Mergi la conţinut

Accident intrunire motorock galati


K!LL3R

Recommended Posts

Spune-mi de unde stii ce am organizat si ce nu? Ma cunosti sau tragi concluzii si presupusuri? A fost un accident care putea fii evitat! Nu-i imbracai pe toti in armuri dar puneai garduri de metal si-i tineai pe toti la distanta, multimea trebuie controlata, e prima regula a oricarui eveniment altfel nu mai organizezi evenimentul! A doua regula e sa anticipezi ca un motor se poate rostogoli in multime, iei masuri sa previi asta! Am vazut o poza pe forum cu startul cursei, nici macar nu era o distanta adecvata intre concurenti!

Pai dupa cum vorbesti, se vede ca nu ai nici o treaba. Organizare acestei competitii nu a avut nimic diferit fata de altele organizate in tara. Si de ele nu s-a plans nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Domnilor s-au organizat liniute si pe aeroport unde e spatiu mare dar si acolo daca un motor este pierdut de sub control la peste 200 si ceva daca se opreste in multime face ravagii si aici probabil unii ar zice ca trebuiau parcate avioane roata si sa urmareasca lumea de acolo, sa fim seriosi accidentul e accident iar ce poate fi la ora asta in sufletul parintilor si al organizatorilor care s-au straduit sa fie bine numai dumnezeu stie....R.I.P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor s-au organizat liniute si pe aeroport unde e spatiu mare dar si acolo daca un motor este pierdut de sub control la peste 200 si ceva daca se opreste in multime face ravagii si aici probabil unii ar zice ca trebuiau parcate avioane roata si sa urmareasca lumea de acolo, sa fim seriosi accidentul e accident iar ce poate fi la ora asta in sufletul parintilor si al organizatorilor care s-au straduit sa fie bine numai dumnezeu stie....R.I.P

subscriu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragic accidentul de la Galati!

RIP pentru fetita, refacere grabnica motociclistului (Paul - am inteles ca se cheama).

Poate ca este prea devreme acum pentru toti sa putem analiza si discuta la rece si mai ales pentru organizatori si pentru cei care au fost acolo. Nu am fost acolo, am urmarit doar reportajele si comentariile de la posturile TV si pe forum.

Ma grabesc totusi sa postez acum cu singura dorinta de a nu ne risipi eforturile in contre inutile si poate vom

putea sa facem cat mai repede ceva util si constructiv pentru noi, comunitatea moto. Ca in orice situatie de criza factorul timp este foarte important.

Cred ca mai intai de toate a fost un accident. Adica nimeni nu si-a dorit sa se intample si toata lumea a facut tot ce a putut si stiut pentru a evita asa ceva. Cu toate acestea urmarile sunt foarte grave: fetita a murit. Chiar daca a fost un accident, probabil exista si vinovati. Nu cred ca primul lucru care trebuie facut insa este gasirea si pedepsirea vinovatilor. Va trebui facut si lucrul acesta, totusi.

Pentru ca urmarile sunt atat de grave este previzibil ca fiecare va incerca sa paseze responsabilitatea in curtea celorlalti. (mie nu mi-a placut emisiunea de la Realitatea TV). Cu siguranta cei implicati in evenimente: primarie, politie, organizatori, public, etc. trebuie sa isi imparta in diferite proportii vina. A spune ca la intalnirile moto e normal si nu e vina nimanui daca mai moara cate un copil din cand in cand: mai cade un motociclist, mai sare un far, etc. mi se pare inacceptabil. Insasi cand mergi cu motocicleta esti mult mai expus accidentelor (chiar mortale). E o stare de fapt, dar cand avem un accident in care moare un coleg de-al nostru nu spunem ca e normal, nu e vina nimanui. Mereu e vina cuiva si cineva ar fi trebuit sa faca ceva pentru a evita accidentul, si daca i-a supravietuit, data urmatoare ar trebui sa o faca acel lucru penbtru a evita un nou accident. Nu cred ca am accepta din partea unui conservar sa ne spuna ca a fost un ACT OF GOD ca a scapat masina de sub control si a dat peste noi. Nu pot sa ma pronunt, dar nu cred ca a fost vina lui Paul ca a scapat motocicleta de sub control. In cazul lui cred ca era normal sa se gandeasca la un singur lucru (viteza). Era pe o portiune de drum inchisa traficului public si facea o liniuta. Vina ar trebui sa fie in alta parte (inclusiv de partea fetitei sau a parintilor - daca stateau prea aproape si nu respectau instructiunile organizatorilor). Dar nu stabilirea vinei este prioritatea adevarata acum, pentru ca nu aceasta ne va oferi un suport real.

