Mergi la conţinut

TAXE VAMALE/INMATRICULARE 2007


Tafu

Recommended Posts

Buna tuturor

Ce se stie si ce se poate afla despre taxele ce la platim pt un motor SH din 2007?

calculatoarele de taxe ce se gasec pe net dau niste cifre prohibitive....2000 de euro in plus ..3000 de euro...

in afara de micuta portita cu donatia...tre sa nu sa fii societate ONG ca sa o poti primi....devenim toti pietoni?

Stie cineva daca motoarele vor fi sau nu incluse???

Concret>

adun, imprumut si iar adun sa achiziotionez un BMW GS 1150 Adventure de prin 2002-2003, categoria de poluare EURO 2 . e in jur de 7000 - 7500 E in germania. speram in LIBERA CIRCULATIE A BUNURILOR SI IN UNIUNEA VAMALA care sunt piloni de baza a Uniunii Europene. noul cod fiscal ma stringe de git cu inca 2000 de euro in plus...bani care consider ca mi se fura de catre un stat kakacios care protejeaza pe de o parte Dacia logan si pe de alta partre ecologizeaza iar pe cine nu trebuie....in loc sa taie taloanele la toate cosciugele care INCA circula in tara. sau e un produs de penultima generatie a BMW un gunoi tehnologic???? sau pe la noi numai calinutz mai are voie sa circule cu ceva mai k lumea decit un scuter????

cica importatorii de CAMIOANE cer sa nu se includa tirurile pe lista masinilor ce la import sunt grevate de o taxa imensa.(PE MOTIV CA SUNT MIJLOACE DE PRODUCTIE)...pentru motoare face cineva ceva??? (calin file din poveste in orice caz nu va face)

era vb ca o data ce trecem hopul cu integrarea ne cumparam pe banii nostrii ce vrem si de unde vrem, nu? daca am banii...prefer sa imi iau un moto cit mai k lyumea.....de ce sa dau 30 % sau mai mult unui stat hot?

DECI

DACA STIE CINEVA CEVA DESPRE NORMELE DE APLICARE A CODULUI FISCAL...DACA O VOCE A MOTOCLISTILOR SE AUDE LA DEZBATEREA PUBLICA...DACA MAI EXISTA CEVA SPERANTE CA NU O SA FIM DIN NOU IN KAKAT....FACETI-VA AUZITI

ps

oare se aduna la taxa asta speciala de inmantriculare si TVA? si ceva vama pt ce nu e produs in UE?

nu m-ar mira...traim in rominia si asta ne ocupa tot timpul

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu nimik de taxe, dar... ai grija ca in Germania sunt alte incadrari si alte categorii de pluare.

Adica daca in Germania motocicleta corespunde normelor de poluare "D2", asta nu inseamna ca este EURO2 !!!

Si daca nici macar euro 2 nu este si tu vii cu ea in tara s-o inmatriculezi... chiar ca o tii de mobila!

Cu zcuzele de rigoare pt comentariile offtopic...

Bafta, :scooter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

referitor la taxe vamale am inteles ca la moto japoneze s-ar pute sa scada putin . daca pana acum se platea 30% accize pentru ca nu erau fabricate in europa acum se va ajunge undeva la 10%-12%. asa sper si eu . dar nu stiu dacain aceeasi masura taxa de inmatriculare va fi mai mica........

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ar fi ca sa nu mai fie achitat nici un fel de taxa vamala ci doar taxa speciala de prima inmatriculare!!! Sau nu?

Din moment ce "produsul" a fost deja "inmatriculat" in UE deci a fost platit odata taxa vamala!!!

Nu e normal sa platim de 2 ori!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee unde (la ce institutie) ar trebui platita taxa asta de prima inmatriculare?

Acolo trebuie sa ne informam (SHOCAM) cat vor fi noile taxe.

Daca vor fi taxe prea mari (SI FOARTE SIGUR VOR FI) trebuie sa incepem un protest organizat (la care ar trebui sa participe si cluburile si revistele de profil) si sustinut pana avem castig de cauza.

Nu este normal ca la o motocicleta cu o valoare reala de piata de 800 euro sa platim taxa de 1700 euro!

Iar daca nu facem nimic, ne meritam bataia de joc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ar fi ca sa nu mai fie achitat nici un fel de taxa vamala ci doar taxa speciala de prima inmatriculare!!! Sau nu?

