Mergi la conţinut

taxa de inmatriculare


tilik

Recommended Posts

Inainte sa intram in UE, aveai voie sa stai cu motocicleta sau masina cu nr straine maxim 3 luni in tara. Acum dupa ce am intrat in UE, care mai este limita de timp acceptata. Eu am auzit ceva de 6 luni si de la altii chiar un an.

Ideea este ca vreau sa-mi iau motor de afara si nu prea mai am bani si de inmatriculat. De asta va intreb. Cam cat as putea sa stau cu ea cu nr straine.

Nu mi-ar sta in gat sa ies odata la 6 luni sau un an cu ea din tara, pana la bulgari si inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai exact nu s-a scos ci nu trebuia sa se aplice de la inceput. Faza e ca legea suna intr-un fel si normativul de aplicare vorbea de "vehicule" in loc de "autovehicule" si uite-asa au perceput taxa si motocicletelor pina s-au limpezit apele.

In concluzie, motocicletele, scuterele si atv urile nu platesc taxa de prima inmatriculare sau taxa ecologica asa cum vor s-o redenumeasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca si-au revenit autoritatile romane in legatura cu TPI. Am citit ca unul din membri pro-bike a reusit sa isi inmatriculeze motocicleta adusa din Italia si l-a costat vreo 500 Ron. Deci nu mai trebuie sa cautam prieteni din alte tari dispusi sa ne ajute cu inmatricularea pe numele lor. Asfalt uscat :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

eu am o yamaha virago cu nr. de spania.daca o trimit in tara,platesc vama sau nu?ce acte am nevoie sa o inmatriculez in ro?daca o trimit in tara cu numere de spania,poate circula cu ea acolo,daca aici are asigurarea siitv-ul valabile?ma puteti ajuta? :thumbup::thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...