Fetita a murit. Nimic nu se mai poate face pentru ea. Prea putine lucruri se pot face pentru familia ei. Banii stransi si oferiti familiei pentru inmormantare sunt un gest binevenit, dar nimic nu va putea compensa pierderea. Orice vom incerca sa facem pentru cei apropiati fetitei nu va putea repara pierderea.

Dar fetita nu a fost singura victima a acestui accident. Comunitatea moto a avut si ea de suferit enorm. Atat

conducatorii moto, cat si organizatorii de evenimente moto (intalniri, parade, concursuri). Acestia (adica noi) nu am murit inca. Si acest accident va avea un impact foarte mare asupra noastra, asupra perceptiei noastre in randul publicului si al celorlalti participanti la trafic.

Agresivitatea si indiferenta celorlalti soferi in trafic, adversitatea fata de manifestarile noastre viitoare, subminarea imaginii si a statutului nostru pe strada si in afara ei, au fost alimentate din plin de acest accident. Toate aceste lucruri ne pot costa in viitor, prin neglijenta unora care cred ca nu meritam atentia lor, multe vieti.

Parerile de rau si contrele (aruncatul vinei) sunt de inteles. Primele denota empatie, ultimele sunt inutile (chiar destructive).

Cred ca ar trebui sa ne concentram in doua directii. Si propun celor interesati sa continuam discutia in acest sens:

1. Sa stabilim si sa promovam un set de reguli stricte pentru organizarea concursurilor si a intalnirilor a.i.

acest gen de accidente sa nu se mai intample, sau atunci cand se intampla sa fie exclusiv din vina victimelor (cum in sfarsit s-au prins si politistii ca daca un pieton traverseaza aiurea si l-ai omorat, e din vina lui. Salut ultimele schimbari ale codului rutier). Dar nu poti sa dai vina pe victima pana cand nu te-ai asigurat ca xista

un regulament in aceasta directie. Si ca el este cunoscut sau macar comunicat tuturor. Multi au facut puscarie ca au omorat copii care traversau aiurea sau se jucau pe strada, pentru simplu fapt ca nu era un regulament care sa traseze corect responsabilitatile / vina). Avem nevoie de acest lucru.

2. sa ne disociem de acest accident. Urmarile si impactul lui in randul opiniei publice sa nu fie asociate cu intreaga comunitate moto, ci sa fie privite doar ca un lucru izolat, local. Toate cluburile moto importante, ar fi bine daca ar trimite comunicate de presa catre toate centrele media din Bucuresti si din tara, si daca ar

