Mergi la conţinut

Accidente tot mai dese cu motociclete


repsol_honda

Recommended Posts

Sunt mai multe motive care explica numarul mare de accidente moto:

- pregatirea foarte proasta in scolile moto este principalul motiv. Cand inveti si dai testul moto numai in poligon e ca si cum nu ai permis. Chiar daca esti ok dpdv legal in sensul pregatirii, nivelul e ZERO! Normal ca multi nu stiu sa faca o oprire de urgenta, un viraj strans, o depasire corecta, etc si in loc sa previna o situatie ajung pe listele de accidentati.

Lipsa cunostintelor teoretice/practice + lipsa experientei = decizii gresite/accident!

- infrastructura drumurilor cum bine a spus cineva mai sus; pentru motoare gropile prezinta un mare pericol

- atitudinea soferilor/taranilor care nu te respecta decat daca conduci ceva mai mare ca ei (TIR, Tanc, etc...)

- ignoranta sau lipsa aprecierii distantei, a vitezei cu care se apropie un motociclist de o intersectie etc...

- bikerii care nu respecta limitele de viteza, mai ales in oras;

- bikeri/soferii care nu respecta regulile de circulatie (ex: Trec pe ROSU!)

- bikerii care prin viteza excesiva isi pierd toate sansele de a fi vazuti la timp de catre soferii care se pregatesc sa execute o manevra etc..

- neatentia bikerilor sau a soferilor

- conditiile de drum (pete disel)

- conditia motorului (cauciucuri, lant, etc)

- vremea (gheata neagra, vant puternic, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

turkish sa stii k ai zis perfect ... si cel mai mult mi`o placut aia cu scoala de soferi :) ... faci 3 jaloane 8 intoarceri in cerc si mergi 50 m fara 1 mana :) si cam atata :).... si mi`o mai placut si cu ce ai continuat super ;) se aduna pareri pe aici si atata incepatorii cat si ceilaltzi ar fi bine sa mai citeasca chiar daca au depasit nivelul de incepator ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Turkish

Tare faza cu tancul, mi-a smuls un zambet.

Ceea ce ai spus tu e la obiect si foarte adevarat, s-ar mai putea adauga si altele. Dar citeam si simteam ca batem apa in piua ca se tot spun aceleasi chestii intr-una si nu le baga nimeni in seama. Daca vine unu' si zice ma, aia mai incepatori mai els, mergeti cu viteza mica, nu faceti pe van damme, se gaseste unu sa sara da, ma, ai dreptate, uite io am motor de o luna si aseara ma dadeam cu suta pe bulivar, ai ce tare eram. Ramai si interzis la faze din astea.

Partea proasta e ca nu se prea face nimic concret, se mai da o amenda, mai moare cate unu, nimeni nu se da pe brazda. Vrem la scoala aia bengoasa de moto, parca tu amenintai ca vii si faci si dregi. Tine-ne la 220.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdaaa...din cauza motivelor amintite de mai sus e bine sa fi paranoid si mai bine ii las sa treaca pe cei care nu imi dau prioritate si claxonez dupa, sa circul cu max 60 si obligatoriu cu faza lunga...

P.S. deh cum nu sunt nici sfant am mai scapat si eu in gaz, curios de cate ori mi s-a intamplat asta s-au intapmlat si faze la limite..deci take it easy

-> mai bine paranoid decat intins pe asfalt

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Turkish

Vrem la scoala aia bengoasa de moto, parca tu amenintai ca vii si faci si dregi. Tine-ne la 220.

Ma acreditez la Englezi si vin. Vreau sa fiu primul instructor care iese in trafic cu doi studenti (fiecare pe motorul lui) ca sa arat ca e safe daca stii cu adevarat sa-i inveti. Dupa aceea il scot in oras si pe "politaiul" care se vrea examinator moto si daca nu e competent fac tot posibilul sa-l scot din circuit! Ori invata sa mearga la nivel de examinator or se lasa de meserie! :D

Asta-i planul. Wish me good luck! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma acreditez la Englezi si vin. Vreau sa fiu primul instructor care iese in trafic cu doi studenti (fiecare pe motorul lui) ca sa arat ca e safe daca stii cu adevarat sa-i inveti. Dupa aceea il scot in oras si pe "politaiul" care se vrea examinator moto si daca nu e competent fac tot posibilul sa-l scot din circuit! Ori invata sa mearga la nivel de examinator or se lasa de meserie! :D

