Mergi la conţinut
emzy

legislatie AICI PENTRU NOILE TAXE VAMALE 2007 LA MOTOCICLETE

Recommended Posts

Va rog cine stie EXACT si are un TABEL sa posteze aici noile taxe vamale 2007 PENTRU MOTOCICLETE caci suntem pe forumul MOTOCICLISTILOR nu a AUTOMOBILISTILOR!

Deci DOAR CINE ARE CEVA CONCRET! Nu am auzit de la bunica....am ascultat la radio , eu cred ca bla bla bla bla ca m-am saturat de sute de pagini scrise aiuria.

Astept cu nerabdare. :hug:

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
Va rog cine stie EXACT si are un TABEL sa posteze aici noile taxe vamale 2007 PENTRU MOTOCICLETE caci suntem pe forumul MOTOCICLISTILOR nu a AUTOMOBILISTILOR!

Deci DOAR CINE ARE CEVA CONCRET! Nu am auzit de la bunica....am ascultat la radio , eu cred ca bla bla bla bla ca m-am saturat de sute de pagini scrise aiuria.

Trist dar adevarat!

Toti au auzit, dar nimeni nu stie nimic concret.

Am sunat pe la redactii (Moto Life, Univ. Moto) ... nu stiu nici ei cum sta treaba (desi in Moto Life a aparut ceva cu niste taxe, nu sunt siguri nici ei ca alea ar fi).

Astia pe la impozite si taxe zic ca nu e treaba lor, iar la vama era inchis...

Traiasca tara EURO BANANIERA ROMANIA! :mega_shok:

Link la postare
Trist dar adevarat!

Toti au auzit, dar nimeni nu stie nimic concret.

Am sunat pe la redactii (Moto Life, Univ. Moto) ... nu stiu nici ei cum sta treaba (desi in Moto Life a aparut ceva cu niste taxe, nu sunt siguri nici ei ca alea ar fi).

Astia pe la impozite si taxe zic ca nu e treaba lor, iar la vama era inchis...

Traiasca tara EURO BANANIERA ROMANIA! :mega_shok:

mai eu vazusem niste liste, pe un site auto alte liste, asa ca nu vreau sa manac cacao si sa va zic prostii ..

ceea ce vazusem eu era cam asa :

coeficient_de_poluare*coeficient_varsta*capacitate_cilindrica

capacitatea cilindrica e fixa,

coeficientul de poluare creste de la euro 4 la non euro ..

din ce am inteles, la un 750 fara euro mai batran de 6 ani ai de plata cam 2000 euro (calculat cu tabeelle pt masini).

cu alte tabele a iesit mai ieftin.. care sunt cele reala nimeni nu stie inca

Link la postare
mai eu vazusem niste liste, pe un site auto alte liste, asa ca nu vreau sa manac cacao si sa va zic prostii ..

ceea ce vazusem eu era cam asa :

coeficient_de_poluare*coeficient_varsta*capacitate_cilindrica

capacitatea cilindrica e fixa,

coeficientul de poluare creste de la euro 4 la non euro ..

din ce am inteles, la un 750 fara euro mai batran de 6 ani ai de plata cam 2000 euro (calculat cu tabeelle pt masini).

cu alte tabele a iesit mai ieftin.. care sunt cele reala nimeni nu stie inca

:blahblah1: Ideea topicului era de a furniza info. concrete.

Link la postare

NORMAL ar fi sa nu platim nimic....unul din principiile de baza a UE este PIATA COMUNA si UNIUNEA VAMALA adica libera circulatie a marfurilor in interiorul uniunii....de ex iei un moto din olanda ca si cum l-ai lua de la galati....si ti-l duci frumos la tine acasa si gata.....da noi suntem tot in rominia condusa de kakati

bafta la toti

Link la postare
NORMAL ar fi sa nu platim nimic....unul din principiile de baza a UE este PIATA COMUNA si UNIUNEA VAMALA adica libera circulatie a marfurilor in interiorul uniunii....de ex iei un moto din olanda ca si cum l-ai lua de la galati....si ti-l duci frumos la tine acasa si gata.....da noi suntem tot in rominia condusa de kakati

bafta la toti

motiv pentru care s-ar putea ca statul roman sa fie dat in judecata de ue.

eu sper sa se intample ca sa imi pot lua o alta motoreta sau o masina ieftina dar mai buna decat ce imi pot lua aici. sa vedem ce aduce viitorul

Link la postare

bafta la toti

NU EXISTA TAXE VAMALE !!!!! Este vorba de taxa de mediu pe care Uniunea Europeana o considera taxa de protectie si din cauza asta nu a avut nimik de obiectat in ceea ce priveste taxa de mediu pentru masinile poluante!!!!!!!