participa cat mai mult la dezbaterea publica a acestui eveniment (imi pare rau ca nimeni nu a intervenit in emisiunea de azi de la Realitatea). Poate in celelalte emisiuni TV moto, sau in buletinele de stiri de maine seara sau saptamana viitoare, se va relua sau rediscuta aceasta stire si vor putea participa si leaderii cluburilor moto, pentru a exprima faptul ca cluburile moto, organizatorii de evenimente moto, motociclistii, comunitatea moto in ansamblul ei, manifesta o foarte mare responsabilitate, si grija in marea majoritate a cazurilor. Acest accident este unul izolat, nereprezentativ, si in urma lui s-au luat toate masurile (si ar fi bine sa le si prezentam) pentru ca asa ceva sa nu se mai repete. Lipsa de reactie a organizatorilor in momentul intrarii stirii pe posturile medie a fost o greseala. De inteles, pentru ca erau prea afectati de evenimente, dar ar fi fost bine sa apara si sa spuna ca au situatia sub control. Si ca accidentul a fost din vina spectatorilor. A fost probabil si destula de multa confuzie la mijloc. Oricum, timpul nu e pierdut, si ar trebui sa iesim in fata opiniei publice si organizatorii si comunitatea moto.

Daca nu am face toate acestea, am merita sa se scoata in fata de fiecare data cand se discuta despre motociclisti, actele de bravura si manevrele periculoase facute in trafic de cativa dintre noi, iresponsabilitatea si disconsidaratia fata de ceilalti participanti la trafic - care desi nu sunt valabile in foarte multe cazuri, sunt foarte usor de retinut si catalogat. Am merita astfel ignoranta, indiferenta, chiar disconsideratia cu care suntem priviti, si uneori accidentati de ceilalti participanti in trafic.

Nu putem sa le cerem celorlalti sa fie mai umani, mai responsabili sau mai implicati in viata sociala (fie ca ne referim si doar la participarea la trafic) decat suntem noi.

PS: acesta nu se vrea un post pedant si agresiv sau critic la adresa nimanui. Sper ca nimeni sa nu se simta ofensat. Sunt convins ca toti avem cele mai bune intentii si ne dorim sa avem de fiecare data cea mai buna conduita: de la organizatori, pana la cei care au postat inaintea mea. Este doar o propunere de a face ceva in bine pentru noi, cei care vom trai in continuare in urma si cu memoria acestui accident, si vom circula pe strazi alaturi de altii care si ei isi vor aminti de acest accident.

Emotiile sunt normale (si pentru cei care au postat inaintea mea, si pentru mine acum). Dar peste emotiile care poate mi-au scapat si mie printre randuri, mi-as dori sa facem ceva... util... concret... si pragmatic... pentru noi.

Salutari si respect tuturor colegilor mei de forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puiu_mic, cel care a deschis topicul a zis ca a vrut s faca wheelie pt ca a pierdut prima oara. eu zic ca nu este asa, dar ma rog.. de acolo avea informatia Turkish. N-am vrut sa ma bag... dar nu mai fiti asa nervosi si orice cearta intre voi n-are rost.

bine ca n-a fost mai rau. omu din gresheli invata si pe viitor nu se va mai intampla. de vina e si tv care da stirea din 5 in 5 min si ii alimenteaza p toti. ma mir de nu ne-o batea lumea la semafoare in curand...

R.I.P! Gnight...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rautacios...dar organizarea a fost la pamant .Initial am stat si eu la linia de start , insa cand am vazut in ce conditii se desfasoara si avand habar de ceea ce se poate intampla in cazul in care o motocicleta scapa de sub control, mi s-a facut teama pt sanatatea mea si am preferat sa urc pe faleza.Acum...cuvintele nu mai au rost ! R.I.P pt fetita !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Turkish, daca ai fi lovit de o bucata din naveta spatiala ce s-a dezagregat, ai fi in stare sa dai NASA in judecata. Esti se pare unul din cei care au nevoie de vinovati in orice situatie. Termenul "act of God" iti este necunoscut? Sa stii ca pana si in codul comercial exista termenul de forta majora si de circumstante neprevizibile. Roata masinii de Formula 1 care acum cativa ani a omorat unul sau mai multi spectatori la un concurs pe circuitul de la Imola vina cui a fost, domnule procuror Turkish? Vinovatii pentru farul ucigas de la Galati vad ca iti sunt deja clari.

