Mergi la conţinut

comuniste noi ieftine


Recommended Posts

m-am gandit la o treaba: in Rep Moldova o motocicleta Minsk noua costa 20 mil lei (romanesti), adica sub 600 euro; problema este la vama, deoarece taxele se aplica la o valoare a motocicletei de aprox 3000euro si, nefiind fabricata in UE, se ajunge la taxe de aprox 1750euro (taxe vamale + TVA). DAR intreb eu: daca se cumpara in leasing, cu valoare reziduala zero, nu-i asa ca nu se mai plateste vama, chiar daca nu e fabricata in UE?

Rog pe cine are habar sa-si dea cu parerea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit la o treaba: in Rep Moldova o motocicleta Minsk noua costa 20 mil lei (romanesti), adica sub 600 euro; problema este la vama, deoarece taxele se aplica la o valoare a motocicletei de aprox 3000euro si, nefiind fabricata in UE, se ajunge la taxe de aprox 1750euro (taxe vamale + TVA). DAR intreb eu: daca se cumpara in leasing, cu valoare reziduala zero, nu-i asa ca nu se mai plateste vama, chiar daca nu e fabricata in UE?

Rog pe cine are habar sa-si dea cu parerea!

Din cate stiu eu taxele se calculeaza la o valoare reziduala de minim 20% chiar daca in contractul de leasing valoarea reziduala e 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...