Mergi la conţinut
Chopper

Loud Pipes Saves Lives

Recommended Posts

Dati jos tobele! Scoateti separatorii de fum din ele!Afara cu surdinele!!Gauriti-le dracului sa se auda cind treceti pe drum...

Va spun eu voua adevar ca daca faceti asa,sansele sa aveti accident scad foarte mult.Parca si vad femeile cum isi trag deoparte copiii si pietonii cum se dau speriati inapoi,iar conserverii se uita cu spaima ca vine armata cu tancurile.

Problema e ca ai nevoie de casca buna sa nu te asurzeasca,ca,mai ales la drumuri lungi devine obositor.

Si acuma sa va intreb oare cum ramine cu politia ca eu am cam scapat pina acuma...

MARELE CEZEUS SA VA AIBA IN PAZA SA!!!

Editat de Chopper

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

la un moment dat politia te va opri.

si da, ai dreptate, am observat ca macar daca nu te vad, sa te auda, si tot scad sansele de accident. ma rog, cred ca este valabil la cei care merg relativ incet. nu-mi imaginez sa te ajute poluarea fonica daca ai super sport, si mergi tare, ca cine te aude, te aude doar cand treci glontz pe langa el si mai mult se sperie, facand probabil un accident. just my two cents.

asteptam sa mai raspunda si altii.

Link la postare

Si eu merg pe ideea asta ca macar sa te auda daca nu te vad. Am o singura toba (normal are 2) si tot ce avea inauntru a fost scos.

A mea urla ca toti dracii ca e un Ducati mai vechi in 2 cilindri si am probleme mai mari cu vecinii decat cu politia. Cand vad vreun politai strang de ambreiaj si daca sunt nevoit sa accelerez o fac domol.

In general merg incet si chiar si asa prin aglomeratie taximetristii (in general) tot se suie pe mine in mod voit. Dar am observat ca isi ascut simturile cand sesizeaza zgomotul.

Doamne ajuta cu politia ca pana acum nu am avut probleme.

Link la postare

mmmda mai aveti dreptate cred ca este o masura de siguranta in plus, asa ca am stat putin si mi'am stors neuronul ( ca unu am ) si am gasit o solutie :banana: am putea monta undeva intre galeria de evacuare si toba un dispozitiv de redirectionare a gazelor, un fel de supapa pe care sa o putem deschide fie cand dorim noi fie la o anumita turatie (cand vrem forja), si in felul asta putem sa mergem cum vrem, cand vrem zgomot apasam un buton si gata, cand vrem silentios la fel, nust voi ce spuneti ? :blink:

daca ne opreste politia, tzup apasam butonul si gata. "nu am facut eu domne' ce naiba, cum sa fac eu, pai mata nu vezi ca la mine nu se aude nimik?" :lol:

supapa poate fi actionata, electric, mecanic, hidraulic, sub actiunea gazelor, cum doriti...

ps. mi'am dat si eu cu parerea, am incercat sa fiu de folos nu sariti pe mine, pls.

post-35-1094381067_thumb.jpg

Link la postare

@ 2Weels4LIfe! Pare destul de simplu.Pe hartie!

Nu prea ma pricep eu, dar... nu cumva e mai dificil (in practica) de facut o astfel de modificare decat pare pe hartie?? :unsure: Cred ca ar cam FI ceva de lucru...

"Parerea mea!"... Sa asteptam si altele.

Editat de Shobolanu9

Link la postare

mai sincer nu cred ca este greu de realizat, trebuie doar sa ai niste scule la dispozitie si o zi libera si cred ca'i gata. pai in fond nu ai nevoie decat de o tabla de 2mm, un aparat de sudura autogen, un motoras de inchidere centralizata (auto), niste fire si un contact, niste parghii metalice (din spitze de bicicleta) si cateva suruburi. cu toate astea e intr'o zi sunt sigur ca fac un dispozitiv asemanator. Acuma trebuie sa ai si spatiu (eu stau la bloc) si trebuie sa ai si motor nu ?1 (eu inca nu am) <_< oricum cred ca este un dispozitiv bunicel si.... mai castigi si ceva putere din motor :rolleyes:

...nust hai sa mai asteptam si alte idei

Link la postare

@2Weels4Life nu suna rau ideea, dar trebuie documentata si intrebat in stanga si in dreapta oameni de specialitate daca varianta este fiabila.