Normal, daca NASA nu punea racheta in spatiu nu sufeream, muream, etc.... De aceea exista asigurari si legi pentru pierderi financiare in urma proceselor si pierdere de vieti in cazul accidentelor! Apropos, daca organizatorii au facut totul dupa lege inseamna ca au si asigurare care sa acopere costul inmormantarii fetitei si sa plateasca pagube familiei!? Intuitia imi spune ca nu au asigurare pentru ca nu s-au gandit ca le trebuie, deci e ok? Acceptam asta, domnule Zoltan?

By the way, "act of god" inseamna un eveniment neprevazut natural adica furtuna pe mare, eruptie de vulcan, etc. La asta se si refera codul comercial! Nu poti spune "act of god" ca sa scapi de responsabilitati cand cineva a murit pentru ca nu s-au luat masuri de prevenire! Exemplul tau cu Formula1 e perfect. A fost un process, organizatorii au platit recompense enorme si cel mai important, au schimbat masurile de siguranta ca sa nu se mai intample in viitor! De ce unii invata din greseli si incearca sa le previna si in Romania se accepta ca e "act of god" sau asa a fost sa fie?

1. Sa stabilim si sa promovam un set de reguli stricte pentru organizarea concursurilor si a intalnirilor a.i.

acest gen de accidente sa nu se mai intample, sau atunci cand se intampla sa fie exclusiv din vina victimelor

Corect! Trebuie sa invatam lectia de fiecare data cand are loc o tragedie si sa luam masuri de prevenire ca sa nu se mai repete!

Pentru puiul_mic, informatia o aveam de la KimmieBlue..., nu am spus ca baiatul e vinovat, chiar daca s-ar fi ridicat pe o roata intentionat! Se intampla sa pierzi controlul mai ales la curse (partea asta a fost accidentul), in rest, consecintele se puteau preveni de catre organizatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

seara ...nu prea buna

din cele vazute la tele tipul nu era echipat complet..era in adidasi....pe un motor de 1000 la o competitie...poate ca nci eu nu sunt cel mai sfant si gresesc si omit multe lucruri fiind vb de echipamnet in mers ..merg cateodta lasa ma ca merge asa!!!

problema acum esyte cine se face vinovat de toate lucrurile intamplate!!!

motociclistul nu vad de ce sa fie vinovat,aplatit sa intre intr-o competitie din banii aceia trebuia sa i se asigure siguranta ..si totodata siguranta celor din jur ..a spectatorilor mai exact!!!

ar ramane organizatorii !

car esi ei pot da vina pe cei din politie v jandarmerie care nu au asigurat blocarea soselei si s ainterzica traficul pietonal!!!

pare rau ca doar din greseli invatam !!!!

multa sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca motociclistul nu era echipa foarte bine nu are prea mare importantza...nu cred ca asta putea preveni accidentul.Dureros e faptul ca nu s-a incercat preveni cu nimic un asemenea dezastru..Niste benzi de plastic nu puteau apara o mare de curiosi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca esti calcat pe strada de masina unuia care tocmai moare de infarct si pierde controlul volanului nu e "act of God", numai pentru ca nu e cutremur sau eruptie? Sunt milioane de scenarii posibile, turkish, dar tu se pare ca esti prea marcat de sistemul anglo-saxon de justitie in care un avocat suficient de bun gaseste vinovat obligat sa plateasca si daca e vorba de divinitate. Eu ma gandesc cu groaza la momentul in care aceasta paguboasa gandire va ajunge si la noi (semnele deja se vad), pentru ca nu vei avea curajul nici sa tragi un vant pentru a nu risca sa fii dat in judecata de cineva pentru asta. Oricum, daca tu vei ajunge sa ai dreptate in tara asta cu mentalitatea asta, rezultatul va fi ca nu va mai organiza nimeni nimic, ca sa nu trebuiasca sa fie responsabil pentru tampeniile sau pur si simplu accidentele altora. Era o competitie sportiva, participantii concurau pe proprie raspundere iar spectatorii care, ca deobicei, incalcau liniile de demarcare, o faceau pe propria raspundere.

