Mergi la conţinut

ANA ARE MERE?


pelerinul

Recommended Posts

Ma uit fratilor si ma minunez. Se emit pareri docte, se dau decizii si decrete, aia e asa, cealalta nu, care e mai tare, mai buna, mai frumoasa, mai mai... Avem chiar opinii culte de la niveluri superioare. Dar din pacate foarte multe scrise de parca unele taste au miere iar altele nu exista. Adica, pe scurt si romaneste, se scrie agramat, aliterar, semianalfabet, etc. Suntem romani, cred ca e pacat sa ne batem joc de limba noastra si putina atentie ar fi doar spre binele scriitorilor (care poate mai scriu si un CV, o scrisoare de intentie, o prezentare, etc si pe urma se intreaba de ce nu fura admisi...). Sunt situatii cand vrem sa scriem ceva, dar nu suntem siguri de formulare. Se poate inlocui cu alta varianta de exprimare.

As fi curios cum ar da niste exemple - perle citate in continuarea acestui topic; iese revolutie sau nu citeste nimeni?

Pace voua!

Iata prima mostra:

" va rog trimite-ti un mesaj personal pentru a putea corecta lista..."

scrisa de un moderator

Acum sa vedem daca se supara cineva :)

Daca se supara, ii taiem o curelusa de pielicica de pe spate, precum in basm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pt acest avizier il propun prin excelenta pe V___O !!!

Daca era in viata azi, Caragiale deskidea topul primilor 100 .... "extraterestrii", ocupat in absolut toate pozitiile de preastimabilul ilustru personaj, pentru care 100 de pozitii nu sunt suficiente (dar se termina hartia) !

Omul pentru care CarteaRecoardelor este prea mica, alien in pelerinaj pe Terra, fiinta cea mai sifonata de razboaiele cu scoala primara, parintele tuturor "bucurosilor" din sanatoriile de boli mintale, Bula din timpurile veki si pana azi, trollul care a reinventat si redat secolului XX esentele tari barbatesti, acest Phoenix care markeaza ultimii ani ai forumului, campion absolut la prelucrat prin askiere idei contraceptive ... vi-l prezint pe V___O, legenda vie, dinozaurul absolut, incontestabilul cap de lista al acestui avizier !

la insistenta fratelui pelerin, nu fac complet public numele .. dar cine nu-l cunoaste oare ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica, pe scurt si romaneste, se scrie agramat, aliterar, analfabet, etc.

nu cred ca exista cineva care sa foloseasca, voluntar sau involuntar, scrierea analfabetica! este o contradictie in termeni!

daca esti analfabet nu cunosti scrierea! deci nu poti acuza pe cineva ca `scrie analfabet` ;)

asta e perla ta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai invatat literele nu inseamna ca ai invatat sa scrii. transcrierea fonetica e una iar gramatica e alta ... analfabetul este "nestiutor de carte", asa traduce DEX-ul in majoritatea editiilor sale. La sinonime gasesti si incult sau ignorant. Unde "carte" poate insemna si litere si gramatica, iar in secolul asta .. cred ca analfabet isi schimba putin intelesul, nu e de mirare ca unii scriu analfabet :D:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai ca nu e corect .. mensana asta si pelerinu e in grup.. stiu eu :)) eram pe transfagarasan cu un amic care ramasese in pana si ne-a dat pelerinu benzina.. multumuim :))

acum .. care e faza cu topicul ? care e moderatorul ? de pe ce site ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))

luptam contra celor care nu ar trebui sa cuvinteze. nu dam nume, fiecare se descopera singur, sau rade fara sa stie de cine.

sau mai rau, nu rade

sau si mai rau, se supara

sau cel mai rau, ma cauta sa ma exmatriculeze :))

as bea in continuare berea aia promisa

nu de alta, da iereati baieti de gashca si mai aflam una alta de fotografie

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:beer::scooter:

nu e bre nici o faza, facea pelerinu caz ca avem noi prea mult timp de net, iar acum isi dovedeste siesi ca are minim tot atat timp

e misto topicul, dar si raspunsu lui Mensana e tare rau :))!! :beer:

Acum sincer.. ce dreq aveti? :) Majoritatea care stau pe net sunt inculti. aia care au treaba cu cartea... stau cu cartea-n mana, nu cu tastatura.

in rest ... kicking the fields...