Asa este si la motorete dar... cine stie ceva sigur despre taxele la astea?

Link la postare

cireasa de pe tort! au fost modificate(marite) prin OUG 110 din 21.12.2006 publicata in Monotorul oficial 1028 din 27.12.2006!

culmea e ca au zis ca aceasta taxa este o forma de protectie poluare samd.... , dar daca se calculeaza la acelasi vehicul de aceeasi capacitate se constata ca cea mai mare taxa este intre 2-4 ani, dupa care scade! deci mai vechi de 4 ani acelasi auto aceeasi norma TAXA MAI MICA! unde e protectia! sau cumva au facut un studiu si au vazut ca cele mai multe aduse sunt de 2-4 ani vechime?! politica taxa! spuneau unii la tv ca sunt destule si in romania care se termina leasing-ul si devin secon hand, dar oare compari un vehicul sau auto mers in germania sau belgia sau... cu unul mers 5 ani in romania!

rusine la cei care isi protejeaza CITROENUL

Link la postare

am si yo o intrebare....

platesk taxe mai mari dak imi iau o motocicleta din afara UE ? ex honda nsr 125

si dak iau o aprillia rs125 ...stie kareva cum e cam cat ma ajunge?

pfff

Link la postare

din ce stiu yo la honda platesti 10 % vama + taxa prima inmatriculare , iar la aprilia 0 vama + taxa prima inmatriculare

Link la postare

citat: "Stimate domnule ......

Taxele vamale au scazut de la 30% la 6% ptr CBR600RR.

Astfel preturile cu toate taxele incluse sunt:

CBR600RR 2005 (promotie)- 9.433 Euro

CBR600RR 2006 (promotie)- 9.770 Euro

CBR600RR 2007 (model nou)- 11.037 Euro

....."

dupa care:

citat: "Aceste preturi contin taxele vamale si TVA-ul. Taxele de inmatriculare sunt de 596 Euro pentru CBR 600RR (an de fabricatie 2005 si 2006) si de 299 Euro pentru modelul 2007. Va stau la dispozitie in cazul in care doriti alte informatii. Va doresc o seara buna!"

dar nu stiu nici ei 100%!!!

deci inca nimic!

Link la postare
D E C I . . . Stie cineva ceva concret? Ca sa nu ne mai dam cu presupusul ...

:aggressive:

Buna ziua, si bine v-am gasit pe acest forum.

Total intamplator am ajuns si eu pe acest forum unde vad ca se discuta aprins ( ca si pe alte forumuri auto de fapt ) noua taxa privind prima inmatriculare in Romania.

Conform normelor de aplicare ale codului fiscal sant scutite de la aceasta taxa motocicletele cu o capacitate cilindreica sub 250 cmc.

Pt restul nu e clar inca, dar daca va ramane in vigoare ( ceea ce se pare ca se preconizeaza in acest moment) va invit sa folositi cu incredere calculatorul pe care l-am facut public pe site-ul firmei mele ( AUTO S.O.S ) si care se regaseste la adresa : Calculator taxe prima inmatriculare.

Plata se va face in contul RO02.TREZ.2162.0160.106X.XXXX la trezoreira statului.

Sper ca am fost util cu replay-ul meu.

Cristi Popa

asociat unic & webmaster S.C.AUTO S.O.S SRL

ps:pana sa-mi rup clavicula cazand de pe motocicleta mea ( Kawasaki SR 650 ) eram si eu un motociclist inrait.(asta se intampla prin 1999-2001)

Link la postare
Buna ziua, si bine v-am gasit pe acest forum.

Total intamplator am ajuns si eu pe acest forum unde vad ca se discuta aprins ( ca si pe alte forumuri auto de fapt ) noua taxa privind prima inmatriculare in Romania.

Conform normelor de aplicare ale codului fiscal sant scutite de la aceasta taxa motocicletele cu o capacitate cilindreica sub 250 cmc.

Pt restul nu e clar inca, dar daca va ramane in vigoare ( ceea ce se pare ca se preconizeaza in acest moment) va invit sa folositi cu incredere calculatorul pe care l-am facut public pe site-ul firmei mele ( AUTO S.O.S ) si care se regaseste la adresa : Calculator taxe prima inmatriculare.

Plata se va face in contul RO02.TREZ.2162.0160.106X.XXXX la trezoreira statului.

Sper ca am fost util cu replay-ul meu.

Cristi Popa

asociat unic & webmaster S.C.AUTO S.O.S SRL

ps:pana sa-mi rup clavicula cazand de pe motocicleta mea ( Kawasaki SR 650 ) eram si eu un motociclist inrait.(asta se intampla prin 1999-2001)

Pai astea...... nu stiu daca se vor aplica si la motociclete pentru ca abia a aparut EURO 3 la motociclete!!!