Culmea e ca fetita poate ca nu era in situatia asta, trupul ei era undeva in interiorul trotuarului, unde motocicleta nu a ajuns niciodata, pentru ca s-a lovit de pom si a sarit inapoi pe sosea. Daca ceea ce am citit aici e adevarat, ea a fost lovita de farul care s-a desprins de motocicleta, fiind cam in situatia rotii aceleia de la Imola.

Oricum Turkish, ce vreau sa spun ca tu ai cerut repede capul organizatorilor, ai sarit la gatul lor ca un bulldog, fara sa fi stiut macar exact ce s-a intamplat. Si daca judeci, vei fi si tu judecat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la paul la spital ... in afara de o deplasare de ligamente la cot ( un fel de luxatie) si niste dureri la coloana ( fara fracturi sau alte deplasari ale vertebrelor ) nu are nimic

este profund marcat de moartea fetitei si mi-a marturisit ca se lasa de motoare

sper sa il vad iesit din spital cat mai repede

ceilalti tineri implicati in accident sint bine ... unul a fost operat la picior, prietena fetei decedate a fost un pic mai grav dar am inteles ca e in afara de orice pericol

o sa revin cu detalii in zilele ce urmeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptul sa spui orice doresti, dar ai folosit limbaj suburban si jignitor pentru toti cei care au postat aici. Si ai luat si warn.

Oricum pentru unul care zice ca are Ducati esti tare antimotorist. Si nu-ti place ca cineva sa gandeasca altfel decat tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PT. MINE E CLAR 80% VINA MOTOCICLISTULUI{ESTI TAMPIT SA NU VEZI IN CE TE BAGI}SI 20%ORGANIZATORI{DAIA}.

Cute, but wrong! Daca nu ar fi tampiti d'astia care stiu in ce se baga, nu ai putea povesti atat despre Ducati atat de meserias in concursuri. Liniutele au fost declarate anul asta a fi competitii (mie nu-mi plac, dar Pepsi e de alta parere si a organizat campionat). Daca spectatorii ar fi bagati dupa niste grilaje la zeci de metri de pista, primii cu scandalul ar fi tocmai ei.

Apropo, au fost in ultima vreme cateva accidente grave la raliuri, unde tocmai aceiasi spectatori au fost cei care s-au plantat in cele mai aiurea locatii. Din cate stiu organizatorii au fost absolviti de vina, tocmai pentru ca era imposibil sa puna grilaje in jurul drumului, tarseul insumand sute de kilometri. In acelasi timp au fost si reactii absolut idioate, cum a fost un politist care a suspendat carnetul de conducere a pilotului de raliuri pentru accident cu victima, desi pe durata competitiei nu avea nici o jurisdictie, nefiind drum public.

Trebuie sa intelegi ca a fost o competitie pe un loc care temporar nu mai era drum public, si prezenta spectatorilor si a pilotilor era benvola si pe proprie responsabilitate. Grozavia e mare, durerea e justificata, dar spune tu cum ai fi evitat producerea accidentului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa fiu impartial vis-a-vis de culpa

dar vreau sa va mai uitati o data la filmul care s-a dat pe toate posturile de televiziune si veti observa ca motorul s-a lovit in pom ... daca spectatorii ar fi fost dincolo de panglica de demarcare care era legata intre pomi nu s-ar fi intamplat aceasta tragedie

am fost vis-a-vis exact in locul in care motociclistul a cazut de pe motor si am vazut toata faza

