Mergi la conţinut

Pot sa-mi pun cauciuc spate de 190 pe o Yamaha R6 din 99?


Becutzu R6

Recommended Posts

Salut , sunt nou si pe aici si in ale motociclismului asa ca ma poate ajuta si pe mine cineva? Trebuie sa-mi schimb cauciucul spate si am gasit unul de 190 doar ca motorul meu are in talon 180 . Cel pe care il am acum pe motor e de 180 si mi s-a spus ca nu e bine sa-l pun pe cel de 190 dar nu mi s-a spus de ce. Am o Yamaha r6 din 99 , daca stiti , va rog mult lamuriti-ma si pe mine. Multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e bine pt ca ala de 180 asa e gandit de fabrica ....multi care au gume pe 190 isi pun de 180 ca e guma mai mica si se apleaca mai rpd ...asa ca iti poti pune si tu de 190 ...dar nu inteleg dc nu iti cauti de 180 ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nemaifiind pereche cu fata, motocicleta se va apleca diferit pe curba, uneori mult mai greu. In linie dreapta nu se simte diferenta.

Desigur, majoritatea vrea sa dea bine si monteaza cel mai lat pneu posibil fara sa se mai gandeasca la implicatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pata de contact la 190 e mai mare(aderenta mai buna),si e un pic mai stabila cu inaltime 50 a talonului fata de 55,in schimb e posibil sa te ,,inclini'' mai ,,greu'',desi nu cred. Monteaza 190 si ai sa observi ca te inveti repede cu el :thumbup: . Am prieteni care au montat 190 in loc de 180 si au zis ca merge mai bine. :scooter:

Nemaifiind pereche cu fata, motocicleta se va apleca diferit pe curba, uneori mult mai greu. In linie dreapta nu se simte diferenta.

Desigur, majoritatea vrea sa dea bine si monteaza cel mai lat pneu posibil fara sa se mai gandeasca la implicatii.

Daca nu stiai,la R6 dimensiunile la anvelopele fata-spate sunt:120/70/17 - 180/55/17,si la R1 120/70/17 - 190/50/17. Dupa cum observi dimens. pe fata la ambele motorete sunt identice,iar spatele este apropiat,se compenseaza inaltimea talonului cu latimea. Desfasurarea la ambele anvelope este identica. Pt a fi mai sigur le poti ,,masura'' din ochi punandu-le una langa cealalta si vezi care e mai inalta. Deci ambele anvelope fata-spate sunt pereche ca dimensiune kiar daca montezi 190 sau 180 pe spate. Nu cred ca va afecta comportamentul motoretei in mod negativ. :punk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pata de contact la 190 e mai mare(aderenta mai buna),si e un pic mai stabila cu inaltime 50 a talonului fata de 55,in schimb e posibil sa te ,,inclini'' mai ,,greu'',desi nu cred. Monteaza 190 si ai sa observi ca te inveti repede cu el :thumbup: . Am prieteni care au montat 190 in loc de 180 si au zis ca merge mai bine. :scooter:

Daca nu stiai,la R6 dimensiunile la anvelopele fata-spate sunt:120/70/17 - 180/55/17,si la R1 120/70/17 - 190/50/17. Dupa cum observi dimens. pe fata la ambele motorete sunt identice,iar spatele este apropiat,se compenseaza inaltimea talonului cu latimea. Desfasurarea la ambele anvelope este identica. Pt a fi mai sigur le poti ,,masura'' din ochi punandu-le una langa cealalta si vezi care e mai inalta. Deci ambele anvelope fata-spate sunt pereche ca dimensiune kiar daca montezi 190 sau 180 pe spate. Nu cred ca va afecta comportamentul motoretei in mod negativ. :punk:

eeee uite ca nu ai citit bine pe google ....la r6 pe fatza e 120/60/17

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nou conteaza si cat de mare e guma la terase ?? =))

ps : si pe site-ul yamaha tot ca in talon scrie ...abia astept vara , ca am multe sticle de suc de primit :D

As vrea sa-ti dau dreptate,dar nu cred ca omul a intrebat daca da mai bine la terase o guma mai lata,dar ce sa-i faci ,,unii e mai buni ca altii" :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult pentru sfaturi !!! Am intrebat daca merge cel de 190 pentru ca imi vinde un prieten cauciucurile lui de pe un CBR de 1000 cu 100 de euro si mi se par foarte ieftine, nu pentru ca ar da bine la terase. :thumbup: Multumesc !!!.

Inca ceva as vrea sa intreb : Unde va spalati motoarele ??? La ce spalatorii ??? Eu am instalatia electrica schimbata si mi-e cam frica sa las orice ageamiu sa bage jetul pe sub carene :hunter: . Poate ma indrumati si spre cineva care stie. Multumesc !!! :banana:

Merci mult pentru sfaturi !!! Am intrebat daca merge cel de 190 pentru ca imi vinde un prieten cauciucurile lui de pe un CBR de 1000 cu 100 de euro si mi se par foarte ieftine, nu pentru ca ar da bine la terase. :thumbup: Multumesc !!!.

Inca ceva as vrea sa intreb : Unde va spalati motoarele ??? La ce spalatorii ??? Eu am instalatia electrica schimbata si mi-e cam frica sa las orice ageamiu sa bage jetul pe sub carene :hunter: . Poate ma indrumati si spre cineva care stie. Multumesc !!! :banana:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa il speli si la spalatorie, dar sa ii arati tu pe unde sa dea cu apa si pe unde nu. Stiu un caz cu apa intrata in ram-air soldat cu urmari grave pentru motor. Eu mi-l spal singur si din cand in cand mai pun jetul pe radiatoare si eventual pe jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La zx6 am avut pe spate 17o/60. Am primit o guma cadou 180/55 si am montat-o...Asa mi-am transformat mobra intr-un tren de viteza, caci pe curbe nu mai avea stare, se ridica si cobora intruna.

Chino, ce dimensiune ai la pneul fata?

pe fata am 120/60/17 ... spate am zis 170/60/17 ... sta destul de bine pe curba ... nici eu nu ma aplec prea tare ca nu am cine stie ce km in cîrca :D ...

zici ca mergea mai bine cu 180/55 ? 55 inseamna garda mai joasa ?

PS: Voiam sa cumpar zx6-ele tau de inainte te-am si sunat sa te intreb daca era ok cand l-ai dat ca l-am vazut la vanzare prin nov. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc,

Nu merge 180/55, tocmai fiindca ZX6 - ele are 120/60 si nu pe 70, de aia te-am si intrebat.

Deci 170, 180, 190 este latimea cauciucului si 50, 55, este talonul acetuia.

Urmareste mereu nivelul uleiului, caci modelul asta consuma mai mult din fabrica(tine-l mai bine peste maxim - niciodata la minim)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chino, se vede ca esti incepator, nici o problema, omul cat traieste invata... :)

Sher s-a referit ca modelul asta, ZX-6R, (sau fostul sau motor nu neaparat modelul in sine) consuma mai mult ulei, nu benzina cum i-ai raspuns tu...adica ai grija cu nivelul uleiului.

Iar referitor la cauciucuri ia vezi aici : http://www.motorbikes.be/en/compare/745/145/

:thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Laur

Da sunt incepator, wtf nu mi-e rusine; am inteles ca se referea la consumu de ulei ... de aceea am si zis "bun de tinut minte ... " (observi la sf puncte puncte :P)

Apoi l-am intrebat de benzina cat ii consuma lui ...

pusesem si intrebarea la sfarsit "cum iti consuma?" era clar ca schimbasem subiectu ... whatever ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...