se revinde relativ repede pentru ca la noi sunt multi incepatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Cred ca la 130kg GS500 e cam la limita de jos. Emppu are GS si e foarte multumit, dar la tine motocicleta va trage la fel cum il trage pe Emppu impreuna cu un pasager. Daca vrei sa te indrepti catre viteziste probabil ca vei fi dezamagit repede. Eu am cu 20% mai putina putere la El250 si am 100kg. Motocicleta se infige bine, dar eu am luat-o de cruiser/chopper, nu pentru viteza.

Cu carnetul, daca totul merge bine, din momentul in care incepi scoala si pana pui mana pe carnet o sa treaca minim doua luni. (cel putin in Bucuresti)

<{POST_SNAPBACK}>

Referitor la motocicleta, m-am gindit sa ma duc pe naked fiindca am inteles ca e mai ok, daca o "culci" in perioada de invatare, iar din punct de vedere al vitezei, vreau clar sa ma apuc de motociclism si pentru a gusta senzatii de adrenalina, dar am prea multa experienta in domeniul condusului de masini ca sa fiu nebun si sa ma aventurez pe motoare inainte de a fii stapin pe bazele pilotajului. Poate totusi m-as duce mai sus pe la ceva de 60-70 cai (am inteles ca GS 500 are ~ 50), dar nici un super sport nu o sa imi iau ca motor de inceput (poate dupa 1-2 ani).

Ce parere aveti, Suzuki GSF 600 Bandit ar fi mai 'adecvata' pentru mine decit GS 500 avind in vedere 'gabaritul' meu ?

Am inteles ca GS 500 este dincolo un motor foarte folosit si apreciat de incepatori. GSF 600 ar fi la fel de bun ?

Deasemenea ca si fiabilitate care ar fi o alegere mai buna ? Nu am decit cunostinte de baza in mecanica si nu intentionez sa imi iau motor ca dupa aia sa ma lase ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

recomand un sv 650 s in loc de bandit 600. a mai fost deschis un topic referitor la alegerea dintre un bandit si un "seveu" si aparent sv-ul e mai reusit ca motor decat banditul....eu unul sunt indragostit de motorul asta :throb: si cu okazia asta cine stie mai multe despre acest model il rog sa posteze atat avantajele cat si dezavantajele "seveului"... :beer:

bafta !

post-4729-1142511252_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
recomand un sv 650 s in loc de bandit 600. a mai fost deschis un topic referitor la alegerea dintre un bandit si un "seveu" si aparent sv-ul e mai reusit ca motor decat banditul....eu unul sunt indragostit de motorul asta  :throb: si cu okazia asta cine stie mai multe despre acest model il rog sa posteze atat avantajele cat si dezavantajele "seveului"... :beer:

bafta !

<{POST_SNAPBACK}>

Multumesc pentru sfat metaxa09. In orice caz ca si look SV 650 s arata beton. Am gasit pe mobile.de pe la 3000 Euro (din 2000) si asta inseama ca l-as putea aduce in RO cu sub 4000 Euro ... cam mult pentru un prim motor, dar alegerea e tentanta.

As avea urmatoarele intrebari:

- ca si fiabilitate cum este SV 650 S in comparatie cu GS 500 E si cu GSX 600 F (Katana) ?

- dintre cele 3 mentionate mai sus care ar fi mai potrivita pentru "gabaritul" meu (1.92 / 130 kg). Citeam pe mai multe situri ca GSX 600 F ar fi cea mai buna pentru persoane "mari".

- dintre cele 3 care este mai confortabila din punct de vedere a suspensiei si a prozitiei de pilotat. (am facut ceva sala la viata mea dar la 130 kg am si ceva burta pe linga muschi :D )

Stiu ca cele 3 modele sunt destul de diferite (ca si clasa si categorie) dar dupa lungi discutii cu mai multi combinate cu a lot of web research, ideea e ca as opta la una dintre ele. Astept sugestii pareri.

Pe de alta parte stie careva daca mi-asi gasi prin zona (Oradea - Cluj - Timisoara) accessorii (casca, geaca, cizme) pe gabaritul meu, sau trebe sa ma duc dincolo si pentru astea. Nu as risca sa imi cumpar de pe net, deoarece si in mod normal intimpin probleme in a-mi gasi haine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

la primele 2 intrebari sau nelamuriri ale tale as putea sa imi dau si eu cu parerea...sv650s zic eu ca e mai fiabil (datorita motorului V2 racit cu apa - unde motorul V2 este fiabil prin traditie), dar pt gabaritu tau zic ca ar fi mai indicat un "geseicsef"... :D ....sa mai completeze si cei care stiu mai multe :read:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Banditul arata mai bine decat SV-ul, mai ales pentru o persoana de dimensiunile tale. Motorul cu racire pe aer si radiator de ulei e renumit pentru fiabilitatea lui si pentru faptul ca e usor de intretinut si reparat (desi nu e cazul). SV-ul e o conceptie mai noua, are cuplu la turatie mica (datorita motorului V2) si e mai agil. Daca vrei insa trasee mai lungi, nu numai oras si trasee scurte, Banditul e alegerea mai buna. Banditul a devenit un clasic, exista o groaza de site-uri de "bandit-maniaci". Insa Banditul, numai dupa 2000 are din fabrica pneu de 160 pe spate din fabrica, modelul gsf 600 facut intre 1996-2000 are 150, lucru care il face sa para cam anemic, desi nu e.

Dar eu as zice sa-ti iei o motocicleta care e mai mare, mai "adevarata", cu saua joasa, usor de manevrat pentru un incepator, o motocicleta care iti ofera si prestanta, care nu se demodeaza si nu se defecteaza :un chopper. Incearca Shadow (vt 600 c), Intruder (vs 600) ,Virago 535 sau Vulcan (vn 750).

Peste un an sau doi o sa poti urca pe o motocicleta buna pentru tine : V-strom sau Varadero de 1000 cmc.

E un simplu sfat...sanatate si sa ne vedem pe sosele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

din cate imi amintesc eu a mai fost deschis un topic, acum ceva timp, comparativ, intre bandit si SV si mai toata lumea inclina spre SV fiind o motocicleta mult mai reusita. referitor la motorul cu racire pe aer si radiator de ulei eu sunt de parere ca este automat un motor mai fierbinte deci de aici reiese ca ii cam scade fiabilitatea fata de unul racit cu apa (poate gresesc)....Referitor la aspect, gusturile nu se discuta..

numai bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...