Asta-i planul. Wish me good luck! :D

good luck!

ideea e bestiala, io tocmai fac scoala, A-ul e foarte superficial... nici nu te-nvata sa schmbi a 2-a... scuzati modestia, io n-am taine in domeniu, mobresc de 2 ani si mai ales sunt calm la ghidon... da ce face un incepator... se tot da cu a 1-a printre jaloane, ia permisul, se trezeste in trafic si el in viata lui n-o dat a 2-a, a mers numa' cu a 1-a pe ceva jaf de 125(cam toate scolile au asa ceva). deci... succes! ideea e super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nu poti merge cu 60 niciodata cand ai sub tine cel putin un 600..e imposibil...aveti grija pe Kogalniceanu,cei care sunte-ti din BUC....de la statuie spre fac de drept,pe banda a-doua si un pic din a treia nu stiu de unde a aparut o portiune de piatra cubica ridicata 10-15 cm de sol...am intrat cu 90 direct in ea,nu am mai putut sa evit,dar experienta m-a facut sa raman pe ea...asa ca aveti grija...Bucurestiul e praf si cred ca vara asta o sa fie si mai praf la cat de mult se construieste....

...ASFALT USCAT SI CAT MAI TARE PE VIRAJE...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai spus-o si o repet:in bucuresti sunt cei mai tolerantisi atenti soferi din tara.Nustiu pe unde ati umblat dar in alte orase daca te bagi pe mijloc sau ii depasesti asa cum stim numai noi ,te scupa te injura ,scandal etc,lucru care te impinge la lucruri de genu aripi zgariate,oglinzi rupte etc

Asa ca toata stima soferilor din bucuresti!!!!

PS: in nici un alt oras din romania nu o sa gasiti soferi care sa-ti cedezze dreptul lui de prioritate la isirea de pe o strada secundara sau la depasiri in coloana!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai chiar nu stiu de ce mi-am luat de 800.

Cred ca tot ca sa ma deplasez. Este o Honda PC 800, un commuter excelent pentru oras, dar si un bun touring totodata.

Mi-a placut de cum am vazut-o, si mi-am zis ca voi avea si eu una. Este o motocicleta mai gospodina, dar destul de zglobie atunci cand i se cere.

Sper ca nu-i voi cere des sa fie naravasa, si sa-mi amintesc ca motocicleta este pentru deplasare.

Stiu si eu....?

Asfalt uscat si fara gropi.

Hehehehe!!! Hai ca esti simpatic!O sa-ti amintesti ca este pentru deplasare, dar numai atunci cand nu vei fi calare pe ea.Cand vei fi calare, ai sa uiti.Un motor de 800 cmc, nu prea sta la 50 la ora.Nu se simte in elementul lui.Si o sa-ti ceara mai mult si tu o sa-i dai.Crede-ma ca si eu am zis la fel cand am luat-o.Mi s-a spus ca primii 1500 km va fi in rodaj, deci sa nu depasesc 5000 de ture, adica aprox 130 km/h.Stii unde ii placea ei si se simtea OK? la 150.Si se ducea singura, fara s-o simt.Ai sa vezi!

Bafta multa si asfalt uscat.

..in Bucuresti a inceput lumea sa se obisnuiasca cu noi,dar sunt 70% praf...care nu au nici o treaba cu sofatul,dar sa te mai vada si pe tine...

Trist, dar foarte adevarat, din pacate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa va zic eu avetzi mare grija mai ales astia mai incepatori ... k nu cred ca are chef nici unu dintre voi chef sa mergem in urma unui cortegiu :((... asfalt uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.metacafe.com/watch/402158/nasty_car_crash/

Un mic link despre neatentia soferilor sau mai bine zis: durerea din cot pe care o simt pentru motociclisti

Pareri?

M-am uitat la filmul asta si m-am ingrozit.Da intradevar vina soferului dar el ce cauta in intersectie cu viteza aia sinucigasa?

Cu ce il mai incalzeste pe el daca a fost sau nu devina?