Din moment ce "produsul" a fost deja "inmatriculat" in UE deci a fost platit odata taxa vamala!!!

Nu e normal sa platim de 2 ori!

NORMAL ar fi sa nu platim nimic....unul din principiile de baza a UE este PIATA COMUNA si UNIUNEA VAMALA adica libera circulatie a marfurilor in interiorul uniunii....de ex iei un moto din olanda ca si cum l-ai lua de la galati....si ti-l duci frumos la tine acasa si gata.....da noi suntem tot in rominia condusa de kakati

bafta la toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NORMAL ar fi sa nu platim nimic....unul din principiile de baza a UE este PIATA COMUNA si UNIUNEA VAMALA adica libera circulatie a marfurilor in interiorul uniunii....de ex iei un moto din olanda ca si cum l-ai lua de la galati....si ti-l duci frumos la tine acasa si gata.....da noi suntem tot in rominia condusa de kakati

bafta la toti

in primu rand : taxa de prima inmatriculare se va platii la udriste am inteles

in al doilea rand : pai nu platesti nimik ...doar la ce e fabricat in afara UE , dai vama 10 % ....taxa de prima inmatriculare nu are legatura cu vama

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primu rand : taxa de prima inmatriculare se va platii la udriste am inteles

in al doilea rand : pai nu platesti nimik ...doar la ce e fabricat in afara UE , dai vama 10 % ....taxa de prima inmatriculare nu are legatura cu vama

ei na si ce? e numai ca s-a mutat o taxa de la ghiseul "vama" la "inmatriculari"....si S-A DUBLAT, TRIPLAT...:)))

daca e de inmatriculare...de ce nu platesc si cei care isi vind intre ei secondurile din tara o taxa mai mare? sa incurajeze innoirea prarcului auto?

daca e ecologica...de ce nu urca taxele si impozitele pt cosciugele pe 4 roti care circula > 70 % din parcul auto in rulare e non-euro

daca e ecologica....de ce naiba is scutite autoutilitarele de peste 3, 5 tone....alea nu polueaza ?? merg cu aer??? eu stiu ca 99 % vor fi pe motorina...din anii 80....ca le iei aproape moca de dincolo

daca motoarele tot is numai nici 1 % din parculk auto....de ce nu is scutite integral? toate tipurile? ca numai trompetele de sub 250 ccm is scutite....

vama ar fi taxare directa a unui produs....asta cu inmatricularea e un artificiu administrativ indirect...cu acelasi efect de kakat.....

NA DE AIA CA SINTEM IN ROMINIA:))

TU=-LE CRUCEA SI INCKINAREA LOR

PS. nu ne putem baza ca face UE gura.....statul maghiar de 2 ani se judeca pt taxa cu comisia si ungrii pt aia tot platesc....si platesc...asa ca dfaca nu vrem sa stam 2-3-5 ani cu ochii la taxa si fara motor sub cur...tre sparte poate niste geamuri la guvern:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou s-a vazut ca TPI-ul nostru hotz nu e pe placul politicii U.E. si am fost somati sa-l regandim sau ne pasc amenzi grele sau procese usturatoare. Pana la urma va trebui umblat la ea ca sa nu suparam fratii nostri europeni mai mari dar nu se stie in cat timp (situatii asemanatoare au avut si Ungaria, Cehia etc. si s-au calmat sub presiune).

Vineri s-ar intalni domnii si doamnele de la Finante care se hranesc din putinele noastre economii sa discute ceva pe tema asta si sa se ajunga la un compromis pentru ca vezi Doamne sa nu fim atacati in instanta.

Nu putem decat sa stam lipiti de ecranele TV sa vedem ce se intampla in telenovela urmarita de toti motoristii: "TPI"

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-ar putea sa-i doara in coor si pe ai nostri ca si pe altii si sa prefere a plati amenzile UE decat sa renunte la taxa asta .

o sa-si faca ei niste socoteli aproximative asa si vor reactiona in consecinta .

sa le iau la toti (da toti ) familiile in **** !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici puteti gasi calculatorul taxei speciale pentru prima inmatriculare:

http://www.autosos.ro/taxe-inmatriculare.html

E Adevarat ca UE nu e de acord cu aceasta taxa si face presiuni asupra Romaniei, dar si Ungaria inca mai pastreaza aceasta taxa, deci ... din pacate, nu stiu cand vor renunta romanii la ea, ca doar mai pot jefui pe cativa dintre noi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum sa dai frate 1700 de euro taxa la un motor din 2000 cu 600cc???