Dar la romani.....

Link la postare

Salut tuturor!!!

Stie cineva ce categorii de motociclete indeplinesc normele de poluare euro 2, 3 ... sau sunt toate non euro. Pentru Euro 3 de exemplu , taxele nu sunt chiar de speriat .

Link la postare
Salut tuturor!!!

Stie cineva ce categorii de motociclete indeplinesc normele de poluare euro 2, 3 ... sau sunt toate non euro. Pentru Euro 3 de exemplu , taxele nu sunt chiar de speriat .

Eu am intrebat un dealer un Ungaria.A zis ca , cu acte nu poate dovedi nimic,dar oricum nu stie.

Euro 3 este obligatoriu pt. motoare de anul acesta.(2007)

Link la postare

Domnilor, e cam belita treaba.

Se pare ca taxa pentru prima inmatriculare pt motociclete se calculeaza ca si la autoturisme, avand in vedere ca nu se spune nimik special pt acestea. Adica cilindreea inmultit cu acei coeficienti de vechime norma EURO si ce mai este pe acolo (art. 214 din codul fiscal).

Adica una de 1000 cm3 , non euro, mai mult de 6 ani = 2857 euro taxa de prima inmatriculare sau putin peste 2571 euro la EURO 1 !!!!!!!!

600 cm3, mai mult de 6 ani, non euro = 1715 euro; euro1 = 1542 euro!!!!!!!!!!

:mega_shok::mega_shok::mega_shok::puke::puke::puke:

off topic: stie cineva ce norma de poluare au K3-K4, K5-K6, R1 '04-'06?!!

:help::help::help:

Link la postare

euro 2 parca ...toate modelele astea noi stiu ca au asa ....desigur sar putea sa gresesc

Link la postare

Ok, deci in concluzie fericiti cei care au motoare inmatriculate ptr ca le vor putea vinde mai scump. Ptr ca e mai ieftin sa cumperi din tara, decat din afara???????????????????? Bag picioru in ei baroni comunali ajunsi in politica. Pai asa chiar nu se inoieste parcul auto-moto daca vindem si cumparam intre noi.... desi desigur.... DACIA va innoi parcul.

simply outraged :russian_roulette:

mnezeii lor!!!! :bash:

Link la postare

Tocmai am terminat de sunat cunostintele de la finante, RAR..... si treaba sta in felul urmator: iei motoreta de afara faci contract de vanzare-cumparare. Dacavii cu ea pe roti, iei numere temporare dn tara respectiva cu certificat de inmatriculare si asigurare, daca vii cu ea pe sus, nu mai iei nimik.

Vii in Romania, si te deplasezi la Administratia Financiara pentru a plati taxa de prima inmatriculare care este de...... SURPRIZA!!! - CAT VREI TU !!!!!. Adica, nefiind nimik concludent in ceea ce priveste motocicletele, platesti cat vrei, pe propria raspundere (adica procedura este identica precum in cazul autoturismelor cu diferenta ca acolo, cand ai ajuns la RAR sau mai stiu io pe unde te verifica imediat in codul fiscal, art 214 si se vede daca ai platit cat trebuie sau mai mult sau mai putin). Urmezi procedurile incontinuare, RAR-ul iti da carte de identitate si uite asa te trezesti cu motoreta inmatriculata. Dar cum intotdeauna exista un "DAR...", cand se va sti sigur ce si cum cu taxele in ceea ce priveste motocicletele, este posibil (si la noi la romani este sigur...) sa se constate ca ai platit mai putin, moment in care se impune o regularizare. Adica platesti diferenta, daca ai platit mai putin, sau ti se restituie o diferenta daca ai platit mai mult.

In concluzie, daca cineva se hotaraste sa inmatriculeze o motocicleta, ar fi indicat sa dea cel putin cat erau taxele in 2006, ca altfel.... s-ar putea sa aiba neplaceri dupa.... E un punct de vedere!!!!!

Numai bine...

:banana::banana::banana::banana::banana::banana::banana::banana::banana::banana:

Aviz cluburilor si oamenilor cu putere de decizie in lumea moto... E momentul sa faceti ceva concret pt toti motociclisti, sfaturi si sugestii pentru cei ce hotarasc in tara asta ce si cum.... sa nu platim ca la autoturisme ca nu mai vedeti motorete second inmatriculate in Romania!!!!!!!!!!!

Off topic...

R1 98-01=noneuro, 02-03=euro 1, incepand cu 07=euro3

R1 04-06 EURO ?

La Suzuki nu stiu nimk...

GSX1000R K3-K4 si K5-K6 EURO ?

:ranting::ranting::ranting:

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.