Mergi la conţinut

ANA ARE MERE?


pelerinul

Recommended Posts

gaxel sunt nedumerit: ma citezi ca caz de eroare de scriitura si ai uitat sa pui ghilimele sau (nici nu vreau sa ma gandesc la asta) ti-ai insusit un text prin stravechiul obicei dac al plagiatului?? :read::D

doar daca nu faci aluzie prea fina ca nu ma pot ridica vreodata la nivelul autorilor de talie XXXL; hm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ghilimele de mana, adica "....ghlilimele....." sau '...ghilimele...' puteam sa pun .

avand in vedere ca am luat textul cu copy paste, fara un prea mare efort depus (sunt extrem de lenes) nu am mai pus ghilimelele.

eroarea de gramatica este la "Inca odata". se scrie, in contextul acela, "inca o data".

se scrie legat "odata" cand este vorba de un complement circumstantial de timp, exemplu dat de mine fiind unul placut, cu printesa: "a fost odata o printesa". a fost acum mult timp bla bla bla.. sau "a fost odata (demult) o printesa care a mers o data (arata nu cand ci de cate ori) si inca o data si inca o data la buda ca era deranjata la stomac"

scrierea care are legatura cu numeralul : o singura data, de doua ori etc este scrierea "a fost o data", "mai spun o data si nu de doua ori" etc..

acum vezi eroarea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tulai !!!! Alooo, am gresit eu si e site-ul Cacademiei Romane?

complement circumstantial de timp
Gaxel, daca mai vorbesti porcos, iti dau warn! :D

@pretender : am prins ideea. nu trebuie sa insiri aici toate postarile unui user ca sa vedem ca nu scrie corect

Dealtfel sunt de acord cu tine ca nu mai are rost sa cautam dudele vechi ale bunului nostru prieten californian, faptele acelea sunt consumate si sunt convins ca dupa concediul de boala ne va bucura ochii cu altele proaspete. Recunosc, eu am o duda favorita, cea cu "bierbieritul"

On-topic: tema e buna, poate mai invata cate unii ceva. Propun sa citati doar erorile repetate si vizibil zgarietoare la timpane, ca daca ajungem sa ne legam si de erorile de tastare, cred ca ajung si eu campion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pelerinul: ti-ai furaatoooooo !! :blum: deh nenicule, cine sapa groapa altuiaaa ...

acu pe bune, hai sa-i marcam aici doar pe cei mai renumiti dintre noi ! exista acolo afara nenumarati gresitori, oricare dintre noi (pruteni de suntem) greseste din graba la un mom dat. si desi graba nu e o scuza (reflexele formate prin exercitiu ar trebui sa functioneze ireprosabil), uneori nu apesi bine o tasta in viteza scrisului ... intre 'o data' si 'odata' nu-i decat un spatiu care al dreq nu a iesit fix acolo :D

in fine, disponibilitatea la corectare, critica si umorul face diferenta ca sunt si irecuperabili, prosti cu diploma, bolovani in cadere libera ... si cred ca pe dumnealor ii preacinsteste AnaAreMere ! altfel toti, fara exceptie, am striga aici catalogul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice om normal stie ca se mai greseste. e o diferenta intre cine greseste rar si de multe ori din viteza si cei care fac, asa cum am mai zis, perversiuni cu logica, sintaxa si morfologia.

eu as propune si altceva. : corectarea gresellilor , si in primul rand sa mai intrebam din cand in cand ceea ce nu aveam clar.

ieri o intrebam pe sora-mea cum se scrie , fara budii corect : cu "i din a" sau cu "i din i" la sfarsitul cuvintelor pentru ca eu chiar aveam oarece indoieli (desi as fi scris cu i).

sunt multe care nu imi vin acum in cap, dar am observat ca inteligenta de care dau dovada ma ajuta sa evit folosirea cuvintelor de care nu sunt sigur, dar asta nu e solutia.. propun deci pe langa corectarea celorlalte greseli si anumite discutii despre care e solutia corecta in diferite contexte.

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un tip italianu parca :

"Piesa: ruota fata,cu cauciuc,ruota spate cu cauciuc."

si la fel se scrie si cuoroana etc.. interesant

omu zice pe undeva ca-i italian

si nick-ul e ajutator :-)

nu stiu daca-i roman cu cetatenie it., da' poate-i chiar italian care vorbeste ceva romana si le mai italieneste, asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ancaunucaresibatejocdenoi :pokey:

am citit deunazi antr-o revista

a scurtat cilindri cu 5 mm marindui compresia, aeliminat cel deal patrulea segment

a subtiat asfel ancat a diminuat

ce parere aveti de ceeace a facut baiatul asta

ati mai ancercat vreuni dintre voi

am gasit an bae toate bucatile rupte

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu rosu, direct in posturi. eventual adaugam la profil si o nota. :D

nu in posturi .. ca nu suntem la scoala si nu cu rosu, dar macar sa invatam ceva din greselile acelea nu ? sau numai radem ca suntem mai alfabeti ? mi se pare aiurea sa ma apuc sa fac colectie de greseli de scriere daca nu ii zic omului unde si de ce a gresit. este natural sa gresim dar cel mai bine este cand cineva iti si spune unde gresesti.

nu vreau sa se transforme topicul asta "intr-o aratare cu degetul " pentru ca asta nu ar aduce decat tensiuni intre useri (d'apai eu is mai prost ? ).