Pana la urma, cine este CEL AVIZAT in acest topic? 'n'afar' de Daddy-Vladdy?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revenind la cultura.

avem un prieten de familie baterist al unei formatii franceze, nu foarte cunoscuta. avand concert la paris si afland ca in perioada aia eram si eu acolo ne trimte sms adresa clubului: rue voltere 10. si semneaza.

acum am mai multe nelamuriri : strada se numeste voltaire iar numele lui se scrie cu TH nu cu simplu T . poate ca e obisnuit sa scrie repede si nu pierde timpul poate nu stie sa scrie : imi e indiferent. ne-am simtit minunat, am cantat, am dansat, a fost frumos.

omul nu are pretentii de intelectual, mi-a inventat povesti despre monumentele din paris cu atata farmec ca nici nu stiu daca sunt adevarate sau nu . chiar nu m-a deranjat.

acum revenim la forum. mai face omul un dezacord,, merge, trecem peste, mai uita o cratima, se intampla, importat e sa pot citi. Problema intervine cand greselile sunt de logica. :

mai postez decat 2 posturi ca nu mai m-ia dat voie adminul casa postez.

peste astea pot trece.. imi suna rau la urechi dar trec.

urmeaza partea a doua :

ke foum de kkt k vr3a gaxel asta sa propuna k s dea warn dak scrim k pe mirk

atunci cand aceste doua stiluri se intalnesc incepe adevarata provocare.

dar pana atunci parerea mea e urmatoarea: daca unui om ii demonstrezi ca e prost in ceea ce crede ca face bine , il doare (cum m-ar durea daca cineva imi arata ca fac o gresala de scriere/exprimare in mod repetat) dar daca ii zici unui om pentru care felul in care scrie nu are importanta e ca si cum mi-ai zice mie ca sunt urat ( as simti, la nivel conceptual, o durere in partea pe care mi-o batatoreste saua )

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata prima mostra:

" va rog trimite-ti un mesaj personal pentru a putea corecta lista..."

scrisa de un moderator

Ma, eu am o tzara febra acuma si im storc un pic neuronul de serviciu si nu imi dau seama unde e greseala in fraza de mai sus.

Eu personal am o obsesie cu scrisul frumos si daca uita unul o cratima incepe sa ma zgarie pe ochi. Dar mai daca incepe sa scrie cu puncte de suspensie, fara verzale, cu k si 3 in loc de c, ch si e fac urat si abia daca pot citi ce scrie. Prefer sa nici nu citesc. Din punctul meu de vedere este un minim de efort sa scrii corect, sa pui macar punct unde termini propozitia si sa incepi cu litera mare, sa folosesti cuvintele asa cum se scriu in limba romana. Daca nu esti in stare de minimul asta de efort inseamna ca nivelul tau intelectual este sub medie si meriti sa fi catalogat drept idiot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca la despartirea lui "trimiteti". Nu sunt de specialitate, dar sigur se scrie dintr-o bucata :). Eventual daca ar putea dl. Pruteanu sa dea o raita p'aci..

gaxel, de aceea nu vreau nume, sa nu ranim pe nimeni gratuit, caci a gresi in scriere nu e un cap de tara. Totusi, comentarii cat se poate de pertinente ar fi dezirabile, caci ne mai upgradam softul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca la despartirea lui "trimiteti". Nu sunt de specialitate, dar sigur se scrie dintr-o bucata :). Eventual daca ar putea dl. Pruteanu sa dea o raita p'aci..

gresala o vazusem de la inceput, si ma gandeam daca sa fac sau nu misto. anuntul clasic de la care se pleaca in asemenea dezbatere este cel cu " rugam inchide-ti usa". acest anunt are sens. chiar foarte mullt, dar nu pentru paganii din noi. este un apel la pastrarea intacta a constiintei si a integritatii umane. esti rugat de un colectiv "rugam" sa iti inchizi usa. usa ta (-ti).. si cum nu vii intr-o institutie cu usa de acasa (decat daca ai mari probleme) te gandesti ca o exista o usa energetica sau ceva asemanator ce trebuie inchis.

in felul asta poate fi interpretat si textul initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

permite-mi o contrazicere: cred ca nu poti sa te adresezi la pluralul respectuos impreuna cu singularul familiar in aceeasi propozitie/fraza catre aceeasi persoana. Parerea mea :).

gresesti!!!

dupa cum am spus este vorba de o institutie publica. ceea ce inseamna nici un pic de respect pentru cetatean. lipsa de respect pentru cetatean este cea de la care pleacam si a carei existenta implica fara nici un dubiu nefolosirea pluralului. prezumtia de la care ai plecat tu este "va rugam inchide-ti usa" dar dupa cum vezi eu am dat numai o parte din citatul initial care era "te rugam inchide-ti usa". se pare ca pe masura ce argumentez (lucruri la care nu m-am gandit) rezolv si misteul usii : risti sa iti plece mintile aiurea, sa innebunesti, daca nu iti iei toate masurile de siguranta si acea inchidere de usa, metaforica fara dubii, nu este altceva decat insusirea unei izolari totale fata de realitatea birocratica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu om bun, ma refeream la citatul meu initial, nu la ideea ta. Tu ai dreptate. Dar altfel, poezia metaforica in care intri se departeaza brutal de contextul pamantean al temei de fata. Sa incercam sa ramanem ancorati in sinergia faptelor (cum spunea fostul nostru 'tatic') si sa infieram fara mila lipsa de consistenta sintactica a coforumistilor* nostri.

*) neologism (n.a).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din seria: de la .... adunate si pe forum repostate.

Motociclistul si organizatori sa fie trasi la raspundere.

