Mergi la conţinut

motor sport 600cc pt incepator


Recommended Posts

cum spune titlul,in curand urmeaza sa achizitionez prima mea motocicleta care s-ar putea sa fie o Yamaha thundercat 600cc pentru ca nu prea sunt oferte bune la motoarele de 125cc 2t bune pt incepatori,ori sunt omorate ori au preturi mult mai mari decat ar trebui.ideea este ca eu m-am gandit si la un sport de 600cc cu care oricum nu m-as da tare deoarece din putina mea experienta(2 veri ocazional plimbari scurte) pe scutere pot sa spun ca nu prea imi place viteza(nu ma simt in siguranta si la viteza nu prea se pot evita diverse obstacole) ci senzatia de libertate pe 2 roti,deci problema ca sa ma sui pe ea si in 2 zile sa mor nu se pune.astazi am gasit si echipament complet format din cisme,pataloni de piele,brau,geaca de piele,manusi si casca si il voi cumpara zilele acestea inainte sa iau motorul.vreau sa stiu daca este chiar asa periculos ca la 18 ani(abia am luat permisul categoriile A si B si urmeaza sa-mi soseasca ''plasticul'') sa ma dau cu un motor de 600cc daca merg usor de tot pentru ca am o viata intreaga in fata,mai am 1 an pana termin liceul si am ''pretentii'' sa apuc sa ma vad si cu nepoti.eu am ~178 inaltime si 75kg deci statura si greutate medie.ma intereseaza in cazul in care chiar iau o vitezana de 600cc daca o pot limita pe la 50cp ca sa ma pot acomoda totusi si sa-mi mai ierte din greselile de incepator.va multumesc pt timpul acordat citirii postului meu lung dar la mine in Pitesti nu sunt prea multi pasionati de motociclism

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt incurajari.de vre-un an tot urmaresc forumul la sectiunea vanzari si bikeshop si mai citeam cate ceva pe forumuri sa invat din timp.eu unul nu o sa ma sui pe 2 roti fara echipament cat despre drumurile circulate o sa le evit cat pot de mult.ma interesa asa cat de brutala este o vitezana de 600cc pentru ca stiu ca e in stare de power wheelie si in cazul asta ca incepator m-as da peste cap daca imi scap mana in acceleratie si mi-e cam frica se patesc asa ceva ca cine stie cum ajung pe asfalt pe contrasens.ma interesa si daca se poate limita puterea si cat de complicat este

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Este cam greu sa dai peste cap din gaz un 600 daca nu accelerezi maxim. Mai degraba daca accelerezi inainte sa dai drumul la ambreiaj. Deci, cand accelerezi te apleci pe rezervor si cand franezi te ridici.

Oricum, ai oricand frana spate ca sa redresezi.

Mai poti oricand sa te orientezi spre 400 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi am facut rost de nr de tel al unui om care aduce Aprilia RS din afara si ofera garantie 1 an.o sa vorbesc seara asta cu el sa vad la ce preturi si daca e ceva convenabil poate ma bag la un RS125 pana pe la toamna dupa care sa trec la ceva de 600cc sport nu pt putere cat pentru aspect, sunetul demential pe care il scoate :banana: si pentru roatile graose care imi plac la nebunie

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am vazut ce accidente groaznice s-au petrecut zilele astea in tara mi-e frica sa mai si ies pe strada ca pieton.cred ca voi ramane la rs125 ceva timp,mai bine sa stea motorul turat la maxim decat sa nu-i stiu limitele si sa dau coltu.poate cine stie ce super mega exceptie sa fie sa sar la supersport 600cc ingatuita la maxim ca sa am un cntrol asupra ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Geo, eu am scapat ambreajul la un Ij Jupiter 4 si am ajuns in bordura opusa trotuarului pe care ma aflam. Am traversat strada intr'o secunda. La noi cand se asfalteaza se ridica bordurile dar nu si trotuarele, deci eram putin in panta.

Nu'ti lua o gaza de 125, incearca mai bine un naked. Si pe mine ma innebunesc caucioacele groase pe spate si sunetul vitezanelor. Pana acum ceva timp eram si eu cu vitezanele, cu CBR'urile de 600, de 900. Uite ce'a patit un tip din oras cu un CBR 600 Fi http://forum.bulletsquadron.ro/index.php/topic,251.0.html. Si luni pe 15 a mai fost un accident cu o vitezana, nu stiu exact dar am impresia ca Yamaha R1. Din pacate motociclistul, care luase motorul la o simpla plimbare, nu avea casca.

Ca naked am inteles ca pentru incepatori sunt buna: Honda CB 500, Suzuki GS 400, 500. Eu spre un CB m'am orientat numai ca nu am cei 2.000 euro care imi trebuiesc pt a o achizitiona. Pana una alta, bafta la anu la bac, ca eu il dau acum, si ai grija sa nu uzi plasticul prea tare ca se decoloreaza :P:beer: Baftalos

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am vazut ce accidente groaznice s-au petrecut zilele astea in tara mi-e frica sa mai si ies pe strada ca pieton.cred ca voi ramane la rs125 ceva timp,mai bine sa stea motorul turat la maxim decat sa nu-i stiu limitele si sa dau coltu.poate cine stie ce super mega exceptie sa fie sa sar la supersport 600cc ingatuita la maxim ca sa am un cntrol asupra ei

Bine macar ca tu esti mai cu capul pe umeri si ti-ai infranat entuziasmul teribilistic si ai hotarat sa o iei incet de jos, mai ales ca, in aglomeratie in oras si cu un motor sport de 125 in 2T tot la fel de repede ca si cu un super sport de 600 si poate chiar de 1000 ca incepator, daca nu chiar mai repede, dar in mod sigur mai in sigurantza. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta am de o luna,honda cbr 600 f4i.toata smecheria e sa nu fie un ''blocaj'' intre creier si mana dreapta si totul va fi ok,m-a mancat cateva zile sa merg mai tare dar acum mi-am gasit un ritm,merg cu a 2-a sau a 3-a pe oras pe la 4000rpm asa batraneste si e totul bine si frumos.i-am dat de destule ori 14.000rpm dar nu prea e nici un farmec,parca mai frumos e la plimbare la 5000rpm,mai admir peisajul.ma gandesc daca oare am facut alegerea potrivita,parca ma tenteaza acum un suzuki sv 650s

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...