Mergi la conţinut

Viteza


Recommended Posts

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

n am intrat in viata mea pe mirc,pe cuvantu meu...is unele lukruri pe care nu le mai fac..prefer sa fiu sigur ca ajung akolo unde mi am propus..mai ma jok eu cateodata,dar in general is cuminte.si sigur nu o sa mai franez fata pe suprafete alunecoase

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate o fi mai usor cand o eventuala paguba la motor chiar si una minor nu te afecteaza sa nu mai zic de cele ale pilotului.Personal nu vreau sa experimentez derapaje spate caci le-am facut din greseala de cateva ori in scoala si o data dupa si nu mi-au placut.Culmea e ca nu am cazut dar nici acum nu stiu cum de am scapat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo nu mai ma jok ku de astea.mi am luat portya de spital etc...mi o ajuns.risc eu mult,dar makar riskuri inutyle sa nu mi asum..

io nu yo

joc nu jok

cu nu ku

portia nu portya

mi-o nu mi o

macar nu makar

riscuri nu riskuri

inutile nu inutyle

nu-mi nu nu mi

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

macycasan,ai inteles ce am vrut sa spun?daca da,intr adevar inutil komentariul tau.asa scriu mai repede,am mai zis o :scooter:

cu mine vorbeai? nu se poate sa fi vorbit cu mine, numele meu se scrie cu i.

imi cer scuze de offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu sinele de tramvai e aiurea treaba. putem scapa totusi de emotii atunci cand le incalecam!

cu cat unghiul de atac la incalecarea sinei este mai deschis, cu atat mai mult scade riscul de a ne varsa pe asfalt. am avut si eu oarece aventuri pe sinele de tramvai insa am scapat fara tranta. oricum, sina de tramvai o incalec doar daca este singura solutie pentru a inainta.

cea mai urata gafa ca incepator am facut-o pe DN1A, intre Cheia si Sacele. am intrat cu viteza prea mare intr-un viraj si nu am reusit sa copiez curba. drept urmare am renuntat de bunavoie la asfalt si am sarit cu motorul pe terasament si apoi pe iarba din decor. cu putina sansa am reusit sa tin motocicleta in pozitie verticala. insa de atunci am priceput de ce trebuie sa franezi inainte de viraj, mai ales acolo unde nu cunosti foarte bine drumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

cum am iesit prima data in oras cu prima mea mobra de incepator (un cbr 600 din 2000) am si reusit sa ma tavalesc! Greseala simpla si prosteasca de incepator : frana fata apasata brusc cu roata stramba = tavalire fulgeratoare ...noroc ca aveam doar 10-15km/h ca eram in sensul giratoriu si nu am patit nimic ..si nici mobra (doar o mica zgarietura)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa ca trece important e sa nu uiti si sa o iei ca pe o experienta

..hehe a si trecut ! deja de atunci am facut peste 1000 de km cel putin in ultimele 2 sapt fara nici un incident si am si reusit sa trec de viteza "critica" de incepator (80km/h) :D ..deja am ajuns la 120km/h 8->

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate sa descrieti cateva probleme pe care le ati intampinat cand ati inceput sa mergeti pe motor prima oara : Cazaturi , emotii , accidente (cum si de ce) sa stie si lumea la ce sa fie mai atenta . Bafta si drum uscat (si eventual niste caldura nu ar strika nimanui :)))

pai eu,ca sa vezi,mi-am luat un gsx600f.l-am probat de mai multe ori dar tot prin curte unde avem un atelier.intr-o sambata inainte sa plecam acasa,un coleg ma f.... la cap sa dau o tura sa vada si el cum suna motoru si ce repede o ia.nu termina de zis

ca ma si vad pe el,si incep demonstratia(nu zic pe jos beton acoperit de pietricele si praf):dau intaia maxim,dupa care dintr-o data o gropita inainte,pe care ce sa o mai iau in seama, si a doua cu turatie aproape la maxim.va dati seama ca roata spate s-a ridicat la iesirea din groapa si cum a atins pamantul pe praful ala cu pietre am mai vazut doar cerul si apoi motorul la vreo 10 metri.cand am vrut sa fac demo-ul pentru o tura nu am mai luat nimic pe mine si fara casca,deci nu zic ca toata partea dreapta a corpului numai sange,o saptamana nu am putut dormi,si si acum motorul e stricat,paguba de 400 euro pana acum.