Fratilor feritiva voi ca ca nu o sa stea nimeni sa va fereasca. Daca nu va asteptati la cei mai rau sau cea mai proasta manevra pe care o poate face un sofer din pacate nu o sa stati prea mult in sa.Treaba ca nu mi se intampla mie e doar o ruleta ruseasca.

Eu nu sunt un motociclist care se taraie in oras cu 60.Din Aviatiei pana in comuna pantelimon fac 15 min in conditii de maxim trafic dar la intersectii ca de genul nu merg cu 60 ci cu 30 si ma uit f atent cu ochii in 7.

La incepatori nu le recomand Bucurestiul mai ales pt 16 ani cand ma gandesc ca invata circulatie pe moto dar daca e sa isi ia enduro pt ca iti ofera o alta pozitie cu o vizibilitate mai mare si te cam doare in cur de gropi.

Multa bafata si aveti grija de voi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saracii aia care au bike`uri sport ... prin oradea nu prea is gropi k majoritatea strazilor intra in renovari ;)) da si unde sunt dinala de juma de metru :)) ... te fereasca dumnezo sa prinzi una daia seara cu un ZX 10 pe la 100 si umpic k nu`l vad prea bine .... asfalt uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....era sa o patesc si eu un pic in seara asta,in BUC,pe academiei in jos,am venit destul de tare pe banda a treia si jos tre sa faci stanga dreapta pe viraj,un bou cu un ford mondeo pe care al ajunsesem din urma,a virat paralel cu mine si a taiat banda a treia,m-am aplecat cat am putut pe viraj,dar tot mi-am lipit genunchiul de portiera lui,s-a speriat cand m-a vazut langa el si a tras dreapta de volan,am scapat de el,dar a trebuit sa franez violent si sa aplec motocicleta pe partea dreapta, nu de alta dar riscam sa intru pe contrasens...la semafor soferul spunea ca nu m-a vazut si ca isi cere scuze,pe bancheta din spate avea o fetita mica,am renuntat sa al mai injur..experienta si-a spus cuvantul in cazul asta,dar data viitoare o sa da-u mai tare pe virajul ala sa numai fie nimeni paralel cu mine..adik maine...

.......ASFALT USCAT si TARE PE VIRAJE...

:scooter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...din pacate azi s-a dus inca un motociclist,se pare ca nu a fost vina vitezei ci a unui criminal de moldovean care nu a dat prioritate la iesirea din spitalul colentina...Dumnezeu sa al odihneasca in pace si sa avem grija...am mai spus-o,nu mergeti pe partea dreapta a benzii ci pe partea stanga,astfel daca iti iese unul din dreapta sa ai timp sa al eviti sau poate te vede si se opreste..de multe ori am scapat numai simplului fapt ca am mers mai pe exteriorul benzii si evitati banda 1...

.ASFALT USCAT...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un film nou cu catziva bike`ri din Bucuresti .... care ma ajutatzi si pe mine sa imi zicetzi cum sa`l pun aici sa va uitatzi si voi la el sa va datzi cu parerea ?? .... asfalt uscat

R.I.P :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti... Am si eu o intrebare scurta: Cum drq nu puteti merge prin oras cu 50-60??? Chiar va mananca spinarea? Sunt de acord, cand e liber si unde stiu ca nu am intersectii, si eu ii dau in gaz pana la 90-100, dar acolo unde nu e cazul, nu trec de 60!!! Chiar atat de greu este sa va abtineti ca sa va salvati pielea??? Sincer, ii inteleg pe cei din Bucuresti, nu au pe unde sa alerge, dar restul? Fiind din Pitesti, ma dau pe viraje spre Valcea si pe Transfagarasan...poate asta-i motivul pentru care, sincer vorbind, eu ma pot limita la 50-60 prin oras. Cat despre soferi, in Pitesti sunt cei mai mari HANDICAPATI si DOBITOCI din toata tara... Dar nu prea am avut accidente grave pe aici... motivul? Poate ocazia de a ne da pe viraje cat vrem...

Oricum...ASFALT USCAT si cascati bine de tot ochii prin oras ca trebuie sa ne inmultim, nu sa scadem la numar!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...