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca esti calcat pe strada de masina unuia care tocmai moare de infarct si pierde controlul volanului nu e "act of God", numai pentru ca nu e cutremur sau eruptie? Sunt milioane de scenarii posibile, turkish, dar tu se pare ca esti prea marcat de sistemul anglo-saxon de justitie in care un avocat suficient de bun gaseste vinovat obligat sa plateasca si daca e vorba de divinitate. Eu ma gandesc cu groaza la momentul in care aceasta paguboasa gandire va ajunge si la noi (semnele deja se vad), pentru ca nu vei avea curajul nici sa tragi un vant pentru a nu risca sa fii dat in judecata de cineva pentru asta. Oricum, daca tu vei ajunge sa ai dreptate in tara asta cu mentalitatea asta, rezultatul va fi ca nu va mai organiza nimeni nimic, ca sa nu trebuiasca sa fie responsabil pentru tampeniile sau pur si simplu accidentele altora. Era o competitie sportiva, participantii concurau pe proprie raspundere iar spectatorii care, ca deobicei, incalcau liniile de demarcare, o faceau pe propria raspundere.

Culmea e ca fetita poate ca nu era in situatia asta, trupul ei era undeva in interiorul trotuarului, unde motocicleta nu a ajuns niciodata, pentru ca s-a lovit de pom si a sarit inapoi pe sosea. Daca ceea ce am citit aici e adevarat, ea a fost lovita de farul care s-a desprins de motocicleta, fiind cam in situatia rotii aceleia de la Imola.

Oricum Turkish, ce vreau sa spun ca tu ai cerut repede capul organizatorilor, ai sarit la gatul lor ca un bulldog, fara sa fi stiut macar exact ce s-a intamplat. Si daca judeci, vei fi si tu judecat.

Tot nu e "act of god", situatia descrisa e clasata ca accident cauzat prin infarct. Chiar si in cazul asta se face o ancheta si se platesc despagubiri familiei, de catre firma de asigurare a soferului care a cauzat accidentul cand a murit la volan! Hai sa nu exageram cu exemple care nu au legatura cu ce s-a intamplat doar ca sa inventam scuze!

Poate ai dreptate ca regulile stricte limiteaza si uneori impiedica anumite activitati, dar sistemul anglo-saxon salveaza vieti! Aici au loc adunari de 22,000 de bikeri + spectatori! Toti se simt bine, sunt in siguranta si la sfarsit pleaca intregi acasa, mai ales spectatorii! Diferenta e ca politia, voluntarii si organizatorii muncesc si iau masuri non-stop ca sa mentina nivelul de siguranta pana cand se termina! Nu-l vezi pe unu ca sta si se uita la spectacol!

Nu am cerut capul organizatorilor, am sugerat ca familia sa-i dea in judecata! E dreptul lor! Las legea sa faca dreptate.

Organizatorii i-au chemat la adunare, organizatorii trebuie se gandeasca la cel mai rau caz care se poate intampla, sa controleze evenimentul si sa asigure siguranta tuturor (impreuna cu politia si jandarmii). Nu am primit raspuns daca organizatorii aveau asigurare???

E timpul ca lumea sa inceapa sa puna intrebari si sa ceara explicatii. Asta in general, nu numai in acest caz. Sa nu se mai lase dusi de nas si sa accepte pierderile/nedreptatile cand aud scuza "asa a fost sa fie"! Nu e vorba de bani pentru ca nici o suma de bani nu-ti intregeste familia!

Fiecare face greseli, suntem oameni! Cand cei care au facut greseli incep sa fie trasi la raspundere atunci vor incepe sa actioneze si sa adreseze problemele. Doar atunci lucrurile se vor imbunati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las legea sa faca dreptate.

IN ROMANIA? De cand esti in UK?

Nu am primit raspuns daca organizatorii aveau asigurare???

Nu cred ca in Romania vreo societate de asigurare ofera asemenea servicii. Aici e inca evul mediu din punctul asta de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ turkish. oricat de slabe ar fi fost protectiile din organizarea initiala...daca fetita si restul spectatorilor trecusera de marcaje este vina lor ..nu prea mai are ce sa le faca "curtea martiala" organizatorilor.