de acum mai fac demo doar pe calculator

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

dupa vreo doua iesiri capatasem impresia ca stapaneam motorul. fals. pe afara, drumuri secundare. giratorii presarate pe ici pe colo. vin cu incredere, destul de tare, zic ca il traversez mai in viteza si....surpriza!!! frana nu a fost la nivelul asteptarii si nu am reusit s-o rezolv cu inclinare mai mare. asa ca m-am trezit pe iarba, in afara drumului. bafta a fost ca motorul s-a culcat pe-o parte tocmai spre final, cand terminasem cu topaitul si scazuse si viteza.

si cu alta mobra eterna greseala: in disperare de cauza cand franeaza unul tare in fata ta cam pe nepusa masa, franez pana s-a blacat fata. de aici pana jos timpul a fost mai mult decat scurt. stiu doar ca ma uitam dupa motor cum aluneca pe-o parte si nu-mi doream decat sa se opreasca!

la cat mai putine greseli, caci costa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yo am avut o experienta cu o kawa ceva mai fericita in sesul ca era prima moto de viteza pe care o conduceam asa cum vroiam yo in afara orasului pe varianta si cum o alergam yo asa ca sa vad cam ce poate mi sau intamplat 3 incidente in numa 30 min si anume:intr-o depasire de coloana de 4 masinii un slk mi-a tasnit in fata in depasire si abia am avut timp sa franez al doilea incident a fost ca era o curba la stanga,aveam viteza,nu am stiut sa fac asa zis counterstering asa si am luato inainte ca era o bifurcatie si apoi am intors si a treia a fost la semafor am prins galben pentru la stanga si am asteptat sa dea verde,a dat verde am plecat mai greu ca sa oprit motoru si cand sa iau si yo stanga imi vine din stanga un idiot cu un audi care intra pe rosu gata sa dea peste mine acolo m-am speriat rau ca am pus frana de fata si mi-a fugit roata si am zis ca am cazut dar i-am dat drumu la frana si a revenit dar piciorul meu drept sa lovit in carena de ma durut o saptamana in loc,acolo sub genunchi in stanga asa ca dupa ce am scapat de toate astea in 30 min tremuram ca un rahat dar abia astept sa imi cumpar un kawa de viteza. ASFALT USCAT SI ATENTIE MARE

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
cu sinele de tramvai e aiurea treaba. putem scapa totusi de emotii atunci cand le incalecam!

cu cat unghiul de atac la incalecarea sinei este mai deschis, cu atat mai mult scade riscul de a ne varsa pe asfalt. am avut si eu oarece aventuri pe sinele de tramvai insa am scapat fara tranta. oricum, sina de tramvai o incalec doar daca este singura solutie pentru a inainta.

explica-mi si mie te rog ca nu am inteles: cand spui unghi deschis te referi la 0-90 sau 90+ ? (grade) Adica trebuie sa intram pe sina cat mai din scurt sau incet, treptat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

explica-mi si mie te rog ca nu am inteles: cand spui unghi deschis te referi la 0-90 sau 90+ ? (grade) Adica trebuie sa intram pe sina cat mai din scurt sau incet, treptat?

Ideal este sa intri pe sina perpendicular (adica fix 90 de grade). cu cat abaterea de la unghiul asta e mai mare cu atat cresc si sansele ca tu sa te tavalesti (am patit-o).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal este sa intri pe sina perpendicular (adica fix 90 de grade). cu cat abaterea de la unghiul asta e mai mare cu atat cresc si sansele ca tu sa te tavalesti (am patit-o).

da, asa este, am vazut si eu azi...la intrare ca am depasit un autobuz oprit in statie si mergeam incet, nu am avut probleme, in schimb la iesire a alunecat un pic sub mine si m-am stresat un pic....mare grija !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
da, asa este, am vazut si eu azi...la intrare ca am depasit un autobuz oprit in statie si mergeam incet, nu am avut probleme, in schimb la iesire a alunecat un pic sub mine si m-am stresat un pic....mare grija !

mie mi s-a intamplat sa am emotii atat la intrare cat si la iesire ... unghiul era mic si roata de la gixerul meu (de pe fata ) e destul de ingusta .... si o ia razna .... ideea e sa nu accelerezi pe sina .... eu de cand ii tai gazul chiar in mom cand vreau sa intru pe linia de tramvai nu mi-a mai facut probleme .... asta referitor al roata de pe spate .... la roata de pe fata nu ai ce sa ii faci .... fie ca ii tai gazul sau nu ea tot pe unde vrea te arunca ... important e sa ai unghi cat mai apropiat de 90 si sa mergi cat mai incet .... pe mine nu ma intereseaza ca sunt claxonat de soferi .... eu merg incet cand trec peste linii de tramvai .... e SANATOS

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...