ROG PE CEI CARE MAI POSTEAZA GRESELI ALE UNOR USERI SA SCRIE SI FORMA CORECTA.

va multumesc mult pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

realizez ca RAUTATEA e culoarea adevarata a prostiei

postul era mult mai lung dar mi-am permis sa cenzurez si sa las numai randul ce se vede. am sters si ceea ce era inainte si as dori, cu acordul celor care vor posta dupa mine, sa incercam sa ne rezumam la gramatica si la corectarea greselilor si sa nu facem un topic care sa desemneze un castigator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine s-a trezit devreme azi, a marturisit cu ochisorii proprii o minunata mostra de incultura in acest topic. Din fericire gaxel a eliminat urmele crimei (poate a spalat cu CocaCola??) si avem iar o poienita minunata sa ne jucam intr-insa, cu galetzele, cu lopatzele, in nisipul ingaduitor din tarcul pentru copii.

Ce misto e sa bati campii. Desi, cum spuneam mai sus (dar de dimineata...), ii doare si pe ei (pe campi).

Pace voua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare ok sa "aratati cu degetul". Greselile se fac din mai multe motive si chiar daca umbresc imaginea autorului nu reprezinta neaparat realitatea. Daca vreti sa explicati greselile si sa-i indreptati pe calea cea buna cum s-a mentionat mai sus, de ce nu o faceti prin PM sau varianta asta nu e fun pentru ca nu vede restul lumii?

Vanatorilor de greseli de ortografie le-as propune sa intre in Invatamant si sa predea Limba Romana. Acolo aveti impactul cel mai mare, altfel va irositi talentul!

Pe langa faptul ca gesturile astea cu corectactul posturilor nu-si au locul pe un forum moto ar mai fi o problema. Aceasta initiativa are si un efect negativ asupra numarului de mesaje postate. Daca membrii forumului incep sa observe ca sunt "aratati cu degetul" cand se intampla sa greseasca, unii dintre ei s-ar putea sa renunte complet sa se implice in discutii de teama sa nu ajunga aici!...

@ Gaxel, think at the bigger picture!

:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ajungi la avizier daca ti se intampla sa bagi degetul grabit in taste. nu ajungi nici daca ud de emotii nu ai articulat, sau ai confundat un pronume. insa daca faci din asta "obicei" e clar ca lacunele respective au urmari mai grave asupra calitatilor tale de formator de opinie, iar parerile expuse de-a lungul zecilor sau sutelor de posturi pe forum pot fi lejer ignorate. uita-te la cei care au ajuns aici, crezi ca daca nu ar fi postat niciodata pe forum am fi suferit ? exista si exceptii dar principial si prin minoritate au rol de intarire !

think at the biggest picture !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ajungi la avizier daca ti se intampla sa bagi degetul grabit in taste. nu ajungi nici daca ud de emotii nu ai articulat, sau ai confundat un pronume. insa daca faci din asta "obicei" e clar ca lacunele respective au urmari mai grave asupra calitatilor tale de formator de opinie, iar parerile expuse de-a lungul zecilor sau sutelor de posturi pe forum pot fi lejer ignorate. uita-te la cei care au ajuns aici, crezi ca daca nu ar fi postat niciodata pe forum am fi suferit ? exista si exceptii dar principial si prin minoritate au rol de intarire !

think at the biggest picture !!

absolut de acord.

to: turkish

aici nu au ajuns decat cei care chiar si-au batut joc de gramatica si de scoala. greselile de tastare au fost ignorate.

si de ce ma rog sa nu ii aratam cu degetul? poate ca data viitoare vor acorda mai multa atentie si grija modului in care isi fac publice ideile, opiniile, cerintele etc.

in felul acesta vizitatorii acestui forum nu vor pleca cu impresia ca motociclistii sunt niste ignoranti.

eu zic ca pe langa citatele extrase sa punem si numele celor ce dau cu mucii in fasolea gramaticii si eventual sa le trimitem un link catre acest topic. ca sa stie ca sunt la gazeta :Jumpy:

bis morgen

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar sti sa scri in romaneste?

exercitiu : cand scriti cate ceva asa de profund si aveti dubi daca e un cu un i sau doi incercati sa prounta-ti cuvantul .

sti suna urat, stii suna mai bine.

scri : scrii

eventual se spune stii sa scrii romaneste, fara in.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...