Acum nu stiu nici eu sigur daca fetita a trecut sau nu de marcaje. in filmulete nu se vede a mica...decat alti oameni...care, intradevar, erau pe zona carosabila...

asta`i legea ...daca fetita era intradevar unde trebuia sa fie, justitia se aplica pentru organizatori, jandarmi (nu stiu) ..si cei de mai sus (asa ar trebui!!!!nu ca asa si este)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa o ierte pe Fetita !

Nu vreau sa ii iau apararea lui 'Turchish'

Dar dupa parerea mea motociclitul nu a avut nici o vina dar totushi trebui sa fie un vinovat: cei care au dat aprobarile si organizatorii (imi pare rau ptr ei ) care fac munca voluntara de dragul sportului ...

de data asta nu este un conservar implicat care sa fie vinovat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SINCERE CONDOLEANTE PARINTILOR SI INSANATOSIRE GRABNICA CELOR IMPLICATI IN ACCIDENT.

Eu zic ca nu conteaza cine e vinovat important este sa evitam aceste accidente aceasta fiind o lectie foarte grea cu o nota proasta ( 1 )pentru toti nu numai pt organizatori cum au sarit toti acum pe ei ( ca asa suntem noi invatati sa aratam cu degetul inainte sa gindim) ca sa infunde puscaria etc etc...........

In loc sa alinam suferintele celor implicati cautam sa ii mai distrugem si pe altii asa suntem noi educati de pe timpul raposatului sa ne distrugem in loc sa ne ajutam la o asa nenorocire.

Nu iau apararea nimanui dar eu ii gasesc vinovati si vitimele si org si cei care erau acolo sa nu lase publicul sa intre in zona periculoasa care ATENTIE daca va uitati pe filmare veti vedea zona era delimitata cu o banda nu aveai ce cauta in acea zona trebuia pazita mai bine acea zona si mult mai protejata .

Acum o mie de vorbe un ban nu fac , trebuie sa cautam sa ajutam pe toata lumea si victimele si cei implicati in organizare ca nu este usor sa traiesti tota viata cu aceasta povara in suflet impreuna trebuie sa trecem peste acest moment greu vita merge inainte accidente vor mai fi haideti sa dam o mina sa evitam aceste situatii sa nu ne distrugem intre noi viata e scumpa haideti sa o traim impreuna in liniste si in pace .

Acum toti din masmedia arata cu degetul spre organizatori si incita spiritele in loc sa calmeze spiritele ei vor doar un subiect de dezbatere nationala sa aiba audienta .

Cei vinovati vor plati ei in fata lui dumnezeu ACUM TREBUIE SA TRECEM IMPREUNA PESTE ACEST MOMENT .

Vad la televizor acum apar fel si fel de specialisti care ACUZA pina acum acesti specialisti au stat in birourile lor in loc sa iasa pe traseu si sa invete sa promoveze cum se pot evita aceste accidente.

IMI PARE NESPUS DE RAU PT FETITA SUNT CU SUFLETUL ALATURI DE PARINTI DAR ACEST MOTIV NU NE DA DREPTUL SA SARIM CU CUTITUL AL GITUL ALTORA.

EU PERSOAL AM FOST ACCIDENTAT A INTRAT CINEVA IN MASINA IN CARE MA AFLAM SI M-AM RSTURNAT AU FOST TRAUME FOARTE GRAVE ASUPRA MEA DAR DUPA CE MI-AM REVENIT NU AM INCERCAT SA DITRUG SI PE ALTII ASA A FOST SOARTA NIMENI NU A VRUT SA SE INTIMPLE NICI LA MINE NICI LA ALTII .

VIATA MERGE INAINTE HAIDETI SA O FACEM MAI USOARA.

DUMNEZEU SA O IERTE

" SA ARUNCE CU PIATRA NUMAI CEI CARE NU AU PACATUIT

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...