O iei din Germania/Italia cu 2500 si ce ai facut? ajungi la 5.000 in final cu ea? Cine draq mai cumpara asa ceva?

Sint convins ca-i lipsa de informare si de haos financiar in Romania asta de tot rahatul. Sigur multi dintre dealerii SH stiu ce si cum dar mai asteapta pana se limpezesc apele pentru a mai jepcarii fraieri creduli. Sa fim seriosi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum e momentul sa facem presiuni si interventii si poate un miting...motoarele sunt cele mai afectate...valoare de cumparare, plus faptul ca circula numai 70 % din an....si faptul ca poti ajunge sa dublezi valoare amotorului SH...nici macar statistic nu prezinta un numar care sa aibe impact la buget...si mai ales nedreptatea ca NU SUNT motoare euro 3 si euro 4 ...adica cu TPI mica...

urmarim telenovela la televizor...asa cum stam de 17 ani cu ochii beliti la sticla ca poate poate aflam ca ne=-o fi mai bin

cu riscul de a ma repeta...ACUM E MOMENTUL SA FACEM PRESIUNI..CLUBURI...IMPORTATORI SH...BIKERI UNU CITE UNU....SA SE EXCEPTEZE DE TOT MOTOCICLETELE SAU SA LI SE APLICE O ALTA GRILA DE CALCUL....

PE NEGOCIERILE REFERITOARE LA MASINI SH SI TPI PT ELE NU NE PUTEM BAZA...AM VAZUT CA FIIND BAGATI IN ACEEASI OALA CU "AUTOGVEHICOLE" NE-AM SPERIAT D ECE TAXE NE=AR ASTEPTA

DECI...SCRIETI LA TOATE FORURILE SI LA TOATE ZIARELE SI ETC...FIECARE SI TOTI DEODATA

CLUBURILE MOTO CE FAC?

REVISTELE DE PROFIL ??? SE AUDE???

DAR IMPORTATORII SECOND HAND DE MOTO????

UN IESIT IN STARDA AR FI MAI PRODUCTIV DECIT URMARITUL TELENOVELEI

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

RASPUNS OFICIAL DE LA ANAF IN CARE SCRIE CALR CA NU SE PLATESTE TPI LA MOTOARE!!

Am facut poza dupa o copie intrucat originalul a ramas la politie...

Dar problema e ca m-am dus cu tot dosarul si cu respectivul document la inmatriculari si MI-AU ARATAT INTR-O MAPA O HARTIE IN CARE ERA SCRIS CA PANA LA LAMURIREA SITUATIEI MOTO SE INMATRICULEAZA TEMPORARA..la care le-am zis ca o lege nu poate fi obstructionata de o norma interna a MAI intrucat acea hartie a lor nu este publicata in MONITORUL OFICIAL!!

Dupa tot felul de incercari de a nu primi dosarull pana la urma au cedat dar au gasit motiv ca o sa dureze cateva saptamani intrucat moto meu e adus din Italia si am copie legalizata dupa originalul a certificatului deinmatriculare si astfel moto va tebui verificata si imi va trimite actele la Furtuir Auto..probabil in speranta ca in aceste 30 de zile se v-a rezolva ceva...ideea e ca eu am nr de oridine din data de 29.01.2007 si astfel orice modificare adusa legii in privinta TPI sper sa nu fie data retroactiv ..ceea ce ar insemna sa nu intru sub incidenta ei..dar cum traim in Romania totul este posibil..din pacate..

post-797-1170169936_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, TPI e oarecum lamurita, se va renunta la ea ... dar pls, lamuriti-ma si pe mine cum e cu TVA !

cumpar de la neamtz de acasa si viu cu ea aci. ce fac la vama ? imi da neamtu la iesire tva-ul (presupunand ca am factura de la dealer) pe care il dau eu inapoi la intrarea in RO ? sau platesc din buzunar la romanica asteptand ca sa-mi recuperez cumva de la neamt banutii ?

cunoaste cineva procedura aceasta, va rog ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am inteles eu treaba sta in felul urmator : iei o mobra de la o pers fizica din strainatate , cand ajungi in tara platesti tva la valoare ...daca o iei de la o pers juridica de acolo , in pretz este inclus si tva-ul si nu mai platesti nimic in tara ...daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati...multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...