Mergi la conţinut
Autentifica-te  
andi2006

enduro Sfaturi pt. un endurist incepator

Recommended Posts

Salutare,

Sunt in curs de achizitionare a unui Ktm 250 EXC. Poate o sa ma intrebati de ce acest model si nu altul. Pur si simplu este o oportunitate de a il lua la un pret foarte bun de la cineva care nu il mai foloseste de mult timp. In orice caz motorul mi se pare exceptional.

Marturisesc ca sunt un novice in enduro si in motociclism in general. Am A-ul de vre-o 2 ani dar m-am dat destul de putin.

Referitor la enduro - experientele de gen au fost in cateva randuri in Grecia cand am inchiriat niste Yamaha DT si XT cu care am hoinarit pe diverse zone off-road destul de accidentate in zona muntoasa. Cu aceasta ocazie am constatat ca merge bine, ma dau binisor si ma acomodez relativ usor pe diverse motoare. Pasiunea pentru enduro a venit ca o prelungire a pasiunii pt. mountainbike (spre extrem) pe care il practic de multi ani.

Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi utile in privinta echipamentului adecvat ce trebuie achizitionat si de unde? Nu vreau sa fac risipa de bani, as vrea sa imi iau echipamentul minim si la un pret cat se poate decent.

Alte sfaturi utile pentru un incepator?

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa iti iei echipament complet si cat de cat bun. Gasesti multe piese de echipament, pe site-urile de moto, pe la mnagazine, pe la baietii care aduc de la Louis si Auner. Pune-te pe cautat aici si pe motociclism.ro

Eu te sfatuiesc sa iei la inceput echipamentul de protectie absolut necesar pentru porice iesire enduro:

- cizme - approx 150E

- genunchere - 25 - 40 E

- protectie piept pt cross + protectii umeri + protectii coate - approx 100 - 120 E (sau la 100E iei o vesta cu protectii)

- casca - 100 - 150 E (sa fie cat mai usoara)

- manusi - 20 E

- ochelari - 25 - 30 E

Nu iesi la "lupta" fara astea.

Apoi iti mai iei pantaloni, geci, tricouri, brauri, fashuri etc

Link la postare
Salutare,

Sunt in curs de achizitionare a unui Ktm 250 EXC. Poate o sa ma intrebati de ce acest model si nu altul. Pur si simplu este o oportunitate de a il lua la un pret foarte bun de la cineva care nu il mai foloseste de mult timp. In orice caz motorul mi se pare exceptional.

Marturisesc ca sunt un novice in enduro si in motociclism in general. Am A-ul de vre-o 2 ani dar m-am dat destul de putin.

Referitor la enduro - experientele de gen au fost in cateva randuri in Grecia cand am inchiriat niste Yamaha DT si XT cu care am hoinarit pe diverse zone off-road destul de accidentate in zona muntoasa. Cu aceasta ocazie am constatat ca merge bine, ma dau binisor si ma acomodez relativ usor pe diverse motoare. Pasiunea pentru enduro a venit ca o prelungire a pasiunii pt. mountainbike (spre extrem) pe care il practic de multi ani.

Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi utile in privinta echipamentului adecvat ce trebuie achizitionat si de unde? Nu vreau sa fac risipa de bani, as vrea sa imi iau echipamentul minim si la un pret cat se poate decent.

Alte sfaturi utile pentru un incepator?

Continua sa mergi :scooter: si restul va veni de la sine. Cu cat te dai mai mult cu atat o sa sti sa mergi mai bine, o sa inveti mai multe si o sa-ti dai seama in cele din urma cat de putine lucruri cunosti despre sportul asta. :thumbup:

Link la postare

a... sa nu tragi mai tare decat te simti sigur, si la inceput ia-o incet.

asta asa, ca sfat subiectiv.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.