Astept cu nerabdare sa vad daca se poate pune in practica asa ceva

Link la postare

Dupa parerea mea e o ideie foarte buna a lui 2Weels4Life. si se si poate pune in practica. Bine inteles, mai trebuie lucrat un pic pe partea de realizare, dar nu-i o ideie proasta. Poate ar si trebuii sa-ti protejezi idea, sa nu ti-l fura careva si sa faca bani frumosi pe urma ei :D:D:D:D

Link la postare

Ideea nu e rea, dar ma gandesc ca, mai ales in caz de forja :) , presiunea pe care gazele o exercita este destul de mare, chiar daca evacuarea s-ar face, in principal, pe toba de esapament... Nu reusesc sa vad - cel putin acum, asa, in fuga - o solutie sa poti tine DESCHISA clapeta...

Link la postare

Dragutza idee .. imi place e legal? =))

Nu acum serios, am vazut eu intr-un film pe unu de scotea din roti un fel de burghiu si gaurea rotile celorlalti .. asta mi-as pune si eu pentru cazuri de overload de tzoparlani.

:P

Link la postare

am vorbit cu niste prieteni de la AR si mi-au zis ca nu functioneaza faza...ca aia din fata sau aia de linga nu prea au cum sa te auda, doar cei din spate... mi-au explicat ei cum vine cu propulsarea sunetului, dar cum eu am terminat la Litere...nu prea m-am prins de termenii tehnici.

Link la postare
am vorbit cu niste prieteni de la AR si mi-au zis ca nu functioneaza faza...ca aia din fata sau aia de linga nu prea au cum sa te auda, doar cei din spate... mi-au explicat ei cum vine cu propulsarea sunetului, dar cum eu am terminat la Litere...nu prea m-am prins de termenii tehnici.

daca inlaturam partea teoretica din aceasta ecuatie si o comparam cu cea practica eu zic ca nu e chiar asa...

Merg cu tobele goale de vreo cateva luni si chiar ma fac auzit ...bineinteles ma refer la cazul de viteza mica prin aglomeratii...mai ales cand dau drumu la gaz intervine un huruit puternic pe care multi il percep ... cred ca si asta e ideea

Link la postare
Dragutza idee .. imi place e legal? =))

Nu acum serios, am vazut eu intr-un film pe unu de scotea din roti un fel de burghiu si gaurea rotile celorlalti .. asta mi-as pune si eu pentru cazuri de overload de tzoparlani.

:P

<{POST_SNAPBACK}>

Cat de legal e sa te arunce un idiot in tramvai ca i s-a ... facut lui de trecut pe banda 1 in banda 2 ?... B)

Link la postare

Pai nu e legal dar eu zic ca la incaltaminte sa ne atasam niste tepi in lateral si cand trecem pe langa dobitoci in conserve le-o facem fara sa stie??!!! :beer:

Link la postare

Fratilor, este o diferenta dintre legal si corect. Eu zic ca atata timp cat ajuta e bine. Dar nu sunt de acord sa trantesti o dunga in fiecare conserva cu ideea ca s-ar putea sa... vreodata... Cum e faza cu propagarea aia a sunetului? Pana la urma merge sau nu?

Link la postare

sa deschizi toba la buton ? mai bine punem senzori pe frunte .. noi sa ne gandim la "inchis<->deschis" shi toba sa reactzioneze instant ...

vorbim cu carcotashu` motorist, huidu .. shi`i propunem ... cum arata pancarta aia cu :www.cronicacarcotasilor.ro ... asha sa arate shi o pancarta cu : motociclishti nu trebe` ucishi

:D e un plan tampit .. dar totushi e un plan ;)

ride safe :ph34r:

Link la postare

Buna seara tuturor,

Noutz pe aici, eu, topicul m-a facut sa ma inregistrez.

