Mergi la conţinut
Autentifica-te  
catalanu

motoare in 2 si 4 timpi

Recommended Posts

in afara de faptul ca polueaza, nu prea sint.

nu pune botu la ce zice lumea. in momentul de fata tehnologia 2 timpi nu mai e ce era odata.

mergi cumva c u vre-un 2 timpi nou?crede-ma sunt inca multe dezavantaje.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
as vrea sa-mi iau o aprilia de 250 si am impresia ca motorul e in 2 timpi. ce e asa dezavantajos la un motor in 2 timpi fata de unul in 4? :huh:

avantaje:

1.este un motor smucit si cam isteric trebuie turat in pemanenta ca sa meraga si sa sune bine( ;) ).2.scoate o putere acceptabila din nimic.3.nu are cuplul celui de 4 timpi asa ca daca esti incepator iti mai permiti sa-i dai o inferioara atunci cind nu trebuie fara sa-ti rupi gitul.4este un motor ok mai ales pentru oras.

dezavantaje:

1.trebuie sa ai in premanenta (la drum lung) bujie si ulei(daca ai motor nou si-l tii pe ulei bun ).

2.la rece scoate mult fum.

3.este destul de greu sa mergi constant cu el .in general ori accelerezi ori decelerezi(dar asta e mersul pe moto :D

4.trebuie sa fii atent daca isi face amstecul(DE TOT :D ) cum trebuie altfel risti sa te opresti unde nici nu gindesti.

pentru mine ca incepator a fost (si este ) un motor excelent ca incepator. <:-P

ps.daca aprilia este unui tip bogdan cumpar-o fara probleme .omul este un maniac care o bibileste non stop.

post-45-1093679515_thumb.jpg

Link la postare
as vrea sa-mi iau o aprilia de 250 si am impresia ca motorul e in 2 timpi. ce e asa dezavantajos la un motor in 2 timpi fata de unul in 4? :huh:

in caz ca te gandesti ca rs-ul de 250 e un RS de 125 putin mai mare ... sa stii ca te inseli

ala de 250 e mult mai isteric si foarte capricios. este de 3 ori mai puternic si are cu putine kg in plus

aderenta spate este slaba

motorul are viata mai scurta si consum mult mai mare ...

daca il iei ca sa il tii in 3.000-4.000 mai bine stai acasa ... el stie sa merga numai peste 6.500

Link la postare

Chiar ca RS 250 e mai isteric decat o Honda sau un Kawa de 250 in 4 timpi. Dac vrei sa-ti iei RS ca prim motor, treb sa ai rabdare cu el ca e naravas si nu stii cand te arunca din sa, cu aderenta lui idioata!

Aici depinde de fiecare persoana, unora le place explozia dementa, altora puterea liniara, care oricum la 250 nu prea este!

Peste 7 mii rupe, da si la benzina 2 t! :P

Link la postare

4 timpi RULZZZZZZZZZ :D ...mie imi plac cele in 4T, de ce ? suna bestial ( de la 600 cmc in sus), fiabilitate, poluare, hmmmm nu mai imi vine nimik acuma, oricum eu sunt PRO 4 timpi cu toate ca o sa,mi cumpar ceva in 2 timpi mai vechi, gen MZ (baniiiii)

ps. succes in achizitionarea noului tau motor :banana:

Link la postare
Motoru in 2 timpi ii baza!!!!!!! Cand isi prinde pragu rupe tot !! Performanta/ccm. este cea mai mare!

Uitate putin la Honda CRF sau Yamaha YZ in 4 timpi si ai sa vezi ca 2 timpiu nu e baza. 2 timpi trebuie sa fii mai tot timpul cu cheia pe el. Uzura pieselor este mult mai mare , consum dublu chiar triplu fata de un 4 timpi in unele cazuri + amestec ulei si sunt pretentioase la uleiuri .

2.la rece scoate mult fum.

Daca ai sa`i dai ulei bun o sa vezi ca nu o sa mai scoata fumul acela mult tot timpul.

Link la postare

nikonXR...sa nu exageram acuma...consumul e mai mare dar la putere nici nu se mai pune problema...2 timpi e mult mai puternic ca si 4 timpi...la uzura ai dreptate dar totusi sa nu exageram

Link la postare

consumul nu e asa mare, am avut si aprilia rs50, si yamaha rd350 , ambele in 2 timpi, si consumau foarte putin amandoua, si putere gramada :) Ca si comparatie, Yamaha RD350 din 1991, 65CP, top speed 190km/h VS Suzuki GS400, tot din 1991, 50CP, top speed 172km/h. Apoi, un Suzuki Bandit 600 S are 77.5CP, iar o aprilia rs250 are 70cp. top speed nu stiu la ele.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.