Dac adevarul te jicneste cateodata SCHIMBATE

Cu tristete-i-as spune ca gandesc

Mie mi sa sters cand am vb

Nici tu nu crezi ce scri

Incerci sa musamalizezi cazul present?

cuvintele mele creeaza o imagine care poate salva pe cineva

doar ca sa ma jicnesti un pic

antrenor la copii de inot si mai dadeam meditati si la chimie

putina francesa si putina vitnameza

Tu sti romaneste si sa codcodacesti

Oauuuu, femei sunt ca pesti in lac

Doar pun degetul in apa si sa prins

puternice dar faca a fi cernute prin sita logica si a realitati

Sti tu vre-un forum de homo?

Ti-ar place niste perle?

chiar daca esti dragitza

Sar tu ai vazut in viata ta un creoer de gaina?

ai decupat o motocicleta din reziste

Uni orice le-ai face tot asa raman

Culmea e ca fac doua raporturi

Da, asta este expresia feminina cand nu are un raspuns logic

Excepti intotdeauna vor fi dar tot excepti raman

Pai o stea de serif sa-ti trimet

Offff, dar nu esti clara ce te-a deranjat

Hmmm, ai avut vre-un

ar fi distractiv pt noi si inca cativa dar ar fi o hazna

Excepti la orice regula exista dar asta nu inseamna ca regula evolutionara nu este valabila

exista egalitate intre cei de sexuri diferite sau varste diferite sau religi diferite

De pe vremea tribala varsta aducea "knowledge" si "knowlwdgw is power"

mai multe jucari si femei mai multe decat pot duce

Hahahaha, nu am fost bet niciodata asa ca poate sa zica 100 de indivizi

Da, tu forbesti in metafore si eu realitati zilnice.

Asta daca nu inclusi si gogosile

daca ai invatat literele nu inseamna ca ai invatat sa scrii. transcrierea fonetica e una iar gramatica e alta ... analfabetul este "nestiutor de carte", asa traduce DEX-ul in majoritatea editiilor sale. La sinonime gasesti si incult sau ignorant. Unde "carte" poate insemna si litere si gramatica, iar in secolul asta .. cred ca analfabet isi schimba putin intelesul, nu e de mirare ca unii scriu analfabet :D:beer:

prea multe variabile!

dar ce facem cu "agramatul" daca i-ai gasit substitutul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca o suita de dude de la amicul nostru comun si toate astea doar de pe unul din topicurile in care activeaza!

Fiecare se catagoriseste singur nu eu.

Esti asa de frustrat cu atentatul esuat ca te balbaiesti

neuroni se vestejesc de la alcol

Si eu credeam ca fanateci musulmani

dupace esti urat mai su puti de la o posta

inchid ochi si dau si eu din degete

imi face placere sa le duc rosi sau portocale de la mine din curte

mai sunt si excepti totusi

Incearca din nou si poate cu inventi noi.

pot spune ca ma pot orinta fara ajutorul tecnologiei

am crescut rosi de peste 2m inaltime si cu fructe la 1kg

Daca ti-ai folosi putini neuroni functionali

Nu e niciun atasament ci mi-a castigat respectul fiind unul din putini care gandesc si pragmatizmul de care da dovada.

Pai tu ai facut cele 4 afirmati nu eu

Ne dai si noua detali?

Alti isi ia una gata facuta

Pai daca 90% din posturile tale este gunoi

Intr-un weekend corand ca vreamea e superba

Esti complect partinitor ca ma acuzi

Pe mine de mult nu ma jicnesc vorbele

un corp superb chiar si dupa 4 copiii

Sinceritatea este i calitate

cand vi din deal

Imi cer scuze daca eu sunr cauza dureri tale din banana.

Sa ma bierbieresc mai bine in viitor

Uni se infurie si la alti li se trezesc neuroni

ma adaptez oricarei conditi

Sunt uni care sunt asa de orbiti

niciodata nu isi vor pune neuroni in functiune

despartirea complecta

Rotati de 360 au devenit ceva normal

gata. cred ca i-am consolidat pozitia I-a in top.

si am trecut cu vederea multe alte greseli pentru ca erau de factura comuna si nu avea sens sa semnalez de zece ori la rand faptul ca persista in prostie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretender, iti respect puterea de munca, e usor sa recunoastem "interpretul":) E chiar util extrasul tau de boabe, o adevarata munca de istoric, avand in vedere ca acel topic dedicat va fi ras in intregime maine. Ai dreptate 100%, nu stiu daca exista vreun alt membru cu atat de multe postari agramate. Dar mai saritoare in ochi decat numarul urias de dude, este persistenta lor. Chiar dupa ce a fost deseori atentionat, a continuat sa fie la fel de agramat ,sa repete aceleasi greseli, ba chiar sa fie mandru de tortura la care a supus limba care se presupune ca ii este materna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul si organizatori sa fie trasi la raspundere.

mai e un vad eroarea aici .

avem un motociclist + niste organizatori == subiect multipul.

fiind mai multi (motociclistul si organizatorii) se cere pluralul.

tras la raspundere este locutiune verbala, foarte folosita.

asa ca eu nu vad eroarea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...