Mergi la conţinut
Autentifica-te  
BrOgdan

legislatie intrebare din legislatie?

Recommended Posts

salut

stie cineva e scris prin decret pe undeva ca nu se poate conduce in primul an moto mai mare de 600cc?

acum imi iau carnetul si vreau o aprilia pegaso de 650! credeti ca ma ia la ture politia dac ma opreshte?

ma ajuta cineva?

bafta

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
i-ati frate ca nu fac iei scandal pt 50 de cmc! :thumbup:

bravo frate .. asta e raspunsul cel mai corect.. nu fac ei scandal ca doar nu de la ei iei centimetrii aia ci de la motorul tau ..

cand am dat eu pentru permis era regula ca nu poti conduce un raport putere/kg mai mare de x.

asta era acum mai mult ani. acum nu mai stiu ce este. citeste legea si fii atent.

si pentru un cm3 in plus poti avea probleme.. numai bine

Link la postare

Raspuns:

Art 55 aliniatul 2:"Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW / Kg,ori o motocicleta cu atas cu un raport putere / greutate care depaseste 0,16 kW /Kg, numai daca are experienta de minim 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament."

Citat din ORDONANTA DE URGENTA A GUVERNULUI ROMANIEI nr: 195 din 12 decembrie 2002 PRIVIND CIRCULAIA PE DRUMRILE PUBLICE.

Cititi si o sa va lamuriti,ceea ce nu am inteles eu este sfarsitul...care o fi testul ala "specific de cunostinte si comportament".

Link la postare
salut

stie cineva e scris prin decret pe undeva ca nu se poate conduce in primul an moto mai mare de 600cc?

acum imi iau carnetul si vreau o aprilia pegaso de 650! credeti ca ma ia la ture politia dac ma opreshte?

ma ajuta cineva?

bafta

daca tot dai de carnet ar fii trebuit sa stii ce scrie in cartea aia galbena

Link la postare

Multi din cei care au terminat de citit "cartea galbena"....au pus intebarea de mai sus. Probabil din cauza asimilarii multor informatii, creerul nu a putut accesa articolul precedent. :mega_shok:

In rom nu prea vad sa se respecte acest paragraf. Si aici sunt care fac asemenea, dar pe alta parte: monteaza kit-ul de limitare a puterii, fac ITV-ul dupa care il scot. Se gasesc multe si la anunturi cu mentiunea "limitada en papeles"...adica doar in acte!

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.