Eu nu am fo' masina mare, am un scuter, multumit de altfel, i-mi e frica de viteza! Totusi, ideea de a construi ceva mi-a zgindarit si mie neuronu', al meu. Am vazut ca atunci cind rup evacuarea, zgomotul creste dar cresc si performantele! Am imaginat sistemul pe care il vedeti pentru ca m-am gindit ca presiunea ar putea sa scuipe orice dop normal. Este un manson de metal, pe evacuare, care poate fi invirtit cu un motoras de stergator de parbriz,cu o curea sau lant sau roata dintata, cred ca ar merge! La liniutze ar merge beton, zice un neinitziat!

Pareri?

Asfalt uscat!

THOR

Link la postare

Buna seara tuturor,

Noutz pe aici, eu, topicul m-a facut sa ma inregistrez.

Eu nu am fo' masina mare, am un scuter, multumit de altfel, i-mi e frica de viteza! Totusi, ideea de a construi ceva mi-a zgindarit si mie neuronu', al meu. Am vazut ca atunci cind rup evacuarea, zgomotul creste dar cresc si performantele! Am imaginat sistemul pe care il vedeti pentru ca m-am gindit ca presiunea ar putea sa scuipe orice dop normal. Este un manson de metal, pe evacuare, care poate fi invirtit cu un motoras de stergator de parbriz,cu o curea sau lant sau roata dintata, cred ca ar merge! La liniutze ar merge beton, zice un neinitziat!

Pareri?

Asfalt uscat!

THOR

Link la postare

Salut Barosanilor.

Cu mansonul lui THOR si cu un cablu metalic (cablul de soc de la DACIE), cu o maneta pusa pe ghidon, cred ca merge.

Link la postare

1 ) la 2 timpi nu merge decat dak modifici si carburatia.....si asta in cazul in care by-pass-ul se face inainte de amortizorul de sunet

2 ) E simplu si usor de facut ,dar nu poti sa lasi motocicleta fara nici un fel de amortizor de sunet!!! (Am incercat asta la o mobra care are 50cmc... rezultat: m-a intrebat un prieten care lucreaza la 1-2 km departare pe o macara dak am auzit ceva la stiri ca a explodat Petromidia...deci nu va sfatuiesc!)

Link la postare

pe langa V2 4T care il conduc fara nici un fel de sita in toba am auzit si un 2T fara toba si pot sa zic ca suna mult mai tare ca mea, cam prea tare :D

Link la postare

Am operat si eu toba.Pas cu pas si am obtinut un urlet infernal la turatii peste 7-8000.Acum nu numai ca se dau la o parte,dar cred ca vor pune pret pe capul meu presarii.E mai bine pt pietoni si soferi oricum ca inainte parca mergeam cu scuterul.E CEVA DE MUNCA LA O TOBA!M-am chinuit cu un sudor sa decupeze in ea vreo 2 ore si am mai lasat totusi ceva in ea :beer:

Link la postare

Sa stiti ca o moto fara tobe se aude de cum se apropie in cartier. Asa ca o aud si conservarii din fata. Si sincer, decat sa mature o Dacie cu mine pe jos prefer sa se supere vecinii. Iar potera? Lasa ca se rezolva cu 100 de mii! Merita!

Orice creste siguranta MEA pe moto , merita!

Link la postare

Eu prefer motorul meu mai silentios, asa cum e acum. In schimb mi-ar place un calxon d'ala cum vedem in filmele americane pe camioanele 18 wheeler :) Ce fain ar fi sa incerce un dobitoc sa ti se vare in fata cum mi-a facut-o un maxi-taxi alaltaieri si sa-i pot servi un muget d-ala sanatos sa inghete cacatul in cretin =))

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.