Mergi la conţinut

Am cazut ca prostu'.


Daan

Recommended Posts

Am pus frana pentru a opri la semafor dar pentru 2 secunde (ultimele 2 secunde de dinainte de cazatura) m-am uitat in alta parte decat unde trebuia. Dar in tot acest timp mana mea era pe frana. Totul ar fi fost bine si frumos daca la un moment dat nu ar fi urmat o mica portiune cu nisip si pietris pe care mi s-a blocat roata fata si evident am cazut; cum spuneam, ca prostu'! Adica stiti si voi, nu accidentul vroiam sa il povestesc, ca accidente de tipul asta sunt o multime si vor mai fi, vreau sa va spun cum e la politie. Cand m-am dus la politie sa imi iau dovada pentru casco, in urma declaratiei primesc amenda 117 RON pentru "neadaptarea vitezei la conditiile de trafic". Cand aud faza asta mi se urca sagele la cap. Mai bine mi-ar spune pe fata "Ba, iti dam amenda 117 RON pentru ca esti prost si ai cazut!" Nu ar fi nicio problema, nu m-ar deranja. Dar cand ii aud cu neadaptarea vitezei... Pai aveam 3 km/ora. Cu cat ar vrea sa merg? Si ca sa adaptez viteza la conditiile de mers nu trebuie sa incetinesc? Adica sa franez? Ceea ce am si facut dar nu cum trebuie.

Mie mi se pare jaf treaba asta. Acum inteleg si eu de ce nu a fost introdusa in noul cod rutier treaba cu constatarea amiabila. Daca ma duceam direct la asigurari nu mai lua statul 117 RON de la mine? Sau de la multi altii? Nu! Jaaaaaaaaaaaaf!

Asa ca mare grija ce spuneti la politie in cazuri d-astea. Cel mai sfant e sa spui "Asa am gasit-o in parcare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu ai patit nimic tu.Asta cred ca e singura consolare caci la "capitolul tampenii oferite de politie ca sa iti stea mintea in loc" ei exceleaza f bine

sa ti-o zic pe aia tare : daca pateai ceva .. sa zicem iti juleai un deget, era accident cu raniri de persoane. si crezi nu crezi, daca tu cazi de bou cu motorul si te ranesti iti ia carnetul si te cerceteaza pentru accident cu raniri de persoane. de asta ce zici ?

si nu e povestea mea, povestea pe un forum vecin un tip .. tare nu ?

data viitoare : ai gasit-o cazuta in parcare ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ti-o zic pe aia tare : daca pateai ceva .. sa zicem iti juleai un deget, era accident cu raniri de persoane. si crezi nu crezi, daca tu cazi de bou cu motorul si te ranesti iti ia carnetul si te cerceteaza pentru accident cu raniri de persoane. de asta ce zici ?

si nu e povestea mea, povestea pe un forum vecin un tip .. tare nu ?

data viitoare : ai gasit-o cazuta in parcare ..

Da, da.. asa e.Perfect de acord. Adica legea e de kkt

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da a fost avariata, din moment ce ai recurs la asigurare...si declaratii pe la militie. Ca ma gandeam ca o cazatura simpla se lasa cu o julitura carenoasa, si ceva stramb pe la schimbator sau pedala frana (depinde de cazatura R/L) ...sau mai rau oglinda. Daca nu-i asa de rau cu banii de amenda iti faceai motorul.

Bine ca esti sanatos...in rest...bafta. De acum nu mai uiti sa "maturi" asfaltul cu privirea mai ales la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te duce acum la casco. las-o asa si la urmataorea te duci .. eu asa as face si asa am facut cu masina. daca a fost minor, am stat pana la urmatoarea. una am fact-o eu la parcare (noapte, cos de guni scos din pamant in partea derapta langa usa, luat volan si dat cu spatele si hars, dar nu rau) si inca una in parcare, dar measina mea era pe loc iar celalat a plecat. am mers cu ambele, ca sa nu pierd prea mult timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ti-o zic pe aia tare : daca pateai ceva .. sa zicem iti juleai un deget, era accident cu raniri de persoane. si crezi nu crezi, daca tu cazi de bou cu motorul si te ranesti iti ia carnetul si te cerceteaza pentru accident cu raniri de persoane. de asta ce zici ?

si nu e povestea mea, povestea pe un forum vecin un tip .. tare nu ?

data viitoare : ai gasit-o cazuta in parcare ..

din ce stiu eu , a fost scoasa legea...cat despre amenda , nu treb sa accepti . asa isi fac ei norma

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie au vrut sa imi dea exact pe acelasi motiv. Da pana la urma nush cum ca nu mi-a mai dat. Cred ca zambesc frumos rau.

Ma, acuma imi dau io seama de ce radeau aia pe la politie cand intrebam io daca il prind pe ala care mi-a violat-o in parcare. Ca vad ac e mai periculos sa o parchezi decat sa umblii cu ea. Lol.

Asta e ca si cum vine copilu'tau acas plangand ca s-o lovit si ii mai dai si tu una dupa ochi ca e bleg. Bravo lu' statu roman. Lasa, ma, nu te necaji ca 110 roni nu e un capat de tara. Bine ca esti tu ok.

Ba, gaxel, aia cu vatamarea e de coma, ma. M-am tinut cu mainile de burta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ti-o zic pe aia tare : daca pateai ceva .. sa zicem iti juleai un deget, era accident cu raniri de persoane. si crezi nu crezi, daca tu cazi de bou cu motorul si te ranesti iti ia carnetul si te cerceteaza pentru accident cu raniri de persoane. de asta ce zici ?

si nu e povestea mea, povestea pe un forum vecin un tip .. tare nu ?

data viitoare : ai gasit-o cazuta in parcare ..

Sa stii ca m-a intrebat politaiu' daca m-am lovit. Asta dupa ce m-a instiintat ca trebuie sa platesc amenda. Si m-am gandit "daca ii zic ca mi-am facut vanatai pe picioare asta ma baga la vatamare corporala". Dar gandul asta mi-a trecut prin cap mai mult la misto, nu credeam ca exista precedente. Ce bine ca am zis ca nu am patit nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...